Almanya Gündem Yurtdışı

Laufenburg : 2 Yakası Bir Araya Gelmeyen Şehir 

on
Nisan 12, 2023

Kentin bir yanı İsviçre, diğer yanı Almanya’da yer alan Laufenburg, 1800 yıllarında Napolyon tarafından ikiye bölünmüş bir şehir olarak bilinir ve bir türlü tamamlanamayan köprüsü ile ün salmıştır. Kentin iki yakasını bir araya getirmek üzere inşasına başlanan Laufenburg Köprüsü, matematik ve hesap bilmezlik tarihine altın harflerle yazılmış. Burası Türkiye oluyor böyle söylemlerinin Avrupa’daki yansımasını görebileceğimiz Laufenburg’da neler yaşanmış kısaca bakalım. 🙂

Laufenburg’ta inşaata başlanan köprünün bir ayağı Almanya diğer tarafı ise İsviçre kıyısına dikilir. Plana göre iki tarafın orta noktada buluşması hesaplanmıştır. Fakat evdeki hesap çarşıya uymamış, hesaplamalar yapılırken Almanya tarafındaki su seviyesi Kuzey Deniz’ine göre İsviçre’deki ise Akdeniz’e göre hesap edilmiş. İnşaat devam ederken tam iki yaka bir araya gelmek üzereyken bu 2 deniz arasındaki seviye farkı ancak anlaşılmış. Bu 2 deniz arasında 27 cm fark vardır ve Murphy kanunu ile çalışır.

Laufenburg

27 cm olarak bilinen bu fark 2003 yılında köprünün açılacağı gün farkedildiğinde 2 yakanın arasındaki farkın 54 cm olduğu görülmüştür. Aslında bilinen hata değil bilinmeyen bir yanlışlık yapılmış, İsviçreli mühendisler yüksek olan taraftan 27 santimetre çıkarmak yerine 27 santim eklemiş ve 54 santimetrelik fark hesap bilmezlik olarak tarihe geçmiştir.

Laufenburg

Ren Nehri üzerinde kurulu Laufenburg’u bir gün görürseniz bu hikaye aklınızın bir köşesinde dursun. Ortamlarda paylaştığınız havalı bilgi olarak paylaşırsınız.

Laufenburg Basel’e 45 km, Zürih’e 60 km uzaklıkta olup yaklaşık 45 dakikalık bir süre ile ulaşılabilir. Şehirde Heykeltraş Erwin Rehmann’ın en büyük koleksiyonuna evsahipliği yapan Rehmann Müzesi, eski şehir kalıntılarından giriş kapısı ve saat kulesinin yer aldığı Ruine Laufenburg kentin öne çıkan diğer simgeleri. Bölgenin konaklama ve restoran olarak hizmet veren noktası ise Wirtshaus Alte Post.

Aşağıda kentin görüntülerinden oluşan kısa bir video bulunuyor. Keyifli seyirler diler ve aşağıdaki kanallardan beni takip etmenizi dilerim.

Şu yazı da ilginizi çekebilir : Basel Yürüyüş Rehberi

CengizSelcuk.com’ u Takip Edin :

Abonelik Formu :

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Nisan 14, 2023

  sevdigim tarzda bir sehre benziyor. eline saglik cengiz.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 14, 2023

   Farklı şehirler ile birleşen bir rota yapılabilir

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
İstanbul

1993 Arizona Dream isimli filmde geçen "Bazen ne yapacağımı düşünmek beni yapmaktan daha çok yoruyordu" cümlesi Seyahat etme fikrini tüm düşüncelerimize işledi.