istanbul Keşfet

Byzantium 1200

By on Mart 24, 2018

İstanbul, ilk adı ile Byzantion. Byzantion  Byzas’ın yeri manasına gelir. Antik Megara’dan (Atina’nın batısında bir kent) bir koloni kurmak üzere yola çıkan Byzas ve beraberindekiler  İstanbul’un ilk yerleşimcileri olarak Sarayburnu’na yerleşmişlerdir.(M.Ö.663)

İskender ile başlayan hakimiyet Roma İmparatorluğu, ardından Bizans  ile devam eder ve tarihler 1200 yılını gösterdiğinde dünyanın en güzel şehri İstanbul tüm güzelliği ile aşık eder dünyayı kendine.

Dönemin hakim gücü Bizans taht kavgaları ile uğraşırken  Katolik Hristiyanlar ise kutsal şehir Kudüs’e hakim olmak istiyorlardı.

4. Haçlı seferi ile Kudüs’ü ele geçirmek isteyen Papa, orduyu Mısır’a konuşlandırıp oradan Kudüs’e hareket edecekti. Bunu başarabilecek güce sahip tek kuvvet ve para ise sadece Venediklilerde bulunuyordu. Taht kavgaları devam eden Bizans’ta tahtı ele geçirmek isteyen rakip Angelos Hanedanı üyeleri tahtı kendilerine verirlerse ordu masraflarının karşılayacaklarına dair söz vererek büyük bir yıkımın kapısını aralamışlardı.

Enrico Dandolo (Venedik Cumhuriyeti Doçu) bu cazip teklifi kabul eder ve Latin Ordusu İstanbul’a ulaşır. İstekleri kabul edilmeyen Dandolo ve Haçlılar kente dair güzel olan ne varsa yıkarlar,  kentten kaçırırlar ve  yağmalarlar.  Üstüne neredeyse yarım asır sürecek Latin devletini kurarlar.

Kaçırılan eserler arasında Venedik San Marco Bazilikası’nda bulunan 4 bronz at heykeli de bulunur.

İlgili resim

 

Peki dünyanın en güzel şehri İstanbul 1200 yılında nasıl gözükmekteydi ? Bizans 1200 projesi, Bizans anıtlarının bilgisayar rekonstrüksiyonu oluşturmayı hedeflemiş bir proje. Projenin gerçekleştirilmesi için Bizans Tarihi Uzmanı M.İhsan Tunay ile Albrecht Berger destek olmuş ve 1994 yılında hipodrom yeniden inşa edilerek projeye başlanmış.

Şimdiye kadar 50 adet bina 3 boyutlu modelleme tekniği ile bitirilmiş. http://www.byzantium1200.com

Ve geldik çalışmanın sonucunda oluşan 1200 tarihindeki İstanbul’u görmeye. Eğer bir Latin İstilası geçirmese idi İstanbul Roma’yı çoktan geçmişti değil mi ?

Aşağıdaki resme tıklayıp seyredin.

 

► 9:04

TAGS
RELATED POSTS

Bir Yorum Bırakın

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ Cengiz, sonradan gurme seyahatsever ve bir bağımsız müşavir. 👊 Sevdiysen teşekkür, bakıp geçtiysen tebessüm et.👍 <cengiz@cengizselcuk.com>

Çevir
Abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Son Yazılar
İş Ortaklarımız
%d blogcu bunu beğendi: