Birmingham, Birleşik Krallık sınırları içerisinde bulunan önemli bir şehirdir. Şehir hem Büyük Britanya, hem de İngiltere açısından büyük öneme sahiptir. Britanya’nın en köklü şehirlerinden biri olan Birmingham, bölgenin en eski yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir.

İngiltere’nin orta-batı hattı olarak adlandırılan bölgede yer alan şehir, kalabalık bir şehir olması ile de dikkat çeken bölgelerden biridir. Şehir ayrıca Londra’dan sonra en çok nüfus artışı ve göçün yaşandığı şehirdir. Bu kapsamda şehrin emlak potansiyeli oldukça yüksektir. Şehrin büyük ve köklü bir yerleşim yeri olmasından kaynaklı olarak buraya verilen çeşitli lakaplar vardır. Ticaret şehri, kuzeyin Venedik’i gibi lakaplarla şehir anılmaktadır. Ayrıca kimi kaynaklarda “ileri” anlamına gelen “motto” lakabının da bu şehre ait olduğu görülür.

Birmingham kültürü

Birmingham kültürü, Londra kültürü ile eşdeğerdir. Şehirde her milletten insana rastlayabilirsiniz. Şehir, Birleşik Krallık ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. İstatistikler incelendiğinde şehir, ülkenin en büyük ikinci ekonomisine sahip şehirdir.

Şehir, havayolu ve tren bağlantılarının güçlü olduğu bir metropoldür. Londra’ya geldiyseniz bu şehirden kara ya da tren yolu ile Birmingham’a kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Londra Birmingham arasında uçak seferlerinin de yapıldığını belirtmekte fayda vardır.

Birmingham Nerede

Birmingham, Birleşik Krallığın güney, İngiltere’nin de orta kesiminde bulunmaktadır. Türk nüfusun yaygın olarak tercih ettiği yerleşim yerlerinden biridir. Son yıllardaki nüfus artışı da dikkate alındığında Birleşik Kralllık’ta yaklaşık 400 bin Türk vardır. Söz konusu Türk nüfusun büyük bir kısmı Londra’da, geri kalan kısmı ise Birmingham’da bulunmaktadır. Birmingham’ı ziyaret ettiğinizde çok sayıda Türk ile karşılaşabilirsiniz.

İngiltere’nin West Midlands olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Birmingham, tarihin derin izlerini taşıyan şehirlerden biridir. Konumu itibariyle her dönem stratejik önemini sürdürmüş olan şehir 6. YY’da kurulmuştur. 1166 yılından itibaren şehir olarak anılan Birmingham, 1889 yılında resmi olarak da şehir unvanını almıştır. 1 Nisan 1974 yılından itibaren de söz konusu şehir Birleşik Krallık Metropolü olarak anılmaya başlanmıştır. Günümüze kadar da şehir hızlı gelişimini sürdürmüştür.

Birmingham’da Gezilecek Yerler

İngiltere’nin en büyük ikinci şehri olan Birmingham, Sanayi Devrimi ile önemi daha da artan bir kent haline gelmiştir. Şehirde gezebileceğiniz birçok yer vardır. Rehber yardımı alırsanız kültürel anlamda çok önemli gezi alanlarına sahip olan şehirle ilgili çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Şehirde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken 5 yeri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Black Country Birmingham Kanalları

Black Country Birmingham Kanalları

Kanal denildiğinde akla gelen ilk şehir tartışmasız Venedik’tir. Buna rağmen Birmingham kanalları da dünyada önemini her geçen gün artıran yerlerden biridir. Birmingham şehir merkezi ve Black Country, bu kanal turları ile rahatlıkla görülebilir. Hem şehri gezmek, hem de romantik bir atmosfer yaşamak adına kanal turları keyifli bir seçim olacaktır.

2. Birmingham Sanat Galerisi

Birmingham’daki ünlü Chamberlain Square merkezinde bulunan Birmingham Sanat Galerisi, 40’ın üzerinde sanat galerisine ev sahipliği ediyor. 1885 yılında açılan ve günümüzde müze&sanat galerisi olarak kullanılan bu mekânda birçok eser sergilenmektedir.

Birmingham Museum and Art Gallery

Ayrıca Birmingham Museum and Art Gallery İngiltere ve Dünya tarihine ait seçkin eserleri de görmeniz mümkündür. 2012 yılında müzenin bir bölümü Birmingham için ayrılmıştır. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölüm de burasıdır. 2020 yılı itibariyle sanal müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

3. Birmingham Kütüphanesi

Winterbourne

Birmingham, kütüphanelerin çok yaygın olduğu bir şehirdir. Bu kapsamda şehirde birçok kütüphane bulmanız mümkündür. Bunlardan biri de Avrupa’nın en büyük halk kütüphanesi olma unvanını koruyan Birmingham kütüphanesidir. Birmingham Central Library Centenary Meydanı’nda, şehrin ortasında yer almaktadır. Büyük bir kitap arşivine sahip olan kütüphane, aynı zamanda İngiliz film enstitüsünün ulusal arşividir. Bu kapsamda kütüphanede birçok fotoğraf ve tarihsel doküman koleksiyonuna ulaşabilirsiniz.

4. Winterbourne Evi ve Bahçesi

Winterbourne Evi ve Bahçesi tipik bir Edward dönemi yapısıdır. İçerisinde birçok sanat eseri, el sanatları atölyesi, tiyatro ve canlı müzik seçenekleri bulunmaktadır. Evin ana binası 1903 senesinde inşa edilmiştir. Bina el sanatlarının eşsiz ihtişamı kullanılarak inşa edilmiştir. Büyük ve gösterişli bir bahçeye de sahip olan ev, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Winterbourne Evi ve Bahçesi

5. Victoria Meydanı

Şehrin merkezinde bulunan Victoria Meydanı, yılın belli dönemlerinde birçok sanat eserinin sergilendiği bir alan olarak hizmet vermektedir. Meydanda 1901 yılında Thomas Brock tarafından yaptırılmış olan Victoria heykelini görebilirsiniz. Meydanda inşa edilmiş olan havuzun etrafında Eliot’ın Burnt Norton şiirinden satırların işlendiğine şahit olabilirsiniz. Bu meydan şehrin merkezi konumundadır. Bu nedenle şehrin birçok noktasına bu meydandan yürüyerek gidebilirsiniz.  

Birmingham Festivali

Birmingham festivali, her yıl geleneksel olarak düzenlenen bir sanat festivalidir. Festival her yıl Ekim ayında düzenlenir ve 10 gün sürer. Öncelikle stand-up gösterileri ile başlayan festival, tiyatro, film, kabare, müzik, dans, görsel sanatlar alanında devam eder.

Birmingham Festivali

Birmingham Festivali daha çok komedi alanında düzenlenen bir aktivitedir. Sean Lock ve Peter Kay tarafından çekilen film gösterileri ile bu festival düzenlenmeye başlamıştır. Bu dönemden itibaren festival bölgenin en büyük bağımsız sanat merkezi olarak faaliyetini sürdürmektedir. Resmi kayıtlara göre her yıl festivale 80 binden fazla kişi katılmaktadır. Festival tarihinde komedi dalında birçok ünlü isim festivale katılmıştır. Bu kapsamda festivale katılan ünlü isimlerin bir kısmını şu şekilde sayabiliriz.

  • Jim Carry
  • Sarah Millican
  • Lee Evans
  • Lenny Henry
  • Michael Mclntyre

Festival, dünya sanat merkezleri tarafından her yıl çeşitli ödüllere layık görülmektedir.

Birmingham – Londra Arası Trenle Kaç Saat?

Birmingham-Londra arasında gelişmiş tren seferleri mevcuttur. Her saat tren seferinin mevcut olduğu iki nokta arasındaki seyahat süresi 2 saat 11 dakikadır. Dilerseniz bu başlığımızda trenin yanında diğer ulaşım vasıtaları ile seyahat süre ve fiyatlarını içeren bir tablo ile konuyu pekiştirelim

Ulaşım VasıtasıUlaşım SüresiBilet Fiyatı
Tren2 saat 11 dakika28 €
Otobüs3 saat 42 dakika93 €
Uçak1 saat500 €

İklimi

İngiltere’nin genelinde yılın her mevsimi hava yağışlıdır. Yağmurun nispeten daha az olduğu Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ziyaret için çok daha uygun zaman aralığıdır. Hangi mevsimde sıcaklığın kaç derece olduğu aşağıdaki tabloda bulunmaktadır.

MevsimOrtalama Sıcaklık
Sonbahar15°C
Kış3°C
İlkbahar14°C
Yaz21°C

Nüfusu

Birmingham, Birleşik Krallığın en büyük ikinci şehridir. Şehir merkezi nüfusu 1.2 milyon iken çevrede yaşayan insan sayısı 3.7 milyondur. Bu da 10 milyon nüfusa sahip Londra’dan sonra Birmingham’ı ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri haline getirmektedir. Şehir, aynı zamanda Birleşik Krallık sınırları içindeki en kozmopolit şehir olma unvanına da sahiptir.

Birmingham’a Türkiyeden Nasıl Gidilir?

Birmingham’a (BHX Hava Limanı) Türkiye’den 4 saatlik bir uçuşla gidilebilir. Covid-19 sebebiyle 2021 itibariyle THY tarifileri günde bire indirilmiştir. Birmingham’a gitmek için geçerli bir İngiltere turist vizesi bulundurmak tüm T.C pasaportları için şarttır. Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
travelplan
View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

1 Comment

  • Hey, good to read your blog, I am from Birmingham and didn’t know some of this stuff. Really interesting 😁 Where are you based? We absolutely love Turkey, we stayed there for 9 weeks last year to avoid the English Covid situation and we blog as we travel

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.