Bozcaada Gezi Rehberi, Bozcaada Gezilecek Yerler,Bozcaada Tatil
Çanakkale

Bozcaada

on
Eylül 12, 2017

Bozcaada, sahip olduğu eski ismi ile ise Tenedos.

Bozcaada,  Çanakkale seyahatimizin diğer bir durağı olmuştu. Özellikle butik bir şeyler arıyor ve çok fazla güneş – deniz – kum üçlüsünün yanında farklı şeyler de arıyorsanız ve de “Bir Küçük Eylül Meselesi” ‘ni görme arzunuz varsa Bozcaada’dan hiç ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Bozcaada Günbatımı

Bozcaada Tarihi

Tenedos, Lozan ile Türkiye’ye bırakılan Gökçeada ile birlikte Ege Denizi’ndeki Türkiye’nin yegane varlıklarından biri olmuş. Türkiye’nin en büyük 3. adasıdır.  Ada’da ilk yerleşimlerin Midilli’deki Aiolya halkının buraya yerleşmesi ile oluştuğu tahmin edilmektedir. Nekrapol kazılarında ilk yerleşimlerin Milattan önce 3000 lerde olduğu anlaşılmıştır.   Pers İmparatorluğu’ndan Bergama’ya, Roma’dan Bizans’a kadar bir çok ülke egemenliğine girmiştir.

1455’te II.Mehmet ile  Osmanlı egemenliğine giren ada 1806-1812 Osmanlı-Rus savaşında ada Ruslar tarafından işgal edilmiş. 1912’deki Balkan Savaşlarında  yunan işgaline uğramıştır. Çanakkale Savaşı’nda Fransız ve İngiliz müttefikler tarafından kullanılmış ve 20 Eylül günü mütareke ile Türkiye’ye bırakılmıştır. Bunun sonucunda adadan ayrılan Rum nüfus Avustralya  ve Atina’ya göç etmiştir. Ada nüfusu 2016 yılına göre 2613 olarak tespit edilmiştir.

İşin bir de mitolojik tarihi olmaz mı ? Denizlerin Tanrısı Poseidon’un oğlu Kynknos adında br kral iken Tenes isimli bir oğlu olmuş. Tenes’in annesi ölünce kral tekrar evlenmiş yeni eşi ise Tenes’e bir iftira atmış. Kral bunun üzerine Tenes’i bir fıçıya koyup denize fırlatmış. Fıçıdan çıkan Tenes’in ayak bastığı yer Antik çağda Leukophrys iken Tenes’in adası haline gelen Tenedos olmuş.

Bozcaada Ulaşımı

Ada ulaşımı Geyikli’den feribotlar ile sağlanmakta. Ziyaret edilen Temmuz ayında gidiş dönüş feribot biletleri  araç için 70 TL’dir . Dönüş yolunda rezervasyon yaptırmanızı söylemekte fayda var.

Ada içinde eğer merkezde kalıyor iseniz yapacağınız bir kaç etkinlik dışında (günbatımı – plajlar gibi) araç ihtiyacınız olmayacak. Bu etkinlikleri yapmak için ise adada minibüs ve taksi ulaşımı da mevcut.

Bozcaada Konaklama

Bozcaada’da çeşitli konoklama alternatifleri mevcut. Ada merkezinde butik oteller bulunurken, merkezden uzaklaştıkça, resort ve bağ evleri gibi alternatif konaklama seçenkleri de gözünüze çarpıyor olacak.

Otel Girişi, Sağ ve sol taraflardaki balkonlu 2 katlı binalarda konaklama yapılıyor. Düz devam ettiğinizde Deniz, Havuz ve dinlenmek için yemyeşil çimenler sizi bekliyor.

Biz ada merkezine yakın bir lokasyonda bulunan Çapraz Resort Otel’de kaldık, merkeze sabah ve akşam saatleri servisleri de mevcut. Yemekleri, hemen yakınındaki plajı, havuzu ve yemyeşil bahçesi ile bizden geçer not aldı. Eğer çocuklu bir aile iseniz rahatlıkla tavsiye edebiliriz, memnun kalırsınız.

Çapraz Resort’tun hemen yanında bir çiftlik var. Ben, inek ve Ayva göbeğimle artisiz.

Çocuksuz bir aile iseniz de tavsiye edebiliriz, Ama etrafta koşan Melisalar, yemeğini yemeyen Berkcan’lar ile tatlısını çorbasından önce yemek isteyen Aleyna’lar ile karşılaşabilmeniz olası.

Özetle, 

Bozcaada keyif yapmak için 3 ayda yetmeyebilir lakin aşağıdakileri yapabilmek için 2 gün size kafi gelecektir.

+ Adanın eski taş dar sokaklarında dolaşır, kendinize yakıştırdığınız duvar grafitileri ile harika fotoğraflar çekebilir,

+Meyhanelerinde gece balık keyfi yapabilir,

+ Kalesinde tarihi bir tura çıkabilir,

+ Organik Reçellerini (domates özellikle) ve kurabiyelerini deneyebilir

+ Tertemiz plajlarını keşfe çıkabilir,

+ Bisiklet, bot ve şarap tadım turlarına katılabilir,

+ Eylül ayında bağbozumuna katılabilir,

+ Romantik bir gün batımı izleyebilir,

+ Dondurma ve kahvelerini tadabilirsiniz, tüm bunları yaparken kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kalesi

Tam olarak kimin ilk defa kaleyi inşa ettirdiği bilinmemektedir. II.Mehmet ve Muhteşem Sülayman döneminde onarılan kale 1812’deki Rus işgalinden sonra tahrip olmuş 1842 yeniden yapılmıştır.

5 TL giriş ücreti olan kalenin burçları arasında bir tur atıp adayı en güzel gören noktaları kadrajlayabilirsiniz.

Ayrıca adanın içinde anforaların bulunduğu küçük bir de müze oluşturulsa da oldukça bakımsız ve kötü kokulara sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Kalede ayrıca Rum mezar taşlarına da rastladık. Buranın bir Rum kalesi olduğunu düşünürken Bozcaada Müzesi’nde ada hakkında bir çok bilgiye sahip olan Fatih Bey bunun mübadele zamanı Rumlar’ın mezarlarını taşıdıktan sonra kalan mezar taşları olduğunu belirtti.

Kale bir Türk Kalesi olduğundan kesinlikle oraya gayrimüslim biri gömülmez imiş.

Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi

Dimosten Tulmidis ismi müze binasının tarihçesini bize anlatır. 1874 yılında başlayan yangın, Rum Mahallesi’nde 600’e kadar yakın binayı,şarap fıçıları dahil tüm ahşap evleri 3,5 saatte tamamen küle çevirmiştir.

Bozcaada Müzesi

BozcaadaMuzesi.net

İşte 1876’da Tulmidis tarafından yaptırılan ve şu anda müze binası olarak kullanılan bina, dönemin ve adanın en görkemli binası olarak ortaya çıkmış.  1880’li yıllarda Tulmidis’in adı Yunan ve İtalyan Konsolosu olarak geçer .1917’de ölen Tulmidis’in ailesine kalan bina 1950’li yıllarda ailenin adayı terk edip Avustralya’ya yerleşmesi ile kaderine bırakılır.

Zamanla yıpranan binayı belediye çevreye zarar vermemesi için  üst katını traşlar, ve koleksiyoner Hakan Gürüney Bey’e 2006 tarihinde koleksiyonu sergilemesi tahsis ettirir.

Hakan Bey, Bozcaada koleksiyonunu oluştururken harika işler ortaya koyduğuna tanık olduk. Ara Güler’in 1955 yılındaki çektiği fotoğrafları buraya bağışlaması ve Hakan Bey’in Fransa’da cam filmlerden edindiği koleksiyon ile Antoigne Ignace Melling’in 1819’daki Bozcaada çalışması buraya gelmiş iken görülmesi gereken eserlerden başlıcalarını oluşturuyor.

Antoigne Ignace Melling’in çalışmasını görünce kendimi o kadar kaptırmışım ki (bu alanda fotoğraf çekimi yasakmış)  Hakan Bey’in fotoğraf konusundaki yazılı uyarısını kaçırmış ve sözlü uyarısına maruz kalmıştım. Kendisine buradan ayrıca üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Antoigne Ignace Melling 1819,

 

Koleksiyonda ayrıca, konsolosluk yazışma örneklerinden savaş üniformaları ve teçhizatlarına, ada günlük yaşamında kullanılan bir çok malzeme ve araç gereci incelemeniz mümkün olacak. 23 Nisan – 29 Ekim arası sabah 10:00’dan gece 20:00 ye kadar ziyaretçilerini bekleyen mekana giriş 10 TL’dir.

Alaybey Camii

Bozcaada merkezde bulunan Alaybey Camii, Adanın merkez camisi olarak dikkat çeker, ada kitabesi kazılarak silindiği için tam yapım tarihi bilinmeyen camii’nin 1702 yılında tamir edildiği sanılmaktadır. 2006 yılında ibadate açılan camii kubbesiz ahşap çatılı ve taş duvarlara sahiptir.

Bozcaada Alaybey Camii

Meryem Ana Klisesi

İlk yapılışı tam olarak bilinmese de Venedikliler tarafından tahmin edilmekte ve Rum Mahallesinin tam ortasında yer alır. İçini görebilmek yalnızca pazar günleri mümkün olabilmektedir.

Meryem Ana Klisesi

Günbatımı

Adanın olmazsa eksik kalacağı aktivitelerden biri de günbatımı. Akşam gün batımına yakın Ada’dan alacağınız içeceğiniz ile yollara düşüyorsunuz. Adanın diğer ucunda yer alan noktaya minibüs ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  Eğer aracınız ile giderseniz bagajında açılabilir sandalye bulundurun, çünkü bölgede oturabileceğiniz bir yer bulunmuyor, ulaşım belli bir yere kadar asfalt yol iken ormanın içinden geçeceğiniz bir bölümde tozlu bir yol ile karşılaşıyorsunuz.

Bizim bulunduğumuz günbatımında o kadar çok kalabalık oldu ki ( sanırım 300 kişiden fazla) bu kadar insanı bir araya toplamak kolay olmasa gerek. Düğün fotoğrafçıları, meraklılar, romantizm meraklıları bu döngüyü her akşam yerine getirmek isteyenlerle şenleniyor Bozcaada.

Rüzgar Santrallerinin bulunduğu nokta ise gün batımına unutulmaz bir kadraj oluştururken güneş hiç gitmesin istiyorsunuz.

Bozcaada Gün Batımı’nı bekleme modu

Plajlar

Ayazma, Akvayum,Habbele plajları güzelliği ile dikkat çekerken Beylik Koyu batık gemisi , Tuzburnu ve  Tekirbahçe Koyları sakinliği ile ön plana çıkıyor.

Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada Akvaryum

Diğer Önemli Noktalar

1655’te restore edilen Köprülü Mehmet Paşa Camii ( Yalı Camii), 1703 yılına tarihlenen Namazgah Çeşmesi, 1734 yılına tarihlenen Ayazma Manastırı ( 25-27  Temmuz’da Ayazma Paraskevi gününde ilgi çeker), Ada merkezine yükseklerden bakan ve güzel bir manzara keyfi sunan Göztepe ile hala şarap üreten fabrikaları görmeye değer noktalardan.

Peki hangi zaman ne etkinik var diyorsanız şu site tam size göre olabilir .Bozcaadarehberi.com

 

TAGS

Ağustos 29, 2017

Eylül 17, 2017

RELATED POSTS
Kazdağlar

Kasım 18, 2017

Assos

Kasım 3, 2017

Apollon Smintheion

Ekim 1, 2017

Alexandria Troas

Eylül 17, 2017

Troia

Ağustos 29, 2017

Çanakkale Gezilecek Yerler

Ağustos 26, 2017

Çanakkale

Ağustos 12, 2017

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Son Yazılar
Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 351 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: