Safranbolu Gezilecek Yerler, Safranbolu UIlaşım, Safranbolu Konaklama
Karadeniz Türkiye

Safranbolu

on
Ağustos 1, 2017

Safranbolu’ya Kastamonu’dan pastırmalı ekmeklerimizi yedikten ve kısa bir Kastamonu turu attıktan sonra ulaşıyoruz. Kastamonu-Safranbolu yolu ziyaret ettiğimiz 2016 yılında yer yer duble yol çalışmalarının tamamlanabilmesi için bölünmüş yolların yanı sıra, yenilenmiş bölümlerinden oluşuyordu.

Safranbolu’da Gün Batımı

Safranbolu Ulaşım

Genellikle Safranbolu’yu ziyaret edecekler Bizim tercih ettiğimiz gibi Kastamonu üzerinden ulaşım sağlamıyorlar, Karayolu ile İstanbul’dan gelecekler olanlar için 400km Ankara’dan ulaşacaklar için ise 200km yolun var olduğunu hatırlatalım.

Safranbolu’nun yanında Karabük ve özellikle de Amasra gezisi gezginlerin vazgeçilmezlerinden. Sizde bizim gibi Kastamonu veyahut Amasra ile Safranbolu gezinizi taçlandırabilirsiniz. Kastamonu-Safranbolu arasında ise Araç ilçesinden geçtiğinizde ilçe merkezindeki tarihi Çınar’ın kanatları altında bizim gibi bir çay molası verebilmeniz de mümkün.

Safranbolu Konaklama

Safranbolu konaklama açısından da çeşitli alternatiflere sahip. çoğu tarihi Safranbolu Evi ve Konağı konaklama için otele dönüştürülmüş. Biz Liseye bağışlanmış olan Safranbolu KML uygulama otelinde kaldık. Gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Eğer aracınız var ise bu işin eğitimini almakta olan gençlere de destek olmak isterseniz aşağıda fotoğrafı bulunan güzel evde kalabilirsiniz.

Kişi başı fiyat o tarih itibari ile 50 TL idi ve fiyata kahvaltı dahildi.

Sarfanbolu Hakkında

Bu güzel şehrimiz iki vadi üzerine kurulmuş. Vadi üzerinde yer alan taş dar sokakları, konakları ve korunmuş kültürü sebebi ile Safranbolu Türkiye’nin Unesco Kültür Mirası Listesine kayıtlı değerlerinden biri ve korunuyor.

Safran şehrin anlamına gelen ilçeye adını veren Safran bu bölgede yetiştirilebilmesi dolayısı ile kente ismini vermiş,  Safran’dan şehrin içinde lokumdan pilava kadar bir çok şeyin safrandan yapıldığını göreceksiniz.

Safrabolu şehir yerleşimin kesin tarihi bilinmesede bulunan ilk bulgular Paplagonya’yı işaret eder, Hititlerden Perslere, Romalılardan Selçuklulara kadar geniş bir uygarlığı barındırmaktadır.

Safranbolu’da Yemek

Açıkçası yöresel tatlar için bizim de test edip bayıldığımız bir mekan önereceğim. Zencefil Yöresel Lezzetler Lokantasında Musakka’dan safran pilavına, mantidan yaprak sarmasına ve cevizli eriştesini denedik. Pişman olmadık ve çok sevdik.

Ayrıca bölgenin yöresel gazozunuda bulabileceğiniz mekanda fiyatlar sizi çok üzmeyecek. Zencefil Konum Bilgisi 

Safranbolu’da konaklarsanız akşam için bir şeyler içebileceğiniz bir mekan önerebilirim . Şimdiki adı ile Jack’s Bar’da küçük bahçesinde müzik eşliğinde gençler ile bir şeyler içebilirsiniz. Jack’s Konum Bilgisi

Safrabolu’da Gezilecek Yerler

Bir şehri şehir yapan bence o şehrin çarşılarının olduğu ve insanların sosyalleştiği alanlardır kanımca. Safranbolu sokaklarında gezerken çarşılarında turlar iken bu hazzı fazlası ile alıyorsunuz.

O çarşılardan Demirciler ve  Yemeniciler Çarşısı yan yana sıralanmış dükkanların oluşturduğu çarşının tarihi 1661 yılına dek uzanıyor. Mutlaka burada yanınıza safranlı lokumlar, hediyelik havlu ve eşyalar alıyor olacaksınız.

Tokatlıyan Kanyonu ve Kristal Teras

Safranbolu’ya uğrayanların mutlaka görmeden geçmedikleri ilk yer burası olsa gerek. Kanyon üzerinden bulunan su kemeri görme ile ilk başta dkkatinizi çekecek. 19. yüzyılda yapıldığını öğrendiğimiz kemerler şehre su ikmalinde kullanılmış.

Kanyona ise hemen yan tarafındaki merdivenleri kullanarak inebiliyorsunuz.  Parkurun oldukça uzun olduğunu söylemekte fayda var, çok yorulmadan kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Biz mağaralarda yeterince merdiven çıktığımız için tekrar bir merdiven çıkmayı göze alamadığımızı itiraf etmek istedik.

Cam Teras’tan kanyona bakmak ile yetindik. Teras’a gelince öyle bir noktada ayaklarınız altında boylu boyunca uzanan terası görüyorsunuz ki gerçekten o terasın nasıl oraya monte edildiğini mi ? yoksa oradan düşmeden nasıl kaçmanız gerektiğini mi düşünerken buluyorsunuz kendinizi.

İzzet Paşa Camii

1796’da kesme taştan yapılan cami Safranbolu merkezde dikkatinizi çekecektir.

Cinci Han ve Hamamı

Safranbolu’da eski şehir bölgesinde karşımıza çıkar, Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yapılan Han ve Hamam 1600’lü yılları işaret eden yapıda 2 kat ile 62 oda bulunur. Eski ticaret yolu üzerinde bulunan Han, kervanların uğrak noktası imiş.

Hıdırlık Tepesi

Şehri tepeden görebileceğiniz yer burası oluyor.  Tepede var olan geniş düzlük üstünde kafelerden oluşuyor. Zaten Safranbolu’da iseniz mutlaka kendinizi bu tepede buluyor olacaksınız.

Saat Kulesi

1797 yılından yapılmış olan saat kulesi 20 metre uzunluğu ile dikkat çekerken Anadolu’nun ilk saat kulesi olarak dikkat çekmete. Hemen ön tarafında yer alan Kaymakamlar Müzesi’nde ise şehrin tarihini anlatan örnekleri görebilir, eserleri inceleyebilirsiniz.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Safranbolu’nun diğer bir özelliği ise sahip olduğu kültürel zenginlik ile birlikte doğal güzellikleri. Bunlardan biri de Bulak Mağarası.  Her ne kadar ulaşım konusunda biraz merdiven tırmanmanız gerekse de bu güzel mağarayı görmek için değiyor.

400 metrelik kısmı gezilebilir olan mağaranın Türkiye’nin 4. büyük mağarası imiş.

Yörük Köyü

Yörük Köyü Safranbolu’ya yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan küçük bir köy. Köyün sahip olduğu dokusu sayesinde koruma altına alınmış. Hazır buraya kadar gelmişken köyden doğal ürünlerini satın alıp yanınızda götürmeyi unutmayınız.

Köyü gezerken konakların ve evlerin bahçelerinde yapılan divanda köşenize çekilip kendinize güzel bir kahve söyleyebilirsiniz.

Eğer tarihi birkaç konak görmek isterseniz Sucu Hafız Evini bizim gibi gezebilirsiniz. En ince detayına kadar bilgi veren rehberimiz ile de bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik.

 

Teşekkürler.

 

TAGS
RELATED POSTS
Kastamonu

Temmuz 30, 2017

Trabzon – Rize

Temmuz 7, 2017

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 414 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: