Keşfet

Sanal Müzeler

on
Mart 27, 2020

2020 yılına girerken dünyayı türlü bunalıma sokup milyonları eve hapseden virüs Corona, şüphesiz herkesin canını sıkmaya devam ediyor. Bizde evde bulunduğunuz süre içerisinde vaktinizi güzel değerlendirebileceğiniz bir çalışma yaptık. Sanal müzeler ile internet üzerinde ücretsiz olarak 3D müzeleri online olarak gezebiliyorsunuz. İşte aşağıda bu müzelerden birkaç örnek listeledik. Keyifli geziler.

Uffizi Galerisi (Floransa)

Küçükken Ninja Kaplumbağaların hayranı olanlar parmak kaldırsın. 4 ninja olan Michelengelo,Raffeel, Leonardo ve Donatello İtalya’da yaşayan Rönesans döneminin en güzide sanatçılarından olarak aklımızda yer etmiştir.

Sadece bu değil Rönesans ve sanatın her türlüsünün yanı sıra birçok yapının da Floransa’da ve İtalya’da yapılmasına öncülük eden bir aile var. Medici Ailesi. Bu aile sanata o kadar çok değer vermiş ki günümüz Floransa’sında ne varsa hepsi onlarınmış. Yapılan bütün inşaatlar yarışma ile yapılır, her iş özenle seçilirmiş.

Yıllar yılı toplanan koleksiyonlarına ait en nadide eserler ise Uffizi Galerisi’nde bu ailenin sayesinde toplanmıştır. Daha çok Floransa merakınız için : Floransa gezi notları

Online Uffizi

Van Gogh Müzesi (Amsterdam)

Hepimiz onu kulağını kesen çılgın adam diye bilirdik. Meğerse Van Gogh bir çok ressam gibi değeri sonradan anlaşılan ressamlardan sadece bir tanesi.

Eğer Amsterdam ziyaretinde bulunduysanız mutlaka burayı görmüşsünüzdür. İsterseniz Amsterdam gezi notlarımıza da bakabilirsiniz.

Online Van Gogh

Doğa Tarih Müzesi (Londra)

Darvin’den evrime bir çok öge bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca müzenin 3d modelinin çizildiği çalışmada müzeyi ziyaret edemezseniz de size güzel bir deneyim sunuyor. Tıklayıp açın ve numaralı ögelerin üstüne tıklayıp bilgi alın. Fare imlecini oynattıkça kendinizi Call of duty’nin bir bölümünde çatışmaya girdiğinizi hissetmeniz mümkün.

Online Doğa Tarihi Müzesi

Chicago Sanat Enstitüsü ( Amerika)

Chicago’da bulunan müze Picasso’dan Dali’ye Van Gogh’tan Rembrant’a kadar pek çok koleksiyonu bünyesinde bulunduruyor. Aşağıdaki linkten 50.000 aşkın esere ulaşmanız mümkün.

Online Chicago

Pera Müzesi (İstanbul)

Kaplumbağa konusuna girmişken sanatı kamplumbağa ile ilişkirendiren ilk kişi Osman Hamdi Bey olsa gerek. Kaplumbağa terbiyecisi isimli tabloya evsahipliği yapan Pera Müzesi Suna&İnan Kıraç Vakfı koleksiyonuna evsahipliği yapıyor.

İmparatorluktan Portreler, Kesişen Dünyalar, Kahve Molası sergileri en dikkat çekenler.

Online Pera

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Roma’ya gidenlerin uğrak noktası olan Vatikan dini bir merkez olmasının yanı sıra müthiş birde koleksiyona sahip. Aşağıda Vatikan’a gidemeseniz de müzelerinde dolaşabileceğiniz bir link paylaşıyoruz. Ancak Vatikan gezi notlarımızda bahsettiğimiz inaç ve mitolojik bilgilere göz atmanızı tavsiye ederiz: Vatikan Gezi Notları

Oline Vatikan

Louvre Müzesi (Paris)

Sadece Paris’in değil Avrupa’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre’yi tamamen gezmiş olmak için belkide 1 günü ayırmak gerekir. Aynı zamanda şehrin simgesi olan yapı kapısındaki cam üçgen prizması ile çok fotoğraflanıyor. Kanımızca Paris’teki tek güzel şey olabilir.

Daha fazla Paris için : Paris Gezilecek Yerler

Online Louvre

Rahmi M. Koç Müzesi (İstanbul)

Rahmi Koç denilince herkesin aklına zenginlik gelir. Bazen öyle bir zenginlik gelir ki ferahlarsınız. Antika arabalardan trene, denizaltıdan birçok eşyaya uzanan koleksiyon İstanbul’da yer alıyor. Tabi sadece İstanbul’da değil Ankara ve Cunda’da da aynı isimli müzeler bulunmaktadır. Rahmi Koç müzesini ziyaret ettiğimizde bir müzeden fazlasını görmüştük. mutlaka online tarafına göz atın.

Online Rahmi Koç Müzesi

Hermitage Müzesi (St.Petersburg)

Rusya’nın sahip olduğu en değerli koleksiyonların bulunduğu Neva Nehri manzaralı görkemli yapıda milyonlarca tarihi ve sanatsal eser sergileniyor.

Aşağıdaki linke tıklayın ve ulaşmak istediğiniz bölümü seçin. En çok beğendiğim sanal turlardan birine sahip olan Hermitage müzesinde hayranlık uyandıracak çok şey var.

Online Hermitage

Salvador Dali Müzesi (Amerika)

Dali, kimi ona deli kimi ona dahi dedi. Dönem dönem bıyıkları ve şaşı gözleri ile birçok yerde resmini gördük. La Casa De Papel dizisi ile tekrar daha sık görür olduk. Salvador Dali hem resim, heykel ve mekanik eserleri ile son dönemin yeni rönesans akımının belkide tek temsilcisi diyoruz biz ona.

Online Dali Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Atina)

Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi başta Atina’nın en yüksek noktasında bulunan Acropolis ve tapınağına ait eserleri ile ilgi çekiyor.

Biraz daha fazla Atina bilgisi isterseniz notlarımıza göz atın : Atina Gezi Rehberi

Online Ulusal Arkeoloji Müzesi

Prado Müzesi (Madrid)

16. 17 yüzyıla ait eserlerin yer aldığı Prado Müzesi İspanya’nın önde gelen müzelerinden biri olup online erişime açık.

Online Prado

British Müzesi (Londra)

Avrupa müzelerinin ortak bir yönü vardır. Sergilenen bir çok eser kendi ülkelerine ve şehirlerine ait değildir. Hem Berlin’de hem Paris’te hem Amerika’daki bir çok müzede Ortadoğu, Mısır ve Anadolu kültürlerinden edinilmiş ( çalınmış) bir çok eser vardır. İşte bu özellikteki eserlere evsahipliği yapan müzelerden biri de British Museum. Atina’da gezerken birçok eserin Londra’da olduğunu ve onlarında dertli olduklarını okumuştum. Artık kapitalist düzen böyle işliyor günümüzde.

Online British

İstanbul Oyuncak Müzesi

Geldik oyunun en güzel hikayelerinin saklandığı bir yere. Burası sadece küçükler için değil büyüklerinde çocukluklarından bir şeyler bulacağı bir müze olarak ön plana çıkan bir müze. Sunay Akın’a bu değer için tebrik ve teşekkür ediyoruz

Online İstanbul Oyuncak Müzesi

Ayasofya Müzesi (İstanbul)

Dünyanın en eski mabedlerinden bir olan Ayasofya şüphesiz Türkiye denildiğinde akla gelen ilk yapılardan biri. Roma/Bizans döneminden kalan yapı Selanik’teki Ratunda ve Roma’daki Pantheon gibi önce farklı bir inanç için kullanılmış ardından kilise ve camiye dönüştürülmüş. En sonunda ise müzeye döndürülmüş. İhtişamını anlatmaya kelimeler yetmez.

Eğer Bizans dönemi İstanbul eserlerini incelemek isterseniz Byzantium 1200 isimli yazımıza mutlaka göz atın.

Online Ayasofya

Pergamon Müzesi (Berlin)

Berlin’in en çok ziyaret çeken müzesi Pergamon(Bergama) Müzesi ülkemizin yurtdışına çıkartılan zenginliğinden en önemlilerinden birisidir. Biraz öyküsünden bahsedelim. Hellenistik dönem İmparator İskender’in ölümünden sonra kurulan Pergamon Krallığı İzmir’in Bergama ilçesinde yer alır. M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen şehrin kalıntıları 18. yüzyılda Alman mühendis Humann tarafından demiryolu çalışmaları sırasında bulunmuştur. O dönem bloklar halinde yurtdışına çıkarılan antik kentin Zeus Altarı müzenin en güzide eseridir.

Sadece sunak değil Milas Antik kentinin Agora kent kapısı da aynı şekilde buraya taşınmıştır. Orada iken şaşkınlık içinde gözlemlemiştik. Berlin Gezilecek Yerler merak edenler için.

Online Pergamon

 • Pergamon Milet Kapısı - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler
 • Mshatta - Berlin Pergamon Müzesi - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler
 • Asur Medeniyeti - Berlin Pergamon Müzesi - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler
 • Aslanlı kapı - Berlin Pergamon Müzesi - Müzeler Adası - Berlin Gezilecek Yerler

Sintra Sarayı (Lizbon)

Son olarak Avrupanın en batısında yer alan Lizbon ile bütünleşmiş Sintra’dan bahsedelim. Kralın yazlık sarayının bulunduğu Pena, Marabi Kalesi ve Sintra Sarayı bölgenin en turistik yeri. Detaylar için Sintra notlarımıza göz atın : Sintra Portekiz

Online sintra

Rijksmuseum – Amsterdam

2016 yılbaşında Amsterdam’da bulunduğumuz sürede ziyaret edemedeğimiz müzelerden biriydi Rijksmuseum. Çünkü şehir kartı olan Amsterdam City Card geçerli değildi. Gerek bulunduğu nokta itibari ile (şehrin tam göbeğindeki I am Amsterdam yazısı) gerekse sahip olduğu koleksiyon ile kesinlikle ülkenin en değerli müzelerinden biri.

Google sanat ve kültür platformu hem online eserleri görme açısından hemde maps uygulamasındaki gibi adım adım gezme açısından uygun bir platform oluşturmuş.

Online Rijksmuseum

Türkiye’den Diğer Müzeler

Burada aslında diğer diye yazıp buradaki müzelerin değerini küçülmüş olmak istemeyiz. Yukarıda yazılanlar en dikkaç çekilenler arasında idi.

Bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı‘mızın ücretsiz platformu olan sanalmuze var. Burada 2020 mart itibari ile Türkiye’deki 13 tane müzeyi kapsıyor. Hem adım adım gezebiliyorsunuz, hem de ücretsiz. Göbeklitepe ve Efes müzelerini gezerken saatlerimi harcadığımı belirtmek istiyorum.

Müzeler sırasıyla : Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Efes Müzesi, Troya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Gazi Müzesi, Göbeklitepe Ören Yeri, Etnoğrafya Müzesi, Antalya Müzesi,Boğazköy Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi ve Çorum Müzesi.

Bağlantılı linklerimiz :
Göbeklitepe Gizemi & Kuran-ı Kerim’deki işaretler
Antalya Gezi Rehberi
Truva Hazineleri Nerede?
Gaziantep’te Gurme Turu
Türkiye’deki Unesco Mirası Listesi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 603 aboneye katılın

Beni İnstagramda da takip edin : Cengizselcuk

TAGS
RELATED POSTS
6 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Mart 31, 2020

  Ellerine saglik cok guzel bir liste. Sanirim bu yil bol bol evde vakit gecirecegimiz bir yil olacak.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 2, 2020

   tez zamanda dışarı çıkmayı çok istiyoruz.

 2. Cevapla

  Mutlu

  Nisan 3, 2020

  izninle bu yaziyi facebook sayfamda paylasacagim.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 3, 2020

   İzne gerek yok hocam. Mutluluk duyarım🙏🏻

 3. Cevapla

  Hakan

  Nisan 4, 2020

  Çok faydalı bir bilgi olmuş şu dönemde tam da ihtiyaç duyulan şey diyebilirim

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 4, 2020

   Teşekkürler🙏🏻

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.