Neden seyahat edersiniz ? Merak, keyif, dinlenmek veya keşfetmek isteği. Seyahatin ve keşfetmenin çeşitliliği çok farklı nedenler olsa da aslında seyahat ederken farklı bir aktivitede bulunuruz. Alışveriş yapmak. Esasen bir alışveriş tutkunu değilim, kimi zaman sevdiğim bir tişörtü modası geçti diye değil sevdiğim için kullanılmayacak dereceye gelinceye kadar giyerim. Ancak keşfe çıkılan şehirlerde veya ülkelerde oraya özgü bir şeyleri yanımda götürmek isterim. İşte bu yazı da bu konuyu ele alan bir paylaşım olacak. Seo hedeflerinden bağımsız tek düzen paylaşacağız, İşte Seyahat Alışverişi konusuna girizgah yapıyoruz.

Seyahatte Ne Alırsınız ? Alışveriş Alışkanlıkları

Seyahatte alışveriş konusunda cengizselcuk_ instagram hesabımda 100 kişiye sorduk. Seyahatlerinizde alışveriş yapar mısınız ?

Yanıtların çoğu tahmin edebileceğiniz gibi Magnet oldu. Seyahat edenlerin çoğu mutlaka magnet alıyor demek bu. Oran olarak baktığımızda her 3 kişiden biri mutlaka magnet alıyor. Bu magnetlerin hem ucuz hem de bir çok arkadaşa eşe dosta hediye olarak verilebilecek bir obje olduğundan buzdolabına yapıştırılan bir hediye olduğundan olsa gerek.

Tabi ilk akla gelen magnet olduğu için sadece magnet olarak düşünmemek magnet dışında da veya magnet ile beraber de alışverişler olduğunu kabul etmek gerek. Gelen sonuçları filtreleyip aşağıdaki grafiği oluşturdum.

Seyahat Alışverişi – Kim ne satın alıyor ?

Sözgelimi sadece %5 lik bir kesim alışeriş yapmadığını belirtmiş, %5 lik bir kesim yöresel yiyecek aldığını söylemiş. Tabi yine burada duty free alışverişlerinin yoğunluğu akıllara gelmeyen bir yanıt olsa gerek. Çünkü akla ilk gelenlere ait bir grafik bu. Tabi soru olarak tuz alır mısınız diye sorduğumuzdan eğer meşhur ise alırım tarzı cevaplar da oldu. Perudan tuz alan olmuş örneğin.

Hangi Şehirden Ne Alınır?

Burada geniş bir liste yapmak yerine kendi deneyimlerimizi sıralayıp ve başlıca turistik şehirlerden ne alınır konularına değineceğiz. Eğer fiyatı yüksek düzeyde alışveriş yapacaksanız mutlaka tax free noktası olmasına dikkat edin. Bu noktalardan pasaportunuz ile alışveriş yapacak ve ülkeye geri dönerken ödediğiniz vergiyi geri alacaksınız.

Atina: Turistik bir şehir olmasının yanında alışveriş çarşıları ile de ünlü bir kent. Alışveriş caddesi Ermou caddesi ile Monastraki Meydanı’na bakan bit pazarı ister istemez buradan geçen birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Atina’da Monastraki’den taş plak almıştık. 1-2 euro bedelle eski plaklar satılıyordu. Çingeneler Zamanı isimli Emir Curtrica imzalı filmin müziklerini içeren plak hala evimizde pikapta dinlenir.
Atina’da dikkat çeken çok sayıda takıcı şapkacı ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktaydı. Eşim ve arkadaşımız Burcu birer tane bileklik almışlardı. Eşimin hala en sevdiği bileklik ve neden daha fazla almadıklarını konusu açılınca tartışmaktalar 🙂

Moastraki Bit Pazarı atina
Moastraki Bit Pazarı atina

Bunun yanı sıra sadece Atina’da değil Yunanistan dünyadaki sayılı zeytin üreticilerinden biridir. Atina’nın semt pazarlarında dolanırken farklı çeşitte zeytin görebilirsiniz. Bu kadar çok çeşit Zeytini başka yerde görmemiştim. Eğer denk gelirseniz Atina’nın fıstık adası Eagina’dan çeşitli fıstık sepetleri edinebilirsiniz.

Berlin: Avrupa’nın en büyük müzelerine ve hatıralarına ev sahipliği yapan şehirdir. Özellikle 2. Dünya savaşı ve sonrasında yıkılan Berlin Duvarı, sahip olduğu müzeleri ile çok sayıda turist çekmektedir. Berlin’de magnetlerin yanı sıra Checkpoint Charlie (2. Dünya savaşı :Amerikan kontrol noktası) isimli bölgeden Charlie logolu hesap makinesi almıştım. Yine Berlin’in meşhur trafik lambaları olan yürüyen ve kırmızı ışıkta bekleyen şapkalı adam adam figürü eviminizn koridorunu süslüyor. Ayrıca Berlin’in meşhur çikolatası Ritter ‘den 15 euro ya 2 kilo çikolata almıştık. (hey gidi günler euro 4 TL bile değildi)

Ritter - Alman Çikolatası
Ritter – Alman Çikolatası

Amsterdam : 2016 yılının yılbaşı gecesi ziyaret etmiştik Amsterdam’ı. Amsterdam özellikle yılbaşını çok renkli bir cümbüş ile kutlayan kent. Amsterdam’dan dönerken lale soğanı, peynir ve hediyelik porselen Hollanda ayakkabıları Clog/Klompen almıştık. Avrupalılar peyniri bizim gibi kahvaltıda yemiyorlar, daha çok içeçek yanında kullanılan bir aperatif olarak tüketiyorlar. Bizim peynirlerimizden biraz daha tatsız ve acımsı oluyor. Kahvaltılık peynir için nispeten kaşar peynirine yakın Gauda peynirleri var. Peynir burada o kadar meşhur ki adım başı peynir dükkanına rastlar, hatta peynir müzesinde peynirin geçmişini görürsünüz.

Amsterdam Çiçek Pazarı

Ek olarak çiçek pazarında bol miktarda Lale soğanı satılır. Lale Hollanda’ya Osmanlı’dan gitmedir. Eğer öyküsünü merak edersiniz Mutlaka İskender Pala’dan Katre-i Matem isimli romanı okumalısınız.

Roma: Roma tarihi ve kültürü ile öne çıkan bir kent. Avrupa’nın dar sokakları denilince akıllara gelen şehirde alışveriş için tatlı olan tiramusu tercih etmiş ancak yolda dayanamayıp yemiştik. 🙂 Pinokyo’nun memleketi Floransa ile beraber pinokyo kuklaları, magnet ve hediyelik eşyalar Roma’nın önde gelen alışveriş seçenekleri. Bunun yanında Roma’da birçok ünlü müzenin ve Vatikan’ın müze dükkanlarından bahsetmeye gerek yok.

Roma pasta ve tatlıları ile ünlüdür. Keşke yanımızda götürmek mümkün olsa

Ayrıca sadece Roma’da değil İtalya’nın genelinde birçok kişi bavullarında peynir, makarna ve sos getirecektir. Her ne kadar her şeyi bilen kaşif, müzisyen ve 10 parmağında 10 marifet gezginimiz Ayhan Sicimoğlu abimiz İtalya mutfağına fakir mutfağı dese de İtalya’nın aşığı olduğu biliriz. Parmesan, mozeralla peynirlerini alırken bavul ağırlığınıza dikkat etmenizi öneririm.

Venedik: Milyonların her yıl ziyaret ettiği Venedik ise su üzerinde yaşayan bir kent. Onu ünlü yapan ise zengin Venedik Doç’ları. Korunan bir şehir olsun diye akarsuların yönlerini değiştirerek bir lagün oluşturmuşlar ve eşsiz bir görünümü İtalya’ya armağan etmişler. Günümüzde her yıl Şubat-Mart ayına denk gelen Venedik Karnavalı sokaklarda türlü maskeler ve makyajlar ile dolaşan insanların cümbüşüne sahne oluyor. Hal böyle iken Venedik’te kutlanan Pagan geleneği bu karnavaldan hareket le alınacak en güzel şey maskeler. Ucuzdan pahalıya geniş bir yelpaze var.

Renkli bir Venedik hediye durağı

Paris: Gelelim Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Paris’e. Eyfel, Louvre, Sacre Cour, derken karşınıza sayısız hediyelik eşya seçeneği çıkarken Paris’in ünlü alışveriş merkezi Galeries La Feyatte’den bahsetmemek ona saygısızlık olabilir. Moda denilince akla gelen şehirde alışveriş için dikkatli olunuz çünkü farketmeden yüksek faturalar ile karşılaşabilirsiniz.

Paris

Parfümün Fransa’da icat edildiğini söylemeliyiz. Esasen daha öncesine dair bilgi çok ama ağırlıklı olarak 17. yüzyılda hoş olmayan vücut kokularını gidermek için kullanmıştır. Kilisenin yıkanmayı yasakladığı bildirimler yayımladığı bu yüzyılda krallık yapan 14. Louis hayatında sadece 3 defa banyo yapmıştır. Yani bu konuyu duyduktan sonra parfüm alacaksınız sanıyorum 🙂

Champs-Elysees Paris’in ünlü alışveriş caddesi olarak göze çarparken birçok noktada göreceğiniz pasajlar alternatif alışveriş noktası olabilir. Ekonomik birşeyler almak isterseniz TATI isimli tabelalar aklınızda olsun.

Alcase Bölgesi : Bu bölge Fransa’nın doğusunda Almanya sınırında yer alır. Bölgenin adını dünyaya duyuran Şarap Rotası hem turistik bir köy/bağ rotası olup Dünya’nın en iyi şaraplarını üretir. Ünlü eleştirmen Vedat Milor’a göre Dünya’da bu konunun en iyisi Fransa’dır, bizden söylemesi.

Robert Blank’a ait Şarap Üretim Yeri – Obernai

Salzburg: Avusturya’nın Viyana’dan sonraki bu küçük kenti ünlü bir müzisyenin doğduğu kenttir : Mozart. Şehrin birçok noktası Mozart’a dair çikolata, peluş oyuncak ve diğer hediyelik eşyalar ile doludur. Salzburg tuzkale manasına gelen ismi ile bölgenin önemli tuz yataklarına ve madenlerine sahiptir. Bölgenin en ünlü kasabası Hallstatt da sahip olduğu tuz madenleri ile bölgenin en turistik yeri olup tuz alınan diğer alışveriş seçeneğidir.

Mozart Kuklaları Salzburg Gezi REhberi
Mozart’ınızı nasıl alırsınız ? Tatlı, tuzlu veya oyuncak. Mozart Kuklaları kentin her tarafında karşınıza çıkacak.

Münih : Bavyera’nın başkenti Münih’in en çok turiste ev sahipliği yaptığı zaman tartışmasız Oktoberfest’tir. Hal böyle olınca alınacaklar arasında ilk sıraya bölgeye özgü yöresel kıyafetler çıkar. Kısa kahverengi şortlar, kareli gömlekler ve uzun çoraplar ile Bawyera kültürü oldukça popüler. Yalnız fiyatlar festival zamanı çok ekonomik değil. Her ihtimale karşı yanınızada kareli kırmızı /beyaz gömlek ve bahçevan pantolon götürün 🙂

Oktoberfest - Münih Gezilecek Yerler - by busabout
Oktoberfest ve yöresel kıyafetler

Saraybosna: Bosna Hersek’in başkenti Bosna’da dolaşırken herhangi bir Anadolu kentini dolaşıyor hissine kapılmanız olası. En azından yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebilirim. Bosna Hersek doğal güzellikleri ve acılı tarihini geride bırakıp sizi mutlu bir şekilde ağırlayacaktır. O kadar güzel köfte ve börekleri var ki keşke yanınızda alıp götürmeye müsait olsa. 2 defa gitme fırsatı bulduğumuz Bosna’dan biz dönüşte kuru et almıştık. Eşim Hayriye’nin çocukluktan sevdiği bisküvileri market raflarında görünce bavuluvumuz bir hayli dolmuştu. Saraybosna’nın merkezi Başçarşı’da bunun yanında bakır tepsi ve kahve takımları da alınacak diğer eşyalar arasında yer alıyor.

