Keşfet

Roma İmparatorluğu Dijital Atlası

on
Şubat 25, 2018

Bir harita hayalinizde canlandırın. Şuandaki dünya haritası olsun ama güncel tarihi şuandaki zaman olmasın. Bahsettiğim harita Roma İmparatorluğunun hakimiyet kurduğu yerlerin dünya üzerindeki tam olarak yerlerini gösteren bir harita.

Oldukça ilgi çekici olan Roma İmparatorluğu atlası benim olduğu gibi tüm gezginlerin dikkatini çekecektir. Atlas’a şöyle bir göz attığınızda ki ( ben antik döneme ait bilgi verdiğim yazılarda bu araçtan faydalanıyorum) Roma dönemindeki tüm şehirlerin tiyatrosundan tapınaklarına kadar yerlerini harita üzerinde gösteriyor.

Örneğin aşağıda yer alan bir şehir seçin. Tıkladığınızda sağ tarafta yer ile ilgili bilgileri göreceksiniz. kaydırma çubuğunu aşağıya doğru çekip Google maps, Wikimapia gibi linklere tıkladığınızda bu haritalar üzerindeki konumlarını size gösteriyor. Özellikle Wikimapia uygulamasındaki açıklamalar çok başarılı.

İsveç Lund Üniversitesinin hazırladığı Roma Atlası başlı başına bir ansiklopedi. İşin ilginç tarafı harita üzerindeki birçok yerleşim yeri ( yanlışını tespit etmek haddime değil zaten ama ) doğru. Üniversitenin Arkeloloji ve Antik Tarih Departmanı’nın hazırladığı bu araç için başta Johan Ahlfeldt ve ekibi kocaman bir alkışı hak etmiyor mu ?

2015-2017 yılları arasında oluşturulmuş atlas’ı geniş ekranda incelemek isterseniz buraya da tıklayabilirsiniz. Not: Yalnız çok övdüğümüz klavuz kaptan Johan Ahlfeldt Göteborg Üniversitesi’ne transfer olunca harita da transfer oldu. Şu anda dijital olarak geze biliniyor fakat şehir detaylarına ulaşamıyoruz. Yakında ful kapasite tekrar çalışacak umuyoruz. 

Eğer sadece Türkiye’nin antik kent haritasını görmek isterseniz Türkiye’nin Antik Kent Haritası linkinden ilgili sayfaya ulaşabilir, konumlarını navigasyon ile takip edebilirsiniz.

Ek olarak dünyanın herhangi bir yılındaki veya günündeki siyasi hareketliliği gösteren bir dijital dünya tarih atlasını  paylaşmak istiyorum. Mutlaka ilginizi çekecektir. Running Reality‘in hazırladığı dünya tarihi  dijital haritası, istediğiniz bir tarih filtresini verdiğinizde o tarihte hangi devletin olduğunu ve sınırlarını gösteriyor. Keşfedin :  Dünya Tarihi Dijital Atlası 

Ayrıca aşağıdaki dijital haritanın altında Roma İmparatorluğu ve imparatorları ile ilgili ansiklopedik bilgiler paylaştık. 

Roma İmparatorluğu Hakkında

Roma Uygarlığı M.Ö. 1.yüzyılda kurulmuştur. Her ne kadar 1. yüzyıl desek de İmparatorluk öncesi Roma Cumhuriyeti ( MÖ 510 – MÖ 27) ve Roma Cumhuriyeti’nden önce Roma Krallığı ( MÖ 753 MÖ 510)’nı da bu hesaba katmak yanlış olmaz. Uzun yıllar boyunca Akdeniz’i bir iç göle çevirecek kadar güçlü olan imparatorluk  Kavimler Göçü ile parçalanmıştır. Aslında Bizans’ın da yıkılmasını sağlayan Türkler Kavimler Göçüne neden olmasıyla bir nevi Roma’nın da sonunu hazırlamıştır desek yanlış bir bilgi paylaşmış olmayız. 

Roma İmparatorluk Tarihi 395 yılında Doğu ve Batı Roma olarak ikiye ayrılmış, 476 yılında Cermen kavimlerinin saldırıları ile yıkılmıştır. Doğu Roma (Bizans) ise varlığını 1453 yılındaki Osmanlı hakimiyeti ile kaybetmiştir.

Roma İmpatarluğu’nun tarihsel gelişimi – Wkipedia

Yaklaşık 500 seneyi aşkın hüküm süren Batı Roma ve bu tarihten sonra 1000 sene kadar hüküm süren Bizans ile beraber dünyanın en önemli devletleri olarak anılırlar.

Roma İmparatorları / Roma Empire

Roma İmparatorları ülkemizde de çok kez antik kentlerde ve müzelerde heykellerine rastlarız.  İmparatorların krolonojik sıralaması aşağıdaki gibidir. (Roma Empire)

 • Agustus (MÖ 27 – MS 14)

Julio-Claudian Hanedanı (14-68)
Tiberius (37), Cligula (41), Claudius (54) Nero (68) 

Dört İmparator Yılı (68-69)

Flavius Hanedanı (69-96)
Vespasianus (79), Titus (81), Domatianus (96)

Antoninler (96-180)
Nerva (98), Trajan (117), Hadrianus (138) Antoninus Pius (161), Markus Aurelius (180), Commodus (192)

Severuslar (193-235)

Üçüncü Yüzyıl Krizi (234-284)

Diocletianus ve Tetrarşi  (285-305)

Konstantin Hanedanı (305-363)
Konstantin ve oğulları (361), Julianus ve Jovianus (361-364)

Valentinianus Hanedanı (364-392)

Thedosius Hanedanı ( 379-457)

Yıkılış (395-476)

İmparator Hadrian
Ünlü Roma imparatorumuz Hadrian- M.S.130 – Thassos Arkeoloji Müzesi

Roma İmparatorluğu Eyaletleri

Aşağıda Roma İmparatorluğu’na ait coğrafya’da bulunan bölgeleri listeledik. O kadar geniş bir alan ki 3 kıtaya yayılan o dönemin şartlarına göre bir ucundan diğer ucuna gitmek aylar süren bir İmparatorluk. Belki de İskender’in İmparatorluğu’ndan sonraki en büyük imparatorluk!

Afrika · Achaea · Alpes Cottiae · Alpes Maritimae · Alpes Poeninae · Arabia Petraea · Asurya · Asya · Bitinya ve Paflagonya · Britanya · Daçya · Dalmaçya · Epir · Ermenistan · Galatya ve Likaonya · Gallia Aquitania · Gallia Belgica · Gallia Lugdunensis · Gallia Narbonensis · Germania Inferior · Germania Superior · Girit ve Sirenayka · Hispania Baetica · Hispania Tarraconensis · İtalya · Kapadokya · Kıbrıs · Kilikya · Korsika ve Sardinya · Likya ve Pamfilya · Lusitania · Makedonya · Mauretania Caesariensis · Mauretania Tingitana · Mezopotamya · Mısır · Moesia Inferior · Moesia Superior · Noricum · Pannonia · Pontus · Rhaetia · Sicilya · Suriye · Taurica · Trakya · Yahudiye

Bu kadar çok Roma’da bahsettikten sonra nerede bu Roma?, Roma’da Gezilecek Yerler nereleridir? şeklindeki sorularınız varsa Roma Gezi Rehberi‘mize mutlaka göz atın

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 603 aboneye katılın

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  almerighi

  Kasım 2, 2018

  ma che interessante! Saluti dall’Italia!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 2, 2018

   amiamo l’antica Roma.;;)

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.