Gezi istanbul

İstanbul’da Gezilecek Yerler

on
Eylül 21, 2022

Yüz yıllar boyunca dünyanın en önemli medeniyet merkezlerinden biri olan İstanbul,
gezilecek yerlerin yoğun olduğu bir yerdir. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden
kalma eserler, bu şehri başlı başına bir müze haline dönüştürür. Her semtinde ayrı bir
güzelliği bulunan bu merkezde çok sayıda cami, müze, saray, park ve bahçe
bulabilirsiniz.

Türkiye’nin hemen her noktasından İstanbul uçak bileti alarak burada bulunan tarihi ve kültürel varlıkları yerinde görebilirsiniz. İzmir İstanbul otobüs bileti ya da farklı noktalardan alacağınız ulaşım alternatifleri ile bu şehre ulaşabilirsiniz. İstanbul’da gezip görmeniz gereken yerleri aşağıdaki başlıklarda bir araya getirdik.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İstanbul denildiğinde akla gelen müzelerin başında Tarihi Yarımada’da bulunan Topkapı Sarayı gelir. İstanbul’un fethedilmesinden sonra inşa edilen bu müze, Osmanlı Devleti döneminde 400 yıl boyunca devletin idare merkezi unvanına da sahiptir.

3 Nisan 1924 yılında müzeye dönüştürülen bu saray, 300 bin metrekarelik bir alana konuşludur. İçerisinde 300 binden fazla eser bulunur. Saray, aynı zamanda dünyada bulunan en büyük saray müzesi olarak da bilinir. Bu sarayı hafta içi 10:00-17:30, hafta sonları ise 10:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sultanahmet Cami

Sultanahmet Camii, İstanbul’un ve Türkiye’nin en meşhur camisidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği cami, Sultan 1. Ahmet döneminde yaptırılmıştır. Camiyi yapan mimar ise Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Sedefkâr Mehmet Ağa’dır. Ayasofya Camii ile karşılıklı olan caminin tam 16 adet şerefesi bulunur. Bu şerefeler Sultan 1. Ahmet’in Osmanlı Devleti’nin 16. Padişahı olmasını simgeler. 43 metre yüksekliğe sahip olan caminin kubbelerinin çapı ise 23,5 metredir.

Cami, özellikle Cuma günleri, bayram günleri ve önemli cenaze törenlerinde çok kalabalık olur. Bu nedenle camiyi ziyaret etmek için sakin olduğu dönemleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Sultanahmet Cami

Ayasofya Cami

İstanbul’da gezilecek yerler arasında seçim yapmak oldukça zordur. Fakat Ayasofya Camii gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır. 360 yılında Doğu Roma İmparatoru tarafından inşa ettirilen bu camii, aynı zamanda dünyanın en eski katedralleri arasındadır.

Ayasofya, inşa edildiği dönemde Megale Ekklesia adı ile bilinirdi. Dönemin en ünlü mimarlarının ortak çalışması ile 5 yıl 10 ay çalışma sonunda katedralin inşası tamamlanmıştır. Bu özelliği ile de dünyanın en kısa sürede tamamlanan katedrali Ayasofya’dır. Camiyi pazartesi günleri hariç 09:00-17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ayasofya

Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatorluğu döneminde Osmanlı’ya kalan en önemli eserlerden biri Yerebatan Sarnıcı’dır. 532 yılında İmparator Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç, dönemin su ihtiyacını karşılamak maksadıyla inşa edilmiştir. İstanbul fethedildikten sonra da belli bir süre bu işlevini sürdürmüştür.

140 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde olan bu sarnıç, haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ziyaret saati ise 09:00-17:30 arasıdır. Roma döneminin en önemli eserlerinden olan Yerebatan Sarnıcı, bazı özel konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

Kapalı Çarşı

Beyazıt’ta bulunan Kapalı Çarşı, İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Çarşının yaptırılmasındaki amaç, dönemin ticari faaliyetlerini çok daha sistemli şekilde yürütmektir. 45 bin metrekare alana yaptırılan bu çarşı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçmektedir. Çarşıda farklı ticari alanlarda faaliyetlerini devam ettiren 4 binin üzerinde dükkân bulunmaktadır. Çarşıyı dolaşırken Osmanlı Mimarisinin ihtişamını yakından görebilirsiniz.

Burada anlattıklarımız tarihi yarımada ile sınırlı. Yukarıdaki başlıkları minimum 1 günde gezebilirsiniz. Programınıza Dolmabahçe Sarayı, Boğaz Turları, Kız Kulesi ve Galata Kulesi gibi bir çok simge yapıyı eklemeniz mümkün. İstanbul’a ne kadar çok zaman ayırırsanız o kadar çok gezilecek yer planı çıkarabileceğinizi unutmayın.

Daha sonraki paylaşımda buluşmak üzere

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
4 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Eylül 23, 2022

  Yerebatan Sarnıcı tadilattan gecmis diye duydum. Bi gidip yeniden gezmek lazim.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 29, 2022

   hep listemde … bu şehirde yaşayıp da keşfedemediğim çok yer var..

 2. Cevapla

  babaannemintakvimciği

  Eylül 24, 2022

  Ah güzeller güzeli İstanbul…n ekadar beton yığınına çevirmeye çalışsalar da seni yine de güzelsin hep güzelsin….

 3. Cevapla

  picpholio

  Kasım 12, 2022

  Thank you so much for these beautiful impressions of Istambul.
  Have a nice weekend and many greets,
  Rudi

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.