Saraybosna Kuru Et Sunumu

Prag: Avrupa’nın kültür başkenti tanımına uyacak bir kente geçelim. Prag’a bu tabiri vermemdeki neden benim için Franz Kafka. Her sokağında modern bir sanat heykeli, her küçük meydanında performans gösterisi yapan bir sanatçıya denk gelebilirsiniz. 2 gece 3 günlük zaman süreli kentler kategorisinden fazlasını hakeden bir kent Prag. Nispeten diğer Avrupa kentlerinden daha ekonomik bir görüntü çizmesinden kendinizi alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Bölgeye özgü magnet, kupa, tişört gibi eşyaların yanı sıra ünlü markaların mağazalarını Prag’ta bulabilirsiniz.

Prag’a son noktayı Kafka ile koyabiliriz : “Bu yaşamdan duyulan hazlar hayatın kendisinden değil, daha yüksek bir yaşama yükselme edişemizdendir. Bu yaşamın ızdırapları da hayatın kendisinden değil bu endişeden dolayı kendi kendimize ettiğimiz eziyettendir”

Lizbon: Avrupa’nın en batısı Lizbon futbol, fiesta ve fadonun dışında da tanışacağınız bir çok özelliğe sahip. yokuşlu sokaklarının dışında sunduğu damak leezetleri ve nispeten ekonomik olması alışveriş içinde bir seçenek oluşturabilir. En hareketli noktası ise bir çok markanın yer aldığı R.Agusta caddesi. Buradan hala eskimesin diye sıklıkla giymediğim bir tişört almıştım. bazen keşke birkaç tane daha alsaymışım diyorum. Bunun yanı sıra pek sevmesek de sıralı AVM ler var şehirde. Vaktinize göre uğranabilir. El corte igles, Armazens, Campo Paqueno bunlardan birkaçı.

R.Augusta

Diğer en çok aranan ne alınır sorusuna ait diğer bazı şehirler ve yanıtları ise şöyle:

Kıbrıs : Birçok yerli turistin sıklıkla gittiği vizesiz yavru vatanımız. Kıbrıs’a özgü alınacaklar daha çok duty free ürünleri olarak göze çarpıyor. Başta alkol ve tütün mamülleri, kozmetik, parfüm ön plana çıkmatadır. Zaten sadece Kıbrıs değil yurtdışına çıkarsanız çok sayıda duty free siparişiniz olacağını belirtelim. Duty Free dışında ise Lefkoşa Büyük Han’da bölgeye özgü hediyelik eşya bulabilirsiniz. Hellim Peyniri ise bölgenin öne çıkan önemli bir lezzeti. Girne Çarşısı ise alternatif diğer alışveriş noktasıdır.

Ayrıca uyarmak gerek yanınızda gelirken maksimum kişi başı 3 litre ile yurda giriş yapabilirsiniz. (henüz değişmedi ise) Çoğu kişi bagajlarında fazla sayıda alabiliyorlar ama havaalanında kontrollerde polis arama yapabilir.

Amerika : En çok aranan kelimelerden olması sebebi ile listede yer aldı kendisi. Nedense Amerika içimde ve zihnimde hiç gitmek istemedğim bir lokasyon. İran’ı keşfetmek daha cazip geliyor nedense. Amerika’dan alıncak şeyleri 3 başlıkta değerlendirebiliriz. Elektronik Eşyalar, Giyim Kuşam ve Kozmetik Ürünler. Elektronikte bir dönem Amerika’dan telefon almak uygun iken artık gümrük vergileri ile maalesef cazip değil, ancak ünlü markaların moda markalarını uygun fiyatlar ile alabilirsiniz. Armani, GAP Tommy gibi markalar Türkiye’deki fiyatların çok altında satılıyor.

İngiltere : İngiltere denilince akla gelenlerden biri de çaydır. Çay, fincan ve aksesuarları hoş ve şık görüntüleri ile tercih edilmektedir. Yine yağmurlu bir memleket olması sebebi ile şemsiye ve çizme türü çeşitli eşyalar sıklıkla satılmaktadır. Bunun yanında Londra’daki çift katlı otobüs ve telefon klübeleri alınabilecek magnet eşyalar arasında yer alır. Ayrıca ülkeye mahsus çikolata ve bisküviler ünlüdür.

Hindistan: Önemli bir kültür ülkesi Hindistan’dan ne alınır ? Hindistan baharat, renkli kaşmir ve bambu eşyaları ile ön plana çıkar. Delhi’deki Chandni Chowk, Khar, Baoli (Baharat Pazarı), Khan Pazarı, Dilli Haat, Lajpat Nagar ve Mumbay’daki Çor Pazarı alışveriş noktalarıdır.

Ukrayna : Ukrayna vizesiz ve pasaportsuz sınırlı sayıdaki ülkelerden olması nedeniyle çok ziyaret edilen bir ülke oldu. Ukrayna’dan dönerken alınabilecek şeylere bakacak olursak : Renkli Paskalya Yumurtaları, Otantik Bez Bebekler, Çikolatalar, Battaniyeler, Ballar, Seramik Tabaklar ülkenin öne çıkan ürünlerini simgeliyor.

Kısa Kısa

Yazımda yurtiçine özellikle yer vermedim. Onun için ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum çünkü yazıyı çok uzatırsak okuma keyfi kalmayacak sanıyorum. Ancak yukarıdaki şehirlere keşfettikçe yenilerini ilave edebilirim. Burada kısa birkaç not iletmek faydalı olabilir.

1- Magnet ve küçük hediyelik eşya alışverişlerinde birkaç alternatif dükkan gezin ve nakit ödeme tercih edin. Bazı şehirlerde 10 metre arayla farklı bir dükkanda 3 magnet 10 euro ya satılırken diğerinde 5 tanesi aynı fiyata satılabiliyor.

2- Yüksek tutarlı alışverişlerde tax free özelliğini kullanmaya özen gösterin. Alışverişlerinizde ekonomi sağlayabilir.

3- Duty Free fiyatlarına mutlaka göz gezdirin. Unutmayın sadece Türkiye’deki havalimanlarında değil diğer ülkenin sınır kapılarında ve havalimanlarında mutlaka fiyatları karşılaştırmak için fırsat yaratın.

4- Elinizdeki nakit parayı harcamayın, kart kullanmak avantaj sağlar. Hem acil bir durumda harcayabilirsiniz, hem de döviz arama derdinde olmazsınız. Kredi kartınızı Euro / dolar ekstresi olarak alın. Elinizde para kalırsa döndüğünüzde hesabınıza yatırırsınız. Ayrıca kartlarınızın kampanyalarına dikkat edin bazı kartlar yurtdışı harcamaya indirim/puan ödülü vermektedir. Örneğin Adios kartınız varsa yemek ödemelerini yapın %5 indirim kazanırsınız.

5- Pazarlık yapın. Yapmaktan çekinmeyin. Bugün dünyaca ünlü yabancı seyahat blogçuları bile öneriyor. Çekinmeyin.

6- Bagaj ağırlıklarınızı kontrol edin. Gereksiz şeyler ile kapasitenizi doldurmayın. Aldıklarnızdan çok fazla ekstra bagaj ücreti ödemek durumunda kalmayın.

7- Gittiğiniz şehirdeki marketleri dolaşın. çok çeşitli fırsatlar ile karşılaşırsınız. Örneğin Almanya’dan dönerken çok fazla sayıda diş macunu ve kozmetik ürünü almıştık. 2 TL’lik rolonlar Türkiye’de 10 TL ye satılıyordu. Fırsatlar markette!

8- Anıları biriktirin. Bol fotoğraf çekin baskı yapmayı unutmayın. Avrupa’daki birçok markette foto – baskı makineleri var. En sevdiklerinizi bastırıp ucuza sahip olabilirsiniz.

Şimdilik notlarımız bu kadar. Peki sizin aldığınız en güzel ve sizi aldığınıza pişman eden alışverişleriniz oldu mu ? Yorumlara bekleriz. Bizi takip edin haberiniz olsun.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kuzguncuk Notları : Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler
Amasra Gezi Rehberi

Amasra Gezi Rehberi

Haziran 18, 2024
Adrasan – Suluada : Konaklama & Tekne Turları

1 Comment

  • Thank you for sharing beautiful photos, and interesting information! I love the Mozart Puppet! 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts