Bence bir yeri güzel yapan farkli yerlerde şubelerinin olmasi değil, ayni lezzeti tek bir yerde ve aynı lezzette sürdürmesidir. Burada üretimden sonra tüketilmeyi bekleyen bir ürün göremezsiniz. Çünkü gittiğinizde muhtemelen kazandibi bulamazsiniz, bitmiş olur. Sırf o sınırlı sayıda üretilen lezzeti tatma gibi fiyakalı durumu hissetmek için buraya gelmeniz dahi olası.

Kıztaşı Muhallebicisi

İşte buradan hareketle Dünya’da tatlı üzerine birkaç lokasyon paylaşabiliriz. Mesela Lizbon’nun sahil semti Belem’de sadece tek bir noktada üretilen ve kapısında her daim sıra bulunan bir tatlı var. Adı Nata. Bu tatlı Pasteis De Belem isimli bir dükkanda üretilmiş ve 1837 de ilk dükkanını açmış. Lizbon tatlısı ile bilinen nata bir çok noktada üretilen bir tatlı. Ama Belem’deki atmosfer sadece orada var. İşte o ambiyansı yerinde görmek için Lizbon’a gidersiniz. Yada aynı mantıkla Avusturya Habsburg hanedanlığına ve kraliyete pastalar üreten Demel Pastanesi şehrin ziyaretçilerinin uğraması gereken lokasyonların başında yer alıyor.

Demek ki neymiş iyi ürünü müşterinin ayağına götürmek şart değilmiş, marka olabilmek, emek harcamak, belki de işini en iyisini yapmak için çalışmak öne çıkmak için yeterli nedenler. Örnekleri çoğaltabiliriz. Devam edelim.

Kıztaşı nedir?

Kıztaşı ya da Markianos Sütunu, İstanbul’da 455 yılında Konstantinopolis’te Doğu Roma İmparatoru Markianos anısına dikilen bir anıtsal sütundur. Üzerinde yer alan Mitolojik Zafer Tanrısı Nike kabartması nedeniyle “kıztaşı” ismini almıştır. Üzerinde ise “ ”İşte bu İmparator Markianos’un anıtıdır ki, Titianus(vali) bu eseri -ona- adamıştır.” Şeklinde yazar.

Kıztaşı Nerede ?

İstanbul Fatih semtinde yer alan Kıztaşı,  Saraçhane parkına yakın bir lokasyonda yer alır. İstanbul Aksaray metro istasyonuna yakın bir konumda bulunur. Kıztaşı Muhallebicisi Konumu

Kıztaşı Muhallebicisi

Şimdi sırada yazımızın ana konusu olan Kıztaşı Muhallebicisi var. Bir aile işletmesi olan mekan, dededen toruna 70 yıla yakın bir süredir faaliyetine devam ediyor. Mekana ilk uğradığınızda nostaljik bir yolculuğa çıktığınızın farkına varıyorsunuz hemen. 1948 yılına uzanan öyküde ilk olarak faaliyete yoğurt, kaymak, tereyağı gibi ürünlerin üretimi yapılırken zamanla tatlı üretimi işi de başlamış. Bunun yanında gelen talepler üzerine dükkanda yumurta, peynir, bal ve zeytin gibi çeşitlilik “doğal ürünleri” sunmak ile devam etmiş.

Türkücü ailesi en meşhur ürünler olan tatlılarını bizzat kendileri yapıyor. Damla sakızlı, incirli, fıstıklı ve lotuslu muhallebilerin yanı sıra markayla özdeşleşen kazandibi ve tavukgöğsü mekanın en ünlü  imza lezzetleri.

Gelelim lezzetlere ilişkin  sırlara,  mekanın sahibi ilk ağızdan açıklıyor:

1- işimizi seviyoruz ( işini sevmeyen biri size yaptığını sevdiremez)

2- İyi malzeme. (Evimize sokmayacağımız ürünü servis edemeyiz)

3- Formül ( bu dukkanda kullanılan bir yontemler yıllardır değişmiyor. Nişasta yok, taş değirmen urunu kullanılıyor.. )

Hala yolunuzu degistirmediniz mi? Benden ilk Afiyet olsun o zaman.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

Son olarak aşağıda bir de Kazandibi nasıl yapılır tarifi paylaşalım. Özgün Şef’ten

Kazandibi tarifi
About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Hisse Senedi Yatırımı

Hisse Senedi Yatırımı

Nisan 18, 2024
Finansal Okuryazarlık

Finansal Okuryazarlık

Nisan 16, 2024
Ünlü Roma Amfitiyatroları
Previous Post

Next Post

2 Comments

  • Lezzetli bir yazi olmus Cengiz. ellerine saglik

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts