Marmara

Hereke

By on Mayıs 10, 2017
Hereke denince akıllara halı gelir, gelmesi de normaldir. Çünkü halı denilince de akıllara gelen Hereke’dir. Hereke Osmanlı zamanında ortaya çıkmış ve bu anlamda kendini tanıtan ilklerden biri olmuş. O zamanki dönemdeki sarayın konforuna yakışacak en güzel halılar burada dokunurmuş.

 

Hereke İzmit’in Körfez ilçesi ile Gebze arasındaki Marmara sahilinde yer alır. Ön tarafı sahile arkası ise yamaçlara bakar. Hereke’ye ulaşımanın en kolay yolu kendi aracınız ile. Eğer İzmit tarafından gelecekseniz halk otobüsleri ile veya vapur ile ulaşabilirsiniz. Aynı vapurların Karamürsel, İzmit, Hereke arası seferleri de mevcut.

Aslında Hereke için tüm gününüzü geçirecek kadar vakit harcamanın mantıklı olmayacağını söylemek gerek. Civardaki diğer rotalar ile birleştiğinde güzel sonuçlar ortaya çıkabilir. Ballı Kayalar Tabiat Parkı‘da bu alternatiflerden bir tanesi.

 

 

Gelelim Hereke rotamıza, ilk olarak Tem üzerinden giriş Hereke’ye giriş sağladık, ve sahil yolunu izledik. Sırasıyla yazının sonralarında bilgi vereceğim, Hereke Kalesini, Milli Saraylara ait dokuma fabrikasını ve Wilhelm Köşkünü gördükten sonra arabamızı genişçe bir yer olan ücretsiz otoparka bıraktık. Kahvaltı yapmak için ise marina’ya yöneldik.

 

Marina bölgesinde güzel bir koy içinde bir kordon boyu oluşmuş, bu kordon boyunda insanlar güneşi havanın tadını çıkararak sahil boyunda yürüyüşler yapıp parklar’da denizi seyre dalıyorlar. Marina Cafe hemen Marina’nın uç noktasında bulunuyor. oldukça güzel bir manzaraya da sahip.  Buradan Wilhelm Köşkü’nü çok güzel bir şekilde kadrajlamanız mümkün.

 


Marina Cafe’de kahvaltı menusü hem göze hem de damak tadına hitap ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. iki kişilik bir menu fiyatı yazının yazıldığı tarih itibari ile 55 TL olup, içinde kavurmadan peynir tabağına, bal kaymaktan sınırsız çaya kadar denize karşı keyif yapacağınız dakikaları içeriyor.

 

Ayrıca sahil boyunca piknik alanları, mevsim balıklarını tüketebileceğiniz balıkçılar, çay bahçeleri ve parklar var.

Kordonboyu’ndaki en popüler balık Restoranı ise Hereke Balık ve Halit Balık Restaurant’ları.

Bakalım Hereke’de başka neler var ?

Hereke Halı Dokuma Fabrikası

Fabrikanın tarihinin oldukça eski olduğunu belirtmekte fayda var. 1845 yılında kurulan fabrika, başta Dolmabahçe Sarayı olmak üzere kasır ve köşklere kumaş perde, yatak ve masa örtülerinden oluşan geniş bir üretim ağıyla ihtiyaçlarını karşılamış. 1891 de ise Sultan 2. Abdülhamit üretim kapasitesini arttırp halı ustalarını Hereke’ye davet eder. Bu aşamadan sonra Hereke artık Osmanlı’nın bir markası olur.

1933 yılında Sümerbank’a devredilen fabrika 1995 yılında TCMM’ye bağlandı. Şimdilerde ise bir müze haline getiriliyor ve hemen yanındaki William Köşkü ile ziyaretçilerini görebileceği günü bekliyor.

 

 

Hereke Kalesi

Tarihi Roma İmparatorluğu dönemine dayanan Hereke Kalesi’nin restorasyon çalışmalarıyla birlikte ziyarete açılması ile Körfez Manzarasını turistleri ağırlamaya başlayacak. Hereke Kalesi restorasyonunun Antalya Expo’da ödül aldığını söylemekte fayda var.

Hereke Kalesi

Kaiser Wilhelm Köşkü

1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm’in ziyareti nedeniyle Yıldız Sarayında yaptırılıp buraya monte edilmiştir.  Halı Fabrikasının hemen yanında bulunan köşk ilk prepabrike özelliğini taşır, Wilhelm’in bu jest üzerine sonraki ziyaretinde İstanbul Kadıköy’deki boğa heykelini hediye ettiği bilinir.

Kaiser Wilhelm Köşkü

Son olarak Hereke’nin birde yaylası var, Hazır buraya kadar geldim, bir de yayladan aşağılara bakalım derseniz yukarıya çıkabilirsiniz. Unutmadan her yüksek yerin soğuk olduğunu hatırlatmakta fayda olduğunu söyleyelim. Farklı bir şey yapmak isterseniz de son kare fotoğrafta gözüken iskeleden Karamürsel seferlerine göz atabilir, bir deniz turu yapabilirsiniz.

 

Teşekkürler.

2016 Şubat,

TAGS

Mayıs 9, 2017

Mayıs 10, 2017

RELATED POSTS
Edirne

Mayıs 15, 2017

iğneada

Mayıs 12, 2017

Yalova

Mayıs 11, 2017

4 Comments
 1. Cevapla

  volkan

  Mayıs 10, 2017

  Elinize sağlık çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş

  • Cevapla

   Cengiz

   Mayıs 11, 2017

   Tesekkurler. Cok incesiniz

 2. Cevapla

  Bora

  Mayıs 11, 2017

  Hereke ile ilgili yeterince içerik bulamıyordum web’de. Ellerinize sağlık.

  • Cevapla

   Cengiz

   Mayıs 11, 2017

   Umarim bulmussunuzdur Bora Bey.

Bir Yorum Bırakın

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ Cengiz, sonradan gurme seyahatsever ve bir bağımsız müşavir. 👊 Sevdiysen teşekkür, bakıp geçtiysen tebessüm et.👍 <cengiz@cengizselcuk.com>

Çevir
Abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Son Yazılar
İş Ortaklarımız
%d blogcu bunu beğendi: