Covid 19 salgını tüm dünyayı sıkıntıya boğmaya devam ediyor. Milyonlarca kişi evlerinde mahsur halde salgının izlerini geçmesini beklerken onlara yönelik birçok etkinlik, sanal turlar ve ücretiz müze turları düzenlenmeye başladı. Sanal turların en ilginç olanına ilişkin paylaşım ise Faroe Adaları‘ndan geldi.

Sanal turlar genellikle bir video paylaşımını takip etme veya müzelerde adım adım hareket eden noktalara ulaşmak şeklinde gezi planı oluşturuyor. Ancak Visitfaroeislands.com sitesi oluşturduğu proje ile sizi canlı bir doğa yolculuğuna çağırıyor.

Forea Adalar’ında Doğa Turu

Brandlifemag.com‘un geçen haftada okurları ile paylaştığı bu deneyim bizi de bu etkinliğe davet etme konusunda cezbetti. Hemen bu etkinliği sizler ile paylaşmak istedik. Şöyle ki her gün belirlenen bir saatte 1 saat boyunca canlı bir şekilde Faroe Adaları’nı keşfe çıkıyorsunuz. Saatlerinizi kurmak için remote-tourism.com adresinden bir sonraki turun saatini kayıt edin.

remote-tourism.com adresinden bir sonraki tur saatini öğrenin

1 saatlik tur süresince inanılmaz doğa görüntüleri ile sizi farklı bir dünyaya götürecek olan bu sanal tur‘da rehberimizin başında yer alan bir kamera ile eş zamanlı keşfe başlıyorsunuz. Hatta bu turun interaktif olmasına özellikle önem göstermişler. Şöyle ki canlı yayında yürüyürken ekranınız da bir kumanda kolu beliriyor ve size görevliye yön vermenizi sağlıyor. Sanki çocukluğumuzun Super Mario’su gibi rehberimizi sağa sola ve ileri-geri yönlendirmelerini yapabiliyor, koşturup zıplatabiliyorsunuz.

Faroe Adaları şelaleleri, dağları, yamaç ve okyanus manzaraları ile ünlü. Tur sadece rehberin yürüyüşünde ibaret olmadığını belirtelim. Gezilen rotada karşılaşılan evlerin hikayeleri, çim çatıları, tarihi öykülerini de canlı olarak rehberden dinliyorsunuz.

Forea Adaları Kısa Kısa

# Kuzey Atlantik’te bulunan adalar özerk yapıya sahip ülke Grönland ile beraber Danimarka Krallığı’na bağlıdır. Başkenti Tórshavn olan ülkenin, resmi dili Danca ve Faroecedir.

# 2017 nüfusuna göre yaklaşık nüfus 50.000 kişidir ve adanın başlıca geçim kaynağı balıkçılıktır. 18 adadan oluşan ülke koyun yetiştiriciliği ile de ünlüdür. İsim kökeni de buradan gelir. Avrupa Birliği’ne dahil değildir.

# 15.07.1991 tarihinde Türk Milli Takımı ile oynanan özel maç 1-1 sonuçlanmıştır. Ayrıca ülkenin futbol klubü B36 Torshavn ile 2018 yılında yapılan maçta 6-0 üstünlük kuran Beşiktaş UEFA kupasında tur atlamıştır.

# Faroe Adaları, İzlanda ve Grönland ile ilgili aramızda geçen tek olay 16. yüzyıla tarihlenen Osmanlı Korsanı Murat Reis’in bu bölgelere ve fiyortlara yaptığı baskınlardır. Buralardan alınan esirler Osmanlı’da tutsak edilmiştir. Kaynak

# Soğuk bir iklime sahip olan Faroe Adaları, Kuzey Kutup Dairesi’nin altında yer almaktadır. Aşağıda projenin tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 610 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Previous Post

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts