Keşfet

Roma İmparatorluğu Dijital Atlası

on
Şubat 25, 2018

Bir harita hayalinizde canlandırın. Şuandaki dünya haritası olsun ama güncel tarihi şuandaki zaman olmasın. Bahsettiğim harita Roma İmparatorluğunun hakimiyet kurduğu yerlerin dünya üzerindeki tam olarak yerlerini gösteren bir harita.

Oldukça ilgi çekici olan Roma İmparatorluğu atlası benim olduğu gibi tüm gezginlerin dikkatini çekecektir. Atlas’a şöyle bir göz attığınızda ki ( ben antik döneme ait bilgi verdiğim yazılarda bu araçtan faydalanıyorum) Roma dönemindeki tüm şehirlerin tiyatrosundan tapınaklarına kadar yerlerini harita üzerinde gösteriyor.

Örneğin aşağıda yer alan bir şehir seçin. Tıkladığınızda sağ tarafta yer ile ilgili bilgileri göreceksiniz. kaydırma çubuğunu aşağıya doğru çekip Google maps, Wikimapia gibi linklere tıkladığınızda bu haritalar üzerindeki konumlarını size gösteriyor. Özellikle Wikimapia uygulamasındaki açıklamalar çok başarılı.

İsveç Lund Üniversitesinin hazırladığı Roma Atlası başlı başına bir ansiklopedi. İşin ilginç tarafı harita üzerindeki birçok yerleşim yeri ( yanlışını tespit etmek haddime değil zaten ama ) doğru. Üniversitenin Arkeloloji ve Antik Tarih Departmanı’nın hazırladığı bu araç için başta Johan Ahlfeldt ve ekibi kocaman bir alkışı hak etmiyor mu ?

2015-2017 yılları arasında oluşturulmuş atlas’ı geniş ekranda incelemek isterseniz buraya da tıklayabilirsiniz.

Eğer sadece Türkiye’nin antik kent haritasını görmek isterseniz Türkiye’nin Antik Kent Haritası linkinden ilgili sayfaya ulaşabilir, konumlarını navigasyon ile takip edebilirsiniz.

Son olarak dünyanın herhangi bir yılındaki veya günündeki siyasi hareketliliği gösteren bir dijital dünya tarih atlasını  paylaşmak istiyorum. Mutlaka ilginizi çekecektir. Running Reality‘in hazırladığı dünya tarihi  dijital haritası, istediğiniz bir tarih filtresini verdiğinizde o tarihte hangi devletin olduğunu ve sınırlarını gösteriyor. Keşfedin :  Dünya Tarihi Dijital Atlası 

TAGS
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Cevapla

  almerighi

  Kasım 2, 2018

  ma che interessante! Saluti dall’Italia!

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Kasım 2, 2018

   amiamo l’antica Roma.;;)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.