Prag Gezi Rehberi

Prag
on
Mayıs 20, 2017

Prag’ta Sonbahara Giriş

Kafka’yı Kafka yapan içindeki Milena’ydı. Milena’yı Milena yapan Kafka’ya ulaşılmazlığıydı. Franz Kafka için bu cümleleri söylemek yanlış olmayacaktır. Prag Kafka için ne kadar önemli ise şehirde ona bir o kadar sevdalı.

Avrupa’nın tam ortasında bir kent. Masalsı diyorum ben ona. Çünkü hala masalını tamamlayamamış. Her rotasını düşüren kendine göre geliştiriyor masalını. Bence Prag, sıcaklığı, havası, yeşili, tarihi, eğlenceli yaşam tarzı ile herkese hitap edecek, stresi yok edecek, yüzünüzde tebessüm bırakacak bir kent olarak aklınızda kalacak.

Karl Köprüsü

Prag Kenti

Şehir Elbe’nin bir kolu olan Vltava nehrinin kıyısında şekillenir. Prag varlığı boyunca bir ilham kaynağı kent olmuştur.

Prag’ta nostaljik arabalar ile şehir turu yapabilirsiniz

Avrupa ticaret yolları üzerinde kurulu kent 10. Yüzyıl başlarında hızla gelişmiştir. Aslında Prag’a gitmeden evvel onun tarihine kısaca bakmakta fayda olacaktır, çünkü göreceğiniz simgeler, heykeller, tarihi yapıların hepsinin bir öyküsü var.

Prag Tarihi

1993 yılında kurulan Çek Cumhuriyetinin başkenti ve Bohemya bölgesinin merkezidir. Avrupa’nın tam ortasında olması nedeniyle ticaret yollarının merkezinde olan kent Viyana, Dresden, Budapeşte, Berlin gibi kentlere yakındır.

Her krallıkta taht olduğu gibi burada da taht kavgaları olmuş ve Prens Vaclav kardeşi Boleslav taraından katledilmiştir. Vaclav sonradan Bohemya’nın en tanınmış azizi olmuştur. Kent Kutsal Roma imparatoru olan IV. Karl (1355-1378) zamanında en parlak günlerini yaşadı. Üniversitenin kurulması, Kalenin yenilenmesi bu dönemde oldu.

Prag tarihini hanedanlar belirlenmiştir, tüm Avrupa gibi. 900-1300 yılları arasında Premysler, 1526 da şehrin idaresi 400 yıl boyunca Habsburglar’da idi. 1918 den sonra seçimle bir dizi başka iktidara geldi.

Prag tarihinde reformcu Jan Hus’tan bahsetmek gerekir. Katolik klişesinin yoz uygulamalarına karşı gelen Hus, 1415 yılında ise sapkın edilerek kazıkta yakılmıştır. 1485 yılında ise Husçu isyanları başlamış, Katolik haçlılara karşı efsanevi zaferler kazanmışlardır. Şehir Meydanında göreceğiniz bu anıt bu olayı simgeler.
Şehir 2 dünya savaşı görmesine rağmen dokusunu koruyor olması ayrı bir güzelliktir.

Prag’a Ulaşım

Prag’a Türkiye’den İstanbul’dan yaklaşık iki buçuk saat uçak yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Ayrıca Prag birçok Avrupa turistik şehrine yakın olması nedeniyle diğer Avrupa şehirlerine yakındır ve otobüs ve trenler ile kolayca şehir değiştirebilirsiniz.
Biz  Flixbus otobüsleri ile 12 Eur gibi bir ücret ile Dresden’e geçtik. Aynı şekilde seyahat planlarınızı Berlin, Brono, Viyana ve Budapeşte ile birleştirebilirsiniz.

Prag Havaalanından Ulaşım

Prag Havaalanı’ndan kent merkezine ulaşım

Prag havaalanına metro ile direkt ulaşım yok. 119 nolu Otobüs ile metroya kadar ulaşıp, oradan metro ile kent merkezine geçiyorsunuz. Ayrıca Airport express otobüs hattı ise diğer seçim. Riske girmek istemezseniz 119 dan vazgeçmeyin.

Bu makineler ile biletinizi alabiliyorsunuz.

Mustek durağı şehrin metro ağlarının kesiştiği bir noktadadır. Biletinizi otomatik makinelerden alabilirsiniz. Biletler sürelidir, yolculuk başlarken cihaza okutup başlatıyorsunuz. Yarım saatlik bir bilet 24 karuna, 1 saatlik ise 32 karuna idi. Sürelerine göre değişmekte ve otobüs ve trenlerde geçmektedir.

Taksi ulaşımı havaalanından 800 Karuna’ya kadar ulaşan fiyat verebiliyorlar. Binmeden önce sormakta fayda var.

Prag Ulaşım Haritası

Prag Şehir İçi Ulaşım

Şehirde gezmek için aslında çok fazla ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Şehri gezmek için minimum 2 veya 3 güne ihtiyaç duyacağınız muhakkak. Şehir merkezinde gezilecek mekanları yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Gel görün ki ben şehir meydanından kaleye gideyim derseniz biraz sıkıntı yaşanabilir. Ben size her yazımda bahsettiğim gibi hopon-hopoff araçlarını kullanmanızı öneririm.

