Keşfet

Faroe Adaları’nda Doğa Yürüyüşü

on
Mayıs 1, 2020

Covid 19 salgını tüm dünyayı sıkıntıya boğmaya devam ediyor. Milyonlarca kişi evlerinde mahsur halde salgının izlerini geçmesini beklerken onlara yönelik birçok etkinlik, sanal turlar ve ücretiz müze turları düzenlenmeye başladı. Sanal turların en ilginç olanına ilişkin paylaşım ise Faroe Adaları‘ndan geldi.

Sanal turlar genellikle bir video paylaşımını takip etme veya müzelerde adım adım hareket eden noktalara ulaşmak şeklinde gezi planı oluşturuyor. Ancak Visitfaroeislands.com sitesi oluşturduğu proje ile sizi canlı bir doğa yolculuğuna çağırıyor.

Forea Adalar’ında Doğa Turu

Brandlifemag.com‘un geçen haftada okurları ile paylaştığı bu deneyim bizi de bu etkinliğe davet etme konusunda cezbetti. Hemen bu etkinliği sizler ile paylaşmak istedik. Şöyle ki her gün belirlenen bir saatte 1 saat boyunca canlı bir şekilde Faroe Adaları’nı keşfe çıkıyorsunuz. Saatlerinizi kurmak için remote-tourism.com adresinden bir sonraki turun saatini kayıt edin.

remote-tourism.com adresinden bir sonraki tur saatini öğrenin

1 saatlik tur süresince inanılmaz doğa görüntüleri ile sizi farklı bir dünyaya götürecek olan bu sanal tur‘da rehberimizin başında yer alan bir kamera ile eş zamanlı keşfe başlıyorsunuz. Hatta bu turun interaktif olmasına özellikle önem göstermişler. Şöyle ki canlı yayında yürüyürken ekranınız da bir kumanda kolu beliriyor ve size görevliye yön vermenizi sağlıyor. Sanki çocukluğumuzun Super Mario’su gibi rehberimizi sağa sola ve ileri-geri yönlendirmelerini yapabiliyor, koşturup zıplatabiliyorsunuz.

Faroe Adaları şelaleleri, dağları, yamaç ve okyanus manzaraları ile ünlü. Tur sadece rehberin yürüyüşünde ibaret olmadığını belirtelim. Gezilen rotada karşılaşılan evlerin hikayeleri, çim çatıları, tarihi öykülerini de canlı olarak rehberden dinliyorsunuz.

Forea Adaları Kısa Kısa

# Kuzey Atlantik’te bulunan adalar özerk yapıya sahip ülke Grönland ile beraber Danimarka Krallığı’na bağlıdır. Başkenti Tórshavn olan ülkenin, resmi dili Danca ve Faroecedir.

# 2017 nüfusuna göre yaklaşık nüfus 50.000 kişidir ve adanın başlıca geçim kaynağı balıkçılıktır. 18 adadan oluşan ülke koyun yetiştiriciliği ile de ünlüdür. İsim kökeni de buradan gelir. Avrupa Birliği’ne dahil değildir.

# 15.07.1991 tarihinde Türk Milli Takımı ile oynanan özel maç 1-1 sonuçlanmıştır. Ayrıca ülkenin futbol klubü B36 Torshavn ile 2018 yılında yapılan maçta 6-0 üstünlük kuran Beşiktaş UEFA kupasında tur atlamıştır.

# Faroe Adaları, İzlanda ve Grönland ile ilgili aramızda geçen tek olay 16. yüzyıla tarihlenen Osmanlı Korsanı Murat Reis’in bu bölgelere ve fiyortlara yaptığı baskınlardır. Buralardan alınan esirler Osmanlı’da tutsak edilmiştir. Kaynak

# Soğuk bir iklime sahip olan Faroe Adaları, Kuzey Kutup Dairesi’nin altında yer almaktadır. Aşağıda projenin tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 603 aboneye katılın
TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.