istanbul Yeme - İçme

Bir Sanayi Devrimi: Sanayi 1A

on
Haziran 4, 2022

ilk yılını pandemi eşliğinde dolduran Sanayi 1A, hem konseptiyle hemde sunduğu seçeneklerle alternatifsiz bir mekan olarak öne çıkıyor. Sanayi 1A İstanbul Maslak Oto Sanayi Sitesi içinde yer alan oto servisinden bağımsız bir bira dükkanı.

Amsterdam’da Heineken bira fabrikasında fantanstik bir bira yolculuğuna katılıp Brouwerij’t isimli yel değirmeninde farklı çeşitleri görmüş, Berlin’de Oktoberfesti ve birahanelerini gezmiştik. Ancak Tanju Bey’in memleketin dört köşesinden getirdiği ve bu koleksiyonu ziyaretçilerine sunan benzer bir dükkana Türkiye’de rastlamamıştım.

1A-Sanayi Mayalı İçecekler Atölyesi

1A (Bira) ismi Sanayi sitesindeki kapı numarasının ismi aslında. Özellikle mi düşünüldü bilinmez ama güzel bir enstante oluşturduğu kesin. Bir asma kat olmak üzere 2 katlı olarak tasarlanan mekanın üst katı lavabolar ve soğutucular için ayrılmış. Alt katta ise bar taburelerinin karşılıklı eşlik ettiği masalar bulunuyor. Yine mekan girişinde 4-5 adet piknik masası ziyaretçilerini karşılıyor.

Mekanı yemek için değil içecekler için tercih etmenizi söylemeye gerek yok. Ancak bu bilgi size dışarıdan yemek getiremezsiniz şeklinde bir önermeye dönüşmüyor. İster yemeksepeti, ister çevredeki mekanlardan veya evinizden marketten ne alırsanız getirebilirsiniz. Biz hemen yakınındaki seyyar minibüsten köfte ekmek sipariş ettik. Ayrıca bu sevimli minibüs farklı çeşit patates ve sosisten oluşan atıştırmalıkları ile dikkat çekiyor.

Mekana girdiğinizde sizi bir banko karşılıyor. Bankonun tam karşısındaki duvarda ise musluklardan akan çeşitleri görebiliyorsunuz. Edirne, Lüleburgaz, Muğla, İzmir gibi ülkemizin çeşitli şehirlerinde üretilen biralar buradaki 23 tane musluğun birer koleksiyonu. Biralar cold room özelliği ile maksimum tazelik ile servis ediliyor. İster tadım yapın, ister arkadaşlarınızın yanında sohbete katılın.

Peki formüllere benzeyen fiyatlar nasıl ? işte aşağıda görüldüğü gibi hepsi duvarda asılı.

1a

Buraya kadar gelmişken öyküsünden bahsedelim. 4 arkadaşın tat deneyimlerini topladığı bir fikirden türemiş 1A. Tanju Bey ise bu fikri hayata geçirmiş. Bir Anadolu Efes taraftarı ve fanatiği diyebileceğimiz Tanju Bey müzisyen kimliği ile de tanınmaktadır.

Son olarak Tanju Can’ın 1. yıl paylaşımı ile yazıyı bitirelim. Farklı bir mekanda görüşmek üzere.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Haziran 6, 2022

  Harika , tam benlikmiş 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Haziran 6, 2022

   Bir yol üstü yapılabilir efem .

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.