Çekya
9 min read
10

Prag Gezi Rehberi

Mayıs 20, 2017
0
Prag Gezi Rehberi

Kafka’yı Kafka yapan içindeki Milena’ydı. Milena’yı Milena yapan Kafka’ya ulaşılmazlığıydı. Franz Kafka için bu cümleleri söylemek yanlış olmayacaktır. Prag Kafka için ne kadar önemli ise şehirde ona bir o kadar sevdalı. Tüm mana içerisinde Orta Avrupa’nın en güzel ve turistik kenti için bir Prag Gezi Rehberi hazırladık.

“ Bu yaşamdan duyulan hazlar hayatın kendisinden değil, daha yüksek bir yaşama yükselme edişemizdendir. Bu yaşamın ızdırapları da hayatın kendisinden değil bu endişeden dolayı kendi kendimize ettiğimiz eziyettendir”

Aforizmalar Franz Kafka

Avrupa’nın tam ortasında bir kent düşünün. Masalsı diyorum ben ona. Çünkü hala masalını tamamlayamamış. Her rotasını düşüren kendine göre geliştiriyor masalını. Bence Prag, sıcaklığı, havası, yeşili, tarihi, eğlenceli yaşam tarzı ile herkese hitap edecek, stresi yok edecek, yüzünüzde tebessüm bırakacak bir kent olarak aklınızda kalacak.

Karl Köprüsü

Prag Nerede ? / Prag Hakkında

Prag Çekya’nın başkenti olup Orta Avrupa’nın en eski kentlerinden biridir. Kuzeyinde Dresden ve Leipzig, batısında Nurnberg, güneyinde Viyana ve Bratislava, kuzeydoğusunda ise Wroclaw gibi komşu ülkelerin devletlerine komşudur. Tatil Planınızı bu şehirler ile birleştirebilirsiniz.

Prag Nerede ?

Şehir Elbe’nin bir kolu olan Vltava nehrinin kıyısında şekillenir. Prag varlığı boyunca bir ilham kaynağı kent olmuştur. Prag’ın altını üstüne getirmek isterseniz en az 4 gece 5 gününüzü burada geçirmenizi öneririz. O kadar vakitte ben daha çok gezerim derseniz ise Bizim gibi 1 gün dresden ve 2 Gün Berlin turu yapmamanız için bir neden yok.

Prag’ta nostaljik arabalar ile şehir turu yapabilirsiniz

Avrupa ticaret yolları üzerinde kurulu Prag 10. Yüzyıl başlarında hızla gelişmiştir. Aslında Prag’a gitmeden evvel onun tarihine kısaca bakmakta fayda olacaktır, çünkü göreceğiniz simgeler, heykeller, tarihi yapıların hepsinin bir öyküsü var.

Prag’a Nasıl Gidilir?

Prag Orta Avrupa’nın en güzel kentlerinden biridir ve Çekya’nın başkentidir. Prag’a Türkiye’den İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saat uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Ayrıca Prag birçok Avrupa turistik şehrine yakın olması nedeniyle diğer Avrupa şehirlerine yakındır ve otobüs ve trenler ile kolayca şehir değiştirebilirsiniz.
Biz  Flixbus otobüsleri ile 12 Eur gibi bir ücret ile Dresden’e geçtik. Aynı şekilde seyahat planlarınızı Berlin, Brono, Viyana ve Budapeşte ile birleştirebilirsiniz.

Prag Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Prag Havalimanı ulaşımını bikaç başlıkta ele alabiliriz.

Prag Havaalanı’ndan kent merkezine ulaşım

Prag havaalanına metro ile direkt ulaşım yok. 119 nolu Otobüs ile metroya kadar ulaşıp, oradan metro ile kent merkezine geçiyorsunuz. Ayrıca Airport express otobüs hattı ise diğer seçim. Riske girmek istemezseniz 119 dan vazgeçmeyin.

Bu makineler ile biletinizi alabiliyorsunuz.

Mustek durağı şehrin metro ağlarının kesiştiği bir noktadadır. Biletinizi otomatik makinelerden alabilirsiniz. Biletler sürelidir, yolculuk başlarken cihaza okutup başlatıyorsunuz. Yarım saatlik bir bilet 24 karuna, 1 saatlik ise 32 karuna idi. Sürelerine göre değişmekte ve otobüs ve trenlerde geçmektedir.

Taksi ulaşımı havaalanından 800 Karuna’ya kadar ulaşan fiyat verebiliyorlar. Binmeden önce sormakta fayda var.

Prag Ulaşım Haritası

Prag Şehir İçi Ulaşım

Şehirde gezmek için aslında çok fazla ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Şehri gezmek için minimum 2 veya 3 güne ihtiyaç duyacağınız muhakkak. Şehir merkezinde gezilecek mekanları yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Gel görün ki ben şehir meydanından kaleye gideyim derseniz biraz sıkıntı yaşanabilir. Ben size her yazımda bahsettiğim gibi hopon-hopoff araçlarını kullanmanızı öneririm.

780 CZK karşılığında 2 gün bu araçları kullanmanız mümkün. Her 15 dakikada bir araçlar kalkıyor ve duraklarında inip gezip tekrar binebilirsiniz. Türkçe dil desteği ile gezerken şehir hakkındaki tüm bilgiyi Türkçe olarak dinleyebilirsiniz.

Gezi rotalarını ve online bilet için linkleri izleyebilirsiniz. Ayrıca hediye olarak ta 1 saatlikte bot turu hediye ediliyor.

http://www.hopon-hopoff.cz/

Prag Para Birimi

Prag’ın para birimi Karuna’dır. Şehirde çok sayıda döviz bürosu bulunmaktadır. Yalnız dikkat etmekte ayda var, bazı bürolarda komisyon oranları çok yüksek olabiliyor(%28 gibi acayip oranlar çıkabiliyor).
Seyahatin yapıldığı tarihlerde 1 Eur 26,5 Çek karunasına bozulmakta idi. Orana ve komisyona dikkat edin.

Prag’ta Nerede Kalınır ?

Prag’taki gezi noktaları birbirine çok yakındır. Birçok noktaya yaya olarak gitmek mümkün olabiliyor. O nedenle kalacağınız bölge Eski Şehir Meydanına yakın bir bölge olmasına dikkat edin.

Fusion Hotel Prag

Veya nehrin diğer tarafında Karl köprüsüne yakın bir noktayı tercih edersin pek ulaşım sorununuz olmayacaktır. Biz Fusion Hotel’de kaldık.Kısa bir yürüyüş ile Karl köprüsüne, şehir meydanına ulaşmak mümkündü.

Ama yine de konaklama yapmak için birçok alternatife sahip Prag’ta seçenekleri görmek için bizim de sıklıkla kullandığımız Agoda uygulamasına göz atabilirsiniz.

Prag Hotels

Prag Alışveriş

Prag birkaç popüler alışveriş noktasına sahip. Bunlardan biri eski şehir barut kapısına yakın Palladium. Onun dışında eski şehir ile Vaclav meydanı arasında kalan noktalarda caddede hediyelik eşyalardan tutunda hepimizin bildiği Zara H&M tarzı mağazaları bulabilirsiniz. Biz açıkçası Prag’a alışveriş için geldiğinizi düşünmüyoruz.

Prag’ta Yemek

Prag’ta çok sayıda yöreden çok fazla mutfak bulmak mümkün. Kendinize sokak lezzetlerinden bir yemekte bulabilir, çek mutfağından İtalyan mutfağına kadar bir çok noktadan alternatif lezzet bulabilirsiniz.

İlk önce biz ne yedik onlardan başlayalım

Tredelnik : Meşhur orta Avrupa tatlısı. Görüntüsü size kokoreçi andırır. Bu muhteşem şekerli kokan yiyeceğin mutlaka tadına bakın. Bazı yerlerde içine dondurma koyup olağanüstü bir auraya da ulaşmanız mümkün. Biz kendimiz test ettiğimiz lezzetleri paylaşalım.

Pasta Krusta : Kendi makarnalarını yapan bir yer burası. İlk gün yemeğimizi burada yedik, makarna tipinizi seçip sos seçiminize binaen kombinleyip tepsinizi alıp masanıza oturuyorsunuz. Artık zevkinize göre.

Konum Bilgisi :  https://goo.gl/maps/a7anuc3FqcP2

Pasta Krusta

Café Rozmberský palác: Şehrin En güzel meydan kafelerinden biri burası. Hemen barut kapısının yanında bulacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanın ve Prag’ta sokakta kimler geçiyor kahvenizi yudumlayarak izleyin.

Marina Restaurant : Nehir kıyısındaki yüzer otel burası. Uzaktan görüntüsü de oldukça güzel, yemek yemeseniz bile kahve içebilirsiniz.
Web Sitesi : http://www.grosseto.cz/en/

La Piccola Perla: Adından da anlaşılacağı üzere burası bir İtalyan restoranı. Bir öğün yemeğinizi burada değerlendirebilirsiniz. Peynirli ve sebzeli pizzaları ile calzone’nu denedik. Calzone için et türünü değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca sebze çorbaları ile domates çorbasının harika olduğunu söyleyebiliriz.
Web Sitesi : lapiccolaperla.cz

Koum Bilgisi : https://goo.gl/maps/4oLh6pYW4xz


Magburgerhouse : Prag’ta yiyebileceğiniz en güzel hamburgerler burada. Hem bizim damak tadımıza uygun hem çok lezzetli. Yanında patates söylemeyi unutmayın. Onlar da lezzet konusunda yarışır.

Web sitesi : http://www.magburgerhouse.cz/
Konum:  https://goo.gl/maps/dQXdFaBeMi62

Captain Candy Shop: Burası adından da anlaşalıcağı süreci bir şekerlemeci. Dışarıdan görüntüsü ile size gel dedirtecek. El çantanıza şekilli ufak şekerlerden alabilirsiniz.

Angeleto: Dondurmaya merakınız mı var ? alın size Prag’taki en popüler dondurmacı. Yemeden önce tatmayı deneyin.
Web Sitesi : http://angelato.cz/
Konum Bilgisi : https://goo.gl/maps/dMTF4pd8xjD2

Prag Tarihi

1993 yılında kurulan Çek Cumhuriyetinin başkenti ve Bohemya bölgesinin merkezidir. Avrupa’nın tam ortasında olması nedeniyle ticaret yollarının merkezinde olan kent Viyana, Dresden, Budapeşte, Berlin gibi kentlere yakındır.

Her krallıkta taht olduğu gibi burada da taht kavgaları olmuş ve Prens Vaclav kardeşi Boleslav taraından katledilmiştir. Vaclav sonradan Bohemya’nın en tanınmış azizi olmuştur. Kent Kutsal Roma imparatoru olan IV. Karl (1355-1378) zamanında en parlak günlerini yaşadı. Üniversitenin kurulması, Kalenin yenilenmesi bu dönemde oldu.

Dünya Savaşı zamanında kentte imha edilmiş bir Zırhlı

Prag tarihini hanedanlar belirlenmiştir, tüm Avrupa gibi. 900-1300 yılları arasında Premysler hakim olurken , 1526 da şehrin idaresi 400 yıl boyunca Habsburglar’da kalmıştır. 1918 den sonra seçimle bir dizi başka iktidara geldi.

Prag tarihinde reformcu Jan Hus’tan bahsetmek gerekir. Katolik klişesinin yoz uygulamalarına karşı gelen Hus, 1415 yılında ise sapkın edilerek kazıkta yakılmıştır. 1485 yılında ise Husçu isyanları başlamış, Katolik haçlılara karşı efsanevi zaferler kazanmışlardır. Şehir Meydanında göreceğiniz bu anıt bu olayı simgelemektedir.
Şehir 2 dünya savaşı görmesine rağmen dokusunu koruyor olması ayrı bir güzelliktir.

Prag hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi oldu isek;

Prag Gezilecek Yerler Notlarımıza Göz Atın 

Dresden Gezi Notları

Berlin Gezi Notları


Aşağıda Prag’ta keşfedilecek yerleri gösteren kısa bir video var. Keşfedin!

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et