Ege

Salda Gölü

on
Mayıs 23, 2017

Biri Maldivler mi Salda mı Dedi ?

Salda Gölü, özellikle son zamanlarda güzelliği ile gözümüze giren tabiat harikası. Asıl rotamız Denizli ve Pamukkale olmasına rağmen Salda Gölü’ne direksiyon kırmamız ile buluştuk kendisi ile.Önce Salda’ya nazır bir kahvaltı yaptık, ardından kayıf şehir Afrodisias’a geçtik. Akşam yemeğini ve gezmesini Denizli’de yaparak gece konaklaması için Pamukkale’ye geçtik.

Salda ismi göl kenarındaki Salda isimli bir köyün adından geliyor. Zaten Salda kumsallarına ulaşmak için de bu köyün içinden geçerek göle ulaşıyorsunuz. En güzel kısım ise buradan sonra gerçekleşiyor. Nasıl olduysa kumsallarda herhangi bir yapı yok ve doğal olarak bu kumsalları korunmuş olarak buluyorsunuz. Göle yakın en yakın ilçe ise Yeşilova’dır.

Salda Gölü Ulaşımı – Salda Nerede?

Eğer Denizli Çardak Havalimanını kullanıp Pamukkale’yi ziyaret etme gibi bir planınız varsa bizim de rotamızda yer alan Salda’yı rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz. Konum bilgisi 

Salda Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer almakta olup 5km uzaklıktadır. Denizli Merkez’e yaklaşık olarak 100 km ve Burdur Merkez’e 60 km uzaklıktadır.

Salda’ya Çardak Havalimanı’ndan ulaşım : Salda – Çardak arası yaklaşık olarak 50 km’dir.  Ortalama bir hız ile – ki fazla hız yapabilmeniz mümkün değil – 45 dakika ile 1 saat arasında ulaşabilirsiniz. Yol boyunca köylerin içinden ve yakınından geçip Akgöl manzarası eşliğinde güzel bir yolculuk sizleri bekliyor. Havalimanı – Salda arası ulaşım için sanırım tek seçenek araç kiralamak. Çardak havalimanında birden fazla rent a car firması mevcut. Aynı şekilde yakınlardaki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan da ulaşım sağlayabilirsiniz. Çardak ile SD havalimanları Salda’ya yakın konumdadır.

Göle ulaşım için en rahat ulaşım aracı Araba. Eğer isterseniz Denizli otogardan Yeşilovava yönüne minibüslerde ulaşım sağlıyor.

Salda Gölü Konaklama

Salda gölü sahip olduğu güzellikler nedeni ile koruma altında bir bölge. Dolayısı ile konaklama seçenekleri de sınırlı. Salda Gölü kenarında konaklama yapabileceğiniz tek yapı logodisalda isimli bir otel . Otelde hamam, sauna ve restaurant mevcut.  Ayrıca mevsimine göre kayak, bisiklet, yamaç paraşütü gibi Salda’yı içeren aktiviteleri de mevcut.Aşağıda sitesinden detalı bir bilgi alabilirsiniz.
Telefon : (0248) 618 04 80

http://www.lagodisalda.com/

lagodisalda ile ilgili görsel sonucu

lagodisalda – Salda Gölü

Konaklama konusundaki alternatifler ise bölgenin popülerliği ile artmakta. Onlardan bir diğeri ise Kayadibi köyünde bulunan Salda Lake Hotel. Google Konumu 
Telefon : 0530 484 44 80

Salda Lake Hotel.

Eğer planlarınızda Denizli ve Pamukkale varsa Aşağıdaki haritaya tıklayıp bizim de kullandığımız Agoda uygulamasından rahatlıkla fiyat ve rezervasyon bilgisi öğrenebilir rezervasyonunuzu uygun fiyatlar ile yapabilirsiniz.

 Salda Gölü Kamp

Salda Gölü’ne nazır bir de kamp alanı var. Göle  yakın konumda.  Yeşilova tarafında kalan  Salda Gölü gençlik kampında çadır kurmak ücretsiz. Tuvalet ve ve duş mevcut olup çadırlara yakın alanlardaki prizlerden telefonlarınızı  şarj  edebiliyorsunuz.

Konumu: https://goo.gl/maps/xiy9oeeu3MK2

Ayrıca geniş beyaz  kumsalın olduğu alanda bir kamp alanı daha var. Tercihiniz size kalmış.

Salda Gölü Kahvaltı

Biz sabah kahvaltı yapmak istediğimizden dolayı Yeşilova ilçesine uğrayarak Salda Gölü manzaralı Sultanpınarı Dinlenme Tesislerine yöneldik.

Sultan Pınarı tesisleri aslında bir balıkçı. Bir alabalık havuzu var. Öğle saatlerine kadar da kahvaltı hizmeti veren bir aile işletmesi. Sultanpınarı ismi ise hemen yol kenarındaki çeşmeden ileri geliyor.  Düğünlerde  buraya gelip buradaki çeşmeden  su içilmekte imiş.

Kahvaltımıza gelince börek, peynir çeşitleri, zeytin, reçel, sahanda yumurta, sosis,yeşillik ve baldan oluşan dar olmayan ve sınırsız çay olan bir kahvaltı için 20 TL ödüyorsunuz. Tabi yanında da Salda manzarası var.  GOOGLE KONUM BİLGİSİ

Facebook Sayfası : https://www.facebook.com/SultanpinariDinlenmeTesisleri/

Sultanpınarı Kahvaltı, Salda Gölü

Ayrıca bölgede kahvaltı yapabileceğiniz yukarıda konaklama bölümünde bilgisini verdiğimiz mekanlar da var. Bilgi açmak için telefon numaralarını ayrıca burada da paylaşalım.

Salda Lake Otel Telefon      : 0530 484 44 80

Logo Di Salda Otel Telefon : (0248) 618 04 80

Kahvaltımızdan sonra soluğu göl kenarında alıyoruz. Kahvaltı yaptığımız yer ile biraz mesafesi var beyaz kumları görmek için. Plaj Konumu. Tesisin göle kıyısı olsa da beyaz kumlarını pek bu alanda göremiyoruz. Beyaz kumlara ulaşmak için Salda Köyü’ne doğru yaklaşık 10 dakika kadar daha mesafe katetmemiz gerekti.Arabamızı park ettikten sonra kendimizi kumların üstünde bulduk.

Ziyaret ettiğimiz mevsim itibari ile (Nisan ayı)  su soğuk olduğundan ancak ayaklarımızı sokabildik ama bir çok kişi suyu ve kumları gördükten sonra dayanamayıp kendini göl sularına bırakacaktır.

Kumsalın hemen bir ucunda ise konteyner’dan yapılma sevimli bir büfe var. içecek- kahve gibi ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz.

Salda Gölü’nün Beyaz Kumları

Salda Kayak Merkezi

Salda’da yukarıdakilerin dışında bir de kayak merkezi var. Eğer kış aylarında yolunuz Salda’ya düşerse burayı rotanıza ekleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak için Yeşilova’dan Niyazlar köyüne direksiyon kırıyorsunuz. Google Konumu

860 metre yüksekliğe sahip zirvede 5 pist bulunuyor. Aynı mevkide kaymakamlığa ait bir de motel bulunuyor.Burada ayrıca yamaç paraşütü de diğer mevsimlerde yapılmaktaymış.

salda kayak merkezi

Salda kayak merkezi – fotoğraf : Ramazan Duru

Salda Gölü’ndeki turumuzdan sonra rotamız Kayıp Şehir Afrodisias’a düşüyor. Aşağıda notlarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

AFRODISIAS GEZİ NOTLARI

PAMUKKALE GEZİ NOTLARISalda’dan Son Haberler

Salda Gölü Özel Koruma Bölgesi İlan Edildi. 15 Mart 2019 – Sputnik
Salda Gölü’ne Millet Bahçesi Yapılacak – Oda TV – 4 Şubat 2019


Son olarak ise gölün kuşbakışı videosunu görebileceğiniz bir video var.

Teşekkürler.

TAGS
RELATED POSTS
7 Comments
 1. Cevapla

  Equipping

  Eylül 14, 2018

  Thanks for following my blog, and for your like of my post; you are very kind.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 14, 2018

   Thanks, you’re very kind.

   • Cevapla

    Equipping

    Eylül 14, 2018

    Thank “you”

 2. Cevapla

  almerighi

  Eylül 18, 2018

  che bella acqua limpida! Saluti dall’italia

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 24, 2018

   Grazie:)

 3. Cevapla

  delphini510

  Ekim 6, 2018

  Beautiful post and place. Now, how far is that from England…?

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 6, 2018

   Thank you for interest delphini?? I guess Turkey is not so far ?

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: