Sintra&Belem Gezilecek Yerler, Sintra Ulaşım, Sintra Turlar
Lizbon

Sintra ve Belem

on
Mayıs 22, 2017

Önceki yazılarda Lizbon hakkında genel bilgiler ile Lizbon şehir merkezinde gezilecek yerler hakkında bilgiler vermiştik. Şu anda ise sıra Lizbon’a yakın iki muhit olan Belem ve Sintra’daki Lizbon’un en güzel yerlerine geldi.

Belem

Beleme ulaşmak için sahilden kalkan banliyo trenlerini tercih edin. Yeşil hattaki Cais de Sedre’den Cascais yönüne giden trenler Belem’den geçerler. Yeri gelmişken bahsetmekte fayda var, Alacantara-Mar durağında inerseniz Yeme-İçme bölümünde bahsettiğimiz LX Factory‘e ulaşabilirsiniz. Bir nevi Bomontiada’nın kopyası bu fabrika şehrin uğrak noktalarından.
Eğer ki vaktiniz olursa sahil kasabası Cascaiste güneş-deniz-kum üçlemesi ile tatilinizi taçlandırabilmeniz de mümkün.

 

Cascais

Tamamen zaman ile ilgili. Şimdi sırada Belem!

The Jeronimos Monastery

Lizbon’un en önemli yapılarından biri olan Manastırın yapımına 1570 yılında başlanmış ve 70 yılda tamamlanmıştır. Kendi tarzına ait mimariyi yansıtan yapıda, ünlü Portekiz denizcisi Vasco De Gama’nın da lahiti bulunur. Klise manastır ve müzeden oluşan yapı pazartesilerin kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Manastır oldukça turistik bir yapı olduğu için uzun turist kuyrukları beklemenize gebe olcağını tahmin etmek zor değil.

Museu de Marinha (Denizcilik Müzesi)

Denizcilik müzesi Portekiz’in olmazsa olmazlarından biri. Bildiğin üzere Portekiz özellikle coğrafi keşiflerle çok büyüdü ve denizcilikte çok ilerledi. Manastırın diğer tarafından erişebileceğiniz müzede Portekiz’in ünlü denizcilerinin ve keşiflerin rotaları, büyük gemi maketlerini ve Portekiz tarihine geçen olayların krolonojisini inceleyebilirsiniz.

Özellikle Kraliyet Ailesi için oluşturulan kamaraların dekorasyonu ve kullanılan eşyaların sergilendiği bölüm oldukça ilgi çekiyor. Girişte Lizbon Kartı’nızı göstermeyi unutmayın.

Kraliyet Kamarası

 

Torre Belem (Belem Kulesi)

Belem Kulesi suyun tam üzerinde 30 metre yükseliğinde, 1519 yılında şehri korumak için inşa edilmiş. Gotik tarzada inşa edilen kule ünlü kaşif Vasco de Gama anısına adanmıştır. Unesco bu yapıyı manastır ile birlikte kültür mirası listesine almıştır.

Torre Belem (Belem Kulesi)

Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)

Portekiz’in ünlü kaşiflerinin ve destekçileri Prens Henry’in silüetinin sıralandığı anıt hemen kıyıda gözünüze çarpar. Ziyaret ettiğimiz an itibari ile dış silüetinin üzerinde iskele ile tadilatta olmasından ötürü paylaşacağımız fotoğraf anlamsızlaştığından paylaşılan fotoğraf anıtın tepesinden. Özellikle 29 Nisan köprüsü ile Manastır’ın en güzel fotoğraflanacağı yerin burası olduğunu söylemekte fayda var.

Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)

Yerdeki taşlar dikketinizi çektimi ? Lizbon’un şehir mimarisinin içinde önemli bir yer tutuyor. Şehrin birçok bölgesinde bu dalgalı dekoratig taşları ile şehir ayrı bir süslü.

Pedrao Dos Descobrimentos ( Lizbon Kaşifler Anıtı)’ndan 25 Nisan Köprüsü

Maat ve Central Tejo (Museum, Art, Arcitechture,Technologhy)

İlginçtir Lizbon ve Belem’den bahseden birçok seyahatsever burayı pas geçmiş. Sanırım diğerlerinden fırsat bulamasa olmalarından gerek.

Maat ve Central Tejo (Museum, Art, Arcitechture,Technologhy)

Central Tejo adından da anlaşılacağı üzere Lizbon’a elektrik üreten eski elektrik santrali. Santralin içinde kinetik enerjiden, hareket enerjisine elektriğin her türlüsüne dokunabilmek mümkün ve hatta kömürle çalışan santralin kazanlarına kadar girip aşama aşama elektriğin nasıl üretildiğini, Tejo nehrinden alınan suyun hareketini görebiliyorsunuz.

O dönemde kullanılan bütün alet edavat ayrıntılı bir şekilde tamamen müzeye dönüştürülmüş, Lizbon kartlar ile girişin ücretsiz olduğu müzede başlıktaki gibi sanat, mimarlık ve teknolojisinin diğer ögelerini de görüyor olacaksınız.
Ayrıca yeni inşa edilen ve sergi salonu olarak kullanılan binanın oval mimarisi bulunduğu yere oldukça yakıştığını söylemeliyim. Yatay ve oval bir şekle sahip mimarinin içi tamamen okyanus sesi ile donatılmış dinlenme mekanı olarak kullanılmaktaydı. Yada farkında olmadığımız bir sergi konseptinin içinde de olabilirdik, Kasım ayının Lizbon sıcağı 30 derece olduğundan buharlaşmışta olabiliriz.

Çeşitli sergilere de evsahipliği yapacak olan Maat’in sergi programına sitesinden göz atabilirsiniz.
https://www.maat.pt/

National Coach Museum

Belem deki ilginç bir müze daha, eski tarihi arabaların sergilendiği alanında en iyiler arasında sayılan bir müze. Vaktiniz varsa değerlendirin derim.
http://museudoscoches.pt/

Coach Museum

Sintra

Sintra Belem ve Lizbon’dan farklı olarak bir tren yolculuğu ile yaklaşık 45 dakika süren bir yer. Sintra’ya gelecek trenler Lizbon Rossio’daki tren istasyonundan kalmakta. Lizbon kartınız ile ücretsiz faydalanacağız bu seyahat için sabah erken saatleri hatta 9:00’dan önce hareket etmiş olun. Sintra’daki olağandışı kalabalığı görünce buna hak vereceksiniz ve kalelerden saraylardan vaktin nasıl geçtiğini anlayamacaksınız. Olurda Lizbon’a gelipte burayı görmezseniz çok şey kaçırırsınız ve seyahatiniz eksik kalmış olur.

sintra tren garı

Lizbon için genellikle 3 veya 4 günü dolu dolu değerlendirebilirsiniz. Gezi programını yapan arkadaşlar Lizbon turlarına Porto’yu da ekleyip Sintra’yı es geçebiliyorlar. Şunu söylemek gerek ki Sintra kesinlikle pas geçilecek bir yer değil.

sintra rotası

Sintra kesinlikle görmeniz gereken 3 farklı yer var. Bunlar, Pena Sarayı, Mouros Kalesi ve Qinta ve Regaleira. Sintra’dan trenden iner inmez bu yerleri görmek için otobüsleri kullanmanız gerekecek. 5 Euro karşılığında otobüsler sizi Pena’ya götüreceklerdir. Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz 3 tekerlikli motorlu bisikletler de çok havalı kişi başı 5 Eur’ya tek yön gidebilirsiniz.

Palacio Nacional de Sintra (Ulusal Sintra Sarayı)

Sintra Sarayı Pena ve Kalenin aksine Sintra’nın içinde merkezinde yer alır. Tarihi Emevilerin bölgedeki hakimiyetine kadar uzansada asıl inşaa 14. yüzyılda Kral I.John zamanında yapıldı.
Birçok defa tarih içinde restore edilen saray en son 1940’larda saray mobilyaları ile dekore edilerek restore edilmiştir.

 

Ulusal sintra Sarayı

Ulusal Sintra Sarayı

Ulusal sintra Sarayı

Ulusal Sintra Sarayı

 

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı)

Pena Sarayı, kraliyet ailesinin de ikametgahı olduğu bir saraymış. Kraliyet Sarayından öte Pena içerdeği pastel renkleri ile Sintra’nın tartışmasız en güzide yeri.

Parque e Palacio Nacional da Pena (Pena Sarayı)

Pena’ya giriş biletiniz Lisboa Card ile %10 indirimli, eğer bilet aldığınız noktadan tepedeki en yüksek noktadaki Penaya çıkma arzunuz yoksa 3 Eur karşılığında bir turistik bir minübüsü tercih edebilirsiniz.

Pena’nın öyküsü 12. yüzyıla değin uzanır. Burada varlığını sürdüren bir şapel, 1838’de Portekiz Kralı bu şapelin yanına bir saray inşa etme emrini veriyor. İçerdiği bahçesileriyle övgüyü hakeden Pena sizi masalsı dünyasına davet ediyor. Sarayın dışı kadar içi de ayrı bir güzel, saray mobilyaları, avlusu, mutfağı ve salonu ile içeride harika bir gezi turu sizi bekliyor.

Quinta da Regaleira

Şahsımı inanılmaz etkileyen Carvalho Monteiro’nun yazlık malikane olarak kullandığı mekan, bahçelerinden mimarisine inanılmaz bir keşif mekanı olarak gözlerinize hitap edecek.

Quinta da Regaleira

Lizbon denilince akıllardan çıkmayacak Quinta da Regaleira, bahçenin bir bölümünden diğer bölümüne giden tünelleri, dört bir tarafından akan suları ile sizi bir masal dünyasının içinde huzuru ellerinize bırakıveriyor.

Aklınızdan çıkmayacak diyorum.

Castelo Dos Mouros (Castle Moorish)

Sintra’daki diğer önemli durak ise Moorish Castle. tarihi 10. yüzyıla müslümanların hakimiyetine kadar uzanıyor.
İçeride geçereceğiniz zaman içinde etrafı 360 derece fotoğraflayabileceğiniz bir kuleden diğerine Super Mario tarzında koşuyorsunuz.
Etkileyici görüntüye sahip Mağribi Kalesi’ne giriş ücreti tabiki Lisboa Card ile %15 indirimli 5,52 Eur.

Castelo Dos Mouros (Castle Moorish)

Diğer Bölgeler
Açıkçası yazının buradan sonraki bölümlerine gitmek için zaman ayıramadık. Ama diğer bölgeleri de yazmazsak eksik kalır.

Cabo de Roca : Kıtanın en batısındaki noktayı işaret eder, bir adet deniz feneri ile kayalıkların olduğu bölge doğal görüntüsü ile dikkat çeker. Sintra içinden otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Cabo Burnu

Monseratte Sarayı :Egzotik saray olarak bilinen Monseratte yazlık konut olarak kullanmış, 1858 de Sir Francis Cook tarafından restore edilmiştir. İslam mimarisinin de etkilerinin görüleceği saraya giriş ücreti 9,5 Eur.

Monseratte

Copuchos Convent: 1560 yılında kurulan Manastır. Efsaneye göre Jao De Castro bir geyik avında uykuya daldı  ve rüyasında bir tapınak inşa etmek için vahiy gördü. Bunun üzerine burasının şekillenmesi başladı. Capuchos Convent’in yeşiller içindeki botanik halleri keşif için insan içinde merak uyandırmadığını söyleyemeyiz.

Copuchos

Chalet Da Condessa D’edla; Kral II.Ferdinand ve 2. eşi Elisa, Pena Park’ının batı kesiminde bir dağ evi ve bahçe oluşturmuştur. Chalet ( Pena Çiftliği) içerdiği bahçesi  ile tam bir masal evi gibi.

Chalet

 

Teşekkürler.

Kasım, 2016.

TAGS
RELATED POSTS
Lizbon Gezilecek Yerler

Mayıs 22, 2017

Lizbon’da Yemek

Mayıs 21, 2017

Lizbon

Mayıs 21, 2017

2 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Ağustos 22, 2017

  Cengiz bey Pena kalesinin icine girilebiliyor mu ? ben oradayken sadece bahcesinde dolanip resim cektim . sarayin icine giden herhangi bir sey gorememistim. sanirim birseyleri kacirdim.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ağustos 22, 2017

   Evet girebiliyorsunuz. Hatta sarayın içindeki salonu yemek masalarını ve mutfağını görebilirsiniz.

   Kötü bir talihsizlik olmuş 🙁

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 415 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: