Kelime anlamı ile İnferis latincede yeraltı dünyası manasına geliyor. Direkt kelime anlamı ile telaffuz edilmese de aynı kökten “cehennem” karşılığı ile inforno‘yu Dan Brown kitaplarından hatırlayacaksanız. Sembollerin peşinden koşan Robert Langdon İtalya’dan Floransa’ya oradan İstanbul Ayasofya’sına uzanan bir koşturmacanın içinde yer alıyordu. Mahfi Eğilmez İnferis isimli kitapta ise işin mali boyutlarını ele alan bir kurmaca vergi ve rüşvet çarkının içinde işlenen bir cinayetin ipuçlarını kovalıyor.

Mahfi Eğilmez yılların eskitemediği ekonomi üstadımızı cinayet romanı yazarken bulmak günümüz Türkiye’si için sevindirici mi yoksa hazin bir görüntü mü karar veremedim. Benim gözümde Mahfi Hoca’nın kaleminden Dünya Ekonomi tarihini okuyup, faiz – enflasyon – para kavramlarının temellerini atmak her daim kolay olmuştu. İşin popülist tarafı hakkında cümle kurmak yerine İnferis’te neler anlatmış bu yazar onun detaylarına bakalım.

İnferis Hakkında

Yazının bir bölümü kitap hakkında detay içereceğinden bundan rahatsızlık duyacaklar için baştan uyarımı yapmış olayım. Öykü iş adamı Mehmet H.’nın şüpheli ölümü üzerine tasfiye halindeki şirketini incelemek üzere görevlendirilen Murat’ın raporunu yazmaya kanıt araması ve teftişi ile başlıyor. Önce çok gizli ifadesi ile görevlendiriliyor Murat, ardından incelemesini yapmak üzere İstanbul‘a taşınıyor.

İnferis – Karakterler & Şehirler

Mütevazi bir yaşama sahip olan Murat işini düzgün ve layığı ile yapmaya çalışan liyakat sahibi bir memur. Ancak teftiş sırasında öyle bilgi ve bulgulara ulaşıyor bazen bir cinayet masası komiseri, bazen de bir savcı gibi bütün işi çözmek için olağanüstü çaba ile çalışıyor.

snow light sea city
Lozan – Photo by Neil Bates on Pexels.com

Bir rüşvet çarkını belirlemek üzere özel izin ile Cenevre‘ye uçuyor, oradaki gizli banka hesaplarına ulaşmak için illegal yollara girip sözel bilgiler alıyor. Ardından küçük bir turistik gezi ile Lozan ve Montrö şehirlerini keşfe çıkıyor. Ardından Ankara‘ya dönüp tehdit mektupları alıyor.

Cenevre

Esasen cinayeti çözmek üzere Murat’ın yakaladığı 2 ipucunda biri modern polisiye romanlarının yeni keşfi olabilir. Biri Google Maps Timeline isimli telefon uygulaması üzerinden konum yakalama, diğeri ise İsviçre bankalarına bakanlar için yapılan rüşvetlerin tutulduğu defter. Bu iki ipucu Murat’ın en büyük kanıtı. Tabi iş adamının kızı Hale‘nin topladığı kanıtları diğer bir kenara koyuyoruz.

Kitap hakkında eleştiri yapılacak çok nokta var. Ancak ben Murat’ın mükemmel kişiliği hakkında bir kaç not iletmek isterim. İşini muhteşem yapan bu karakter aynı zamanda sanattan ve edebiyattan anlıyor, eğitimini geri planda bırakmadan bir de doktora yapıyor. Hatta bir bölümde Hose Saramago‘dan Körlük ve Lizbon Kuşatması Tarihi ile ilgili Murat’ın ağzından bilgiler okuyoruz. k. Çok mu fazla harika karakter demekten kendimi alamıyorum.

Bütün bu konulara girmişken Körlük ve Saramago’yu anımsamak kitabın kattığı güzel bir hediye. O yüzden onu anlatan ufak bir paylaşımı buradan yapayım Ünsal Ünlü aracılığı ile. Vaktiniz olursa dinleyin.

Kitap bir çok polisiye öykü gibi akıcı. Tabi bunu yazarken beklentiniz Baş komiser Nevzat yada Osman Aysu akıcılığı olmasın. Çünkü her buluşmada filtre kahve içen karakterler, bir adrese ulaşmak için sürekli konum paylaşan bir kitaptan söz ediyoruz. Zaten kitabı okurken cinayeti kimin işleyeceğini az çok tahmin ediyorsunuz. Onu paylaşmıyorum.

Mahfi Eğilmez Hakkında

Yazar hakkında da birkaç söz etmekte fayda var. Bilindiği üzere Mahfi Bey bir ekonomist, müfettiş ve akademisyen. Kitabın ana karakteri Murat hakkında ne kadar çok ortak yönü var değil mi ? Yazarın Murat karakterini oluştururken kendi hayatından onu beslemesi büyük bir olasılık. Kanımca kitabın verdiği belli başlı bir kaç mesaj var.

# Liyakat: Murat karakteri kitabın başkarakteri olup işini layığı ile yapmaya çalışan bu vasfa sahip bir memur. Günümüz şartlarına göre yazar özellikle kamuda liyakata önem verilmesi gerektiğini söylemese de herkes gibi bundan rahatsız.

# Rüşvet: Rüşvetin suç olduğunu anlatıyor yazar bize. Rüşvet verdiği ve aldığı bilinen siyasetçi, mafya lideri veya bir bakanın yeğenin şirketi kitap içinde vurgulanmış.

# Basın Özgürlüğü: Kitapta yukarıdaki satırlarda bahsetmediğim bir karakter daha var. Bir gazeteci olan Ali. Murat’ın raporu örtbas edilecek iken kamuoyunun haberdar olmasını sağlayan Gazeteci Ali olayın seyir akışını değiştiriyor.

Esasen yukarıki kavramlar günümüzde yaşadığımız bir çok sıkıntının temelini oluşturmuyor mu ? Kızılay’a yapılan şartlı bağışların farklı bir dernek ve kuruma aktarılması, bakanların karıştığı yolsuzluklar, kamu ihaleleri ile dönen rüşvet ve para aklama çarkı ve özlenen basın özgürlüğü.

Son olarak kitaptan akılda kalan bir kaç alıntı paylaşalım.

+Kitaplığı süs gibi kullananlar genellikle kitapları boy sırasına göre dizer, oysa okuyanlar onları konularına göre ayırıp öyle yerleştirirler.

+ Açık bir gerçekten daha aldatıcı bir şey yoktur.

+ Güneş, ay ve gerçekler uzun süre saklanamaz.

+ Bir kez yalan söylemeye başlarsanız sonuna kadar yalan söylemek zorunda kalırsınız.

Mali ve finansal işler ile ilgili iseniz veya çalışıyorsanız bu kitabı daha çok seveceğinize eminim. Ben kitabı okurken denetçilik yaptığım yıllarda yakaladığım vergi kaçırma olaylarını sıklıkla hatırladım. Keyifli seyirler şimdiden. Bu kadar detaydan sonra kitabı online satın almak isterseniz: İnferis

Teşekkürler.

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

About Author
Cengiz Selçuk

Kim Evliya Çelebi olmak istemez ki. Gönlünce oku, istediğin gibi gez. Aklına geleni hemen gerçekleşir, Neden mi ? Çünkü Hayat çok kısa ve zaman çok az. Hadi Acele Et!

View All Articles
Check latest article from this author !
Kıztaşı Muhallebicisi

Kıztaşı Muhallebicisi

Şubat 22, 2024
Rami Kütüphanesi

Rami Kütüphanesi

Şubat 3, 2024
Tubanin Yolculugu

Tubanin Yolculugu

Ocak 16, 2024

3 Comments

  • Yazınız beni nerelere götürdü de dönmek istemedim oralardan, teşekkürler…

    • Ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için . Sağolun🙏🏻

  • Bonheur, ennuis, succès, déception ou échec – je ne sais pas ce qui vous attend pour la journée, mais je sais que tout ira bien c’est toujours un plaisir de venir te dire. Bonjour bonjour!
    Amitié c’est un plaisir de déposer un petit mot à tous mes amis amies Bernard
    https://i.postimg.cc/9MF7hfHn/bonjour-toi.jpg

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts

Cengiz Selçuk sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et