Bulundukları yer ve renkli görüntüleri nedeniyle birer simge haline köprülerden bazıları bir özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor. Dünyada eski ve alışveriş yapmaya olanak sağlayan 6 adet köprü bulunuyor. Bu köprülerin üzerinde yer alan ve karşılıklı sıralanan dükkanlar birer pasaj görünümüne dönüşüyor. Çarşılı köprü diye isimlenen bu simge yapılar hem turistik hem de renkli görüntüleri ile fotoğraf sevenlerin bir uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu özellikte olan 6 köprü, yerleri ve görüntüleri.

1- Irgandı Köprüsü – Bursa – Türkiye

Listemizin ilk köprüsü Türkiye’den. Bursa Setbaşı Köprüsü ile aynı dere üzerinde yer alan Irgandı Köprüsü 1442 yılında Hacı Muslihiddin tarafından inşa edilmiştir.

Irgandı Köprüsü

Bursa’da gezilecek yerler listelerinde yer alan köprü Kurtuluş Savaşı sırasında hasar görmüş, 2004 yılında Osmangazi Belediyesi tarafından yenilenmiştir. Üzerinde el sanatlarına ilişkin dükkanlar faaliyet göstermektedir. Tek kemer üzerinden yer alan dükkanlar sarı renk ile boyalıdır. Irgandı Köprüsü Konumu

Irgandı Çarşılı Köprüsü – Bursa

Eğer roranızda Irgandı Köprüsü’nü içeren bir plan varsa Bursa’nın Unesco tarafından korunan köyü Cumalıkızık köyüne uğrayabilirsiniz. Mudanya tarafında kalan eski bir Rum Köyü olan Trilye‘de gezinize alternatif bir rota oluşturabilirsiniz. İznik notlarımıza da alternatif bir plan dahilinde bakabilirsiniz.

2- Osma Köprüsü – Lofça – Bulgaristan

Bulgaristan’ın kuzeyinde Plevne kentine yakın Lofça’da Osam nehri üzerinde yer alan Osma Köprüsü 1874 yılında Kolyo Ficheto tarafından inşa edilmiştir. Ahşap olarak yapılan köprü çıkan bir yangın sonucu yok olmuştur. 1931 senesinde beton olarak tekrar inşa edilmiş olsa da 1981 yılında ahşaptan tekrar yapılmıştır.

Osma Köprüsü – Lofça – Bulgaristan

Köprü üstündeki dükkanlar daha çok hediyelik eşya ve takı ürünleri satışı yaparlar. 106 metre uzunluğundaki kapalı kısımda, Lovech’teki Vasil Levski anıtının, kalenin ve kilisenin maketi bulunuyor. Nehre karşı bir şeyler içebileceğiniz bir de kafe vardır. Osma Çarşılı Köprüsü Konumu

Osma Çarşılı Köprü – Lofça – Bulgaristan

3- Pulterney Köprüsü – Bath – İngiltere

Bath, İngiltere’nin güney batı bölgesinde bulunan tarihi bir şehirdir. Avon nehri üzerine inşa edilmiş olan tarihi köprü üzerinde karşılıklı birbirine bakan dükkanlar bulunur. 17. yüzyılda Bath kentini genişletmeye ve Avon nehrinin diğer yakasını da kullanılmaya karar verilmesi ile yapılan Pulterney Köprüsü 1744 senesinde Robert Adam tarafından palladyan şekilde tasarlanmıştır.

Pulterney Köprüsü – Bath – İngiltere

45 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindedir. Hepsi eşit açıklığa sahip üç segmental kemerin üzerine oturur. Köprü üzerinde 2012 yılında sefiller isimli filmin bazı sahneleri Russle Crowe tarafından filme alınmıştır.

Pulterney Köprüsü – Bath

4- Kramer Köprüsü – Erfurt – Almanya

Almanya’nın Leipzig kentine yakın bir lokasyonda yer alan Kramer Köprüsü (Krämerbrücke) üzerinde yer alan dükkanların yanı sıra köprü üzerinde yer alan binalarında yaşayan insanlar ile de ünlüdür. Gera nehri üzerine 1325 yılında inşa edilen taş köprü kalker ve kumtaşından yapılmıştır.

6 görünür kemeri vardır.79 metre uzunluğundaki köprünün her 2 ucunda kiliseler bulunmaktayken günümüzde Ägidien kilisesi doğu ucunda varlığını sürdürmektedir. Köprü uzunluğu sebebi ile Avrupa’da üzerinde binaların yer aldığı en uzun köprü ünvanını taşır. İlk yapıldığı dönemlerde mal ticareti için taş köprünün üzerine ahşap tezgahlar yapıldığı için, köprü ‘Tüccar Köprüsü’ olarak da adlandırılmış.

Kramer Köprüsü – Almanya

Köprü Erfurt kentinin en turistik yerlerinden biridir. Günümüzde köprü üstündeki yapılarda 80 kişi ikamet etmektedir. 1975 yılından beri düzenli olarak köprü festivali düzenlenir.

Erfurt-Almanya

5- Vecciho Köprüsü – Floransa – İtalya

Arno nehrini bir kolye edası ile süsleyen köprülerden en güzeli olan Vecchio Floransa temalı fotoğrafların olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkıyor. Gecesi ayrı bir romantizme gündüzü apayrı bir Rönesans şehrine bağlantıyı sağlanan köprünün üzerindeki karşılıklı dükkanlar fantastik bir görüntü oluşturuyor. Merak edenler için Floransa Gezi Rehberi

Vecciho Köprüsü

Köprünün bir özelliği daha var. Yukarıda bahsettiğim üzere Medici ailesi Pitti Sarayı’na sahip olduktan sonra halka görünmeden geçiş için saraylar arası bir havayolu yaptırmış. Vecchio köprüsünün üstünden devam eden koridora dikkat edin. Bu kapalı koridor 2 malikaneyi birbirine bağlayan bir koridor. Köprünün 13. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Vecciho Köprüsü Konumu

Floransa Vecciho Köprüsü

6- Rialto Köprüsü – Venedik – İtalya

Dünya’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya’nın simge şehirlerinden biri olan Venedik, kenti koruma amaçlı akarsuların yönlerinin değiştirilmesi nedeni ile adalardan oluşan bir kente dönmüş durumdadır. Özellikle kış aylarında suların yükselmesi ile kentin bir çok noktasını su basmaktadır. Merak edenler için : Venedik Gezi Rehberi

Rialto Çarşılı Köprü – Venedik – İtalya

Venedik’i 2 büyük parçaya bölen kanalın adı Büyük Kanaldır. Venedik kanalları üzerinde sayısız köprü bulunur. Antonio de Ponte tarafından tek kemerli olarak 1591 senesinde inşa edilen köprünün üzerinde alışveriş dükkanları bulunur. Romantizmin önemli duraklarından biri olan Venedik’in en güzel köprüsünün büyük kanala bakan güzel bir manzarası bulunur. Rialto Köprüsü Konumu

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Previous Post

Next Post

1 Comment

  • All these bridges have clearly something in common 🙂
    Beautiful pictures and thanks for sharing.
    Kind regards,
    Rudi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts