Lizbon

Lizbon

on
Mayıs 21, 2017

Lizbon Gezi Rehberi

Portekiz’in başkenti Lizbon Avrupa kıtasının en batısındaki şehir olarak bilinir. Nüfusu yaklaşık olarak 3.000.000’dur. Lizbon, tarihi ve sahip olduğu özellikler nedeniyle çok turist çekerken bir şehir olarak ön plana çıkar.

Portekiz Horozu

Şehrin tarihine değinecek olursak, Akdenizdeki pek çok şehirde karşılaştığımız Fenikelilerin Lizbonun tarihinde ticaret kolonilerini oluşturdukları gözlemlenir.711 yılına kadar Romalıların hakimiyeti sürerken bu tarihten sonra Endülüs egemenliği başlar. Portekiz’de arap etkisinin izleri hala bulunmaktadır.
1147 de Hristiyanlık tekrar bölgede hakim olurken,15. ve 16 yüzyıllarda coğrafi keşiflerle şehir altın çağını yaşamıştır. 1755 yılında şehrin büyük bir yıkım geçirmesine neden olan büyük bir deprem gerçekleşmiştir.90.000 kişinin ölümü ile sonuçlanan depremin izleri Lisbon’un şu anda arkeoloji müzesi olarak kullanılan eski katedralinde görmek mümkün. Marques de Pombal’ın şehir planlarına göre yeniden şekillenen kentte, kent merkezinde Pombal’ın heykelinin bulunduğu bir meydan var.

 1. ve 20. yüzyıllarda Porketiz Krallığı Napolyon Bonapart’ın birlikleri tarafından yağmalandı. 1910 ve 1974’te birer darbe gören şehir Avrupa Birliği üyesi olup, 1994 yılında ise Avrupa Kültür başkentliğini yapmıştır.

Lizbon Ulaşım

Lizbon şehir ulaşımı oldukça gelişmiştir. şehir içinde bir yerden bir yere gitmek istediğinizde rahatlıkla toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Lizbon Nostaljik Tramvayları ile dikkat çekiyor.

Havalimanı-Şehir ulaşımı, aşağıdaki haritada gördüğünüz üzere 4 ana metro hattından oluşuyor. Havalimanından çıkar çıkmaz metroya ulaşmanız sağlamanız mümkün, metro hatları birbirine bağlı ve ulaşmanız gereken yerlere metroyu kullanarak ulaşmak çok kolay. Havalimanından çıkar çıkmaz çıkmaz köşede bir büfe göreceksiniz. Bu büfeden biletinizi alabilirsiniz. tek seferlik ulaşım 1.40 Eur ve sisteme girdiğiniz sürece içeride aktarma yapmak ücretsiz.

Eğer günlük bir bilet almak isterseniz 6 Eur ödeyip alabilirsiniz. Aşağıda lizbon ulaşım haritasını görebilirsiniz.

Lizbon Metro Haritası

Baştan uyarmakta fayda var arkadaşlar. Harita üzerinde görünen noktalar yakın olabilir, ama dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var.
+ Lizbon düz değildir. Hani yakın dediğiniz noktalara ulaşmak için tepeler yokuşlar çıkmak zorunda kalırsınız. Lizbon Roma ve İstanbul gibi 7 farklı tepe üzerine kurulmuştur.
+ Eğer yürümeye karar verdiniz ve yolunuz düz eminsiniz. dikkat edeceğiniz nokta şu. Kasım’da gitmiş olmamıza rağmen Lizbon’da 30 dereceyi aşan bir sıcak vardı. Mümkünse yürümeyiniz. =)
+ Kaybolmayın, Cep telefonunuzda Google Maps, tripadvisor gibi kullanabileceğiniz haritalarınız olsun.
Lizbon’da bizim de faydalandığımız en pratik ve ekonomik tamamen biz turistlere yönelik sistemin ismi ise Lisboa card.
72 saatlik kullanım için harcadığımız para 39 Eur idi. Bir günlük kullanımda 18,50 Eur, 2 günlük kullanımda ise talep rakam 31,50 Eur. Fark etti iseniz kullanım süresi uzadıkça günlük maliyetler düşmekte.

Lisboa Card ile keşfedin

Lisboa card’ın avantajlarından biraz bahsetmek istiyorum. Eğer havalimanı ulaşımını otobüs ile yapabilirim düşüncesi varsa %43 gibi bir indirimi var. Onun dışındaki Sintra ve Belem yönüne giden trenlere, metrolara, tramvaylara, 28 nolu nostaljik tramvaya, Santa Justa Asansörüne ücretsiz ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu kadar yetmez Ben Hopp-On otobüslere de binmem lazım derseniz % 25 indiriminiz mevcut. Açıkçası şehirde bu karta ihtiyaç var arkadaşlar, bir çok müze, kale, sintra’dan tutun da Fatıma’daki mekanlara bile ücretsiz ve indirimli girişler sağlıyor. Cebinizde olsun mutlaka..
Tüm liste için burayı tıklayın

Ulaşım konusundaki diğer bir alternatif ise Hop On-off  turlar. Açıkçası Lisboa card varken biz çok ihtiyaç duymadık ulaşım için. Ama rehbersiz bir gezi yapıyorsanız bu otobüslerden daha faydalı başka bir şey olamaz diyenlerdenim. Eğer ki Türkçe dil seçeneğine sahip olsalardı kesinlikle tercih ederdik sanırım.
4 farklı rotaları mevcut, Kırmızı, Mavi, turuncu ve mor. Tüm renklerin merkezi baxia Chiado olurken turuncu renk ile Belem’de geziyorsunuz. Tur fiyatlarında gelince Belem ve bot turu 22 Eur iken. 4 turu birlikte alırsanız 26 Eur ödüyorsunuz 48 saat için.72 saatlik tüm hat ve bot turunu içeren bir bilet almak isterseniz 31,5 Eur fiyat ödüyorsunuz.
Ayrıca birçok indirim de biletiniz ile hediye.

Sintra ile ulaşım bilgilerini Gezilecek Yerler bölümünde ayrıca paylaşacağım.
Açıkçası bir çok gezgin Sintra ve Pena’yı görmeden Porto’ya gitmeyi tercih ediyor. Açıkçası Lizbon, Belem ve Sintra için minimum 4 günlük bir zaman ayırın. Eğer bu süreden fazla zamanınız var ise Porto veya Fatima gibi diğer bölgeleri değerlendirmenizi öneririm.

Bir Lisbon Gecesi

Lizbon Konaklama

Konaklama için en uygun öneri tabiki de merkez de bir otel olur. Rossio şehrin her yanına ulaşabileceğiniz bir nokta. mümkün olduğu kadar erken almakta fayda var otel rezervasyonunu, süre daraldıkça fiyat yükselebiliyor.
Bunun dışında rezervasyon yapacağınız otel 4 renkli metro ağına yakın bir noktada ise ulaşım zor olmayacaktır. Ama siz yine de Rossio’yu merkez alıp tek vesait ile ulaşmayı deneyin derim.
Biz konaklamayı Campo Paqueno’da 3k Barcelona‘da yaptık, 4 gecelik bir konaklama kahvaltı dahil 330 Eur tuttu. Kahvaltı demişken belitmekte fayda var Portekizlilerin kahvaltı konusunda maharetli olduklarını söyleyemeyeceğim.

3K Barcelona’da Oda Fiyatlarına Göz Atın. 

Lizbon’da Otel Arayın 

Praça Largo Do Carmo – Lisboa

Lizbon Notlarına Aşağıdaki seçeneklerden devam edebilirsiniz.

Lizbon’da Görmeden Dönmeyin : SİNTRA&BELEM

Lizbon’da Gezilecek Yerler : LİZBON GEZİLECEK YERLER REHBERİ 

Lizbon’da Gizli Olmayan Diğer Konu : LİZBON’DA YEMEK & ALIŞVERİŞ

TAGS
RELATED POSTS
4 Comments
 1. Cevapla

  almerighi

  Ekim 4, 2018

  Lisbona e il suo fado

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 4, 2018

   Lisbona e il suo futbol?

 2. Cevapla

  Beril

  Ekim 7, 2018

  Yakında yapacağım Lizbon seyahati için yazınız çok faydalı oldu. Özellikle ulaşım konusunda, teşekkürler

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 7, 2018

   Umarım işe yaramıştır. Belem&sintra ve yeme-içme notlarına da göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca lisboa cardı mutlaka alın. ??

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.