Almanya

Dresden

on
Mayıs 17, 2017

Dresden Gezi Rehberi

Dresden şehri Orta Avrupa’da Almanya’ya bağlı bir şehirdir. Doğusunda Polonya, güneyinde Çek Cumhuriyeti’ne komşudur. Dresden’e komşu şehirler Çek Cumhuriyeti’nde Prag, Polonya’da Krakow, batısında Leipzig, Kuzeyinde ise Berlin’dir. Kuzeyin Floransa’sı olarak anılan kent orta Avrupanın en çok gezilecek yerleri arasında yer alır. Dresden şehri bulunduğu konum itibari ile etrafındaki şehirler ile birleştirilip iyi bir gezi rotası oluşturulabilir.

Şehir Elbe Nehri’nin kenarına kurulmuştur, Elbe, Orta Avrupa’nın en büyük nehirlerinden biri olup, Polonya sınırından doğar. Hamburg’tan geçen nehir kuzey denizine dökülür. Konuyu dağıtmadan şu bilgiyide vermek isterim : Elbe sayesinde Hamburg dünyanın en fazla köprüsüne sahip olan şehirdir. (2500 adet)

Dresden eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alır. Şu anda ise Saksonya vilayetinin başkentidir.

Zwinger Taç Kapı -Dresden Gezilecek Yerler

Dresden’e Nasıl Gidilir? Dresden Ulaşım

Türkiye üzerinden Antalya’dan Dresden’e Germania ve Sun Express’in direkt uçuşlar bazı dönemlerde mevcut. Diğer büyük şehirlerden maalesef ki direkt uçuş yok. Genellikle geziseverler Dresden’in farklı bir şehir gezisi planları ile birleştirip o şekilde seyahat planı yapmaktalar. Sizde seyahat planlarınıza Berlin veya Prag’ı ekleyip kombinleyebilirsiniz.

Biz Prag’ı gezdikten sonra birgünümüzü Dresden’e ayırdık. Belirtmem gerekir ki Dresden’e Prag, Berlin ve Leipzig’ten Tren ve otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tren seferlerini için : https://www.bahn.de

Otobüs seferleri için : https://tr.flixbus.com/

Flixbus otobüslerinin ucuz ve konforlu olduğunu söyleyebilirim. Biz Prag’tan Dresden’e Flixbus otobüsleri ile 12 Eur’a ulaştık.

Şehir içi ulaşım konusunda endişe edilecek bir şey bulunmuyor. Biz tüm gezimizi yürüyerek gerçekleştirdik. 

Ayrıca Hop-on/ hop-off turları da şehirde bulunuyor. Listesine şuradan ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 20 Eur ya kadar 1 günlük bilet alabilirsiniz.

https://www.stadtrundfahrt.com/dresden/hopon-hopoff/

Dresden’de Nerede Kalınır? Dresden Konaklama

Yanlış yönlendirmek istemem, bizim gezimiz günübirlik ve sınırlı idi.Eğer konaklama düşünüyorsanız Theaterplatz bölgesine yakın bir nokta seçerseniz ulaşım konusunda zorluk yaşamazsınız.

Aşağıda bizim de sıklıkla kullandığımız otel arama ve rezervasyon aracı Agoda var. Uygun fiyat ve konaklama için göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eğer Dresden’de konaklama planınız varsa müsait otellerini buradan sorgulayabilirsiniz: DRESDEN OTELLERİ 

Dresden Tarihi

Dresden tarihi ile ilk kaynaklar 1206 yılına kadar uzanır.Dresden 1270’ten itibaren Meisen Kontluğunun başkenti olmuş olup,sonradan Wettin hanedanlığı hüküm sürmüştür.1485 ten sonra ise Saksonya’ya başkentlik yapmıştır. Şehir Otuz yıl savaşlarından (1618-1648) etkilenmemiştir,

Şehrin en bilinen hükümdarı Auguste, kente en tanınmış mimarları ve müzisyenlerini davet etmiştir. Zaten şehirdeki bir çok tarihi nokta Auguste döneminden kalmıştır.

Dresden Gezilecek Yerler

Dresden tarihi dokusunu kaybetmemesi nedeniyle size geçmiş zamanlarda yaşıyormuş havasını vereceğinden emin olabilirsiniz. Dresden Gezilecek Yerler için bir harita ile gezilecek yerleri aşağıda sıraladık. Aşağıdaki resme tıklayıp Google Maps üzerinde açarsanız Dresden’de istediğiniz yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Dresden’de eğer birkaç mağaza bakayım, bir şeyler alayım tarzında vaktiniz olursa trafiğe kapalı Prager caddesini bu amaç için önerebiliriz. Zara ve Pull&Bear gibi markaların yanı sıra lokal markaları da burada görebilirsiniz. Ayrıca Dresden’in tarihi görüntüsüne hiç yakışmayan Kristal bine UFA’da bu caddenin hemen yakınında bulunuyor. İçinde sinema,tiyatro ve sahne sanatlarının sergilendiği alanın programını inceleyebilirsiniz. https://www.ufa-dresden.de

Dresden Gezilecek Yerler Haritası

Dresden Zwinger Sarayı

Kanımca bu bölgedeki aklınızda kalacak ilk yapılardan birisi Zwinger sarayı olacak, 1709’da tamamlanmış bu yapıda dönemin mimarisinin ayakta kalmış en güzel örneklerini görebileceksiniz. Önceden de bahsettiğim gibi bu yapıda August döneminde yapılmıştır.

Biz tiyatro bölgesindeki kapısından giriş yaptığımızda yemyeşil bahçeleri, süslü su fiskeyeleri ile karşıladı Zwinger kollarını açıp hoşgeldin diyerek. En çok ilgi gören kısmıda birçok fotoğrafta görebileceğiniz taçkapı. Daha yakından görmek isterseniz teraslara çıkıp inceleyebilir, kadrajınıza farklı kareleri katabilirsiniz. Ayrıca sarayın 2 tarafı sular ile çevrilidir. Saray bahçelerini ücretsiz gezebilirsiniz. İçeride galerilere girmek isterseniz full bilet almanız gerekiyor. Fiyat : 10 Eur.

Sarayın içi ise dönemin ünlü ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Rembrandt Botiçelli,Rubens gibi isimlerin çalışmalarını gözrebilirsiniz. Eğer eserleri görmek isterseniz pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın.

Zwinger Web Sitesi

Zwinger Saray Bahçesi – Dresden Gezilecek Yerler

Dresden Semper Opera Binası

Zwinger Sarayının hemen yanında yer alan görkemli bina Devlet Operasına ev sahipliği yapmakta. 1841’lerden kalma bu yapı mimar Gottfried tarafından tasarlanmış, King Johann atlı heykeli ile tiyatro meydanı fotoğraflarınız için size bekliyor.

Programa şuradan incelemeniz mümkün.

Semper opera web sitesi

Dresden Opera Binası

Dresden Brühl Terrace

Şehrin seyir keyfini buradan çıkarabilirsiniz, nehrin akışından tursitik gemilere bakıp Dresden sefasını tadabilirsiniz. Kanımca bu harika şehre karşıdan bakmak daha harika olsa gerek. Neustadt’a (yeni şehir) köprü üzerinden rahatça yürümek mümkün.

Brühl Terrace – Dresden

Dresden Frauenkirche Katedrali

Kentin ana katedrali olan bu yapı 1473’te tamamlanmış olsada 1945’te 2.Dünya savaşında tamamen tahrip olmuştur.

1990’larda ise toplanan yardımlar ile Katedral tekrar inşa edilip 2005’te yeniden açılmıştır.

Frauenkirche Katedrali – Dresden Gezilecek Yerler

Katedral heybeti ve mimari özellikleri ile bu yapı yenilenmiş olsada görmeyi hak ediyor.

Katedral etrafında Martin Luther gibi efsanelerin heykellerini de bulunuyor.

Frauenkirche Katedrali Kubbesi – Dresden

Dresden Kreuzkirche Kilisesi

1792 yılından kalma olan kilise, tren istasyonu ile Frauenkirche arasında kalıyor.
Bizim gibi istasyondan merkeze yürürseniz bu yapı ile karşılaşacaksınız. Dönemin mimarisinin örneklerini barındıran bu yapıya açıkçası biz hiç girmedik. Çünkü buraya kadar katedral görme limitimizi fazlası ile doldurmuştuk.

Kreuzkirche  -Dresden

Dresden Katholische Hofkirche

Dresdenin en eski yapılarından biri olan bu klise yine August dönemini bize işaret eder. İçinden daha çok dışı ile büyüleyici olan Katholische’de klisenin 250 yıllık piyanosu gözlemleyebilirsiniz. 2. dünya savaşında tahrip olan yapı 1971’de restorasyonu tamamlanmıştır.

Dresden Residenzschloss

Dresden Royal Palace, beni Arupa’da etkileyen en önemli mekanlardan biri oldu. Bir yanında Katholische, diğer yanında Fürstenzug ile August’un şehrin seviyesini nasıl yükselttiğini 2016’da bile test etmiş oldum.

Residenzschloss Merdivenleri – Dresden

Kraliyet sarayı Wettin ailesinin malikanesi olarak bilinir. Içinde bozuk para müzesi, baskı ve çizim müzesi ile barındırdığı Türk odasında çeşitli Osmanlı eserleri bulunur.

Residenzschloss – Dresden Gezilecek Yerler

https://en.0wikipedia.org/wiki/House_of_Wettin

Dresden Fürstenzug (Procession of Princes)

Geldik Dresden’in en görseli Fürstenzug’a. Verkehrsmuseum (Johanneum)’un dış kısmındaki duvarlarda göze çarpan Meissen çinisi mozaikler Kraliyet Sarayının hemen yanında dikkatinizi çekecektir.

102 metre uzunluğunda kraliyetin at üstündeki figürlerinin resmedildiği bu yapının üstünde 25.000 parça bulunduğunu öğreniyoruz. Dresden’in en çok fotoğraflanan alanlarından biri olan mozaikler çok iyi bir şekilde korunmuş durumda.

Fürstenzug (Procession of Princes) – Dresden

Dresden Verkehrsmuseum (Johanneum)

Zamanında ahır olarak kullanılmış bu bina şimdilerin ulaşım müzesi olmuş. Tarihi arabalardan geniş bir koleksiyona sahip.

Verkehrsmuseum  – Dresden

Dresden Augustusbrücke

Kraliyet Sarayının hemen önünde nehrin diğer tarafına uzanan gözlü köprü. Şehrin olmazsa olmazlarından.

Augustusbrücke – Dresden

Albertinum

Nehrin hemen kenarında muhteşem mimarisi ile kentin dokusunu oluşturan yapılardan biri olan yapı ismini Kral Albert’ten alıyor.Albertinum müthiş bir koleksiyona sahip ve görülmeyi hakediyor.

Golden Horse Man (Goldener Rıeter)

İşte size şaha kalmış atında altından bir August daha. Dresden Halkı 1736 da krala olan şükranlarını dile getirmek için bu heykeli inşa etmişler. Doğrusunu söylemek gerekirse biz nehrin diğer tarafına geçemeyecek kadar yorulduk ve zamanımız sınırlı idi. Bence diğer tarafta da mutlaka daha fazlası da olmalı =)

Golden Rider – Dresden

Dresden Kunsthofpassage

Son olarak paylaşmak istediğimiz yer ise Dresden’in en matrak modern yapılarından biri olan pasaj.

Pasaj demişken aslında birbirine açılan avluları barındıran birer binalar topluluğu.

Kunsthofpassage -Dresden

Bu yapıları ilginç kılan ise üzerlerindeki süsler ve sahip oldukları nitelikler.

2001 yılında açılan bu pasajda 5 farklı avlu var. Elementler Avlusu : Her cephesi farklı bir elementi temsil eden binaların bulunduğu bir avlu, burada en dikkat çeken ise yağmur yağdığında yağmur suyu ile müzik çalmaya başlayan bina. Işıklar Avlusu : Metal aynaların olduğu ışık oyunları yapan yapı. Diğerleri ise Fabl karakterler, hayvanlar ve başkalaşım avluları.

Dresden German Hygiene Museum

Dresden’de en ilgi çekici müzelerden biri de Alman Hijyen Müzesi. Zamanında Naziler tarafından kullanılmış olan ve şimdilerin sağlık ve bilim müzesi olan yapı keşfedilmeyi bekliyor.

Çocuklar için de eğitici bölümler ile dönemsel sergilere evsahipliği yapan müze de bilet fiyatları 16 yaşından küçükler için ücretsiz ve yetişkinler için 9 Eur olarak belirlenmiş.

German Hygiene Museum

Program ve detyalar için : https://www.dhmd.de/en/

Dresden Bahçeleri ( Großer Garten )

Dresden’in bunların yanında bir de nefes alan bahçeleri var. Çeşitli bitki türlerinden oluşan bir botanik bahçesi ile hayvanat bahçesinin yanı sıra bir The Grand Garden Palace isimli bir saray bulunuyor. Sarayın önünde bir gölet ile etkileyici bir manzarası var.

Bölgede 60 dakikadan başlayan rehberli turlar da bulunuyor. Sitesinden göz atabilirsiniz. Konumu

The Grand Garden Palace – Dresden

Dresden Panometer

Dresden’de tüm bunların yanında panometer denen bir gezi noktası daha var. Bir yukarada bahsettiğimiz bahçelerin hemen yakınında bulunuyor.

Dresden 1945 Panorama – Dresden Gezi Rehberi

360 derecelik Dresden’in Panoramik görüntüsünü ile gözlemleyebiliyorsunuz. 105×27 metre ölçülerindeki devasa Panorama’ya Dresden Postplatz’dan (Zwinger) 1 ve 2 nolu tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.
Panorama’nın Ocak 2019’da açılan 1945 Dresden Sergisi görülmeye değer.

Giriş : 3 Euro
https://www.panometer.de/dresden/panometer-dresden/

Japon Sarayı ( Japanisches Palais)

Sırada Elbe’nin diğer tarafında yer alan bir Saray var. Japon Sarayı ve Müzesi içinde konferansların, çocuklara özel etkinliklerin, atölyelerin olduğu bir yer. Çoğu ücretsiz olan etkinlikler için programa göz atabilirsiniz.

Ayrıca sarayın bahçesi ise ayrı bir gezi rotası. Özellikle yaz aylarında bu bahçede canlı caz etkinliklerine katılabilir farklı dünyada kendinizi hayal edebilirsiniz. Ayrıca buradan harika bir Zwinger manzarası yakalayabilirsiniz. Köprünün diğer tarafında Golden Rider’i görecekseniz 600 metre uzağında Japon Sarayı ve bahçelerine de göz atın deriz. Bahsettiğimiz bu yol üstünden birbirinden ilgi çekici sanat galerileri de bulunuyor. Galerie Ursula Walter, kapsındaki kafası yere gömülü halde devasal bir superman olan Galerie Holger John, Modern sanat ilham kaynağı Kunthaus Dresden bu bölgede bulunuyor.

Japon Sarayı Dresden – Sabah Yoga, akşama caz. Çimenlere uzanmamak için neden yok. by Gerd Friese
https://japanisches-palais.skd.museum/en/programm/

Dresden Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik. Sizde bizim gibi Prag, Berlin ve Leipzig ile seyahatinize bir şehir ekleyebilirsiniz.

Bir gün mutlaka tekrar geleceğiz DRESDEN!

TAGS

Mayıs 17, 2017

Mayıs 17, 2017

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: