Burdur

Salda Gölü

on
Mayıs 23, 2017

Salda Gölü, Burdur il sınırları içinde yer alan bembeyaz kumsalları ile Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan doğa harikası bir gölümüzdür. Turkuaz renginin hakim olduğu sahilleri ile mavinin birleşimi olan görüntüsü ile herkese cezbeden Salda Gölü bir krater gölü olup 184 metre derinliğe sahiptir.

Salda ismi göl kenarındaki Salda isimli bir köyün adından geliyor. Zaten Salda kumsallarına ulaşmak için de bu köyün içinden geçerek göle ulaşıyorsunuz. En güzel kısım ise buradan sonra gerçekleşiyor. Nasıl olduysa kumsallarda herhangi bir yapı yok ve doğal olarak bu kumsalları korunmuş olarak buluyorsunuz. Göle yakın en yakın ilçe ise Burdur’a bağlı olan Yeşilova’dır.

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Eğer Denizli Çardak Havalimanını kullanıp Pamukkale’yi ziyaret etme gibi bir planınız varsa bizim de rotamızda yer alan Salda’yı rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Salda Gölü Google Konum bilgisi 

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer almakta olup 5km uzaklıktadır. Denizli Merkez’e yaklaşık olarak 100 km ve Burdur Merkez’e 60 km uzaklıktadır.

Salda’ya Denizli Çardak Havalimanı’ndan ulaşım

Salda Gölü – Denizli Çardak Havalimanı arası yaklaşık olarak 50 km’dir.  Ortalama bir hız ile ( ki fazla hız yapabilmeniz mümkün değil ) 45 dakika ile 1 saat arasında ulaşabilirsiniz. Yol boyunca köylerin içinden ve yakınından geçip Akgöl manzarası eşliğinde güzel bir yolculuk sizleri bekliyor.

Havalimanı – Salda arası ulaşım için sanırım tek seçenek araç kiralamak. Çardak havalimanında birden fazla rent a car firması mevcut. Aynı şekilde yakınlardaki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan da ulaşım sağlayabilirsiniz. İki havalimanınıda buraya gelmek için kullanabilirsiniz.

Göle ulaşım için en rahat ulaşım aracı araba. Eğer isterseniz Denizli otogardan Yeşilova yönüne minibüsler ile de ulaşım sağlıyor.

Salda Gölü Oteleri – Konaklama

Salda gölü sahip olduğu güzellikler nedeni ile koruma altında bir bölge. Dolayısı ile konaklama seçenekleri de sınırlı. Salda Gölü kenarında konaklama yapabileceğiniz ilk yapı logodisalda isimli bir otel . Otelde hamam, sauna ve restaurant mevcut.  Ayrıca mevsimine göre kayak, bisiklet, yamaç paraşütü gibi Salda’yı içeren aktiviteleri de bulunuyor. Aşağıda sitesinden veya telefonundan detaylı bir bilgi alabilirsiniz.
Telefon : (0248) 618 04 80

lagodisalda.com/

lagodisalda ile ilgili görsel sonucu
lagodisalda – Salda Gölü

Konaklama konusundaki alternatifler ise bölgenin popülerliği ile artmakta. Onlardan bir diğeri ise Kayadibi köyünde bulunan Salda Lake Hotel. Google Konumu 
Telefon : 0530 484 44 80

Salda Lake Hotel.

Eğer planlarınızda Denizli ve Pamukkale varsa Aşağıdaki haritaya tıklayıp bizim de kullandığımız Agoda uygulamasından rahatlıkla fiyat bilgisi öğrenebilir rezervasyonunuzu uygun fiyatlar ile yapabilirsiniz.

Salda-Oteller
Salda-Oteller

 Salda Gölü Kamp

Salda Gölü’ne nazır bir de kamp alanı var. Göle  yakın konumda.  Yeşilova tarafında kalan  Salda Gölü gençlik kampında çadır kurmak ücretsiz. Tuvalet ve ve duş mevcut olup çadırlara yakın alanlardaki prizlerden telefonlarınızı  şarj  edebiliyorsunuz.

Konumu: https://goo.gl/maps

Ayrıca geniş beyaz  kumsalın olduğu alanda bir kamp alanı daha var. Tercihiniz size kalmış.

Salda Gölü Kahvaltı

Biz sabah kahvaltı yapmak istediğimizden dolayı Yeşilova ilçesine uğrayarak Salda Gölü manzaralı Sultanpınarı Dinlenme Tesislerine yöneldik.

Sultan Pınarı tesisleri aslında bir balıkçı. Bir alabalık havuzu var. Öğle saatlerine kadar da kahvaltı hizmeti veren bir aile işletmesi. Sultanpınarı ismi ise hemen yol kenarındaki çeşmeden ileri geliyor.  Düğünlerde  buraya gelip buradaki çeşmeden  su içilmekte imiş.

Kahvaltımıza gelince börek, peynir çeşitleri, zeytin, reçel, sahanda yumurta, sosis,yeşillik ve baldan oluşan dar olmayan ve sınırsız çay olan bir kahvaltı için 35TL ödüyorsunuz. Tabi yanında da Salda manzarası var.  
Tabi bir yerin alternatifinin olmaması ve yoğun olması onu biraz zor duruma sokuyor. Restoran yorumların çok fazla sayıda olumsuz yorum görmeniz olması. Özellikle ziyaretin yoğun olduğu yaz aylarında erken saatlerde gelirseniz daha rahat edersiniz.

demişiz zamanında.. Maalesef kontrol ettiğimizde mekanın kalıcı oalrak kapandığını üzülerek bildirmek isteriz.

Sultanpınarı Kahvaltı, Salda Gölü

Ayrıca bölgede kahvaltı yapabileceğiniz yukarıda konaklama bölümünde bilgisini verdiğimiz mekanlar da var. Bilgi açmak için telefon numaralarını ayrıca burada da paylaşalım.

Salda Lake Otel Telefon      : 0530 484 44 80

Logo Di Salda Otel Telefon : (0248) 618 04 80

Salda Gölü Plajı

Kahvaltımızdan sonra soluğu göl kenarında alıyoruz. Kahvaltı yaptığımız yer ile Salda Plajı’nın biraz mesafesi var. Plaj Konumu. Beyaz kumlara ulaşmak için Salda Köyü’ne doğru yaklaşık 10 dakika kadar daha mesafe katetmemiz gerekti. Arabamızı park ettikten sonra kendimizi kumların üstünde bulduk.

Burada çok eleştiri alan bir konuya değinmek isteriz. Arabınızı lütfen yol kenarındaki müsait yerlere bırakın. Gölün plajına kadar gelmenize gerek yok!

Ayrıca gölün suyu her daim yaz ayları dışında soğuktur. Göle girerken dikkatli olunuz. Su yılanlarının yaşam sahasıdır Salda Gölü ve derindir. Can güvenliğiniz için fazla açılmauınız.

Ziyaret ettiğimiz mevsim itibari ile (Nisan ayı)  su soğuk olduğundan ancak ayaklarımızı sokabildik ama bir çok kişi suyu ve kumları gördükten sonra dayanamayıp kendini göl sularına bırakacaktır.

Kumsalın hemen bir ucunda ise konteyner’dan yapılma sevimli bir büfe var. içecek- kahve gibi ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz.

Salda Gölü’nün Beyaz Kumları

Salda Kayak Merkezi

Salda’da yukarıdakilerin dışında bir de kayak merkezi var. Eğer kış aylarında yolunuz Salda’ya düşerse burayı rotanıza ekleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için Yeşilova’dan Niyazlar köyüne direksiyon kırıyorsunuz. Google Konumu

860 metre yüksekliğe sahip zirvede 5 pist bulunuyor. Aynı mevkide kaymakamlığa ait bir de motel bulunuyor.Burada ayrıca yamaç paraşütü de diğer mevsimlerde yapılmaktaymış.

salda kayak merkezi
Salda kayak merkezi – fotoğraf : Ramazan Duru

Salda Gölü’ndeki turumuzdan sonra rotamız Kayıp Şehir Afrodisias’a düşüyor. Aşağıda notlarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

AFRODISIAS GEZİ NOTLARI

PAMUKKALE GEZİ NOTLARI


Salda’dan Son Haberler

Salda Gölü Özel Koruma Bölgesi İlan Edildi. 15 Mart 2019 – Sputnik
Salda Gölü’ne Millet Bahçesi Yapılacak – Oda TV – 4 Şubat 2019


Son olarak ise gölün kuşbakışı videosunu görebileceğiniz bir video var.

Teşekkürler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
7 Comments
 1. Cevapla

  Equipping

  Eylül 14, 2018

  Thanks for following my blog, and for your like of my post; you are very kind.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 14, 2018

   Thanks, you’re very kind.

   • Cevapla

    Equipping

    Eylül 14, 2018

    Thank “you”

 2. Cevapla

  almerighi

  Eylül 18, 2018

  che bella acqua limpida! Saluti dall’italia

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 24, 2018

   Grazie:)

 3. Cevapla

  delphini510

  Ekim 6, 2018

  Beautiful post and place. Now, how far is that from England…?

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 6, 2018

   Thank you for interest delphini?? I guess Turkey is not so far ?

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.