Getreidegasse Salzburg
Salzburg

Salzburg Gezilecek Yerler

on
Kasım 5, 2018

Salzburg Gezilecek Yerler

Salzburg’u baştan sona 5 saatte yürüyüp arşınlayacağınız gibi, Salzburg’taki gezilecek yerlerin tamamına bakayım düşüncesi için ise belki biraz daha zamana ihtiyacınız olabilir. Salzburg Avusturya’nın en kalabalık 4. şehri olmak ile beraber Avusturya’yanın en bilindik şahsiyeti Mozart’ın da doğduğu yerdir.

Mozartsteg Salzburg

Salzburg’ta Mozart’ın adının verildiği süslü bir köprü de var. Mozartsteg üzerinde 1903 yılına ait bir tarih görüyoruz.

Salzburg ne şehir ne de kasaba kıvamında olduğundan hem bir kasabadaki samimiyeti hem de şehirdeki sosyal yaşamı fazlası ile barındırıyor. Salzburg kenti sahip olduğu gezilecek yerler listesine ait bilet fiyatları ile sizi üzebilecek bir şehir mahiyetinde olduğunu söylebiliriz. İşte bunun farkına varmışlar mı bilinmez turistler için güzel bir kolaylık olan Salzburg City Card’ı kullanıma sunmuşlar.Eğer planlarınızda çok sayıda müze ziyaret etmek varsa günlük kart ücretinin 25 Euro olduğunu belirtelim. 2019 ücretleri ise 26 Euro. Zaten bu parayı öderseniz muhtemelen plan dahilindeki birçok yere giriş yapacağınıza eminiz:)  Detaylı bilgi için :  https://www.salzburg.info/

Aynı zamanda Salzburg’u hopon-hopoff otobüsleri ile turlayarak gezebilirsiniz de. Tura katılmasınız bile aşağıda gezinizde faydalı olacak bir haritası var, görüleceği üzere kent merkezindeki gezilecek yerler gayet birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. https://www.salzburg-sightseeingtours.at/en/

Salzburg tourist map

Salzburg Turistik Harita

Gezilecek yerleri sıralamadan evvel mutlaka Salzburg gezi notlarımıza bakmanızı öneririz.

Makartsteg Salzburg

Makartsteg Salzburg, Salzach nehri üzerindeki aşk tescilleyen asman kilitler ile dolu.

Hohensalzburg Kalesi

Salzburg’un bizce en önemli ve en eski yapısı. Kale 1077 yılında inşa edilmiş diğer bir tabir ile Türk’lerin Anadolu kapılarını açtığı 1071’den 6 sene sonra. Başpiskopos Gebhard Von Helfenstein (Bu isimle yazar bile olunur) tarafından inşa emri verilen kale Salzburg’un 542 metre yüksekliği ile en büyük tepesinde kurulmuş.

Salzburg Kalesi

Salzburg Kalesi kentin her tarafından görülebiliyor.

Her ne kadar inşa tarihi 1077 olarak gözüksede ilk yerleşimler  daha eskiye dayanıyor. Aşağıda kalenin geçirdiği evrelerin krolonojik sırasını görebileceğiniz bir görsel var. İlk gelen isim Roma imparatoru Valentinian I. Tarihler ise 370.

Hohensalzburg Kalesi

Hohensalzburg Kalesi

Kaleye ise iki türlü ulaşım sağlayabilirsiniz. Birincisi yürüyerek ki bu yöntemi tercih etmeyin, ikincisi ise finüküler sistemi kullanarak. Finüküler sistemi kullanmak ise çok ucuz olmayan bir seçenek olsa da Salzburg’a gelmişken mutlaka buraya çıkmanızı öneririz. Finüküler gidiş-dönüş bilet fiyatı 12,20 Euro olarak ücretlendirilmiş.

Hohensalzburg Feniküler

Hohensalzburg Feniküler Sistemi

Aşağıda kalenin planını görebilirsiniz. Kaleye çıktığınızda Salzburg manzarasına vakıf olan avluya çıkıyorsunuz(14). Burada bir cafeterya var ve kenti arkanıza alıp sayısız fotoğraf çekeceğiniz yer burası. Ayrıca diğer turistler ile fotoğraf çektirme atraksiyonları yaşayabilirsiniz.

Salzburg Kalesi

Festung Hohensalzburg

Buraya gelip hemen geri dönmeyin, çünkü kalenin içinde görebileceğiniz farklı matrak şeyler var. Avludan merdivenler yolu ile kaleye giriş yapın veAudio-Guide turuna katılın(A) Bu bölüm öyle gizli bir yer gibi kalmış ki kimse burayı görmeden gitsin gibi. Resimde kulenin burçlarına çıkabileceğiniz ve bir nevi Super Mario gibi kalenin iç bölümlerinde turlayabileceğiniz bir rota oluşturulmuş.(Sarı çizgili alan). Burada gezilen bölümler kalenin tarihçesinde önemli yer tutan piskoposların hayatlarından kesitler, zindan ve 360 derece Salzburg panaroması sunan kale burcu olarak öne çıkıyor.

Hohensalzburg Kale Planı

Hohensalzburg Kale Planı

Kalede ayrıca bir de kukla müzesi oluşturulmuş. Burada kalenin tarihini anlatan görsel videolar ile desteklenmiş sunumlar da var. Alacağınız bilete göre kalenin tiyatro bölümünü de gezebiliyorsunuz.

Getreidegasse Caddesi

Kentin en fiyakalı caddesi olarak isimlendirdik burayı. Baştan sona kısa bir sürede turlayacağınız cadde üzerinde ferforje demirden yapılmış süslü tabelalar, renkli ışıklı alışveriş mağazaları kafeleri barındırıyor. Bu caddeyi birden fazla kere gezeceğinize eminiz. Ayrıca bu cadde üzerindeki geniş kapılı pasajlara mutlaka kafanızı uzatın. İçerde sizi şaşırtacak geniş avlulu restoranlar kafeler bulmanız olası. En fiyakalı cadde olarak burayı seçtik, 2. olarak ise trafiğe kapalı nehrin diğer yakasındaki Linzergasse.

Getreidegasse - Salzburg

Getreidegasse – Salzburg/Arkada St. Blasius isimli hastane kilise var. Hemen arkasında ise tepeye çıkan asansör

Caddenin sonunda 1185 yılına tarihlenen St. Blasius  hastane  kilisesini göreceksiniz. Bu yapı Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Yapı dik çatısı ile dikkat çekerken kentin cadde ile beraber en çok fotoğraflanan yerleri arasındadır. Kilisenin hemen arkasında ise modern sanatlar müzesine çıkan asansör bulunur. Buradaki Mönchsberg isimli tepe o kadar dik bir tepeki bir modern sanat müzesi için sanırım daha güzel bir yer olamazdı.

Getreidegasse

Getreidegasse caddesi çok sayıdaki Mozart hediyelik eşya dükkanını barındırıyor.

Salzburg Modern Sanatlar Müzesi

Buraya kentin terası diyorlarmış, gerçekten de Salzburg Kalesi’ni bir yana koyarsak kenti en güzel gören noktalardan biri olsa gerek. Müzenin diğer koleksiyonu ise şehir merkezinde bulunuyor. Modern sanatın örneklerini görebileceğiniz müzede dönemsel sergiler düzenleniyor.  Buraya çıkmak için Getreidegasse caddesinin sonundaki asansörleri kullabilirsiniz. (3-4 Euro arası)Tepede hizmet veren M32 ve Sarastro isimli restoranlar bulunuyor.

Salzburg Modern Sanatlar Müzesi

Salzburg Modern Sanatlar Müzesi kente hakim tepe üzerine kurulmuş

Bilet fiyatının 12 Euro olarak belirlendiği müzede Salzburg şehir kartınızı kullanabilirsiniz. Detalı bilgiler için sitesi : https://www.museumdermoderne.at/en/visit/

Mozart’s Geburtshaus

Salzburg’ta bir şeyden kaçmak isterseniz mutlaka karşılaşırsanız. Mozart işte bunlardan biri, Getreidgasse denilen bu cadde üzerinde yer alan sarı renkli binada Mozart dünyaya gözlerini açmış. Babadan oğula geçen bir yetenek midir müzik bilinmez Mozart’ın babası da besteci imiş. kısa bir süre ikamet edilen bu yer anısına bir müzeye dönüştürülmüş. Meraklısına giriş 10 Euro olarak ücretlenmiş. Daha fazla Mozart için https://mozarteum.at/en/

Mozart’s Geburtshaus

Mozart’s Geburtshaus, Mozart’ın doğduğu ev. Hemen giriş katında ise Avusturya’nın süpermarket zinciri SPAR var.

Salzburg Meydanları

Mozartplatz

Kentin ve hatta Avusturya’nın en önemli kişisi  (Avrupa’nın en büyüğü Habsburg Hanedanlığı’n hakkını yemeyelim) Mozart’ın heykelinin yer aldığı güzel bir meydan olarak ortaya çıkar. Heykel 1844 yılında inşa edilmiş, Salzburg Katedrali Müzesine komşu meydana zaman zaman kültürürel etkinlikler düzenlebiliyor.

Mozartplatz

Mozartplatz Salzburg. Ziyaret ettiğimiz tarihlerde bir etkinlik hazırlığı olduğundan güzel bir fotoğraf almak pek mümkün olmadı.

Kapitelplatz & Residenzplatz

Meydan demişken Almanca bilmiyenlerde anlamış olduğunu düşünerek platz’ın meydan olduğunu belirtmek isteriz.  Mozartplatz’ın hemen yakınında 2 küçük meydan daha var. Küçük diyoruz çünkü bir başından sonuna yürümek 5 dakikayı almıyor. Residenzplatz’da bir anıtsal çeşme yer alırken Kapitelplatz’da Mozart’ın çikolatasının üstünde duran heykeli göreceksiniz. Matrak birşey yapmışlar ki sanırım bu Salzburg’ta göze çarpan tek modern yapı olabilir. Yapının yanında büyük satranç taşlarınının olduğu bir de satranç masası konmuş.

Kapitelplatz-Salzburg

Kapitelplatz’ta sıklıkla yapılan etkinliklerde kurulan tezgahlar var. Arkada Salzburg Kalesini ve finüküler sistemi görebiliyorsunuz.

Buradaki meydandan kalkan faytonlar ile de kısa bir şehir turu yapabilmeniz mümkün.

Salzburg & Panorama Müzesi

Salzburg ile ilgili tarihsel bilgileri edinebileceğiniz şehir müzesi Salzburg müzesi Mozart Meydanı’nda yer alıyor. Burada önerilen Panorama müzesi ile birlikte kombine şeklinde bilet almanız. Dönemsel sergilere de evsahipliği yapan yer ile ilgili detaylar için sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.salzburgmuseum.at/

Salzburg Panorama – http://www.salzburgmuseum.at

Salzburg Katedrali

Kentin merkezinde yer alan en büyük katedral olarak göze çarpıyor. Salzburg’un katedralindeki ilk yapılaşma 774 yılına tarihlense de sonrasında bir çok defa yenilenmiş, girişin ücretsiz olduğu barok mimari ile inşa edilmiş katedralde önemli bir bilgi mi bilinmez minik Mozart’ın vaftiz töreni gerçekleşmiş. http://www.salzburger-dom.at/home/

Salzburg Dom

Mozart’ın vaftiz törenininde yapıldığı Salzburg Katedrali

Salzburg Galerisi (Residenzgalerie)

Katedralin hemen çaprazında yer alan Salzburg Residence ile beraber bulunan Residenzgalerie Domquartier’ın bir parçası, içinde kraliyetin rezidans odaları ve mobilyaları, yine buraya ait resim koleksiyonlarını audio guide eşliğinde gezebiliyorsunuz.

Residenzgalarie

Residenzgalarie

2018 yılında 12 Euro olarak belirlenen bilet fiyatını ödemek istemezseniz  Salzburg Card almanızı önerebiliriz. https://www.domquartier.at/en/visit/ticket-prices-hours/ 

St Peter’s Manastırı

Manastır sahip olduğu tarih itibari ile ziyaret edilecek yerler listesinde yer alıyor. 970 yılına tarihlenen manastır girişinde yine eski bir mezarlık olan Petersfrieldhof karşılıyor. Her ne kadar mezarlıkla karşılaşınca içeri girmek istemiyorsunuz doğal olarak ama görülmeyi hak ediyor.

Petersfrieldhof - Salzburg

Petersfrieldhof – Salzburg

https://www.stift-stpeter.at/

Mirabell Sarayı ve Bahçesi

Şimdi sırada nehrin diğer tarafı var. Bahçelerin tarihi 1600 yılına kadar uzanıyor. Bazı kaynaklarda imparator bahçeleri metresini etkilemek amacıyla yaptırıldığı söylense de bazı kaynaklarda ise Başpiskoposa hürmet göstermek için yaptırıldığı yazıyor. Açıkçası İmparator’un ne düşündüğü hakkında fikrimiz yok lakin görünen şey iyiki yapmış yorumunu barındırıyor.

Mirabell Sarayı’nda dönemsel konser organizasyonları yapılıyor, ayrıca ücretsiz gezebileceğiniz saray binasının bir odası ziyretçilere açık, açıkçası binadan ve odadan daha çok sarayın merdivenlerindeki süslü heykellerden oldukça etkilendik. Yine bahçelerde sayısız fotoğraf çekeceğiniz labiretler, çiçekler ve süs havuzları bulunuyor.

Mirabell Garden Salzburg

Bahçelerden poz verdiğinizde arkanızdan kentin kalesini kadrajlamanız mümkün

Mirabell Garden Salzburg

Mirabell Garden Salzburg

Mozart Wohnhaus

Mozartın taşındıktan sonraki ikametinin olduğu bölge Mirabell Sarayı ile komşu bir lokasyonda bulunuyor. Mozart’a ait müzik aletlerinin ve hayatından kesitleri bulabileceğiniz Mozart Müzesini sabah 9:00 akşam 17