Gezi istanbul

Burgazada Gezi Rehberi

on
Kasım 7, 2021

İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlerin bir rotası olan Burgazada, buradan İstanbul’a çıplak göz ile bakıp ben hala İstanbul’da mıyım diye şaşırıp kaldıkları bir yer olsa gerek. Yakın dönemin hatta şimdilerin bile yazlıkçı mekanı olan Burgazada, stresten uzak sakinlik arayanların bir lokasyonu olarak ziyaretçilerini bekliyor. Adalara seyahat fikri gelince Büyükada ve Heybeliada’nın önüne geçememiş olan bu şirin adada diğerlerinden eksik bir şey bulamayacak, keyfine düşkün olanlar için fazlasını bulacaksınız. Belki de daha çok seviceksiniz. İşte İstanbul’a bakıp gidip geri dönmek istemeyenler için hazırladığımız Burgazada Gezi Rehberi.

Ada keşfine çıkanlar için kendimce nacizhane bir kaç not iletebilirim.

# Adalar keşfi planı içinde iseniz Heybeli’den Büyükada’ya ordan Burgaz’a da uğrama şeklinde bir plan yapmayın. Evet adaları baştan sona turlamak çok zamanınızı almayacaktır lakin bunun keyfini yaşamayacak mısınız? Bu hafta Burgaz’ı, haftaya Büyükada’yı gezin. Bir kafeye kurulun, kahvenizi sipariş edin, sohbet edin, keyif yapın.

Burgazada

# Adaya ulaşmak için en nostaljik hikaye İstanbul şehir hatları vapurlarını kullanmak. Kabataş, Beşiktaş ve Bostancı’dan düzenli seferler bulunuyor ve İstanbul kartınız ile kullanabilirsiniz. Mavi Marmara isimli özel motor işletmesinin de Bostancı’dan Adalar’a seferleri bulunuyor. Alternatif olarak kullanabilirsiniz.

# Ada içinde bulunan faytonlu seferler artık yok. Ada içi ulaşım onun yerine 8-10 kişi kapasiteli elektrikli araçlar ile yapılıyor. İstanbul kartınız ile bir tur atmak için ideal bir seçenek olsa gerek.(Ücret : 11 TL, 2021) Penceresiz olan araçlar hiç ses yapmadığı için yolda keyif yapan kedilere denk geldiği zaman şoför durup kedilerden yolu açması için ricada bulunuyor. 🙂 Bu araçlar iskele önünden kalkıp Burgazada’nın diğer ucu olan Kalpazankaya’ya kadar ulaşıp oradan geri dönüyor. İster orada inebilir, isterseniz aynı araçla başladığınız yere dönebilirsiniz.
Şurada zamanında Büyükada ile ilgili bir gezi notum var. Orada faytonlu bir zaman imiş merak edenler için : Büyükada Gezi Rehberi

# Hiç adanın elektriği, interneti ve suyu nasıl tedarik ediliyor diye düşündünüz mü ? Seyahat sırasında minik Defne bunu sordu ve kötü durum şu oldu: Bilmiyorduk. Biraz araştırdık ve denizin altından iletim sağlandığını öğrendik. Mesela Kınalıada’ya ilk elektrik 1946 yılında gelmiş. Önceleri taşıma su ile hayat sürülmekte imiş. Bilginin ne zaman işe yarayacağı belli olmaz.

# Prens Adaları olarak anılan Adalar, prenslerin ve imparatorların sürgün yeriymiş Bizans zamanında. Adanın tepesinde inşa edilen ancak şimdi olmayan kale Pyrgos adanın şimdiki adının hikayesini anlatır. Burgazada Prens Adaları içindeki en büyük 3. adadır.

# Son dönemlerde ismini duyuran bir mekan Cennet Bahçesi Burgazada’nın etkinlik bahçesi olarak dikkat çekiyor. Haftasonları yerdeki çimenlere uzanıp konser dinlemek keyifli olabilir. Gönüllü caddesinde karşınıza çıkacaktır.

# Burgazada’da kamp yapak için Düşler sahilplajı simli bir işletme bulunuyor. Alternatif olarak aklınızda bulunsun : Konumu Tabi düşler sahili denilince aklınıza düşlerinizdeki kumsallar gelmesin. öyle bir plaj adada bulunmuyor. Yakınında Mimi isimli koy denize girmek için bir alternatif sunan bir işletmeye ev sahipliği yapıyor.

# Burgazda’da denize girme fikri yaz aylarında herkesin aklında olabilecek bir eylem. Esasen denize gireceğim kafasında iseniz yukarıda yer alan kamp alanında şezlongları göreceksiniz. Onun dışında Madam Martha, Çamakya ve Sualtı Sporları Kulübü denize girmek için tercih edebileceğiniz yerler.

# Burgazada’da konaklama yapmak da mümkün. Adanın en ünlü oteli ise Pyrgos Otel. 203 nolu deniz manzaralı odası ise onu efsaneleştiriyor. Bir göz atın mutlaka gitmeden. Konum Bilgisi Alternatif olarak Mehtap, Villa Mimosa ve Villa Andrea tercih edilebilecek fiyakalı diğer yerler.

Burgazada’da Yemek

Burgazada’ya yolu düşenlerin arayışta olduğu bir konu da yemek. Her ada seyahatinde olduğu gibi bu adada yemek olarak karşınıza çıkacak seçenek balık.

Kalpazankaya: Bu mekan adanın merkezine 180 derece kadar güneyinde bulunuyor. İsmini Bizans döneminde sahilinde yer alan kuyunun içinde kalpazanların para basmalarından almakta imiş. Aynı bölgede Kalpazankaya isimli bir plaj ve bir sokak bulunuyor. İtiraf edelim biz buraya hiç gitmedik, yorumlardan çok memnun olanlar var ancak adının hakkını verdiğini düşünenler de yok değil.
Sitesinden aldığımız bilgilere göre kuyuda tandır kebabı, Ayvalık Lokumu, kalamar dolma ve portakallı dil balığı mekanın sipesyel ürünleri arasında imiş. Biraz kalpazan görmek isterseniz rezervasyon yapmadan gitmeyin deriz : +90216 381 1111

Kalpazankaya

Ergün Pastanesi: Geldik adanın en tatlı lokasyonuna. Burgazada denilince artık akla gelen ilklerden birini elde etmiş bir pastane burası. Ziyaretçilerininin mutlaka denediği bir tat var. Mülföy isimli milföy hamurundan yaptıkları bir tatlı var. buraya gelmiiken bu lezzeti tatmanızı öneririm, çünkü başka bir yerde buna benzer bir şey yemedim. Artık yanında kendinize bir çay söylersiniz. Biz vişnelisini denedik, başarılıydı. 🙂

Mülföy – Burgazada

Burası bir pastane olduğu için içinde çeşitli kurabiyeler, pastalar da bulunuyor. İsmini şuan da hatırlayamadığım garsonun önerisi ile sipariş ettiğimiz bir de rulo pasta denedik. Esasen burada börek-poğaça gibi lezzetler olunca kahvaltıda yapabilirsiniz. Kahvaltı tabağı, tost omlet vs. alternatif var. Ancak burası popüler bir nokta olunca boş masa bulmak biraz güç olabilir.

Sinem Dondurma: Ada lezzetlerinden bahsetmişken tatlıdan devam edelim. Ayhan Sicimoğlu dondurma için asla hayır demeyeceğim bir lezzet der. Yani dondurmada sınır yok. Mutlaka bir bildiği vardır deyip adanın bilindik dondurmacısının sahilde yer aldığını söyleyelim. Külahları alıp keşfetmeye devam noktası olabilir. (iskele karşısındaki büyük beyaz ev altı)

Burgazada Öğretmenevi: Gönüllü Caddesi üzerinde yer alan öğretmenevinin keyifli bir bahçesi bulunuyor. Burayı keşif arasında bir çay molası verecek bir nokta olarak kullanabilir, kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca denemedik ama pizza, ızgara levrek gibi alternatif yemek seçenekleri de var. Fiyatları nispeten uygun, ancak biraz bakımsız.

Burgazada Öğretmenevi

Adanın olmazsa olmaz yeme içme faaliyetlerinden biri de balık – rakı ikilemini gerçekleştirmek. Akşama kalamadık lakin iskelenin hemen yakınında yer alan Ayvalık-Cunda Mutfağı, Barba Yani ve Adakeyf bu keyfi yapabileceğiniz mekanlar. Ada müdavimlerinin mekanı Gezinti yolu caddesindeki Yasemin ise es geçilmeyecek bir güzelliğe sahip.

Burgazada

Son olarak bir çoğu blogta okuyacağınız bir kahve dükkanı Four Letter Word Coffee isimli sevimli dükkan Sait Faik Müzesi yolundaki Gökdemir sokakta bulunuyor.

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada’ya geldiniz, sahilde şöyle bir bakındınız. Hadi size yardımcı olalım. Ne yapabilirsiniz, neleri görebilirsiniz. Çok fazla sıralayacağımız öge olmasa da bir liste çıkarabiliriz.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Bu adayı özel kılan bir neden var. Burgazada denildiğinde akla gelen ve onunla özdeşleşen bir isim var. Sait Faik Abasıyanık eğitim-öğretim hayatı boyunca çoğumuzun karşısına kaleme aldığı öyküleri ile çıkmış bir isimdir. 1906 yılında Adapazarı’nda dünyaya geldi. Yaptığı katkılar Türk edebiyatında bir dönüm noktası olmuştur. Avrupa’nın çeşitli ülkelerini gezen yazar Fransa’da 3 yıl kalmıştır. Ülkeye döndüğünde kışları Şişli’de yazları ise şimdiki müzeye dönüştürülen köşkte kalmıştır. 1954 senesindeki vefatına kadar zamanının çoğunu burada geçirmiştir.

1953 yılında ABD’de Mark Twain Cemiyeti’nin şeref üyeliğine seçilmiştir. Eserlerinin telif haklarını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan yazarın Burgazada’daki köşkü hayatından kesitlerin yanı sıra nostaljik bir ruha sahip. 2013 tarihinde yenilenmiş yüzü ile tekrar açılan köşk, ülkemizin en çok ziyaret edilen müze evlerinden biridir. Giriş Ücretsiz : Kış Bahçesi sokak

“Ada’nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra öptüm. Yazmasam deli olacaktım.” (Son Kuşlar)

Dünyayı Güzellik Kurtaracak.

Ada Sokakları ve Evleri

Burgazada’nın en sevdiğim tarafı sokaklarına sarkan çiçekleri, keşke benim olsa deyip camları ve kapıları kem gözle kırılan evleri. Özellikle sahil yoluna paralel uzanan Mehtap ve Gönüllü sokakları ( caddeleri ) bu evleri çok net şekilde fotoğraflamak için en güzel yerler.

Burgazada’da kadrajlanacak çoğu ev Mehtap ve Gönüllü caddeleri üstünde sıralanmıştır.

Burgazada Kiliseleri

Sadece Burgazada’da değil tüm adalarda kozmopolit bir yapı olması onu bir kültür çeşitliliğine konu ediyor. Adanın tarihi kiliseleri gerek mimarisi gerekse bu çeşitlilik nedeni ile görülesi birer simge yapılardır. Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin hemen karşısında yer alan Aya Yani Kilisesi 1899 yılında inşa edilmiş. Sadece pazar günlerinin açık olduğunu öğreniyoruz. Buraya kadar gelmiş iken görebilirsiniz.
Adanın tam ortasında tepe noktalarından birinde ise çok eski bir yapı olan bir kilise Hristo Manastırı daha var. Bu yapı restore edilse de maalesef görülmeye değer bir özelliği bulunmuyor kanımca. Gönüllü Caddesi üzerinde ise küçük kubbesi ile dikkatinizi çekecek bir kilise daha bulunuyor(Aya Yorgi). Mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Burgazada Cami

İstanbul’un fethinin 500. yılında 1953 senesinde adanın ilk camisi olan Burgazada cami inşa edilmiştir. Cami adanın en güzel caddelerinden Gönüllü caddesine bakan cami sokakta bulunuyor. Sahil yolundan direkt geçiş bulunmuyor bulunmamaktadır. Buranın güzel bir tarafı adanın tek camisi olması dışında ziyaretçilerine kartpostallık ada manzarası sunuyor olması gerek.

Adayı keşfederken etrafınıza bakının belki aşağıdaki gibi renkli kareler fotoğraflarınızın arasında olur.

Burgazada’dan anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Yeni bir güncellemeye kadar şimdilik hoşçakalın. Aşağıda Burgazada Gezi Rehberi ile ilgili hazırladığımız kosa bir video bulunuyor. Keyifli seyirler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
5 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Kasım 10, 2021

  Eline saglik Cengiz. Ada havasi sifa gibi geldi.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 10, 2021

   Teşekkürler 🙂 Kötü ada yoktur, bakımsız ada vardır.

 2. Cevapla

  takvimcik

  Aralık 8, 2021

  harika bir gezi yazısı olmuş…

 3. Cevapla

  GeziLinki

  Haziran 20, 2022

  Burgaz ada’dan sonra İstanbul’da en sevdiğim adalardan birisi. Güzel plajları ile yaz aylarında İstanbulluların kaçış noktası. Detaylı anlatım için teşekkürler.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Temmuz 7, 2022

   teşekkür ederim.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.