Bosna Hersek

Mostar

By on Mayıs 10, 2017

Bosna’ya seyahate gelenlerin uğrak şehri tabi ki de Mostar. Belki de Bosna denilince akla gelen ilk simge eski köprü ve Mostar.

Yazıya başlamadan evvel Saraybosna notlarımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Zaten oluşturacağınız rota da sanırım bizim rotamız gibi iki şehri birleştiren bir seyahat rotası olacaktır. Mostarın ünlü nehri Neretva şehri ikiye ayırır. Hala günümüz de de şehrin bir yakasında Müslümanlar diğer yakasında Hristiyanlar var.  Mostar şehri de Saraybosna şehrindeki gibi savaş sırasında çok büyük hasarlar almıştır. Mostar köprüsü de şavaş sırasında yıkılsa da Avrupa birliği restarasyon çalışmaları sırasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

mostar eski çarşı

2005 senesinde ise şehir UNESCO kültür mirası listesine alınmıştır.

Ulaşım

Şehir de bir havaalanı bulunsa da sefer düzenleyen pek fazla havayolu yok. Saraybosna’dan ulaşımı ise otobüs ve trenler ile sağlayabilirsiniz. Genellikle saat başı otobüsler mevcut. Tren saatleri ise Saraybosna yönünden mostar’a sabah 7 de tek sefer var. Biz seyahatimizde tren yolculuğunu tercih ettik. Tren ücreti 11 KM iken otobüs bileti tek yön için 20 KM idi.

Tren Bileti

Tavsiyem sabah saatlerinde erken uyanıp tren yolculuğunu tercih etmeniz. Sabah saatleri ile birlikte yeşilin ve doğal manzara ile birlikte yüksek rakımlı tren yolcuğunun keyfini çıkaracaksınız.

Otobüs konusunda ise şunu söyleyebilirim. Otobüslerde aldığınız bilete ait bir koltuk numarası yok. Eğer şansınız koltuğunuz boş ise oturun. Kimse sizi kaldırmaz fakat otobüse bindiğinizde koltuğunuzu dolu bulabilirsiniz.

Mostar Tren istasyonu

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü

Kentin simgesi. Yapımı 1566 yılına değin uzanır. Şehirde eğer şansınız varsa geleneksel kutlamalarına denk gelirseniz köprüden nehre aşkını ilan eden gençlerin atlayışını görebilirsiniz. Köprünün etrafında çok sayıda kafeterya ve restoran bulunur. Burada manzaranın tadını çıkarmak paha biçilemez. Sadece bu köprü için tekrar Mostar’a yolunuz düşebilir.

Karagöz Bey Cami

Osmanlı döneminden kalma bir Mimar Sinan eseri, 1557 de inşa edilmiştir. Çevresinde gezinmekten ziyade avlusuna da girin. Küçük hediyelik eşya satan ufak standlar var. Ayrıca caminin içine de girin. Eğer biraz cesaretiniz varsa ufak bir ücret karşılığında cami minaresine çıkabilirsiniz. Mostar’a bir de cami minaresinden bakın.. ( Not minareye çıkmam biraz meşakatli)

Müslüm Bey Konağı

Eski Türk Evi. Bir tarafı müzeye çevrilmişken diğer yanı otel olarak kullanılmaktadır.

Türk Evi

Müslüm Bey Konağı

Katolik Katedrali

1980 yıllarında inşa edilmiştir. Şehirde uğramanız  gereken noktalardan.

Türk Evi (Biscevica Evi)

Nehir kıyısında nehir manzaralı oturduğunuzda kalmak istemeyeceğiniz Türk evi. Nehri bir de buradaki pencelerden izleyin.

Bakırcılar Çarşısı

Eski Köprünün yanında şimdilerde turistik hediyelik eşyalar satan mekanlara evsahiplik yapan çarşı.

Kravice Falls

Mostarın yaklaşık 20 km yakınında olan alametifarika. Eğer bir araba kiraladı iseniz bu şelaleleri görmeden dönmeyin.

kravice falls ile ilgili görsel sonucu

Kravice Falls by Thecheaproute

 

Diğer Önemli Noktalar : Saat Kulesi, Koski Mehmet Paşa Cami,Eski Köprü Müzesi, Tara Kulesi,Hersek Tarih Müzesi, Eğri Köprü

Yemek konusunda ise Mostar da en popüler mekanlar Sadrvan, Hindin Han ve Kulluk. Çarşı içinde meşhur yemeğimiz Börek-Köfte ikilisini görmek zor olmayacak.

Son olarak kadraja yakalanan kareleri sizler ile paylaşıyorum.

 

 

Mostar Köprüsü’nden Sevgiler.

TAGS

Mayıs 10, 2017

Mayıs 10, 2017

RELATED POSTS
Saraybosna

Mayıs 10, 2017

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Çevir
Abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Son Yazılar
Adsense
%d blogcu bunu beğendi: