İsviçre
12 min read
2950

Basel Yürüyüş Rehberi

Kasım 24, 2019
4
Basel Yürüyüş Rehberi

Basel İsviçre’nin kuzeybatısında bulunan bir tarafı Fransa’nın Mulhouse şehrine diğer tarafı Almanya’nın Freiburg şehrine komşu şehridir. 170.000 nüfusa sahiptir ve bu Basel’i İsviçre’nin 3. büyük kenti yapar. İsviçre 26 kantondan oluşur. Bu kantonların her birinin kendi kanunları, parlementoları ve mahkemeleri bulunur. Basel Yürüyüş Rehberimiz Basel’de geçireceğiniz bir gün için size yol gösterecek bir rehber olup Basel’e nasıl gidilir, ulaşım bilgileri ile Basel Gezilecek Yerler bilgilerini içerir.

Basel şimdilerde Avrupa’nın neredeyse tam ortasında yer alması ve birçok kente de yakınlığı nedeniyle bir uğrak noktası olarak göze çarpıyor. Özellikle de Alsace gezilerinin son durağı veya ilk durağı olması muhtemel çünkü Basel Havalimanı Aeroport Fransa’nın Mulhouse ilinde yer alıyor. Yani Basel’e gelmek için Fransa’ya uçup yaklaşık 30-40 dakika sürecek bir otobüs yolcuğu yapıyorsunuz. Buda Basel’i sanki Alsace’nin bir parçası yapıyor. Basel bunun yanında bir sanat şehrine dönüşmüştür. Özellikle Art Basel isimli oluşum ister istemez sanat ve ilgi duyanların ziyareti için ana sebep.

Basel’dek dolaşırken mutlaka ara sokaklara kafanızı uzatıp kaybolmayı deneyin. Çünkü ara sokaklarındaki duvarlarda sokak sanatının örneklerini, renkli dükkanları ve evleri bulacaksınız.

Bizim Basel’deki yolculuğumuz yaklaşık olarak 5 saate tekabül etti. Fransa’da Paris’e ulaşmış 2 günlük konaklamanın ardından Strasburg, Obernai, Colmar ve Mulhouse’taki birer gece konaklamamızın ardından Basel’de 5 saat geçirmiştik. Basel’deki zamanımız çok uzun süreleri kapsamadığından sınırlı bir bilgi paylaşımında bulunabileceğiz fakat bu bilgiler ana hatları ile sizin için bir Basel Gezi Rehberi olmaya yetecektir.

Basel Nerede? Basel’e Nasıl Gidilir?

Basel, yazımızın ilk paragrafında da belirttiğimiz gibi İsviçre’nin kuzeydoğusunda yer alır.

Basel Nerede ? Nasıl Gidilir?

Basel’e direkt gitmek isterseniz en uygun seçenek olan ve adı da Basel Airport olarak bilinen havalimanı Aeroport’a ulaşmak. Nispeten ülkemizden bir çok havayolu firmasının buraya direkt uçusu olduğu için fiyatları diğer Avrupa şehirlerine göre daha uygun oluyor.

Basel Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşacaksınız ? Basel’den havalimanı arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 8 km’dir. Her 10 dakikada bir havalimanı Basel arası hareket eden otobüsler bulunuyor. 50 nolu otobüsler ile ziyaret ettiğimiz 2017 Ekim ayında 4.70 CHF idi. Bu otobüsler ile şehir merkezine yakın noktada bulunan Basel Tren Garı’na ulaşıyorsunuz. Buradan şehir merkezine 10 dakikada yürümek mümkün.

Basel Havalimanı ulaşımı 50 nolu otobüsler ile sağlanıyor.

Eğer Basel’den Colmar planlarınız varsa yine bu tren garından ulaşım sağlayabilirsiniz. Biz Mulhouse – Basel arası için 7,70 Euro karşılığında ulaşım sağlamıştık. Sadece Mulhouse için değil, Strasbourg’a kadar ulaşım mümkün.

Mulhouse – Basel Tren bileti

Şehir içi ulaşım için şunu söyleyebilirim. Basel tam anlamıyla tramvay şehri. Dört bir taraftan farklı renklerde cadde üzeri tramvaylarını görebilirsiniz. Ancak biz Basel’i yürüyerek keşfettik. açıkçası çok fazla miktarda da yokuş ile karşılaşmadığımızdan keyifli bir tur oldu. Tramvay ücretleri 3-5 Frank arasında değişiyor. Yine her Avrupa şehrinde olduğu gibi burada da ulaşımda geçen günlük biletler satılmakta. Detayları için takip ettiğimiz seyahat düşkünü Seyahatimgeldi‘nin notlarına göz atabilirsiniz.

Basel Gezilecek Yerler

Basel şehir merkezini Alsace’a kadar gelmişken ve havalimanı bu kadarda yakınken keşfetmek istemiştik. Yaklaşık yarım günümüzü ayırdığımız Basel için aşağıdaki haritadaki gibi bir yürüyüş rotası oluşturduk. Basel Gezilecek Yerler Listesi aşağıda sıralanmıştır.

Basel’deki Yürüyüş Rotamız. Gar’dan Kunstmuseum ve Toy Museum’a ulaşıp Barfürserplatz’dan Marketplatz ve Belediye sarayına oradan Middle Bridge geçip starbuckstan kahvelerimizi aldıktan sonra şehrin eski giriş kapısına Spalentor’a uzanıp başlangıç noktamıza döndük. Arzu ederseniz haritaya tıklayıp benzer bir yürüyüş rotası çizebilirsiniz.

1. Marktplatz

Basel’in tam merkezi olan Marktplatz (sanırım pazar meydanı demek) şehrin merkezi Rathaus’un(Belediye Binası) önünde yer alıyor. Ziyaret ettiğimiz cumartesi günü meydanda kurulmuş olan pazarı ziyaret etmek çok keyifliydi.

Basel Marktplatz

Marktplatz çok büyük bir meydan değil, 2 cadde arasına uzanan dikdörtgen şeklinde bir alan. Burada sokak lezzetlerinin yanısıra kahve alıp minik masalarda soluklanabilirsiniz. Ayrıca bir nevi yerel pazar, seyyar tezgahlarda satılan birçok ürün var.

Marktplatz

2. Rathaus (Belediye Sarayı)

Basel’in görülmesi gereken listelerinde yer alan kırmızı renkli binası Rathaus hala belediye binası olarak kullanılıyor. 1514 yılına tarihlenen bina renkli figürleri ve kulesi ile dikkat çekiyor. Avlusu da dışardan görüldüğü kadar renkli.

Basel’in ziyaretçi çeken renkli binası Rathaus.

3. Basel Manastırı

Kentin ünlü yapılarından Basel Manastırı Basel’in en eski simge yapılarından biri olarak önce çıkıyor. Kulelerine 5 CHF karşılığında çıkabilirsiniz. 9. yüzyıla uzanan tarihi onu önemli bir duruma getiriyor. (Yalnız yukarıdaki yürüyüş rotasında bulunmuyor ancak 10 bölge işaretlenebildiği için.) Kuntzmuseum’a oldukça yakın Konumu

Basel Manastırı

4. Basel Kunstmuseum ( Güzel Sanatlar Müzesi)

Basel’in en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen müzelerinden biri olan Kunstmuseum bir güzel sanatlar müzesi olarak hizmet veriyor. 17. yüzyıla uzanan tarihi ve içinde barındırdığı Van gogh ve Picasso eserleri gibi eserler onu şehrin önemli bir yapısı haline getiriyor. Böyle bir koleksiyonu görebilmek için pekte ucuz olmayan bir fiyat belirlenmiş. 26 CHF web : https://kunstmuseumbasel.ch/

Kunstnuseum

Basel için burada şunu söylemekte fayda var. Basel sadece Kunst için değil şehrin bir çoktasında bilinen sanat müzeleri ve galerileri ile tamamen bir sanat şehrine dönüşmüş. Çağdaş veya Modern sanat çok ilgi alanımıza girmesede meraklıları için tam bir seyahat noktası olarak göze çarpıyor.

Basel’de modern sanattan nasibini alan bir süs havuzu. Carnival Fountain

Yukarıdaki yapı Carnival Fountain olarak isimlenen ve Jean Tinguely tarafından yapılmıştır. Oldukça matrak bir yapı olan ve demir parçalar ile 4 bir tarafa su püskürten çeşme en çok ziyaretçi kabul eden yerlerden biri. Carnival Fountain Konumu

Eğer Tinquely’den daha fazla eser görmek isterseniz müzesini de kentin diğer yakasında gezebilirsiniz. Tinquely Müzesi Konumu

5. Spielzeug Welten Museum Basel

Basel’de önünden geçerken tesadüfen farkettiğimiz çok matrak bir müze var. Vitrininde çeşitli figürlerin hareketli olarak dans ettiği binasında ziyaretçilerini bekleyen Oyuncak Müzesi farklı türde bir beklenti ve keiyf sunuyor. Giriş ücreti ise 5 CHF’den başlıyor.

swmb.museum/

6. Mittlere Brücke

Sıra geldi Baselin entkileyici manzarasını sunan yapıya. Mittlere Köprüsü şehri ikiye ayıran REN nehrinin üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede Basel etkileyici görüntüsünü Mittlere ile perçinlemiştir. Özellikle yaz aylarında nehir kenarında oturan veya nehre girenleri görebilirsiniz. Ren Nehri İsviçre alplerinden gelerek İsviçrenin doğusunda Liechtenstein ve kuzeyinde Almanya ile sınırını oluşturur. Sadece Basel özelinde nehrin kuzeyi İsviçre topraklarında kalır. Buradan kuzeye yönelen Ren Alsace boyuncada Almanya-Fransa sınırını oluşturur. Kuzeyde Köln ve Duisburg şehirlerine kadar uzanıp Hollanda Rotterdam’dan denize dökülür. Ren sadece basel değil Avrupa’daki birçok kentin süsüdür.

Mittlere Basel & Biz

7. Spalentor (Spalen Kapısı)

Spalen kapısı şehrin 14. yüzyılda inşa edilen surlarında geriye kalan tek parçasıdır. Marktplatz’dan renkli sokaklar ve dükkanlardan geçerek 10 dakika bir sürede ulaşabileceğiniz kapı şehrin en çok fotoğraflanan tarihi kapılarından biridir. Kapının hemen yan tarafında da bir botanik bahçe bulnuyor. yürüyüşünüzü yeşillendirebilirsiniz.

Spalentor – Basel

Şehirdeki yürüyüş turumuz Spalentor ile sona erdi ve Basel sokaklarını dolaşarak başlangıç noktamıza geri döndük. Bunun dışında Basel’de Ren nehri boyunca uzanan 2 ortaçağ kapısı daha var. Biri St. Johanns-Vorstadt 110, adresindeki St. Johanns-Tor diğeri St. Alban-Vorstadt 101, adresindeki St. Alban Tor. (2 kapı arasındaki yürüyüş yolunu Google maps 28 dakika ve 2.3 km hesapladı) Hava limanı ulaşımı için tren garı yanındaki 50 nolu otobüsleri kullandık ve Aeroport’a dönüş yoluna koyulduk.

Basel Kısa Kısa

Basel’i kısa bir zamanda keşfetmek için hazırladığımız yürüyüş rehberimizde şu konulara da kısaca değinmek isteriz.

✈️ Her Avrupa şehri gibi Basel’de pahalı bir şehir. Ama korkulacak çok şey yok, Paris, Münih veya Amsterdam değil.

✈️ İsviçre’nin başkentini herkes Basel sanıyormuş. Bendeniz ise Zürih sanıyordum. Meğerse yanılmışız arkadaşlar. Başkent Bern imiş. Sanırım Reha Erus veya başka bir muhabir hiç Bern’den bildirmedi.

✈️ Şehri keşfetmek ve bu sanat şehrinde daha çok müzelere vakit ayırmak isterseniz Basel card almanızı önerebiliriz. Her ne kadar sitesinde sadece 1 Ocak 2018’den itibaren sadece konaklama yapanlar edinebilir satılamaz şeklinde bir ifade olsada göz atın belki göremediğimiz bir şey vardır. https://www.basel.com/en/BaselCard .

✈️ İsviçre Para Birimi ile beraber Basel’de de geçerli olan Para Birimi Frank’tır. İsviçre Frangı yaklaşık olarak 1 Amerikan Dolarına eşit olup 0,90 Euro eder. Euro’yu da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama tren garında da bulunan döviz bürosundan CHF almanızı öneririz. CHF Güncel Kur Bilgisi

✈️ İsviçre Resmî Tatil ve Bayramları : Yeni Yıl – 1 Ocak, Epifani – 6 Ocak,
Cumhuriyet Günü – 1 Mart, Saint Joseph Günü – 19 Mart, İşçi Bayramı – 1 Mayıs, İsviçre Ulusal Günü – 1 Ağustos, Azizler Günü – 1 Kasım, Noel – 25 Aralık

✈️ Biz her ne kadar marketten (Lidl Schweiz Konumu) su alsak da musluklardan suların içildiğini öğrendik. Ama Basel’den dönüşte uygun fiyatlı çikolata vb. şeyler bakmak isterseniz bu markete veya başka bir şubesine göz atabilirsiniz. Yine rastlayacağınız diğer marketler Migros, Aldi ve Coop.

✈️ Basel içinde çok güzel tarihi binalar bulunuyor. Bunlardan biride postane binası. Hala binanın üstünde Posta,Telgraf,Telefon yazılarını okuyabilirsiniz. Bizdeki PTT Misali. Basel Posta Binası Konumu

Basel Post

✈️ Burada gördüğümüz en güzel hediyelik ve Noel eşyaları satan dükkan Johann Wanner oldu. Oldukça ilgi çekici vitrini var. Göz atmak isterseniz Johann Wanner konumu

Johann Wanner Hediyelik Eşya Dükkanı – Basel

✈️ Basel şehrinde otel mi arıyorsunuz. Basel’de konaklama yapacağınız oteli seçerken Marktplatz ve çevresini baz alırsanız ulaşım zorluğu çekmezsiniz. Bizim de kullandığımız arama motoru Agoda’yı fiyat ve rezervasyon için kullanmak isterseniz Agoda Otel Ara . Eğer bizim gibi bir plan yapıp Mulhouse’da kalırsanız nispeten daha uygun fiyatlara kalıp farklı bir şehir daha görebilirsiniz: Mulhouse Gezilecek Yerler

✈️ Şehrin birçok noktasında görebileceğiniz restoran zinciri Za Zaa. Lübnan mutfağına ait bu adı şehirde çok gördük. Alternatif olarak aklınızda bulunsun.

✈️ İsviçre denilince akıllara Alpler, Heidi, saat ve çikolata gelir. Saat alma planlarınız varsa çarşılarda dolaşırken çok farklı markada saat görebilirsiniz. Hatta bir radyo programında sakın İsviçre’ye çakma saat ile girmeyin cezalandırılırsınız şeklinde bir anons duymuştum. Ne kadar doğru bilinmez fakat temkinli olmakta fayda var. Nerede bu markalar peki Buyrun Basel World (her yıl bu bölgede mücevher ve saat üzerine etkinlik ve tanıtımlar yapılıyor)

✈️ Basel küçük bir şehir olsada içinde birçok müze var. Yukarıda saydığımız matrak adam Tinguely dışında kağıt müzesi, tarih müzesi, Art Museum Basel ve oyuncak müzesine kadar turunuzu müzeler ile doldurabilirsiniz. Bana bunlar yetmez daha yok mu derseniz buyrun size nehrin diğer tarafındaki modern sanatın en büyük örneklerinden biri Art Basel

✈️ Sırt çantanız ile Basel’e geldiniz ve ayırdığınız 5 saatin ardından havalimanına döneceksiniz. Basel Tren Garı’ndaki emanet dolaplarını kullanmayı unutmayın. 5-10 Frank arası günlük büyüklüğüne göre ücretleri var.

✈️ Tüm bunların yanında Ren nehrinde tekne turu da yapmanız mümkün. Dönemine göre 10-20 Euro arası fiyatları bulunuyor.

✈️ İsviçre ve Basel’i ziyaret için Shengen ülkesi veya İsviçre’den shengen vizesi almalısınız. (istisnai pasaportlar hariç)

✈️ Son olarak soran olmaz ama (zaten bana soru soran pek olmaz 🙂 ) neden bu yazıyı yazmak için 2 yıl sonrasını bekledin diye sorarsınız, sanırım Basel’i yazmak hiç aklımda yoktu.

Alsace (Alsas) bölgesi planlarınız varsa bağlantılı diğer yazılarımız.

Strasbourg
Obernai
Colmar
Turckheim
Mulhouse

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

4 Comments

  • Basel hakkında aradığımız her şeyi fazlasıyla bulabileceğimiz çok ama çok kıymetli bir Basel Yürüyüş ve Gezi Rehberi olmuş. Emeklerinize sağlık 🖐🏻

  • This is great and seems doable

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.