Keşfet
5 min read
138

4 Modern İbadet Yeri

Mayıs 25, 2020
2
4 Modern İbadet Yeri

Dünya üzerinde yer alan ibadethaneler her toplumun evi gibidir. İnsanlık tarihinin ilk başladığı zamanlarda bile avcı toplayıcı insanlar evlerini ve ibadethanelerini yaptılar. Göbeklitepe’de ortaya çıkan tapınak kalıntıları bunun apaçık bir göstergesidir. Çağımızın modern ibadet yerleri de aslında diğer ibadethaneler gibi Tanrı’ya ulaşmada sadece araçtırlar.

Dünya üzerindeki bildiğimiz en eski ibadethaneler için Roma’daki Pantheon, İstanbul’daki Ayasofya, Vatikan’da yer alan Petrus Bazilikası’nı gösterebiliriz . Bunun yanında mimarlar dini yüceltmek ve saygın hale getirmek adına muazzam dini yapılar yapmışlardır. Floransa’daki Medici eseri Dome, Paris’teki Notre Dome veya üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen Mimar Sinan’ın ustalık eseri Edirne Selimiye Cami bunlardan sadece birkaçıdır.

Floransa Katedrali Dome

Örnekleri daha da uzatabiliriz ama asıl konumuza geri dönelim: Yahoo.com üzerinde geçtiğimiz hafta itibari ile mimarlık mesleğini yücelten ve mimarlık ödüllü 4 modern yapı architecturaldigest.com haberine göre yayımlandı. Dünya’da son dönem yapılan ve 4 adet muazzam mimariye sahip yapıdan biri de Türkiye’de İstanbul’da yer alıyordu. Bizim için de hala görememiş olmamız bir utanç kaynağı maalesef ama onu en sona sakladık. Şimdi aşağıda bu yapıları inceleyelim.

1- Bruder Klaus Field Chapel (Mechernich, Almanya)

2009 Pritzker Ödülü sahibi Peter Zumthor tarafından tasarlanan Almanya’nın Bruder Klaus Field Şapeli, modern mimarinin ibadethaneler ile bütünleştiği yapılardan ilk örnek olarak yer ediniyor. 2007 yılında tamamlanan bu çarpıcı modern şapel, dini açıdan eğimli olmayanlar için bile popüler bir yer haline geldi.

Bruder Klaus Field’in bir sapel olduğuna inanmak biraz güç. Dış yüzeydeki delikler farklı bir contrast sağlamak amacıyla oluşturulmuş.

Şapeldeki kıvrımlı tasarımlar yaşamın düz bir sistematik içinde yer almadığını anlatmak amacıyla düşünülmüş. Yolu Köln veya Bonn’a düşenler olursa çok uzak olmayan lokasyonunu paylaşalım : Mechernish Google Konumu

Şapelin dışı kadar içi de farklı görüntüsü ile dikkat çekiyor.

2- Cymbalista Sinagogu (Tel Aviv, İsrail)

1998 yılında Mimar Mario Botta tarafından tasarlanan sinagog karşılaştırma yapabileceğiniz hiç bir sigagoga benzememektedir. Ön cephede dikdörtgen bir şekilde bulunan yapının üstünde ikiz kule bir ahenk ile yükselmektedir. Kulelerin yapısı doğal ışığı yakalamak amacıyla dizayn edilmişlerdir. Yapının Tel-Aviv’deki Cymbalista Konumu

Cymbalista Sinagogu- İsrail

Bahá’í Temple of South America (Peñalolén, Şili)

Kanadalı Hariri Pontarini Architects tarafından tasarlanan Bahá’í Tapınağı 2016 yılında açılmıştır. Semazenlerin dönüşünden ilham alınarak oluşturulan yapı Şili’de Santiago’da bulunmaktadır.

Bahai Santiago

Tamamlanması 14 yıl süren bu yapı yeryüzündeki en genç dinlerden olan Bahai inancına mensup olan kişilerce üstlenilmiştir. 1863 yılında İran’da ortaya çıkan inanç sisteminin 6 milyona ulaşan mensubu olduğu bilinmektedir. Tapınak her dinden inana açıktır çünkü bu din tüm dinleri doğru kabul etmektedir.

Bahai Tapınağı kubbe görünümü

Fütüristik bir tasarıma sahip olan tapınağın dış kabuğu dokuz parçadan oluşmaktadır.Bir yarışma sonucu ortaya çıkan eser kabuğundaki 9 farklı parçanın kubbede bütünleşmesi ile tamamlanmaktadır. Açmak üzere olan bir tomurcuğa benzeyen yapıda günbatımında 4 farklı renk oyunu gözlemlenebilmektedir. (beyaz,gümüş,sarı ve mor) Yapı 2017’de mimarlıkta yenilik ödülünü kazanmıştır. Merak edenler için Penalonen konumu

Bahai İç Görünüm

4-Sancaklar Camii (İstanbul, Türkiye)

2012 yılında tamamlanan Türkiye’nin Sancaklar Camii, Emre Arolat tarafından tasarlanmıştır. Aga Khan Ödülü ve Mies van der Rohe Ödülü’nü kazanan Arolat’ın tasarımı, son dönemlerde yapılan modern camiler açısından değil tüm ibadethaneler açısından en ilgi çekici yapıdır.

Sancaklar Cami- İstanbul

Kaotik dış dünya ile caminin duvarlarında bulunan sakin dünya arasında kesin bir ayrım yaratmayı amaçlayan tasarım İstanbul Büyükçekmece’de bulunmaktadır.

Sancaklar Cami’nin ambiyansı olağanüstü

Caminin dış cephesi tamamen doğa ile bütünleşirken iç cephede mesnevi bir huzura ulaşılması mümkün oluyor. Modern yapının en güzel örneği olan bu cami ülkemiz ve bizler için bir gurur kaynağı olsa gerek. Nerede olduğunu merak edenler için Sancaklar Cami konumu.

Cüneyt Özdemir’in Mimar Emre Arolat ile bilinmeyenleri anlattığı haber, tanıtım ve röportaj videosunu aşağıda ekliyorum.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Diğer 611 aboneye katılın
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları
Bergama’dan Berlin’e: Kayıp Tanrılar Ülkesi

2 Comments

  • Gerçektende harika fotoğraları varmış. Modern tam anlamıyla oturmuş bir tanımla olmuş. Ellerine sağlık çok güzel bir derleme

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts