iğneada

Marmara
By on Mayıs 12, 2017

İĞNEADA,KIRKLARELİ

İstasyon İnsanları

Ağustos 13, 2016 Cengiz Selçuk

Yazıya başlamadan bu yazının bir şarkısı olsun istedim. Sonra aklıma bir dilime pelesenk Teoman şarkısı : Ruhidir benim adım, hiç çıkamam evimden… dostlar uydururum hayali/ mutluyum bu yüzden… bir çiçek dürbününden, insanlara bakarken.. bir gün bir istasyon gördüm.. tenleri geciken.

Sözlere uygun bir yazı değil ama bu şarkı tam bir yol şarkısı… direksiyon başında söylemesi keyifli, eğerki sesinize tahammül edemeyen birileri yoksa da tehlikeli.

Bir cumartesi sabahı yola çıkalır ve rota belirlenir, biraz doğa yürüşü, biraz sakinlik, biraz rüzgar… rüzgar inceden eserken, inceden bir de huzur koklanır. İşte ormanlar ile kaplı yolda ayrı bir huzur ile bu şarkıyı mırıldanırken, yol rotamıza bakalım.

 

İğneada – İstanbul Ulaşım

Ulaşım haritamız aşağıdaki gibi. 3 farklı rotadan İstanbul üzerinden ulaşılabiliyor. Benim tercihim Tem üzerinden Pınarhisar’a ulaşıp oradan Demirköy’e ilerlemek. Demirköy üzerinden ise iğneada’ya ulaşmak.
Diğer yollarda ulaşım açısından daha kısa mesafeler gözüksede maalesef yolun dar ve virajlı olması süreyi kısaltıyor.Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus ise yolların çok harika olmadığı. Demirköy iğneada yolu oldukça virajlı.

iğneada ulaşım

İğneada – Ansiklopedik Bilgi

İğneada Kırklareli ilçesine bağlı bir ilçedir. Bir balıkçı kasabası da diyebileceğimiz İğneada, Bulgaristan sınırına çok yakın olup, uzun plajları, gölleri ve Langoz ormanları ile ünlüdür. Aslında sınır bir yer olmasa, ulaşım güçlüğü olmasa bence Türkiye’nin en popüler noktalarından biri olmayı kaçırmazdı. ​

İğneada – Ne Yenir ?

İğneada bir balıkçı kasabası olması nedeni ile balık yiyebileceğiniz restaurantlar mevcut. Liman Restaurant ise popüler noktalarından. Ayrıca yaz aylarında faaliyet gösteren merkez meydanda bulunan bir de dondurmacı var. 20 çeşidi aşkın dodurması vardı.

Sahil tarafında ise Mert gölü kenarında güzel bir club café var. burada kahvenizi içtikten sonra Mert gölünde bisiklet ve Kano’ya binebilirsiniz.

İğneada – Nerede Kalınır ?

İğneada’nın en popüler yeri İğneada Resort Hotel olsa gerek. Denize tamamen sıfır noktada ve kendine ait birde plajı var. onun dışında kent içinde Otel Akkuş ile çeşitli pansiyonlar yaz boyunca hizmet veriyor.

İğneada – Demirköy görülecek yerler

İğneada’Gezi Noktamız yol üstündeki görülecek yerleri aşarak gittiğinden en uç nokta iğneada en son nokta olarak kaldı.

Dupnisa Mağarası

Yolunuz sizi İğneada’ya götürürken Demirköy ilçesinden geçirecektir. Buradan yönlendirme tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bildiğim kadarı ile Trakya’da turizme açılmış tek sarkıt mağara burası. Mağaranın Vadi girişi oldukça etkileyici bir görüntü sunar, mağaradan çıkan kaynak su rezve deresini oluşturur.

Dupnisa 2 ayrı mağaradan oluşmakta, üst galeri ve alt galeri. Iki mağara birbiri ile bağlantılı olup 30 mt kot farkı vardır.toplam uzunluk 2600 metre olup yalnızca 450 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Mağara galerininin bazı bölümleri yarasa yaşamı ve üreme dönemleri nedeni ile bazı zamanlar kapatılabilmektedir.

Yaz aylarında mağaraya giderken dere kenarında sıcak havaya karşın ayağınızı suya sokup gözlemelerinizi yerken çayınızı içebileceğiniz büfe tarzı küçük bir işletme mevcut. Bu keyfi kaçırmayın derim.

İğneada Gölleri, İğneada Milli Parkı ve Langoz Ormanları

İğneada’nın belkide ismini duyaran en önemli özelliği gölleri ve langozları ve ormanları ile çevrili milli parkı. En güzide gölü ise kanımca Mert Gölü. Özellikle iğneada sahilde tatlı su le tuzlu suyu ayıran ince kumları fotoğraflamak apayrı bir güzellik. Hamam Gölü, Saka Gölü ise diğer gölleri

İğneada Sahili

Milli park ve Longozlar ile ilgili ilçe girişinde oluşturulan ziyaretçi noktasından detaylı bilgi alabiliyorsunuz.Söylemek gerekirse milli parkların içindeki yollar maalesef hiç iyi değil. Özellikle yaz aylarında maalesef sinek sayısı çok fazla.

Deniz Feneri

Meydana yakın bir noktadan görebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için kadraja girmeyi hakeden bir nokta. Bu uzun kumsalları gördükten sonra denize mutlaka girin diye ayrıca yazmıyorum.

Limanköy

İğneada’dan iğneada burnu’n giderken uğrayabileceğiniz mekan. Özellikle Kafe limanköy bu noktada tercih edilen noktalardan .

Sislioba

İğneada’ya bağlı bir köy, Tarih meraklısı iseniz ormanların içinde saklanmış bir kale surlarını görebilirsiniz. İğneada içinden 20 dk. kadar zaman ayırmanız gerekecek.

Beğendik

İğneada’ya bağlı bir sınır köyü. Vaktiniz var ise kısa bir tur atabilirsiniz. Denizin temizliği nedeni ile uğranılması tavsiye edilen noktalardan.

Palivor Çiftliği

İğneada avcılar köyündedir. Doğal ürünler arıyorsanız bu çiftlik için zaman ayırabilirsiniz. Maalesef biraz km harcamak gerekiyor.
İğneada Dönüş Yolu Kırklareli/Vize

Son olarak ise dönüşü Saray/Tekirdağ üzerinden yaparsanız Demirköy’e yakın bir noktada olan Kırklareli/Vize’yi kısa bir mola yeri olarak önerebilirim.

Insan bazen düşünmeden edemiyor, Berlin’nin olmayan antic kentini Türkiye’den götürdüğü parçalar ile yarattığı Pergamon’u görmek için binlerce turist para öderken neden Türkiyede’ki bu eserlerimiz için hiç bir şey yapılmaz ?

 

Teşekkürler

TAGS

Mayıs 12, 2017

Mayıs 15, 2017

RELATED POSTS
Edirne

Mayıs 15, 2017

Yalova

Mayıs 11, 2017

Hereke

Mayıs 10, 2017

Bir Yorum Bırakın

Cengiz Selçuk
istanbul

Eğer ne yapmak istediğini düşünmek seni yapmaktan daha çok yoruyorsa düşünme... 👉👉👉👉👉SEYAHAT ET!.. 👉👉👉👉👉Cengiz, sonradan gurme seyahatsever ve bir bağımsız müşavir. 👊 Büyüyünce ne olacağına karar veremese de paylaşmak güzel deyip burayı oluşturdu. 😉 Sevdiysen teşekkür, bakıp geçtiysen tebessüm et.👍 <cengiz@cengizselcuk.com>

ARAMA YAP
    Son Yazılar
    %d blogcu bunu beğendi: