Almanya

Dresden

on
Mayıs 17, 2017

Savunun Saxonlar, Ben Geldim.

Dresden şehri Orta Avrupa’da Almanya’ya bağlı bir şehirdir. Doğusunda Polonya, güneyinde Çek Cumhuriyeti’ne komşudur. Dresden’e komşu şehirler Çek Cumhuriyeti’nde Prag, Polonya’da Krakow, batısında Leipzig, Kuzeyinde ise Berlin’dir.

Şehir Elbe Nehri’nin kenarına kurulmuştur, Elbe, Orta Avrupa’nın en büyük nehirlerinden biri olup, Polonya sınırından doğan nehir, Hamburg’tan geçerek kuzey denizine dökülür. Konuyu dağıtmadan şu bilgiyide vermek isterim : Elbe sayesinde Hamburg dünyanın en fazla köprüsüne sahip olan şehirdir. (2500 adet)

Dresden eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alır. Şu anda ise Saksonya vilayetinin başkentidir.

Zwinger Taç Kapı

Dresden Tarihi

Dresden tarihi ile ilk kaynaklar 1206 yılına kadar uzanır.Dresden 1270’ten itibaren Meisen Kontluğunun başkenti olmuş olup,sonradan Wettin hanedanlığı hüküm sürmüştür.1485 ten sonra ise Saksonya’ya başkentlik yapmıştır. Şehir Otuz yıl savaşlarından (1618-1648) etkilenmemiştir,

Şehrin en bilinen hükümdarı Auguste şehrine en tanınmış mimarları ve müzisyenlerini davet etmiştir. Zaten şehirdeki bir çok tarihi nokta Auguste döneminden kalmıştır.

Dresden Ulaşım

Türkiye üzerinden Antalya’dan Dresden’e Germania ve Sun Express’in direkt uçuşlar mevcut. Diğer büyük şehirlerden maalesef ki direkt uçuş yok. Genellikle geziseverler Dresden’in farklı bir şehir gezisi planları ile birleştirip o şekilde seyahat planı yapmaktalar. Sizde seyhat planlarınıza Berlin veya Prag’ı ekleyip kombinleyebilirsiniz.

Biz Prag’ı gezdikten sonra birgünümüzü Dresden’e ayırdık. Belirtmem gerekir ki Dresden Prag, Berlin ve Leipzig’ten Tren ve otobüs kullanarak şehre ulaşmanız mümkün,

Tren seferlerini için : https://www.bahn.de

Otobüs seferleri için : https://tr.flixbus.com/

Flixbus otobüslerinin ucuz ve konforlu olduğunu söyleyebilirim. 12 Eur ücret ile Prag’tan Dresden ve Berlin’e geçebilirsiniz. Internet üzerinden rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım konusunda çok size endişeye düşürecek bir şey olmasın, şehrin görülmesi gereken bütün noktaları birbirine yürüme mesafesinde, ama bunun yanında şehrin içinde Hop-on Hop-off otobüsler, tamvay ve otobüs rotaları mevcut.

Listesine şuradan ulaşmanız mümkün. Yaklaşık 20 Eur ya kadar 1 günlük bilet alabilirsiniz.

https://www.stadtrundfahrt.com/dresden/hopon-hopoff/

Yanlış yönlendirmek istemem, bizim gezimiz günübirlik ve sınırlı idi.Eğer konaklama düşünüyorsanız Theaterplatz bölgesine yakın bir nokta seçerseniz ulaşım konusunda zorluk yaşamazsınız.

Eğer Dresden’de konaklama planınız varsa müsait otellerini buradan sorgulayabilirsiniz: DRESDEN OTELLERİ 

Dresden Gezilecek Yerler

Dresden tarihi dokusunu kaybetmemesi nedeniyle size geçmiş zamanlarda yaşıyormuş havasını vereceğinden emin olabilirsiniz, şimdi burada nereleri görebilirsiniz onlara bakalım.

Zwinger Sarayı

Kanımca bu bölgedeki aklınızda kalacak ilk yapılardan birisi burası olacak, 1709’da tamamlanmış bu yapıda dönemin mimarisinin ayakta kalmış en güzel örneklerini görebileceksiniz. Önceden de bahsettiğim gibi bu yapıda August döneminden kalma.

Biz tiyatro bölgesindeki kapısından giriş yaptığımızda yemyeşil bahçeleri, süslü su fiskeyeleri ile karşıladı Zwinger kollarını açıp hoşgeldin diyerek. En çok ilgi gören kısmıda birçok fotoğrafta görebileceğiniz taçkapı.daha yakından görmek isterseniz teraslara çıkıp inceleyebilir, kadrajınıza farklı kareleri katabilirsiniz.

Ayrıca sarayın 2 tarafı sular ile çevrili, hani dikkat etmekte fayda var biz zamanında belki burada timsahlar yaşıyordur diye düşünmedik değil, suya atlamamakta fayda var. Galerilere girmek isterseniz full bilet 10 Eur.

Sarayın içi ise dönemin ünlü ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapıyor, bu barok yapıyı daha da içinize sindirmek isterseniz pazartesilere dikkat edin, pazartesiler güneşli olabilir ama müzeler kapalıdır. =)

Zwinger Web Sitesi

Semper Opera Binası

Zwinger Sarayının hemen yanında yer alan görkemli bina Devlet Operasına ev sahipliği yapmakta. 1841’lerden kalma bu yapı mimar Gottfried tarafından tasarlanmış, King Johann atlı heykeli ile tiyatro meydanı fotoğraflarınız için size bekliyor.

Programa şuradan incelemeniz mümkün.

semperoper web sitesi

Dresden Opera Binası

Brühl Terrace

Şehrin seyir keyfini buradan çıkarabilirsiniz, nehrin akışından tursitik gemilere bakıp Dresden sefasını tadabilirsiniz. Kanımca bu harika şehre karşıdan bakmak daha harika olsa gerek. Neustadt’a köprü üzerinden rahatça yürümek mümkün.

Frauenkirche Katedrali

Yapımı 1473 te tamamlanmış bu katedralden geriye maalesef 1945 teki saldırılardan dolayı pek bir şey kalmamış, sonraki 50 yılda burada hiç bir şey kalmamış. 1990larda ise toplanan yardımlar ile Katedral tekrar inşa edilip 2005’te yeniden açılmış, yan tarafında eski parçalarından birisidir diye tahmin ettiğim bir bölüm bulunmakta idi. Heybeti ve mimari özellikleri ile bu yapı yenilenmiş olsada görmeyi hak ediyor.

Katedral etrafında Martin Luther gibi efsanelerin heykellerini de barındırmakta.

Kreuzkirche Klisesi

1792 yılından kalma olan yapı tren istasyonu ile Frauenkirche arasında kalıyor. Bizim gibi istasyondan merkeze yürürseniz bu yapı ile karşılaşacaksınız. Dönemin mimarisinin örneklerini barındıran bu yapıya açıkçası biz hiç girmedik. Çünkü buraya kadar katedral görme limitimizi fazlası ile doldurmuştuk.

Katholische Hofkirche

Dresdenin en eski yapılarından biri olan bu klise yine august dönemini bize işaret eder. İçinden daha çok dışı ile büyüleyici olan Katholische’de klisenin 250 yıllık piyanosu gözlemleyebilirsiniz.

Residenzschloss

Royal Palace, beni Arupa’da etkileyen en önemli mekanlardan biri oldu. Bir yanında Katholische, diğer yanında Fürstenzug ile August’un şehrin seviyesini nasıl yükselttiğini 2016’da bile test etmiş oldum.
Kraliyet sarayı Wettin ailesinin malikanesi olarak bilinir. Içinde bozuk para müzesi, baskı ve çizim müzesi ile barındırdığı Türk odasında çeşitli osmanlı eserleri bulunur.

Wiki linki paylaşmak tercih nedenim olmasada malikanenin sahiplerini merak edenler için şöyle bir paylaşımda bulunmakta fayda var.

https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Wettin

Fürstenzug (Procession of Princes)

Evet arkadaşlar dikkatimi çeken bir notada Almancanın kolay bir dil olmadığı. Kelimelerin sıralamak aman yanlış yazmayalım konusunda sıkıntı çektiğm gezi notlarımdan biri oldu Dresden.

Verkehrsmuseum (Johanneum)’un dış kısmındaki duvarlarda göze çarpan Meissen çinisi mozaikler Kraliyet Sarayının hemen yanında dikkatinizi çekecektir. 102 metre uzunluğunda kraliyetin at üstündeki figürlerinin resmedildiği bu yapının üstünde 25.000 parça bulunduğunu öğreniyoruz.

 

Fürstenzug (Procession of Princes) Dresden’deki acik hava muzesinin bir parcasini olusturan Verkehrsmuseum (Johanneum)’un dış kısmındaki duvarlarda göze çarpan Meissen çinisi mozaikler Kraliyet Sarayının hemen yanında yer alir. Toplamda 102 metre uzunluğunda kraliyetin at üstündeki figürlerinin resmedildiği bu yapının üstünde 25.000 parça mozaik bulunmakta imis. Cengizselcuk.com/dresden #dresden #zwinger #seyahatimgeldi#tatildelileri#aklindanbirulketut#zamanidurdur#hayatakarken  #bir_dakika #anilarinisakla #likesforfollow #tb#kadrajturkiye  #seyahatblog #kadrajimdan #cokgezenlerkulubu #hayatandanibarettir #traveller  #traveladdict #instatravel #travelgram #hurriyetseyahat #travelblogger #trip #tourism #objektifimden  #神社 #viajar #iamtb #سفر

Cengiz Selçuk (@cengizselcuk_)’in paylaştığı bir gönderi ()

Verkehrsmuseum (Johanneum)

Zamanında ahır olarak kullanılmış bu bina şimdilerin ulaşım müzesi olmuş. Tarihi arabalardan geniş bir koleksiyona sahip.

Augustusbrücke

Kraliyet Sarayının hemen önünde nehrin diğer tarafına uzanan gözlü köprü. Şehrin olmazsa olmazlarından.

Augustusbrücke

Albertinum

Nehrin hemen kenarında muhteşem mimarisi ile kentin dokusunu oluşturan yapılardan biri olan yapı ismini Kral Albert’ten alıyor.Albertinum müthiş bir koleksiyona sahip ve görülmeyi hakediyor.

Golden Horse Man (Goldener Rıeter)

İşte size şaha kalmış atında altından bir August daha. Dresden Halkı 1736 da krala olan şükranlarını dile getirmek için bu heykeli inşa etmişler. Doğrusunu söylemek gerekirse biz nehrin diğer tarafına geçemeyecek kadar yorulduk ve zamanımız sınırlı idi. Bence diğer tarafta mutlaka daha fazlası da olmalı =)

Eylül 26, 2016 Cengiz Selçuk
Teşekkürler.

TAGS

Mayıs 17, 2017

Mayıs 17, 2017

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.