Fransa
9 min read
451

Obernai Gezilecek Yerler

Haziran 29, 2018
10
Obernai Gezilecek Yerler

Fransa’nın Alsace bölgesinin sevimli kasabası Obernai; tertemiz sokakları, kurabiye tadında evleri ve ortaçağ görüntüsü ile aşık olunası bir masal kasabası. Obernai Gezilecek Yerler  rehberimizde Obernai’de Yemek, konaklama, nasıl gidilir, nerede ve detaylı gezilecek yerler listesini bulacaksınız. 

Obernai Gezilecek Yerler
Rue du Marche – Obernai Gezilecek Yerler

Obernai’de kendinizi kesinlikle farklı bir dünyada hissedeceğinizin garantisini veriyoruz. İşte bu dünyaya ulaşmak için ise size bir takım önerilerimiz olacak, Buyrun :

  ✈️ Alsace turu içerisindeyseniz rotanıza bu kasabayı ekleyin.

  ✈️ Eğer yöresel pazar görme sevdanız varsa gün olarak perşembe yi seçin.

  ✈️ Obernai için tren ile ulaşmayı deneyin ki gayet pratik.

✈️ Son olarak gülümseyin, inanın bunu söylemeye gerek yok çünkü artık bir masal kahramanısınız.

Obernai’nin renkli dükkanları

Obernai Nerede & Nasıl Gidilir?

Obernai Fransa’nın doğu sınırandaki Strasbourg ve Colmar şehirlerine yakın bir noktada tarihi görüntüsünü koruyan bir kasaba. Google Konumu 

Obernai Fransa-Almanya sınırını oluşturan Ren Nehri yakınında Alsace Bölgesi’nde bulunuyor.

Biz Fransa rotamızda Paris’ten başlayıp Strasbourg ve Colmar’ı gördükten sonra  Basel’den dönmüştük.  Obernai Strasbourg ve Colmar arasında kalan bir kasaba olduğundan bir gecemizi burada geçirmeye karar verdik.

Perşembe günleri kasabada küçük bir pazar da kuruluyor. Eğer semt pazarları ilginizi çekiyorsa kurulan bu küçük pazar alışveriş için size alternatifler sunabilir.

Obernai’de kurulan pazardaki bir zeytin tezgahı

Obernai için, özellikle Strasbourg’ta geçireceğiniz 1 günden fazla bir zamanınız varsa mutlaka bu şirin kasabaya uğrayın. Günübirlik gezmeniz de mümkün. Aşağıda tren ulaşımına ait detayları okuyabilirsiniz. Eğer araç ile ulaşım sağlayacaksanız şehrin meydanına yakın bir noktada yer alan St.Poul kilisesinin arka tarafında geniş bir otopark mevcut.

Strasbourg-Obernai Ulaşımı

Strasbourg’tan Obernai bölgesine ulaşmak için Strasbourg Tren Garı‘na ulaşmanız yeterli. Barr ve Salestat yönüne giden trenler Obernai’den geçmektedir. Biletinizi buradaki otomatik makinelerden rahatlıkla alabilirsiniz. Strasbourg-Obernai arasındaki ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Obernai tren istasyonu ise nispeten küçük bir istasyon. İstasyondan çıktıktan sonra çok rahat bir şekilde kasabanın merkezine yürüyebilirsiniz. Tren bileti fiyatı ise 2017 ekim ayında 6,50 Eur idi.

Strasbourg-Obernai Tren Bileti

Colmar-Obernai Ulaşımı

Colmar-Obernai arasında direkt tren ulaşımının olmadığını belirtmek isteriz. Biz Obernai’den Colmar’a ulaşmak için aktarmalı bir bilet aldık. İlk önce Selestat’a gidip buradan peron değiştirip, Colmar trenine aktarma yapıyorsunuz. Biletinizi Colmar veya Obernai’daki makinelerden veya bilet gişesininden alabilirsiniz. Tek yön bilet için kişi başı 9,50 Eur ödeme yaptık.

Bu arada trenlerde herhangi bir bilet kontrolüne rastlamadık.

Obernai-Colmar Çift Kişilik Tren Bileti

Obernai Konaklama

Obernai için birçok blog’ta kasabayı gezmek için yarım günlük hatta 3 saatlik bir sürenin yeterli olacağı yazar. Doğrudur. Peki neden hazır taa buralara gelmiş iken bir Obernai sabahını, akşamını ve gecesini yaşamayasınız?

Bir Obernai Akşamı

Obernai için hep kasaba, köy şeklinde tabirler de bulunmuş olsak da Obernai bizim Anadolu köylerinden bir hayli uzak. Daha çok Kazdağları‘nın Adatepe ve Yeşilyurt köyleri gibi çiçekler ile süslenmiş.

Biz Obernai’de farklı bir deneyim olsun diyerek kartondan yapılmış görüntüsü ile aşağıdaki  Hotel de La Cloche‘de konakladık.

Hotel De la Cloche – Obernai

Otel bir aile işletmesi ve burada hepiniz birer Mösyö ve Madam oluyorsunuz. Bu kelimelere kulaklarınızı yabancılaştırmayın çünkü size sesleniyor olabilirler.

Otelin oda fiyatları için  Hotel de La Cloche

Obernai otelleri için : OBERNAI OTELLERI

Obernai Kahvaltı & Yemek

Yukarıdaki tavsiyemize uydunuz ve burada konakladınız. Size güzel bir haber paylaşalım, Otelin sahip olduğu restoran tarafında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Portakal suyundan yöresel peynir çeşitlerine, tereyağ ve minik ekmekleri ile beraber çay veya kahve seçenekli kahvaltılarının fiyatı 7,50 Euro.

Kahvaltı – Hotel De La Cloche Obernai

Özellikle kahvaltı ile beraber kahvaltı sunumuna ait olan porselen tabaklar çok güzel seçilmişti sevgili Mösyö ve Madamlar.

Kahvaltı olarak farklı bir seçenekte kasabadaki küçük fırın ve pastaneler. Şöyle bir kısa bir turun ardından istediğiniz bir mekanı seçmek size kalmış.

Obernai’de yemek konusuna değinirsek aslında Fransız Mutfağının yanı sıra bir çok seçeneği bulabilirsiniz. Biz Restaurant Santa Maria isimli restoranı kapısında cadı resimli çorbayı görünce tercih ettik. Santa Maria’nın cadı çorbası balkabağından yapılıyor ve oldukça lezzetli.Biz iki adet çorba ile bir Margarita pizza sipariş ettik ve 25 Eur hesap ödedik.

Santa Maria Restoran-Obernai

Restoranın bulunduğu Marche caddesi üzerinde yanyana sıralanmış çok sayıda restoran bulunuyor.  Söylemek istemem ama Obernai’de biz Erciyes Döner Kebab’a bile rastladık : )

Obernai Rue Du Marche caddesindeki restoranlar.

Gelelim Obernai için üzüm bağları konusuna. Ne içebilirsiniz sorunuza yanıt veremeyebiliriz ama şarap alacak ve tadacaksanız şu iki cümleye bakabilirsiniz.

Vedat Milor’a sorarlar :

 • Bir şarabı şişesinden iyi olduğunu anlamak mümkün müdür ?
 • Kötü olduğunu anlamak mümkündür. ( çok alacalı bulacalı ise almayın)
 • Klasik bir soru ama Fransız mı İtalyan Şarabı mı ?
 • Dünyadaki en iyi şarapların % 70’i Fransa’da.
Obernai-Hotel De La Cloche

Obernai Gezilecek Yerler

Obernai’deki gezilecek yerleri ve bu yazıda anlatılan yerleri harita üzerinde görmek isterseniz tıklayın. İnternetsiz Google harita kullanım desteği için Haritalar sayfamıza göz atın.

Obernai Gezi Haritası

Aşağıda maddeler halinde gezilecek noktaları sıraladık.

Obernai Old Town

Kasabanın merkezine verilen isim. Bu bölgedeki sokaklarda ve caddelerde pastel renkli evlerin,  renkli çiçeklerler ile süslendiğini göreceksiniz.

Obernai Gezilecek Yerler- Alsace
Etoil Meydanı – Obernai Alsace
Obernai – Kasaba Ana Meydanı

 The Belfry (Kapellturm)

Kasabanın merkez noktasında bulunan anıt Çan Kulesi ve Gözetleme Kulesi olarak kullanılmakta. Hemen yan tarafında turist info noktası bulunuyor.

Market Place Beffroi Kapellturm – Obernai

Burada bir çeşme dikkatinizi çekecektir. Meydanın köşesinde yer alan anıtsal çeşme kasabanın koruyucusu olduğuna inanılan Odile’ye ithaf edilmiş. Odile’nin elindeki açık kitap ve gözleri dikkat çekici. 1904’te inşa edilen çeşmede Odilenin körlükten kurtulmasını tasvir etmekte imiş.

odile obernai ile ilgili görsel sonucu
Odiles Fountain

St.Pierre&Poul Church

Burası kasabanın ana katolik kilisesi. 1872 yılında inşa edilmiştir. Şehrin dışında imiş gözüksede merkeze oldukça yakın. Arka tarafında bir de kasabanın küçük bir mezarlığı bulunuyor.

Kilisenin yan tarafında Tour d’enceinte adı verilen bir de kule bulunuyor.(Bu kulenin bir altta bahsettiğim şehir surlarına ait bir kule olduğu kanaatindeyim) Buradan Belediye Parkı’na ( Parc Municipal)’ doğru yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

St Poul kilisenin ön tarafından kasaba meydanına uzanan pazar

The Ramparts (Obernai Kent Surları)

Obernai’nin 1400 metre uzunluğundaki kuleleri 20 kule ve 4 kapıdan oluşan surların bir bölümünün ön tarafında kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Aynı bölgede 1876 yılına inşa edilmiş bir de sinagog bulunuyor.

The Six Bucket Well

Otelimizin önünde yer alan 3 sütundan oluşan  su kuyusu 1579’da Strasbourg’lu ustalar tarafından yapılmış. Sokaktan geçerken gözünüze çarpacaktır.

The Six Bucket Well – Obernai

National Memory ( Panoroma)

Obernai Ulusal Anıtı Obernai’nin kasabaya hakim noktasına kurulmuş (kuzey tarafında) 1956 yılındaki 272 ölü ve kaybolan kişiler anısına inşa edilmiş. Ayrıca Obernai’nin panoromik manzarasını buradan seyredebilirsiniz. Uuşımı yazının sonunda bahsettiğimiz küçük trenler ile yapabilirsiniz.

National Memory obernai ile ilgili görsel sonucu
National Memory ( Panoroma)

Parc Municipal&Oberkirch Chateau

Şehrin ve Obernai’deki vatandaşların yürüyüşlerini yaptığı L’ehn deresinin içinden geçtiği küçük bir park. Özellikle bahar aylarında farklı renklere bürünmesi farklı bir keşif rotası yürüyüşü yapmanıza neden olabilir.

Parc Muncipal – Obernai
Parc Muncipal – Obernai

Parkın bir köşesinde ise Oberkirch ailesi tarafından 18.yüzyılda yaptırılmış bir gizli kale var. Yani bu tabiri uygun gördük çünkü yanına kadar yaklaşmadan burada bir yapı olduğu pek anlaşılmıyor.1846 yılında yılında ise kuleleri dikilmiş.

Oberkirch Kalesi -Obernai

Bunların dışında Obernai’daki yürüyüşlerinizde yol üstünde çok sayıda şarap üretimi yapan bağcıları, mahsenleri görmeniz mümkün. Hepsinin kendine özgü tasarımları var.

Robert Blank’a ait Şaraphane – Obernai

Obernai Tren Turu

Obernai kasaba merkezinde bir turizm ofisinin olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ofisin organizasyonunu yaptığı küçük turistik bir tren ile Obernai turu yapabiliyorsunuz.  Biz kullanmadık ama 7 Eur gibi bir ücret ile yaklaşık 10 lisanda hazırlanmış sesli rehbere sahip bir tur. 40 dakika süren turun ardından başladığınız yere geri dönüyorsunuz.

Obernai tren ile ilgili görsel sonucu

Yukarıdaki Panaroma isimli tepeye ulaşımı bu tren ile yapabilirsiniz. petit-train

Yine turizm ofisinden bilgi alıp yarım günlük 13 Euro ücretle  bisiklet kiralayabilirsiniz.

Ziyaret ettiğiniz tarihlerdeki etkinlik programları için :  tourisme-obernai adresine göz atabilirsiniz.


Aşağıda Obernai için hazırladığım bir video bulunuyor. Keyifli seyirler.

Obernai’den aktarılacaklarımız bu kadar . Peki diğer alsace notlarımıza baktınız mı ?

Strasbourg Gezi Notları

Colmar Gezi Notları

Turckheim Gezi Notları

Mulhouse Gezi Notları

Basel Yürüyüş Rehberi

Teşekkür ederiz.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Geçmişe Yolculuk: Nostaljik Oyunlar ile  Tebessüm
Yatırım Yapmak

Yatırım Yapmak

Mart 25, 2024
İstanbul’un En Çok Aranan Köftecileri

10 Comments

 • hemen valizleri hazırlayıp yola düşmeye can atmalık bir post.. ne güzel anlatmışsınız..

  • Çok Teşekkürler, İnsan yazarken orada yaşıyor resmen. En kısa zamanda herkese Obernai lokasyonuna uğramasını diliyoruz.

 • Muthis gozukuyor. Fransanin kasabalari ayri bir guzel.

 • Elinize sağlık, bu güne dek gördüğümüz en kapsamlı Obernai yazısı olmuş… ???

  • Çok teşekkürler, sayenizde sizden görüp ziyaret etmiştik.

   “Yaşasın Can Ailesi”

 • Alsas’a kadar gitmeden önce yazınızı okumuş olsaydım kesinlikle Obernai’ye gitmeden geçmezdim 🙂 Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız

  • Teşekkürler, Alsace bölgesi o kadar güzel ki keşfedilecek onlarca kasaba/köy var.
   Gitmek için hepsi bir sebep.

 • Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkür ederiz oldukça açıklayıcı ve güzel anlatmışsınız.Bu konu anlaşıldı ancak ben size colmardan rıquewıhr ve rıbeavılle de trenle selestat aktarmalı gidip gidemeyeceğimizi sorabilir miyim?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts