Çanakkale Gezi Rehberi, Çanakkale Ulaşımı, Yemek - Cengiz Selçuk
Çanakkale

Çanakkale

on
Ağustos 12, 2017

Çanakkale’de başlayıp Ayvalık’ta sonlanan turumuzun ilk durağı idi Çanakkale. Keşke Biraz daha fazla vakit ayırabilse idik. Çanakkale kordonu, tarihi, kültürel mirası, damak tadı, tatlısı ve en önemlisi de misafirperver ve gülümseyen yüzü ile beklentilerimizin üstüne çıktı.

Çanakkale’ye bağışlanan Troy filmindeki tahta at.

Çanakkale tarihi oldukça eskidir, milat öncesi tunç çağlarına ulaşan zenginliği bir yana dünya mitoloji tarihine belkide dünyada ilk aşk adına yapılan Troia savaşı ile nam salan, kuşaktan kuşağa dolanan öykülere ilham veren, Roma şehrinin kuruluşuna dahi neden olan bir şehir olması onu ayrıcalıklı bir şehir yapıyor. Bunun yanında 1.Dünya savaşında topraklarında  yüz binlerce gencin şehit kanı bulaşan toprakları ile her Türk’üm diyen kişinin mutlaka görmesi gereken abidesi ve hatırası ile tüm milliyetçilik duygularınızı, insanlık duygularınızı hüzünlendirecektir.

Çanakkale Ulaşımı

Çanakkale bulunduğu konum itibari ile ülkemizin en batısında yer alan Çanakkale boğazında yer alır. Çanakkale’de bir havalimanı olsada aktif olarak kullanılmadığını söylemeliyim.

Çanakkale ile başladığımız Ayvalık ile bitirdiğimiz gezi rotamız

İstanbul ve Trakya tarafından ulaşım sağlayacaklar Keşan yolunu kullanıp Eceabat üzerinden Eceebat-Çanakkale feribotunu tercih etmeleri  mantıklı olacaktır. Feribot ücretlerine gelirsek feribot tek yön 35 TL’dir, genellikle 15 dakika en geç aralık ile hareket etmekteler. Bazen çok can sıkıcı olsada maalesef köprü yapılana kadar  farklı bir ulaşım aracı maalesef şu anda yok. Ayrıca bir feribot hattı da Lapseki-Gelibolu arasında çalışmaktadır, açıkçası bu hat Çanakkale’ye ulaşım sağlamayacaklar için ve oldukça yoğun. Eğer Assos, Bozcaada ve Çanakkale Merkez’de bir rotanız var ise mutlaka Eceabat yönünden geçiş yapın.

Çanakkale – Eceabat Feribotu

Eğer Trakya tarafından gelmez iseniz bulunduğunuz konuma göre Balıkesir’i arşınlayıp Çanakkale yoluna girmeniz gerekiyor.  Artık tercih yapmak size kalmış.

Çanakkale’de Yemek

Çanakkale’nin en güzeli Sardalya. Zaten gezgin olarak bu şehirde dolanıyor iseniz mutlaka şehrin en popüler birkaç noktasında kendinizi sardalya yerken bulacaksınız.

Sardalya Ekmek

Biz kendimiz için Sardalye isimli mekanı tercih ettik. Hemen boş bulduğumuz ayaklı bir masaya kurulup ekmek arası balıklarımızı söyledik, bulunduğumuz Sardalye 3 katlı bir mekan, biz sokakta oturmayı tercih ettik, tabiki başka balık çeşitleri ile porsiyon balıklar mevcut. Siparişinizi verin üst katlara yerleşebilirsiniz de.  Açıkçası yediğimiz balıktan keyif aldığımızı söylememiz gerek.

Çanakkale Sardalye

İşte o zaman anlamış olduk ki Sardalye sadece Lizbon’a ait olan bir şey değil. Çanakkale’de kendisi ile pekala yarışıyor.

Peki Sardalye yenir de üstüne bir peynir tatlısı yenmez mi ?

Peynir Helvasının mucidi Babalık

Yenir tabiki de Ama  karar vermede sıkıntı yaşadık, fırınlanmış peynir tatlısı mı, yoksa fırınlanmamış peynir tatlısı mı ?  İşte karşınızda fırınlanmış peynir tatlısı ile fırınlanmamış peynir tatlısı, dondurmasız olmaz.

Çanakkale Peynir Helvası

 

Tatlınızı yediniz, kordon’da bisikletinizi sürdünüz, şehrin havasını aldınız. Bir kahveyi hak ettiniz. Kordon’da birbir ile yarışan çok güzel kahveciler, dondurmacılar, balık restoranları olduğunu itiraf etmeliyim. Hepsi sizi davet ediyor olacak.

Çanakkale kordon

Eğer zamanınızı bizim gibi Troia Antik Kentini ayırdı iseniz sizin için yol üstünde önerebileceğim adı Erenköy bağ evi olan hoş bir mekan var. Biz zeytinyağlılardan, soğan böreğine, yayla çorbasından içinde birkaç farklı ot türünü barından ve sıcak sunulan yoğurtlu güzel bir öğün geçirdik. Ayrıca ilk defa burada test edip seyahatin ilerleyen günlerinde de karşılaştığım gelincik içeceğini test ettik.

Erenköy Bağ Evi Çanakkale

Mekan sahibimiz Nail Bey, gayet işini seven ve müşterileri ile ilgilenip sohbet etmesini seven bir beydi.

Gelincik şerbetinin hikayesini bize anlattığında ciddi anlamda bu şeyi yapmanın çok zor olduğunu ve uğraş gerektirdiğini anladık, biz sevdik. Deneyebilirsiniz. Öneririz.

Çanakkale Erenköy Bağ Evi

Çanakkale Konaklama

Çanakkale’de konaklama seçenekleri açısından farklı seçeneklere sahip. Merkez bir yerde konaklamak isterseniz Çanakkale Saat Kulesi’nin yer aldığı meydana yakın noktaları tercih edebilirsiniz.  Reklamda olabilir sorun değil, biz gecelik oda fiyatı 130 TL ye Anzac Otel‘de kaldık. Bir apartmandan otele dönüştürülmüş Anzac Otel Ancac otellerinin bir parçası.

Hemen yakınlarında aynı gruba ait birkaç otel daha var.  Fiyata sabah kahvaltınız da dahil. Çok büyük beklentilere girmemeniz gerektiğini söylemek gerek. Farklı seçenekler için ise aşağıdaki booking arama kutusunu kullanabilirsiniz.

Çanakkale’de Müsait Otel Sorgulaması Yapın 

 

Devam Edin,

 Çanakkale’de Gezilecek Yerler

 

TAGS
RELATED POSTS
Kazdağlar

Kasım 18, 2017

Assos

Kasım 3, 2017

Apollon Smintheion

Ekim 1, 2017

Alexandria Troas

Eylül 17, 2017

Bozcaada

Eylül 12, 2017

Troia
Troia

Ağustos 29, 2017

Çanakkale Gezilecek Yerler

Ağustos 26, 2017

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 414 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: