Antalya
10 min read
304

Antalya Gezi Rehberi

Mart 8, 2018
5
Antalya Gezi Rehberi

Antalya, bir ucunda Kaş, diğer ucunda Side ve Alanya ile tam bir tatil cenneti. Antalya Gezi Rehberimiz için her bir köşesi ayrı ayrı anlatılacak doğal ve kültür zenginlikleri ile ile öne çıkan kenti, bir konferans ziyaretimiz neticesinde kısa süreli de olsa keşfetme şansına eriştik. Antalya denilince aşırı sıcakların yanı sıra başta Rusya olmak üzere yılın neredeyse yılın  12 ayı turist ağırlayan bir kent olarak da akıllarda yer ediyor.

Antalya Yat Limanı

Antalya denilince akla güneş, deniz, kum üçlüsü akla gelse de Antik dünyanın kapıları bu şehirde saklanıyor diyebiliriz. Antalya ve çevresinde 38 adet Antik Kent bulunur.

Antalya Ulaşımı

Antalya il sınırları içinde 2  adet hava alanı olduğunu hatırlatalım, Biri Antalya, diğeri Gazipaşa (Alanya) havalimanı. Alanya bölgesi için Gazipaşa daha uygun bir seçenek olarak dururken batı kısmındaki Kemer, Kaş ve Antalya şehir merkezi için Antalya Havalimanı tercih edilmelidir. Buradan Havaş otobüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Antalya’ya  bunun dışında otobüs ulaşımı sağlayan hemen hemen birçok firmanın seferleri mevcut. Araç ile D400 Mersin, D650 ve D685 yollarını  kullanabilirsiniz.

Antalya Tarihi

Antalya milat öncesi dönemde Bergama Kralı tarafından bugünkü Kaleiçi bölgesinde kurulmuştur. Kral Attalos emir verip bana bir cennet bulun dediği yere  onun adı verilmiş. Milattan önce 2. yüzyıla tarihlenen Antalya, Bergama Krallığı’nın Roma’ya miras bırakılması ile Roma egemenliğine girmiştir.

Antalya – 1836 Carne John. İngiliz seyahatsever ve yazar Carne 1821’deyse Doğu’ya seyahat edip İstanbul, Yunanistan, Mısır ve Kudüs’ü ziyaret eder. Gezilerinden edindiği izlenimleri makale dizisi biçiminde New Monthly Magazine’de yayınlar ve daha sonra bunları kitap haline getirir. Yukarıda Antalya’nın o dönemki görüntüsünden bir kare görüyorsunuz.
http://tr.travelogues.gr

Roma ve takip eden dönemler itibari ile yoğun olarak antik dünyanın yerleşimlerine evsahipliği yapmış kentte belki nereye baksanız bir yer keşfetmiyor olmanız mümkün değil maalesef.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Dört bir tarafı oteller ile kaplı olan Antalya, hem Türkiye’nin hem de tüm dünya vatandaşlarının tatillerini yaptığı bir bölge. Özellikle Belek, Side, Alanya, Kaş,Kemer ve adını sıralayamadığım bir çok ilçesinde tatil anlamında aradığınız ne varsa bulabilmeniz mümkün.

Biz konferansımızın gerçekleştiği Regnum Carya Golf Resort‘ta konakladık. Belek bölgesinde konaklama yapacaksanız bu bölgenin lüks konsepte hitap ettiğini belirtelim.  Otelden bahsetmeden Belek bölgesinden bahsetmek istiyorum. Belek Antalya’nın Golf ve Spor sahalarının bulunduğu, uluslararası spor kulüplerinin kamp yaptığı, turnuvalar yaptığı bölgesi olarak ortaya çıkıyor.

Regnum Carya Antalya

Süper lig takımlarının yanı sıra bir çok Avrupa takımı kamp için Antalya Belek’i tercih ediyor. Bunun yanı sıra dünyada çok önemli olarak nitelendirilen konferanslara da Belek evsahipliği yapmış. Kalmış olduğumuz Regnum Carya’da 2015’teki G20 zirvesine ev sahipliği yapmış.

Regnum Belek – Antalya

Biraz Regnum’dan bahsetmek istiyorum. Golf sahalarından antrenman sahalarına, Spa’dan özel havuzlara, plaja kadar birçok şey düşünülmüş. Her şey dahil konsepti ile hizmet veren otelin içinde pastahanelerden, oyun salonlarına, gece kulübünden Sports Bar’a kadar aklınıza gelmeyecek bir sürü şey var. İstediğiniz kadar yemek, istemediğiniz kadar tatlı yiyebilir, çay-kahve içebilirsiniz.  Ayrıca otel ve çevresindeki çam ağaçlarından oluşan koruluk gerçekten burasının görüntüsünü bambaşka bir yer haline getirmiş. Açık ve kapalı alanlarda uzun yürüyüşler yapıp huzurlu hissetmemeniz için kendinizi bir neden yok.

BELEK OTELLERİNE GÖZ ATIN

Regnum’u erken rezervasyon veya bulacağınız bir fırsat ile mutlaka değerlendirin, balayı için de bir alternatif olan otelin odaları geniş ve her türlü lüks ihtiyaçlara göre dizayn edilmiş.

Yalnız Antalya Belek Türkiye’nin bir parçası değil de Avrupa Birliği’ne Türkiye’den önce girmiş gibi. Otel’deki minibar ve hizmet fiyatları Euro olarak belirlenmiş. Taksi fiyatları, araç kiralama fiyatları bile Euro olarak belirlenmiş. Eğer aracınız ile gelmedi iseniz bu bölgeye bir araç kiralayayım veya transfer hizmeti sorayım derseniz şaşırtıcı sonuçlar ile karşılaşmanız mümkün.

Eğer Antalya’da nerede denize girmeyelim sorusunu ararsanız karşınıza inanılmaz bir liste çıkabilir. Çıralı Manavgat, Side, Belek, Kemer, Alanya, Olympos, Adrasan, Kaş gibi inanılmaz çeşitlilikte seçeneğiniz olabilir. Bu saydıklarım için ayrı ayrı gezi rehberi çıkar. Onun için şehirde sadece gördüğümüz Konyaaltı plajını tavsiye edebiliriz:) Evet sanırım deniz kuşu değiliz.


Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’nın gezilecek yerlerini yazarak bitiremeyiz ama kısa bir özetini burada sizlere açıklayalım.

Antalya Kaleiçi

Kaleiçi Antalya’nın en eski bölgesi olan yukarıda tarihini açıkladığımız bölgesidir. Dar sokaklarında maksimum 2 katı geçmeyen yükseklikte evler, butik dükkanlar, cafeler ve barlar ile süslenmiştir.

Antalya Kaleiçi Haritası – Antalya Gezilecek Yerler

Tabi ki bunun yanında tarih kokan yapıları da görüyor olacaksınız.

Antalya Kaleiçi

Antalya Saat Kulesi 

1901 yılında Sultan II.Abdülahmid adına yaptırılmıştır.Kale duvarlarının birleştiği bir bölümde bulunan saat kenti süslemektedir. Zamasızlığı işaret eden Osmanlı’nın saat kulelerini merak ederseniz ilgili notlarımıza bakabilirsiniz. (bkz: zamanın keşfi)

antalya saat kulesi ile ilgili görsel sonucu
Antalya Saat Kulesi ve Yivliminare – antalya.bel.tr

Antalya Hadrian Kale Kapısı

Adından da anlaşılacağı üzere dönemin Roma İmparatoru Hadrianus şerefine M.S. 130 yılında yaptırılmıştır. Kentin en eski yapılarından olan Hadrian Kale Kapısı’nın iki katlı olduğu ve üzerinde Hadrian’ın bir heykeli olduğu söylensede doğrulanamamıştır.

Hadrian Kale Kapısı

Antalya Kesikminare Cami 

Yapı M.S. 2.yy. tarihlenmektedir. İlk olarak kilise olarak inşa edilmiş yapı Arap akınları ile tahrip olmuş, Selçuklular zamanında camiye çevrilmiş,1361’de Kıbrıs Kralı Peter tarafından tekrar kiliseye çevrilmiş ve nihayetinde Osmanlı Sultanı II Beyazid’in oğlu Korkut tarafından tekrar camiye çevrilmiştir.

Korkut Kesik Minare Cami

Cami 1846’da geçirdiği yangın sonrasında bugünkü haline gelmiş ve minaresinin yarım olması sebebi ile kesikminare ismini almıştır. Restorasyon sonucunu beklemektedir.

Antalya Hıdırlık Kulesi

Sanıldığı üzere bu yapı kenti korumak amaçlı bir gözlem noktası değil, bir anıt mezar olarak M.S. 1 veya 2. yüzyılda inşa edilmiştir.Sonraki dönemlerde kilise, burç ve gözetleme kulesi olarak kullanılmış yapı ziyarete açık değildir.

Hıdırlık Kulesi

Antalya Müzesi

Tarih öncesi dönemden günümüze kadar Antalya ve özellikle de Perge Antik Kenti’ndeki kazılardan edinilmiş birçok eser sergilenmektedir. Müthiş incelikle çalışılmış Heykeller ile lahitleri Perge’ye  gitmeden önce görmeniz de fayda var.

Attika Tipi Dionysiak Lahit Perge nekropolünde 2003 yılında bulundu. Lahitin ön yüzünde İlyada’da (Troia) geçen bir öykü tasvir edilirken arka yüzünde Dionysos ( Şarap ve eğlence Tanrısı, 12 Olimpos Tanrı’sından biri) satyr ve maniadlar ekstasis sahnesi işlenmiştir. Lahdin sahipleri ise kline üstüne sembolik olarak işlenmiştir.
Herakles Lahdi. Herakles Roma Mitolojisinde Herkül olarak bilinir. Mitolojik kahramanın 12 görevini betimleyen mermer lahit (mezarlık) M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenmektedir. Perge Antik Kenti Nekrapolünde (mezarlığı)kaçak kazılar sonucu 1960 yılında kaçırılarak İngiltere’ye götürülmüştür. 2010 yılında İsviçre’de Federal Gümrük Makamları’nca el konulan lahit uzun uğraşlar sonucunda ait olduğu yere 2017 yılında Antalya Müzesi’ne getirildi. Perge Antik Kenti’nin hala kazılmayı bekleyen % 70’lik bölümünün olduğunu hatırlatalım.
Antalya Müzesi

Antalya Akvaryum

Avrupa’nın en uzun tüneline sahip Antalya Akvaryumu’nu rotanıza ekleyebilirsiniz. Özellikle gezinizde size eşlik edecek minik dostlarınız varsa.

antalya akvaryum ile ilgili görsel sonucu
Fotoğraf : aquariumticket.com/

Perge Antik Kenti

Daha büyüğünü görmedim diyerek affınıza sığınıyorum. Şimdiye kadar gördüğüm en büyük antik dünya burası olabilir.Perge’nin hala % 70’lik bölümünün toprak altında olduğunu belirtmek gerek.

M.Ö. 4000 olarak tarihlenen şehir Aksu ilçesindedir.

Ziyaret ettiğimiz dönem itibari ile tiyatrosu, stadyumu, caddeleri,hamamı, çeşmeleri ile agorası ile kocaman bir yerleşim yeri olan Perge için sitemizde ayrıntılı bir paylaşımda bulunuyor olacağız.

Perge Antik Kenti – Antalya Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Kenti

Aspendos ismini tiyatrosu ile biliriz hep. Aspendos Antik Kenti’nin bir yapısını oluşturan tiyatro sapasağlam korunarak günümüze kullanılabilir hali ile ulaşmış. Bunu da dönemler itibari ile farklı amaçlar ile kullanılmış olmasına bağlayabiliriz. (Selçuklular zamanında kervansaray imiş.) Ne yazık ki Aspendos’un diğer yapıları için aynı şeyleri söylemek güç. Stadyumu, kentin giriş kapısı su kanalları ve acrapol’de yer alan bazilika’ya ait kalıntıların restorasyona ihtiyacı var.

Aspendos – Antalya Gezilecek Yerler

Aspendos ile ilgili bir paylaşımı sonraki yazılarımızda burada olacak.

Antik kent dünyası bununla da sınırlı değil tabi ki, umarım başta Termessos, Side, Antiphellos, Limyra, Olympos, Patara, Seleukeia‘yı görme şansına sahip olup sayfalarımı antik dünya görüntüleri ile güzelleştirebilirim.

Antalya Şelaleleri

Antalya’nın doğal güzellikleri denizlerinin ve plajlarının önüne geçebilecek düzeyde.

Kurşunlu Şelalesi, bir vadinin içine gizlenmiş bir cennet görüntüsü ile aklınızı başınızdan alabilecek bir güzelliğe sahip.  Bir patika yolu takip edip karşınıza suyun ve yeşilin nasıl harikalar yarattığına tanık olacaksınız.

Kurşunlu Şelalesi – Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’da tek bir şelaleden fazlası var , Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi Antalya’nın diğer doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Antalya Mağaraları

Antalya sahip olduğu mağaralar ile doğal güzelliklerini taçlandırmış. Antalya’da turizm için neye ihtiyacınız varsa bu şehirde var.  Antalya’nın kuzeyindeki içindeki insan yaşayan ilk mağara olarak bilinen Karain Mağarası, Alanya’daki müthiş sarkıtları ile  Damlataş Mağarası,  büyük bir yeraltı gölüne sahip  Altınbeşik Mağarası şehrin önde gelen doğal güzelliklerindendir.

Karain Mağarası-Antalya

Antalya gezimiz şimdilik burada sonlanıyor, şu apaçık bir gerçek ki Antalya’yı sadece buradakiler ile sınırlandırmak imkansız. Bu yazıda eksik olan ise Antalya yeme-içme rehberi. Artık bir dahaki Antalya seferinde eksik kalan bu konuyuda tamamlamış olalım.

Teşekkürler.


CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024
Ünlü Roma Amfitiyatroları

5 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.