Hop on hop off autobus s prodejci jizdenek780 CZK karşılığında 2 gün bu araçları kullanmanız mümkün. Her 15 dakikada bir araçlar kalkıyor ve duraklarında inip gezip tekrar binebilirsiniz. Türkçe dil desteği ile gezerken şehir hakkındaki tüm bilgiyi Türkçe olarak dinleyebilirsiniz.

Gezi rotalarını ve online bilet için linkleri izleyebilirsiniz. Ayrıca hediye olarak ta 1 saatlikte bot turu hediye ediliyor.

http://www.hopon-hopoff.cz/data/hohomapa_WEB.pdf

http://www.hopon-hopoff.cz/eng/

 

Prag’ın Para Birimi

İlgili resimPrag’ın para birimi Karuna’dır. Şehirde çok sayıda döviz bürosu bulunmaktadır. Yalnız dikkat etmekte ayda var, bazı bürolarda komisyon oranları çok yüksek olabiliyor(%28 gibi acayip oranlar çıkabiliyor).
Seyahatin yapıldığı tarihlerde 1 Eur 26,5 Çek karunasına bozulmakta idi. Orana ve komisyona dikkat edin.

Prag’ta Nerede Kalınır ?

Prag’taki gezi noktaları birbirine çok yakındır. Birçok noktaya yaya olarak gitmek mümkün olabiliyor. O nedenle kalacağınız bölge Eski Şehir Meydanına yakın bir bölge olmasına dikkat edin.

Veya nehrin diğer tarafında Karl köprüsüne yakın bir noktayı tercih edersin pek ulaşım sorununuz olmayacaktır. Biz Fusion Hotel’de kaldık.Kısa bir yürüyüş ile Karl köprüsüne, şehir meydanına ulaşmak mümkündü.

Prag Alışveriş

Prag birkaç popüler alışveriş noktasına sahip. Bunlardan biri eski şehir barut kapısına yakın Palladium. Onun dışında eski şehir ile Vaclav meydanı arasında kalan noktalarda caddede hediyelik eşyalardan tutunda hepimizin bildiği Zara H&M tarzı mağazaları bulabilirsiniz.

Prag’ta Yemek

Prag’ta çok sayıda yöreden çok fazla mutfak bulmak mümkün. Kendinize sokak lezzetlerinden bir yemekte bulabilir, çek mutfağından İtalyan mutfağına kadar bir çok noktadan alternatif lezzet bulabilirsiniz.

İlk önce biz ne yedik onlardan başlayalım

Tredelnik : Meşhur orta Avrupa tatlısı. Görüntüsü size kokoreçi andırır. Bu muhteşem şekerli kokan yiyeceğin mutlaka tadına bakın. Bazı yerlerde içine dondurma koyup olağanüstü bir auraya da ulaşmanız mümkün. Biz kendimiz test ettiğimiz lezzetleri paylaşalım.

 

 

 

 

Pasta Krusta : Kendi makarnalarını yapan bir yer burası. İlk gün yemeğimizi burada yedik, makarna tipinizi seçip sos seçiminize binaen kombinleyip tepsinizi alıp masanıza oturuyorsunuz. Artık zevkinize göre.

Konum Bilgisi :  https://goo.gl/maps/a7anuc3FqcP2

Café Rozmberský palác: Şehrin En güzel meydan kafelerinden biri burası. Hemen barut kapısının yanında bulacaksınız. Şimdi arkanıza yaslanın ve Prag’ta sokakta kimler geçiyor kahvenizi yudumlayarak izleyin.
Web Sitesi : http://www.caferozmberskypalac.cz/cafe-rozmbersky-palac-1/

Marina Restaurant : Nehir kıyısındaki yüzer otel burası. Uzaktan görüntüsü de oldukça güzel, yemek yemeseniz bile kahve içebilirsiniz.
Web Sitesi : http://www.grosseto.cz/en/

La Piccola Perla: Adından da anlaşılacağı üzere burası bir İtalyan restoranı. Bir öğün yemeğinizi burada değerlendirebilirsiniz. Peynirli ve sebzeli pizzaları ile calzone’nu denedik. Calzone için et türünü değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca sebze çorbaları ile domates çorbasının harika olduğunu söyleyebiliriz.
Web Sitesi : lapiccolaperla.cz

Koum Bilgisi : https://goo.gl/maps/4oLh6pYW4xz
Magburgerhouse : Prag’ta yiyebileceğiniz en güzel hamburgerler burada. Hem bizim damak tadımıza uygun hem çok lezzetli. Yanında patates söylemeyi unutmayın. Onlar da lezzet konusunda yarışır.

Web sitesi : http://www.magburgerhouse.cz/
Konum:  https://goo.gl/maps/dQXdFaBeMi62

Captain Candy Shop: Burası adından da anlaşalıcağı süreci bir şekerlemeci. Dışarıdan görüntüsü ile size gel dedirtecek. El çantanıza şekilli ufak şekerlerden alabilirsiniz.

Angeleto: Dondurmaya merakınız mı var ? alın size Prag’taki en popüler dondurmacı. Yemeden önce tatmayı deneyin.
Web Sitesi : http://angelato.cz/
Konum Bilgisi : https://goo.gl/maps/dMTF4pd8xjD2

 

 

Prag Gezilecek Yerler Notlarımıza Göz Atın 

 

 

 


Aşağıda Prag’ta keşfedilecek yerleri gösteren kısa bir video var. Keşfedin!

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>