Bulgaristan Plovdiv şehri, ülkenin güneyinde yer alan tarihi ve kültürel yapısı ile ünlü olan bir yerleşim yeridir. Tarihi dokusu bozulmamış olan şehir, Bulgaristan için son derece önemli bir merkezdir. Öyle ki şehir, 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

Plovdiv şehri, 400 bin nüfusa sahip olup, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir. Şehir, M.Ö. 4. YY’da Büyük İskender’in babası, 2. Philip tarafından kurulmuştur.

2. Philip’in Trakya seferi esnasında bölge halkı kendisine çok yardımcı olmuş. Kendisi de sefer dönüşü halkı ödüllendirmek maksadıyla bölgeye bu şehri kurdurmuş. Şehir, ilk kurulduğu dönemde Philippoupolis, yani Philip’in kenti adını almış. Sonrasında şehre Plovdiv adı verilmiş. 

Plovdiv, Büyük İskender döneminden itibaren, Roma, Bizans, Bulgar Prensliği ve Bizans İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. 1. Murat döneminde ise şehir, Osmanlı himayesine girmiştir. Bu tarihten itibaren şehir Osmanlı kültür ve mimarisi ile donatılmıştır.

bulgaristan plovdiv

Osmanlı döneminde şehrin adı Plovdiv ismi ile değil, Filibe adı ile anılmıştır. Şehrin gezilmeye değer bölgeleri Old Town ve Knez Alexander Caddesi’nde yer alır. Şehir Osmanlı Devleti tarafından fethedildikten sonra Konya ve Karaman yöresinden yörük Türkmenler buraya yerleştirilmiştir.

Bulgaristan Plovdiv Gezilecek Yerler

Plovdiv’in gezilecek yerleri oldukça fazladır. Tarihin izinden gidenler bu şehir için en az birbuçuk gün ayırırsa tüm turistik yerleri görebilir. Ancak zaman kısıtlıysa Bulgaristan Plovdiv gezilecek yerler listesinden en yakınlarını seçmek mantıklı olacaktır.

1.Filibe Antik Roma Tiyatrosu Plovdiv

Filibe Antik Roma Tiyatrosu Plovdiv şehrinin günümüze ulaşan en eşsiz yapıtlarındandır. Tiyatronun inşasının 2. YY.’a dayandığı bilinmektedir. Yapının büyük bir kısmı dönemin izlerini korumaktadır.

Filibe Antik Roma Tiyatrosu Plovdiv
Filibe Antik Roma Tiyatrosu Plovdiv

Filibe şehrinin tam ortasında yer alan bu tiyatro, gezi esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânlar arasındadır. Tiyatroda, günümüzde de tiyatro ve sanatsal faaliyetler icra edilmektedir. Yapının büyüleyici görüntüsüne hayranlık duymak elde değil. Antik Roma Tiyatrosu, Roma mimarisinin dikkat çeken yapıtlarından biri olarak karşımıza çıkar.  

Roma döneminin en güzel eserlerinden biri olarak karşımıza çıkan Filibe Antik Roma Tiyatrosu, 7000 kişi kapasiteli devasa bir mekandır. Roma İmparatoru Trajan tarafından yaptırılan Antik Tiyatro, Bulgaristan’daki en özel yapılar arasındadır.

2. Roman Forum

roman forum filibe
Roman Forum

Türk tarihine ait çok şey bulabileceğiniz şehirde Roma tarihi ile de önemli izler bulabilirsiniz. Aynı zamanda şehirdeki Ramada Otel’in bulunduğu bölgede Roma döneminin kamu ve ticaret merkezlerinin yer aldığı Roman Forum’u gezebilirsiniz.

3. Knez Alexander Caddesi

Şehir trafiğine kapalı olan caddede alışveriş ve eğlence merkezlerini gezebilirsiniz. Plovdiv’de gece hayatı genelde bu Cadde üzerindeki mekanlarda gece geç saatlere kadar devam eder. Caddeden Old Town’a doğru yürürken mimari yapısı ile dikkat çeken birçok yapı ile karşılaşırsınız.

4. Muradiye Camii ve Cuma Camii

Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda önem verdiği yerleşim yerlerinden olan Filibe, Osmanlı mimarisinin yaygın olarak görüldüğü bir yerdir. Cuma Camii, ya da diğer adı ile Muradiye Camii, şehir 1. Murat tarafından fethedildikten sonra inşa edilmiştir.

cuma camii filibe
Muradiye Camii

9 kubbeli olarak inşa edilen cami, şehrin en ihtişamlı yapılarından biridir. Cami, halen aktif olarak da kullanılmaktadır.

5. Plovdiv Old Town (Eski Şehir)

Eski Şehir olarak isimlendirilen bölge size, Türkiye’deki Safranbolu’yu anımsatacaktır. 2004 senesinde UNESCO tarafından koruma altına alınan bölgede Etnoğrafya Müzesi, eski konak ve kiliseleri görebilirsiniz.

6. Nebet Tepe

bulgaristan plovdiv nebet tepe
Nebet Tepe

Eski Kent bölgesinde yürürken karşınıza Nepet Tepe çıkar. Söz konusu tepede M.Ö. 7. YY.’dan beri yaşamın olduğu düşünülmektedir. Plovdiv Filibe’ye kuşbakışı bakmak istiyorsanız bu tepeye mutlaka çıkmalısınız. Bu tepeden Filibe’de yer alan muhteşem yapıtları seyredebileceğiniz gibi Meriç Nehri’nin heybetli akışına da şahit olabilirsiniz.

7. Şahabettin İmaret Camii

Filibe’de inşa edilmiş bir diğer cami de Şahabettin İmaret Camii’dir. 2. Murat döneminde yapılan camiye 2. Bayezid tarafından bir de imaret bölümü eklenmiştir. Günümüzde imaret bölümü aşevi olarak hizmet vermektedir.

Plovdiv Otelleri

Turistik bir yer olan Filibe, otelleri ile de zengin bir şehirdir. Bu kapsamda kalacak yer anlamında araştırma yapıyorsanız Plovdiv otelleri arasında aşağıdaki konaklama tesisleri en popüler adreslerdir.

Guest House Plovdiv

guest house plovdiv
Guest House Plovdiv

Plovdiv Flibe tarihinde önemli yere sahip olan Guest House Plovdiv Oteli tarihi dokuyu birebir yaşamak isteyen turistlerin rağbet ettiği bir alternatiftir. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan otel, antik tiyatroya sadece 400 metre uzaklıktadır. Otel sahibi Hristo konaklamaya gelenlere adeta ev sahipliği yapmaktadır.

Otel, Arnavut kaldırımlı bir sokaktadır. Ücretsiz bir otoparka sahip olan otelde wi-fi bulunmaktadır. Guest House Plovdiv, restoran, mağaza ve kafelerin bulunduğu ana caddeye 4-5 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.    

Otel, birbirinden güzel duvar resimleri ve Bulgar kültürünün izlerini taşıyan mobilyalarla döşenmiştir. Oteli, iç açıcı bir bahçeye de sahiptir. Meyve ağaçlarının bulunduğu bahçede dinlenerek huzur bulabilirsiniz. Old Town’da bulunan Etnoğrafya Müzesi otelin hemen yanında yer almaktadır.

Hill House Plovdov

Etnoğrafya Müzesi’ne sadece birkaç adım mesafede olan otel, 4 yıldızlı bir konsepte sahiptir. Burada kalarak şehirde gezmek istediğiniz çoğu yere, yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz.

Roots Hotel Bulgaristan Plovdiv

Filibe’nin tarihi alanlarının ortasında yer alan otel, tarihi dokusu ile de dikkat çekmektedir. Ücretsiz otopark imkânına da sahip olan otelde, ihtiyacınız olan birçok olanak vardır.

Family Hotel Bulgaristan Plovdiv

Filibe’nin hareketli caddelerine yakın olan bu otel, 3 yıldızlı konseptte hizmet vermektedir. Bu otelden de tarihi ve gezilecek yerlere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hotel Imperial

4 yıldızlı hizmet veren Hotel Imperial, 24 saat açık olan spor salonu ile de dikkat çekmektedir. Rahatınız için her şeyin düşünüldüğü otelden şehrin birçok noktasına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Plovdiv Kiralık Daire Alternatifleri

Uzun konaklamalar için Plovdiv, kiralık daire bakımından yeterli alternatifin olduğu bir şehirdir. Filibe’den kiralık daire tutmak istediğinizde lokal kiralama sitelerinden faydalanılabileceği gibi arbnb üzerinden de de kiralama yapılabilir.

Üstelik kiralık dairelerin gecelik ücretlerini düşündüğünüzde Türkiye’den çok daha cazip fiyatlara daire kiralamak mümkün olabilmektedir. Alttaki görseli bulunan Veselin’in evi 2 gezi bisikleti dahil airbnb üzerinden 169TL/gün olarak kiralanabilmektedir.

plovdiv kiralık daire

Plovdiv Bölgesinde Yapılacak Şeyler

Türk ve Pomak toplumlarının uzun yıllar yaşam sürdüğü Plovdiv şehri, tarihin derin izlerini taşımaktadır. Çoğu insan bu şehrin adından dahi haberdar değildir. Bu nedenle tarihi de çok fazla bilinmiyor.

Halk arasında 7 tepeli Plovdiv olarak adlandırılan Filibe, ziyaret etmekten büyük zevk alacağınız bir şehirdir. Plovdiv bölgesinde yapılacak şeyler araştırılırken şehrin tarihi yapılarını inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

4 bin yıllık geçmişe sahip olan şehirde Makedonya ve Trakya Krallığı’nın yanında Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunun da muhteşem yapıtları ile karşılaşabilirsiniz. Türk Osmanlı sivil halkının uzun yıllar hüküm sürdüğü şehirde ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte otellerde konaklayabilir ya da kiralık dairelerden istifade edebilirsiniz. Mutfak kültürü de Türk mutfağını andıran şehirde restoranlarda verilen hizmet, damak tadınıza hitap edecektir.

Nebet Tepesi’nden Meriç Nehri’nin eşsiz manzarasını izleyerek, burada bulunan restoran ve kafelerde günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Doğayı seviyorsanız küçük bir Belgrad Ormanı olan Park Lauta’da bisiklete binip öğlen yemeği için enfes kuzu çevirmenin tadına bakabilirsiniz. Plovdiv’de yaptıklarınız ve gezdiğiniz yerler uzun yıllar sevdiklerinize anlatacağınız güzel hatıralar olacaktır.

Plovdiv Kayak Merkezleri

Plovdiv Kayak Merkezleri

Plovdiv kayak merkezi ile de ünlü bir şehirdir. Rodop Dağı üzerinde, doğa ile iç içe kayak tesislerinde kayak severler son derece eğlenceli anlar yaşayabilir. Ayrıca “kar kalitesi” olarak kaymaya uygun ve parkurları oldukça uzundur.  

Filibe şehrine yaklaşık 80 km mesafede olan kayak tesisleri, Aralık ayından itibaren bu şehre geldiğinizde gezi programına alınabilir. Tesislerde kayak için gerekli altyapı olduğu gibi konaklama açısından da son derece yeterli otel ve tesis yer almaktadır.

Plovdiv Restoranları

Plovdiv restoranları içinde Rumeli mutfağının temiz, kaliteli ve cazip fiyatlı mekânlarını bulabilirsiniz. Bunun yanında fast-food hizmeti veren birçok işletmenin olduğunu da görebilirsiniz. Filibe’nin en meşhur yemeği Filibe köftesidir. Aşağıdaki restoranlar şehrin en iyi hizmet veren mekânları arasındadır.

  • Puldin Restaurant
  • Dreams
  • Dayana
  • Efir 100
  • Gusto
  • Art Philipopolis

Plovdiv’e Nasıl Gidilir

Türkiye’den Plovdiv’e direkt uçuş bulunmamaktadır.  Bu nedenle başkent Sofya’ya uçakla gidebilir, sonrasında otobüs ya da özel araç kiralayarak Filibe’ye ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonrasında Plovdiv’e varacaksınız.

Direk özel araçla gitmek isteyen kişiler ise Kapıkule sınır kapısından çıkış yaptıktan sonra yaklaşık 2 saat içerisinde Plovdiv’e ulaşılabilir. İstanbul Filibe arası 417 km olup sınır kapılarının yoğunluğuna bağlı olarak İstanbul’dan 5-6 saatte gidilebilmektedir. Tabii yeşil pasaporta sahip olmayanlar gitmeden önce bir Schengen ya da Bulgaristan vizesi edinmelidir.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
travelplan
View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et