Saraybosna Gezilecek Yerler, Saraybosna Gezi Rehberi, Bosna Hersek
Bosna Hersek

Saraybosna

on
Mayıs 10, 2017

Börek ve Köfte ile Damak Şenlendiren Kent

Miljacka nehri boyunca uzanan şehir olan Saraybosna, bir  Osmanlı  şehri olmasının yanında doğal güzellikleri, damak tatları ile de sizi mutlu edecek. ilki 2015 yılında ikincisi 2018 yılında olmak üzere ziyaret ettiğimiz şehirdeki notlarımızı da güncelledik.

Saraybosna’nın kalbinden geçen nehir mijacka

?Bosna tarihi ile ilgili bilgiler Neotik çağa kadar giderken, Romalılar, Hunlar, Avarlar,Sırplar, Bulgarlar, Macarlar bu topraklarda egemen olmuştur.

Asıl kuruluşun ise  1463 yılında II. Mehmed’in bölgenin hakimiyetini elde etmesi başadığını söyleyebiliriz. 1878’te egemenliğini Avusturya-Macaristan’a bırakan şehir, 1918 yılından itibaren Yugoslavya topraklarına katılmıştır. 1992 de başlayan Bosna savaşı ile kuşatılan kent uzun süre çatışmaların ve acının şehri olmuştur. Şehir savaş sırasında harap olmuş binalar ile dolu olup binaların üzerinde hala kurşun izlerini görebilirsiniz. Acılar unutulmasın yaşansın diye de o binalar yenilenmemektedir.

Bosna&Hersek Hakkında

?Günümüzde Bosna Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak 2 küçük devlet ve bir özerk bölge olarak yönetilen ülke, kozmopolit yapısı nedeniyle oldukça güçlükler yaşamaktadır. Ülke periyodik olarak dönem başkanları tarafından yönetilir. Özerk ve cumhuriyet olan bölgeler iç ilişkilerinde serbbest dışarıya karşı Bosna & Hersek olarak tanınırlar. Ülke içindeki sınırlar çok karmaşıktır, bir caddeden diğer tarafı Sırp Cumhuriyeti olarak geçer ve farklı polis gücü bayrağı ve kurallara sahiptir.

?Saraybosna’da dolaşırken çok fazla yabancılık çekmeyeceksiniz. Şehirde gezeceğiniz bir çok müze veya mekanda Türkçe yazılan açıklamaları görebileceksiniz. Özellikle Türk Hükümeti tarafından finanse edilen TİKA sayesinde ülkedeki bir çok tarihi yerin  restarasyonu yapılmıştır  ve yapılmaya da devam etmektedir.

Mijacka’daki sonsuz aşkı dileyen kilitler

?Şehirdeki turist info noktalarından gezilecek ve görülecek yerleri edinebilmeniz mümkün. Saraybosna’da  birçok kişi İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca ücretsiz  günübirlik yürüyüş turlarına  katılabilirsiniz.

?Konaklayacağınız otelde kahvaltı dahil seçenekleri de göz ardı etmenizi söylemeliyim. Sabah sıcak bir çayın yanında yiyeceğiniz boşnak böreği sizi kahvaltı fikrinden uzaklaştıracaktır. Ayrıca meşhur köftemiz Cevabinitza’da Bosna’nın havasından mı suyunda mı bilinmez dönüşünüzde tombiş bir birey olmanızı sağlayacaktır. Yemek notlarımız en sonda.

ihtiyarlar Satranç mücadelesinde

?Bosna’nın para birimi Mark’tır ve 2 Mark yaklaşık  1 Euro ya eşittir. Bu her yerde aynıdır. Euro şehirdeki etkin diğer para birimi olsa da ben mark kullanmanızı tercih ederim. Bosna genel olarak diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuzdur. Zaten şehirde gezerken bunu fark edeceksiniz. Fakat bazı fiyatlar da da mutlaka hesap yapıp ne kadar ödediğinizden emin olun.

?Kozmopolit şehir yapıları gibi Sarajevo’da bu havayı solumanıza imkan tanımaktadır. Bir taraftan ezan seslerini duyarken diğer yandan çan seslerini duymanız mümkün. Şehir içi ulaşım tramvay ve elektrikli otobüsler ile yapılmaktadır. Açıkçası şehir içindeki bir çok noktaya yürüyerek gittiğimizden hiç binmedik. Yürümeyi seviyor ve hava da güzelse zaten gezmiyor musunuz ?  yürüyüş güzeldir.

? Saraybosna’da geçmişte yaşanan bankadaki paraya devletin el koyması gibi sorunlar yüzünden kredi kartı bir çok noktada geçmiyor. Mümkün oldukça yanınızda nakit tutmanız önemli. Sonradan ATM arama derdiniz olmasın.

? Saraybosna’da  savaş sırasında oluşan bombalama sonucundaki kraterlerin içine  kırmızı reçine doldurulması ile oluşturulan simgelere Saraybosna gülleri denir. Kırmızı renkli reçineler acıların hiç bir zaman unutulmayacağını ve taze kalacağını hatırlatır.  Katedral önünde ve umut tünelinde  görebilirsiniz.

Bosna Gülleri

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna Başçarşı

Saraybosna’da iseniz zaten görmemeniz imkansız meydan, kentin merkezi burası. 1573 senesinden Mehmet Paşa tarafından yapılan su sebili ise Başçarşı’nın simgesi ve en çok fotoğraflanan noktası.

Başçarşı-Saraybosna

Çarşıyı ve bu sebili gördükten sonra dolaştığınız yerin Saraybosna değil de  Anadolu’da bir şehir olduğu fikrine kapılmanız olası. Sanırım Saraybosna’yı önemli kılan bu olmalı.  Belki bu sebil size bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir. Aynı sebili Bursa’da görmüş olabilirsiniz.

Saraybosna Bakırcılar Çarşısı

Saraybosna’daki Başçarşı’da börekçiler ve köfteciler başta olmak üzere bakırcılar çarşısı, hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve lokantalar bulunuyor. Bir nevi şehrin merkezi Başçarşı olarak geçiyor. Eğer Saraybosna’da kaybolursanız aramanız gereken yerin ismi Başçarşı.

Sarejevo City Hall

Coşkun Aral’ın “Saraybosna Belgeseli”nde sıklıkla bahsettiği bir noktadır burası. Miljacka Nehri kenarında bulunan yapı savaş sırasında yakılmış, kurşunlanmış ve talan edilmiştir. Uluslar arası fonlar ile restore edilen yapı şimdi bir müzeye dönüştürülmüştür.

Saraybosna City Hall

2.00 KM ücret  karşılığında mekanın içini gezebilirsiniz.

Mekanın iç görünümü

Saraybosna Inat Kuca

İnat Kuca inat evi manasına gelir.  Öyküsü ise onu önemli yapan bir olaya işaret eder.  Avusturya Macaristan İmparatorluğu bölgede bir belediye binası inşa etmek ister.Burada  evi bulunan bir Boşnak vatandaş hiç bir şekilde evinden vazgeçmek istemez. Ne para ne de başka bir şey kabul eder. En sonunda Boşnak ev sahibi,  evinin aynısının nehrin diğer tarafına yapılması karşılığında ikna olur.  Bunun üzerine ev nehrin karşı tarafına taşınarak belediye sarayı inşa edilir.

Saraybosna City Hall’ın karşısında yer alır. Bu ev şuan da restoran olarak faaliyet göstermektedir.

Yeri değiştirilen Inat’ın evi

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey

Saraybosna tarihine ve yapısına şekil veren çok önemli bir kişi var. Gazi Hüsrev Bey Bosna’da bulunan bir çok tarihi hamam, cami, medrese ve bedesteni yaptırmıştır.

?Gazi Hüsrev Bey Cami

Bir mimar Sinan eserini daha göremeye hazır mısınız ? Cami 1531 yılında dönemin Bosna sancakbeyi olan Hüsrev Bey emriyle yaptırılmıştır. Tüm görkemi ile hala güzelliğini koruyan yapı Başçarşı’da.

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Cami Avlusu

?Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi. Caminin tam karşısındaki avluda bulunur.Hüsrev Bey’in ismi ile anılan yapılar Hüsrev Bey Vakfı tarafından işletilmektedir.

?Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi

? Gazi Hüsrev Bey Bedesteni

İçinde 70 kadar dükkan bulunan kapalı çarşı. Yapının Gazi Hüsrev Bey’in mirasını bağışlaması sonucu yapıldığı bilinmektedir. İçindeki alışveriş yapabileceğiniz takıcılar, kuyumcular bulunur.

Gazi Hüsrev Bey Bedesteni

Saraybosna Ferhadiye Caddesi

Saraybosna’nın istiklali olarak adlandırılan cadde burası. Cadde üzerinde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar, kafeler ve tarihi binalar var. Caddenin sonunda ise sönmeyen sonsuz ateş var.

Ferhadiye Caddesi

 

Saraybosna Ferhadiye Akşamı – Arkada görkemli görüntüsü ile saat kulesi var.

Saraybosna İsa’nın Kalbi Katedrali

Ferhadiye caddesi üzerinde mimarısı ile sizi şaşırtabilmesi muhtemel katedral. Yapımı 1887 senesinde tamamlanmıştır.

Sacred Heart Cathedral-Sarajevo

İsa’nın kalbi katedrali – Saraybosna

Sarajevo Srebrenica Exhibition Gallery

Ferhadiye caddesindeki Srca Isusuva Katedrali (İsa’nın Kalbi) sokağındaki Tika katkılarıyla oluşturulmuş bir galeri’dir. İçinde Srebrenica’da yaşanan vahşeti izleyebileceğiniz  belgesel yayınları yapılırken, yaşananların fotoğraflarını gördükçe  savaşa, nefrete ve silaha lanet okuyacaksınız.

Bosna-Hersek’teki bilinen toplu mezarların yerleri

Galeriye giriş ücreti 12 KM’dir ve audio guide kiralama ise 3 KM dir. Elinizdeki cihaz ile fotoğrafları işaretlediğinizde rehber size fotoğrafın hikayesini anlatıyor olacak.  Buraya mutlaka zaman ayırın.

Saraybosna Srebrenica Galerisi

Sarajevo Jewish Museum

Saraybosna’nın kozmopolit bir şehir olduğunu belirtmiştik. Öncesinde sinagog olan bir yapının sonrasında müzeye dönüştürülmüş halini gözlemliyorsunuz. Müzede Bosna tarihindeki önemli Musevi kişiler ve yaptıkları ile ilgili bir çok detay var. Merkezi bir noktada olduğundan tur programınızın içine mutlaka katın. Konum olarak Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi’nin hemen arka sokağında bulunuyor.

Sarajevo Jewish Museum

Church of the Holy Archangels

Başçarşı yakınında bulunur. Osmanlı kayıtlarına göre 1539 yılında inşa edilmiştir. Kutsal melekler  Michael and Gabriel ( Cebrail & Mikail melekler) adına adanmış yapıyı mutlaka görün.

Saraybosna Latin Köprüsü & Müzesi

Latin köprüsü olarak adlandırılan bu köprü 3 gözlü bir yapıdır. Onu önemli yapan olay ise 1. Dünya savaşının başlamasına neden olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu  veliahtı Ferdinand’ın bu köprü üzerinde bir Sırp milliyetçisi tarafından suikaste kurban gitmesidir.

Saraybosna’daki bu olayı anlatan çok sayıda öge hemen köprünün yanıbaşındaki müzede sergilemektedir.

Dünya Savaşının başlamasına neden olan Latin Köprüsü

Bursa Bezistanı

Osmanlı Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrin önemli ticaret noktalarından biri olan yapı şu anda müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Saraybosna Bira Fabrikası (Restoranı)

Nehrin diğer tarafında kalan fabrika. Burada Avrupa’nın en ünlü bira markalarından Sarejevski’yi bulacaksınız. Yapımı 19. Yüzyıl öncesinde uzanan yapıya ait bir de restoran var. Görmeniz gereken yerlerden birisi.

Sarajevo Brewery

Morica Han

Eskiden yolcuların barınma ihityaçları için oluşturulmuş han içinde şimdilerde nargileniz ve kahvenizle keyif yapabileceğiniz bir Türk köşesi olarak hizmet vermekte.

Monica Han

Market Place

Bosna savaşında Pazar yerine düşen bir bomba sonucu hayatını kaybedenler adına oluşturulmuş bir açık hava müzesi diyebiliriz.

Pazar Yeri

AT Meydanı & müzik köşkü

Geçmişinde hipodrom olarak kullanılan alan Yugoslavya döneminde ismi değişse de sonradan eski ismine tekrar kavuşmuştur. Müzik köşkü olarak bilinen mekanda ise yürüyüşünüze kısa bir içeçek molası verebilirsiniz.

Aşkenaz Sinagogu

Şehirdeki hizmet veren tek sinagog. 1902 yılında yaptırılmış olup ziyaretçilerini beklemektedir.

Ali Paşa Cami

Budin Beylerbeyi Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Görmenizde fayda var.

Bunlar dışında diğer önemli noktalar ki sırasıyla 1560 yıllında inşa edilen Ferhadiye Cami, yine 1550 senesinde yapılmış şehre hakim bir noktada yapılmış Osmanlı Kalesi, 2. Dünya savaşı sırasında şehrin kurtuluşu adına ithaf edilmiş ve sürekli yanmakta olan Vjecna Vatra (sonsuz ateş) , görülmesi gereken diğer noktalardır.

Saraybosna’ya Yakın Gezilecek Yerler

Avaz Twist Tower

2009 yılında tamamlanmış olan gökdelen. Tren/otobüs  garının yakınında yer alıyor. Şehri tepeden seyredip bu manzaraya karşı bir şeyler içebilirsiniz. . Çok cüzi bir miktara ( sanırım 2 BM idi ) gökdelenin en üstüne çıkabiliyorsunuz.

Avaz Kulesinden Saraybosna

Saraybosna Savaş (Umut) Tüneli

Eğer bir Saraybosna turunun içinde iseniz zaman ayırmanız gereken diğer bir yer ise savaş tüneli. Buraya ulaşmak için mutlaka bir araç gerekir. Açıkçası araç kiralamış olsanız dahi farklı bir kantona geçme ihtimaliniz olduğundan açıkçası ben size çarşıdan bir tur’a katılmanız yönünde fikir belirtirim. Bizim savaş tüneli yolundaki turist grubumuzda bir İspanyol ve Çinli bir turist vardı.

Rehberimiz yaşananlara ve genel durum hakkında oldukça bilgilendirici açıklamalar yaptı.  Tünel turu için 20 Mark kişi başı ücret ödedik. Tura giriş bileti dahil olmadığını söyleyelim.

Tünele ikinci kez ziyaretimizde ise taksi ile ulaşmayı tercih ettik. Yaklaşık olarak 15-20 KM arası ücret almaktalar tek yön için. Eğer kalabalık bir grup iseniz taksi kullanmanız mantıklı olacaktır. Burada ufak bir not iletelim, bölge Vrela Bosna’ya oldukça yakın, Eğer taksiye beklemesini ve Vrela Bosna’ya gideceğinizi söylerseniz 5 KM ek ücret ile sizi oraya bırakacaktır.

Umut tüneli haritası. Boşnaklar bu tünele umut tüneli der çünkü etrafı tamamen kuşatılmış şehrin tek umudu bu tüneldir.

? Savaş Tüneli’nin Önemi : Tünel bölgesi havaalanına yakın bir bölgedir.  Savaş zamanında Sırp güçler tamamen şehri kuşattıklarında, şehirde yiyecek sıkıntıları başgöstermiştir.    Havaalanında konuşlanmış olan uluslar arası güç nedeniyle Sırplar bu bölgede rahat bir şekilde  askeri güçlerini hareket ettirememişler. Şehire ulaşacak yardım sadece bu bölgeden sağlanmakta iken yardımların taşınması ise Sniper tehdidi nedeniyle oldukça güçmüş.  Bölgede evini Boşnaklara  açan bir vatansever sayesinde, evin içinden kazılan bir tünel ile yardımların Boşnaklara ulaşması sağlanmış. Tünelden gelen yardımlar sayesinde yüzlerce kişi hayatta kalabilmiş.

Saraybosna Savaş Tüneli

Tünel acıları unutmamak adına sonradan müzeye dönüştürülmüş, işte ziyaret edeceğiniz bu ev ve içindeki 100 metre uzunluğundaki tünel o dönem burada yaşananları tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor.  Ayrıca tünel içinde sinevizyon ekranlarda dönen filmler var.

Bosna’yı gerçekten anlamak istiyorsanız Savaş Tüneli mutlaka rotanız içinde yer alsın.

Tünel evi içindeki sergi alanı

Vrelo Bosne

Bosna’nın sahip olduğu bir alametifarika. Memleketin yeşilinin, doğasının ve akan sularına hayran bırakan yeri burası. Ilidza bölgesinde yer alan Vrelo Bosne, Bosna nehrinin doğduğu ana kaynaktır. Buradan doğan sular Saraybosna’nın ortasından geçen Miljacka ile birleşerek kuzey sınırında Sava nehrine katılır. Sava, Bosna-Hersek’in kuzey ve batıda Hırvatistan ile sınırını oluşturur. Doğu sınırını oluşturan Drina ile birleşen Sava nehri sonrasında Belgrad’a ulaşıp Tuna’yı besleyen bir kol olur.

View this post on Instagram

A post shared by Cengiz Selçuk (@cengizselcuk_) on

?Vrelo Bosna Ulaşımı: Buraya ulaşmak için Başçarşı’dan Ilıdza yönüne giden tramvayları kullanabilirsiniz. Eğer tramvayda biletinizi alırsanız 1,80 Mark, büfelerden temin ederseniz 1,60 mark ödersiniz. Seyahat süresi yaklaşık olarak 25 dakika sürer. Tramvaydan indikten sonra  yaklaşık 15 dakika faytonlara kadar  yürüme yolu var. Konumu

Yine bu bölgeye taksi ile ulaşmak mümkün. Yaklaşık olarak 20 Mark talep ederler.

Vrelo Bosne Fayton Caddesi

İlidza (sanırım ılıca demek) bölgesinde termal özellikte Spa tarzı oteller mevcut. Faytonlara ulaştığınızda park bölgesine erişim için faytonları kullanabilirsiniz. Faytonlar 10 Eur karşılığında sizi milli park girişine götürüyor. Yada 20 dakikalık bu güzel yolda yürüyebilirsiniz.

Vrelo Bosna – Doğanın sunduğu bir hediye

Yeşile doyacağınız bu doğal parkın dört bir köşesinden sular fışkırıyor. Ayrıca soluklanabileceğiniz yürüyüş alanlarında banklar, restoranlar ve küçükler için bir oyun parkı var. Vrela Bosne için giriş ücreti 2 Mark’tır.

Vrelo Bosne’da dünyanın neresinde olduğunu unutacak harika yerler var. Su üstündeki sis’e dikkat ediniz. Filtre yok

Bosna’da Ne Yenir ?

Aslında bu sorunun yanıtını herkes biliyor olmalı .. farklı olarak birkaç restoran ismi verebilirim. Bizi oldukça şaşırtan bir restoran Dveri idi. Domates Çorbası fokurdayarak servis edildi ve yanında getirilen sıcak ekmek harikaydı. Kalacağınız süre boyunca farklı bir yemek isterseniz burayı deneyin.

Ayrıca mekan sahibinin önerdiği beef yine ateşte oynayarak geldi ve burayı tavsiye etmem için bir neden oluşturdu. Dveri’ yi çarşı içinde  ile rahatça bulabilirsiniz.

Onun dışında Dzirlio çay evi, Akdeniz mutfağı özelliğinde apetit, güzide şehir manzarı ile kibe restoran, farklı konsepti ile 4 sobe Gospodje Safije, Boşnak mutfağı tercihi ile Avlija, Galatasaraylı iseniz çarşı içinde Galatasaray, son olarak ta olmak yada olmamak felsefesiyle to be or not to be.

 

Bosna’da Nerede Kalınır ?

Otelinizi seçerken başçarşı veya Ferhadiye caddesindeki mekanları seçmenizde fayda var. Arzu ederseniz ki Bosna çok fazla engebeli bir yapısı var ve iyi fiyatlı otel buldum diye sevinirken çıkmanız gereken yokuşlarıda düşünmeniz gerekebilir. Biz Hotel Hecco‘da kalmıştık ki bu onlardan bir tanesi idi. Fiyatlarını ve müsaitlik durumu için :  Hotel Hecco

Zaten şehir merkezinde büyük otel yok. Hostel tarzındaki yerler 3 yıldızlı otel olarak hizmet vermekte.. ama anladığım kadarı ile gayet temiz. ikinci kere ziyaretimiz de ise bir daire kiraladık.  çarşıya çok  yakın mesafedeki modern tarzda dekore edilmiş eve göz atın : Apartment Lanea

Bosna tabiki’de bunlar ile bitmiyor. Gitmeniz gereken noktalardan biri de Mostar. Mostar notlarımız için burayı tıklayın.

TAGS

Mayıs 10, 2017

RELATED POSTS
Mostar

Mayıs 10, 2017

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Son Yazılar
Adsense
%d blogcu bunu beğendi: