Ege

Salda Gölü

By on Mayıs 23, 2017

Biri Maldivler mi Salda mı Dedi ?

Salda Gölü, özellikle son zamanlarda güzelliği ile gözümüze giren tabiat harikası. Asıl rotamız Denizli ve Pamukkale olmasına rağmen Salda Gölü’ne direksiyon kırmamız ile buluştuk kendisi ile.

Salda Gölü Ulaşımı

Eğer Denizli Çardak Havalimanını kullanıp Pamukkale’yi ziyaret etme gibi bir planınız varsa bizim de rotamızda yer alan Salda’yı rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Çardak-Salda Ulaşımı

Salda’ya Çardak Havalimanı’ndan ulaşım : Salda – Çardak arası yaklaşık olarak 50 km’dir.  Ortalama bir hız ile – ki fazla hız yapabilmeniz mümkün değil – 45 dakika ile 1 saat arasında ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü Kahvaltı

Biz sabah kahvaltı yapmak istediğimizden dolayı Yeşilova ilçesine uğrayarak Salda Gölü manzaralı Sultanpınarı Dinlenme Tesislerine yöneldik.

Sultan Pınarı tesisleri aslında bir balıkçı. Bir alabalık havuzu var. Öğle saatlerine kadar da kahvaltı hizmeti veren bir aile işletmesi. Sultanpınarı ismi ise hemen yol kenarındaki çeşmeden ileri geliyor.  Düğün zamanlarında ise buraya gelip bu sudan içilmekte imiş.

Kahvaltımıza gelince börek, peynir çeşitleri, zeytin, reçel, sahanda yumurta, sosis,yeşillik ve baldan oluşan dar olmayan ve sınırsız çay olan bir kahvaltı için 20 TL ödüyorsunuz. Tabi yanında da Salda manzarası var.

Facebook Sayfası : https://www.facebook.com/SultanpinariDinlenmeTesisleri/

 

 

Kahvaltımızdan sonra soluğu göl kenarında alıyoruz. Tesisin göle kıyısı olsa da beyaz kumlarını pek bu alanda göremiyoruz. Beyaz kumlara ulaşmak için Salda Köyü’ne doğru yaklaşık 10 dakika kadar daha mesafe katetmemiz gerekti.Arabamızı park ettikten sonra kendimizi kumların üstünde bulduk.

Mevsim itibari ile su soğuk olduğundan ancak ayaklarımızı sokabildik ama bir çok kişi suyu ve kumları gördükten sonra kendisini dayanamayıp göl sularına bırakacaktır.

Kumsalın hemen bir ucunda ise konteyner’dan yapılma sevimli bir büfe var. içecek- kahve gibi ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz.

Bunun dışında göle yakın konumda bir de kamp alanı var.  Yeşilova tarafında kalan  Salda Gölü gençlik kampında çadır kurmak ücretsiz. Çadırlara yakın alanlardaki prizlerden ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tuvalet ve ve duş mevcut.

https://goo.gl/maps/xiy9oeeu3MK2

Ayrıca geniş beyaz  kumsalın olduğu alanda bir kamp alanı daha var. Tercihiniz size kalmış.

Konaklama

Son olarak Salda Gölü kenarında konaklama yapabileceğiniz tek yapı logodisalda isimli bir otel . Otelde hamam, sauna ve restaurant mevcut.  Ayrıca mevsimine göre kayak, bisiklet, yamaç paraşütü gibi Salda’yı içeren aktiviteleri de mevcut.

http://www.lagodisalda.com/

 

Salda Gölü’ndeki turumuzdan sonra rotamız Kayıp Şehir Afrodisias’a düşüyor. Bir sonraki yazıda Afrodisias’ın kayıp öyküsü ile beraber mitolojik hikayelerden bahsediyor olacağız.

AFRODISIAS NOTLARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Son olarak ise gölün kuşbakışı videosunu görebileceğiniz bir video var.

Teşekkürler.

TAGS
RELATED POSTS
Kazdağlar

Kasım 18, 2017

Assos

Kasım 3, 2017

Apollon Smintheion

Ekim 1, 2017

Pamukkale

Haziran 11, 2017

izmir

Mayıs 16, 2017

Bir Yorum Bırakın

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ Cengiz, sonradan gurme seyahatsever ve bir bağımsız müşavir. 👊 Sevdiysen teşekkür, bakıp geçtiysen tebessüm et.👍 <cengiz@cengizselcuk.com>

Çevir
Abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Son Yazılar
%d blogcu bunu beğendi: