Almanya
18 min read
732

Dresden Gezi Rehberi

Mayıs 17, 2017
0
Dresden Gezi Rehberi

Dresden Orta Avrupa’da Almanya sınırları içinde yer alıp Saksonya eyaletine başkentlik eder. Almanya Dresden şehri “Elbe’nin Floransa’sı” olarak anılır. Bizim Dresden ile tanışmamız Prag’dan Berlin’e geçişte kendisi ile selamlaşmamız ile başadı. Dresden Gezi Rehberi ve Dresden Gezilecek Yerler yazımızda Dresden Nerede, Dresden’de Gezilecek Yerler, Dresden Otelleri ve nerede kalınır ve Dresden tarihi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Şehir Elbe Nehri’nin kenarına kurulmuştur, Elbe, Orta Avrupa’nın en büyük nehirlerinden biri olup, Polonya sınırından doğar. Hamburg’tan geçen nehir kuzey denizine dökülür. Konuyu dağıtmadan şu bilgiyide vermek isterim : Elbe sayesinde Hamburg dünyanın en fazla köprüsüne sahip olan şehirdir. (2500 adet).

Zwinger Taç Kapı -Dresden Gezilecek Yerler

Dresden Nerede ?

Dresden eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alır. Şu anda ise Saksonya vilayetinin başkentidir. Dresden Elbe nehri üzerinde yer almaktadır.

Dresden Nerede? Dresden Gezi Rehberi

Dresden’e Nasıl Gidilir? Dresden Ulaşımı

Dresden’e ulaşmak için maalesef direkt uçuş Türkiye üzerinden yok. Antalya’dan Dresden’e Germania ve Sun Express’in direkt uçuşlar bazı dönemlerde mevcut. Genellikle geziseverler Dresden’in farklı bir şehir gezisi planları ile birleştirip plan yapmaktalar. Sizde seyahat planlarınıza Berlin veya Prag’ı ekleyip kombinleyebilirsiniz.

Dresden’e bunun yanında ulaşmak için yakın şehirlere uçup Dresden’e birkaç gün ayırabilirsiniz. Biz Prag’a uçup Dresden’i rotamıza ekledikten sonra Berlin’e geçmiştik. Aşağıda otobüs ve tren seferlerini sorgulayabileceğiniz linkleri ekliyoruz.

Tren seferlerini için : https://www.bahn.de

Otobüs seferleri için : flixbus.com/

Flixbus otobüslerinin ucuz ve konforlu olduğunu söyleyebilirim. Biz Prag’tan Dresden’e Flixbus otobüsleri ile 12 Eur‘a ulaştık. Şehir içi ulaşım konusunda endişe edilecek bir şey bulunmuyor. Biz tüm gezimizi yürüyerek gerçekleştirdik. 

Ek olarak şehirde Hop-on/ hop-off turları da bulunuyor. Listesine şuradan ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 20 Eur ya kadar 1 günlük bilet alıp, nehir turu yapabilirsiniz: /hopon-hopoff/

Dresden’de Nerede Kalınır?

Dresden’de otel arayışınız varsa Theaterplatz bölgesine yakın bir yerde otelinizi seçerseniz ulaşım konusunda zorluk yaşamazsınız.

Aşağıda bizim de sıklıkla kullandığımız otel arama ve rezervasyon aracı Agoda var. Uygun fiyat ve konaklama için göz atmanızı tavsiye ederiz. Resme tıklayıp fiyatları görebilirsiniz.

Eğer Dresden’de konaklama planınız varsa müsait otellerini buradan sorgulayabilirsiniz: DRESDEN OTELLERİ 

Dresden Tarihi

Dresden tarihi ile ilk kaynaklar 1206 yılına kadar uzanır.Dresden 1270’ten itibaren Meisen Kontluğunun başkenti olmuş olup,sonradan Wettin hanedanlığı hüküm sürmüştür.1485 ten sonra ise Saksonya’ya başkentlik yapmıştır. Şehir Otuz yıl savaşlarından (1618-1648) etkilenmemiştir.

Şehrin en bilinen hükümdarı August, kente en tanınmış mimarları ve müzisyenlerini davet etmiştir. Zaten şehirdeki bir çok tarihi nokta August döneminden kalmıştır. Şehirdeki en büyük yıkım ise Nazi Almanya’sının başlattığı Dünya Savaşı’nda yaşanmıştır.

Dresden Gezilecek Yerler

Dresden tarihi dokusunu kaybetmemesi nedeniyle size geçmiş zamanlarda yaşıyormuş havasını vereceğinden emin olabilirsiniz. Dresden Gezilecek Yerler için google harita ile Almanya Dresden Gezilecek Yerleri aşağıda sıraladık. Aşağıdaki resme tıklayıp Google Maps üzerinde açarsanız çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Dresden Gezilecek Yerler Haritası

Dresden’de eğer birkaç mağaza bakayım, bir şeyler alayım tarzında vaktiniz olursa trafiğe kapalı Prager caddesini bu amaç için önerebiliriz. Zara ve Pull&Bear gibi markaların yanı sıra lokal markaları da burada görebilirsiniz. Ayrıca Dresden’in tarihi görüntüsüne hiç yakışmayan Kristal bine UFA’da bu caddenin hemen yakınında bulunuyor. İçinde sinema, tiyatro ve sahne sanatlarının sergilendiği alanın programını inceleyebilirsiniz: ufa-dresden.de

Dresden Gezilecek Yerler Haritası Resme tıklayıp Google maps’te istediğiniz lokasyona ulaşırsınız.

Zwinger Sarayı

Kanımca bu bölgedeki aklınızda kalacak ilk yapılardan birisi Zwinger sarayı olacak, 1709’da tamamlanmış bu yapıda dönemin mimarisinin ayakta kalmış en güzel örneklerini görebileceksiniz. Matthäus Daniel Pöppelmann tarafından tasarlanan ve barok yapı örneklerini bünyesinde barıdıran saray İmparator August döneminde yapılmıştır.

Biz tiyatro bölgesindeki kapısından giriş yaptığımızda yemyeşil bahçeleri, süslü su fiskeyeleri ile karşıladı Zwinger kollarını açıp hoşgeldin diyerek. En çok ilgi gören kısmıda birçok fotoğrafta görebileceğiniz taçkapı. Daha yakından görmek isterseniz teraslara çıkıp inceleyebilir, kadrajınıza farklı kareleri katabilirsiniz.

Zwinger’in 2 tarafı sular ile çevrilidir. Saray bahçelerini ücretsiz gezebilirsiniz.

Sarayın içi ise dönemin ünlü ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Rembrandt, Botiçelli, Rubens gibi isimlerin çalışmalarını gözrebilirsiniz. İçeride birçok sanat galerisi bulunmaktadır. Galerilere girmek isterseniz full bilet almanız gerekiyor. Fiyatı : 10 Eur. Eğer eserleri görmek isterseniz pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın. Zwinger Web Sitesi

Zwinger Saray Bahçesi – Dresden Gezilecek Yerler

Semper Opera Binası (Semperoper)

Zwinger Sarayının hemen yanında yer alan görkemli bina Devlet Operasına ev sahipliği yapmaktadır. Semperoper, 1841’de mimar Gottfried tarafından tasarlanmış, King Johann atlı heykeli ile tiyatro meydanı fotoğraflarınız için size bekliyor.

Programa şuradan incelemeniz mümkün. Semper opera web sitesi

Dresden Opera Binası – Dresden Gezilecek Yerler

Brühl Terrace

Şehrin seyir keyfini buradan çıkarabilirsiniz, nehrin akışından tursitik gemilere bakıp Dresden sefasını tadabilirsiniz. Kanımca bu harika şehre karşıdan bakmak daha harika olsa gerek. Neustadt’a (yeni şehir) köprü üzerinden rahatça yürümek mümkün.

Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi)

Kentin ana katedrali olan bu yapı 1473’te tamamlanmış olsada 1945’te 2.Dünya savaşında tamamen tahrip olmuştur. Frauenkirche Dresden’in en önemli yapıları arasında yer alır ve görülmeye değer güzelliktedir.

1990’larda ise toplanan yardımlar ile Katedral tekrar inşa edilip 2005’te yeniden açılmıştır.

Frauenkirche Katedrali – Dresden Gezilecek Yerler

Katedral heybeti ve mimari özellikleri ile bu yapı yenilenmiş olsada görmeyi hak ediyor. Kilisenin kubbesinden ise şehrin geniş bir manzarası izlenmektedir.

Katedral etrafında Martin Luther gibi efsanelerin heykellerini de bulunuyor.

Kreuzkirche Kilisesi

1792 yılından kalma olan kilise, tren istasyonu ile Frauenkirche arasında kalıyor.
Bizim gibi istasyondan merkeze yürürseniz bu yapı ile karşılaşacaksınız. Dönemin mimarisinin örneklerini barındıran bu yapının içine girmedik. Çünkü buraya kadar kilise görme limitimizi fazlası ile doldurmuştuk.

Kreuzkirche  – Dresden Gezilecek Yerler

Katholische Hofkirche

Dresdenin en eski yapılarından biri olan bu klise yine August dönemini bize işaret eder. İçinden daha çok dışı ile büyüleyici olan Katholische’de klisenin 250 yıllık piyanosu gözlemleyebilirsiniz. 2. dünya savaşında tahrip olan yapı 1971’de restorasyonu tamamlanmıştır.

Residenzschloss (Kraliyet Sarayı)

Dresden Royal Palace, beni Arupa’da etkileyen en önemli mekanlardan biri oldu. Bir yanında Katholische, diğer yanında Fürstenzug ile August’un şehrin seviyesini nasıl yükselttiğini 2016’da bile test etmiş oldum. Residenzschloss August’un gücünü ve ihtişamını gözler önüne seren bir yapıttır. Dresden Kalesi olarak bilinsede aklınıza gelen surları olan bir yapı kale algısı oluşmasın.

Residenzschloss Merdivenleri – Dresden Gezilecek Yerler

Kraliyet sarayı Wettin ailesinin malikanesi olarak bilinir. Içinde bozuk para müzesi, baskı ve çizim müzesi ile barındırdığı Türk odasında çeşitli Osmanlı eserleri bulunur. Toplamda 5 farklı müze olan yapının restorasyonua ancak 2013 yılında tamamlanmıştır.

Wettin hanedanlığı hakkında daha fazla bilgi için : House_of_Wettin

Fürstenzug (Procession of Princes)

Geldik Dresden’in en görseli Fürstenzug‘a. Verkehrsmuseum (Johanneum)’un dış kısmındaki duvarlarda göze çarpan Meissen çinisi mozaikler Kraliyet Sarayının hemen yanında dikkatinizi çekecektir.

102 metre uzunluğunda kraliyetin at üstündeki figürlerinin resmedildiği bu yapının üstünde 25.000 parça bulunduğunu öğreniyoruz. Dresden’in en çok fotoğraflanan alanlarından biri olan mozaikler çok iyi bir şekilde korunmuş durumda.

Fürstenzug (Procession of Princes) – Dresden Gezilecek Yerler

Verkehrsmuseum (Johanneum)

Zamanında ahır olarak kullanılmış Verkehrsmuseum şimdilerin ulaşım müzesi olmuş. Dresden Transport Museum ismi ile de bilinen yapı tarihi arabalardan geniş bir koleksiyona sahip.

Verkehrsmuseum  – Dresden Gezilecek Yerler

Augustusbrücke (Agustus Köprüsü)

Kraliyet Sarayının hemen önünde nehrin diğer tarafına uzanan gözlü köprü Agustus köprüsü kentin bir kolyesi gibi. Şehrin olmazsa olmazlarından.

Augustusbrücke – Dresden Gezilecek Yerler

Albertinum

Elbe nehrinin hemen kenarında muhteşem mimarisi ile kentin dokusunu oluşturan yapılardan biri olan Albertinum ismini Kral Albert’ten alıyor. Brühl’s Terrace‘da yer alan Albertinum 1887’de kurulmuş ve müthiş bir koleksiyona sahip. Eski bir cephanelik üstüne inşa edilen yapıda Rönesans, Barok ile Ekpresiyonizm dönemlerine ait birçok eser bulunuyor.

Green Vault (Grünes Gewölbe)

Dresden’de Avrupa’nın en büyük hazine koleksiyonunu içeren tarihi bir müze bulunuyor. Green Vault, 1723 yılında kurulmuş ve alanındaki ilk müzelerden biri olarak bilinmektedir. Malakit yeşili boyalı sütunları ve ilk odaların başkenti ünvanını almıştır.

Her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açık olan müze salı günleri kapalıdır. Bilet fiyatı 12 Euro olup 17 yaş altı ve Audioguide ücretsizdir. (2019) Green Vault Web

Green Vault (Grünes Gewölbe) – Dresden Gezilecek Yerler

Golden Horse Man (Goldener Rıeter)

İşte size şaha kalmış atında altından bir August daha. Dresden Halkı 1736 da krala olan şükranlarını dile getirmek için bu Golden Horse Man heykelini inşa etmişler.

Golden Rider – Dresden Gezilecek Yerler

Kunsthofpassage

Sıradaki yer ise Dresden’in en matrak modern yapılarından biri olan konsept bir pasaj.

Kunsthofpassage demişken aslında birbirine açılan avluları barındıran birer binalar topluluğu demek istedik.

Kunsthofpassage – Dresden Gezilecek Yerler

Bu yapıları ilginç kılan ise üzerlerindeki süsler ve sahip oldukları nitelikler.

2001 yılında açılan bu pasajda 5 farklı avlu var. Elementler Avlusu : Her cephesi farklı bir elementi temsil eden binaların bulunduğu bir avlu, burada en dikkat çeken ise yağmur yağdığında yağmur suyu ile müzik çalmaya başlayan bina. Işıklar Avlusu : Metal aynaların olduğu ışık oyunları yapan yapı. Diğerleri ise Fabl karakterler, hayvanlar ve başkalaşım avluları.

German Hygiene Museum

Dresden’de en ilgi çekici müzelerden biri de Alman Hijyen Müzesi. Zamanında Naziler tarafından kullanılmış olan ve şimdilerin sağlık ve bilim müzesi olan yapı keşfedilmeyi bekliyor.

Çocuklar için de eğitici bölümler ile dönemsel sergilere evsahipliği yapan müze de bilet fiyatları 16 yaşından küçükler için ücretsiz ve yetişkinler için 9 Eur olarak belirlenmiş. Program ve detyalar için : Hygiene Museum Web

German Hygiene Museum – Dresden Gezilecek Yerler

Dresden Garden ( Großer Garten )

Dresden’in bunların yanında bir de nefes alan bahçeleri var. Çeşitli bitki türlerinden oluşan bir botanik bahçesi ile hayvanat bahçesinin yanı sıra bir The Grand Garden Palace isimli bir saray bulunuyor. Sarayın önünde bir gölet ile etkileyici bir manzarası var.

Bölgede 60 dakikadan başlayan rehberli turlar da bulunuyor. Dresden Garten web sitesinden göz atabilirsiniz. Google Konumu

The Grand Garden Palace – Dresden Gezilecek Yerler

Dresden Panometer

Dresden’de tüm bunların yanında panometer denen bir gezi noktası daha var. Bir yukarada bahsettiğimiz bahçelerin hemen yakınında bulunuyor.

Dresden 1945 Panorama – Dresden Gezi Rehberi

Panometer ile 360 derecelik Dresden’in Panoramik görüntüsünü ile gözlemleyebiliyorsunuz. 105×27 metre ölçülerindeki devasa Panorama’ya Dresden Postplatz’dan (Zwinger) 1 ve 2 nolu tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.
Panorama’nın Ocak 2019’da açılan 1945 Dresden Sergisi görülmeye değer.

Giriş : 3 Euro
Web: panometer-dresden/

Yenidze (Eski Sigara Fabrikası)

Dresden mimarisinden bahsetmişken Yenidze‘den bahsetmeden olmaz. Dresden’in klasikleşmiş mimarisi ile alakası olmayan ve cami şeklinde tasarlanmış (evet minaresi ve kubbesi var) yapı eski sigara fabrikası imiş. Ofis, restoran ve kültürel faaliyetler için kullanılan bina merkeze yakın konumda. Google Konumu web : yenidze.eu/

Yenidze – Dresden Gezilecek Yerler

Yenidze’den bahsetmişken neden ve nasıl böyle bir yapı tasarlanmış ondan da bahsetmek istiyoruz. 1907 yılında 10 katlı minaresi ve kubbesi olan binanın Dresden’in barok mimarisi ile uyumsuz ve alakasız bir şekilde yer aldığını düşünürsünüz. Hugo Zietz‘in sahibi olduğu Selam Aleiküm isimli markalı sigaraların tütünü eski Osmanlı toprağı olan şimdi Yunanistan sınırları içinde yer alan Yenice/İskeçe’den sağlanmaktaymış. Zietz Dresden’deki arsasına sigara fabrikasını kurmak istediğinde tasarım için mimar Martin Hammitsch ile yolları kesişmiştir. Mimar tasarımda Hayri Bey isimli bir Memluk sultanının türbesini kendisine model olarak almış ve 2 yılda tamamlamıştır. Tütün ve sigaralar bina sayesinde meşhur olmuştur. Savaş zamanı hasar gören yapı 1966’da onarılmış ve 1997’den itibaren şimdiki kullanım amacına dönmüştür.

Yenidze Sigara Fabrikası 1899 yılında açılırken Osmanlı Devleti’nden gelen uzman 7 kişi burada göreve başlamıştır. Sonrasında 1907 yılında 470 Türk burada eğitim almış ve bilinen ilk Türk işlerin Almanya’daki çalışması olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’de Yenice ismi ile tanınan sigaranın diğer ismi ise Salem’dir.
Sanırım bu bilgiler Sunay Akın konseptli bir duruma dönüştü:)

Japon Sarayı ( Japanisches Palais)

Sırada Elbe’nin diğer tarafında yer alan Japanisches Palais var. Japon Sarayı ve Müzesi içinde konferansların, çocuklara özel etkinliklerin, atölyelerin olduğu bir yer. Çoğu ücretsiz olan etkinlikler için Japonisches palais programa göz atabilirsiniz.

Ayrıca sarayın bahçesi ise ayrı bir gezi rotası. Özellikle yaz aylarında bu bahçede canlı caz etkinliklerine katılabilir farklı dünyada kendinizi hayal edebilirsiniz. Bununla beraber buradan harika bir Dresden manzarası yakalayabilirsiniz.

Golden Rider ile saray arasında kalan bölgede birbirinden ilgi çekici sanat galerileri de bulunuyor. Galerie Ursula Walter, kapısındaki kafası yere gömülü halde devasal bir superman olan Galerie Holger John, Modern sanat ilham kaynağı Kunthaus Dresden bu bölgede bulunuyor.

Japon Sarayı Dresden – Sabah Yoga, akşama caz. Çimenlere uzanmamak için neden yok. by Gerd Friese – Dresden Gezilecek Yerler
https://japanisches-palais.skd.museum/en/programm/

Dresden Kısa Kısa

✈️ Dresden’i gezmek için en uygun mevsim bahar ve yaz ayları. Türkiye’den maalesef buraya direkt uçuş bulunmuyor. En yakın uçuş bulunan şehirler Prag, Berlin.

✈️ Dresden’in Barok mimarisi çok iyi korunmuş/restorasyon yapılmıştır. Şehirde gezerken Zwinger, kraliyet sarayı ve imparator güçlü August’un şehri nasıl güzelleştirdiğini canlı olarak görecek, muhteşem olan bu şehire neden bir günlük şehir dedikleri için kızacaksınız. ( Kral August’un (1670-1733) çeşitli kadınlardan ve metreslerinden 354 çocuğu olduğu kayıt edilmiştir. )

✈️ Dresden nüfusu yaklaşık olarak 500.000’dir. Bu da Almanya nüfusu sıralamasında en kalabalık 12. büyük şehirdir. Dresden Para birimi Euro‘dur. Dresden’i tam anlamıyla gezmek için kesinlikle en az bir gün konaklama yapmanızı öneririz.

✈️ Dresden’de konaklama için Zwinger Sarayı ve çevresi turistik yerlere yakınlığında tercih edilesi bir unsur. Ancak buralarda yer bulamasanız da üzülmeyin bu şehirde metro ve tramvay ağları gayet gelişmiş ve istediğiniz yerden ulaşım sağlamak çok kolay.

✈️ Kentin en büyük kilisese Frauenkirche’nin hemen arkasında Coselpalais Restaurant & Cafe var. Tarihi barok bir avluda yer alan kafede kahve ve pasta molası verebilirsiniz. 1765 yılına kadar uzanan tarihi yapının avlusuna birden fazla kere uğrayacağınıza eminiz.

Feldschloesschen

✈️ Dresden’in ünlü bira markası Feldschloesschen‘in exprience adı altında tarihini anlatan bir müzesi var. 20’li gruplar halinde düzenlenen gezide biraya dair birçok bilgi edineceksiniz. Bira tadımınında dahil olduğu etkinlik için 12.90 ücret öngörülmüş.

62 nolu otobüs ile merkezden ulaşım sağlayabilirsiniz. Feldschloesschen Konumu Sitesinden rezervsyon yapabilir, detayları öğrenebilirsiniz. WEb: feldschloesschen

✈️ Alışveriş yapmak isterseniz trafiğe kapalı Prager caddesi ile Kristal bina Ufa’ya uğrayabilirsiniz.

✈️ Dresden için yukarıdaki sıralamaya dahil etmediğimiz bir de enerji müzesi var. Gaz, Su ve yakıt özellikli enerji araçlarının tarihsel gelişimini açıklayan müze KraftWerk Museum Dresden mitte bölgesinde bulunuyor. Bilet ve konum bilgisi için web adresi : www.kraftwerk-museum.de

✈️ Dresden Avrupa’nın diğer yeşil kentleri gibi oldukça yeşil alana sahip bir kent. Başta The Grand Garden of Dresden olmak üzere Palaisgarten, Brühlschen Garten, Alaunpark, ve Blüher Park ile yeşile doyacaksınız.

✈️ Dresden’de Pfunds Molkerei (Pfund’un sütü) manasına gelen bir süt ürünleri dükkanı var. Onu ünlü yapan ise 1880 yılına kadar kuruluşunun uzanması ve dükkanının her yerinin çini ile döşenmiş olması. Ücretsiz ziyaret edebiliceğiniz bu sanat dükkanını mutlaka notlarınıza alın. Pfunds Molkerei Konumu

Molkerei Pfund – Dresden Gezilecek Yerler

✈️ Dresden’in 5 km dışında ise Pillnitz Castle var. Saxon krallarının yazlık rezidans olarak kullandıkları Pillnitz Dresden’de fazla zamanı olanların gitmek isteyeceği bir güzellik sunuyor. 3 farklı sarayın birleşiminden doğan kompleksin yapımı 1720’lere uzanıyor. Ayrıca sanat, mobilya ve tekstil koleksiyonlarının örneklerini barındırıyor.

Pillnitz – Dresden Gezilecek Yerler

28 hektarlık bahçesindede çeşitli bitki türleri bulunuyor. Ziyaret için bilet fiyatı 8 Euro olarak belirlenmiştir. Pazartesi günleri kapalı olmak üzere 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Web: schlosspillnitz

Buraya ulaşmak için Dresden Altmarkt istasyonundan 1 nolu hat ile Karcherallee gitmelisiniz. Buradan 63 nolu otobüs ile Pillnitzer Platz’ta inip ulaşım sağlayabilirsiniz.

✈️ Pillnitz gibi bir diğer rezidans mekan ise Moritzburg Castle. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan ve bir göl yakınına av evi olarak inşa edilmiş Moritzburg dönemsel sergilere ve festivallere evsahipliği yapıyor. Ziyaret için bilet fiyatı 8 Euro olup her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Moritzburg Konumu

Moritzburg-Dresden Gezilecek Yerler

Buraya gitmek için Elbe nehrinin diğer yakasındaki Dresden Bahnhof Neustadt istasyonundan 477 nolu otobüse biniyorsunuz. Yarım saat sonra kaleye ulaşmış oluyorsunuz. Web : schloss-moritzburg

✈️ Dresden’de müzelere ücretsiz giriş sağlayan ve birçok noktada indirim yapan bir kart var. SchloesserlandCARD. Sadece Dresden değil Saxon bölgesinde de birçok fayda sağlayan kart yıllık ve 10 günlük seklinde satışa sunulmakta. Fiyatı 24 Euro’dan başlıyor.

Dresden Gezilecek Yerler ve Dresden Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik. Sizde bizim gibi Prag, Berlin ve Leipzig ile seyahatinize bir şehir ekleyebilirsiniz.

Bağlantılı Diğer Yazılarımız:

Prag Gezi Rehberi

Berlin Gezi Rehberi

Aşağıda adım adım Dresden’i gezmek istermisiniz? Müthiş keyifli ve Altyazılı. ÜStelik 4K.

Dresden Yürüyüş Turu – 4K kalitesinde adım adım DRESDEN!

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts