By on Mayıs 9, 2017

Hangi Kredi Kartı ? 

Sizin için seyahat ettiren kartları derledik. Öncelikle bir çok kişinin faydalandığı fakat bir çok kişinin de faydalanamadığı veyahut takip etmekte zorlandığı bazı püf noktlarını   ( her ne kadar püf noktası demek doğru bilmiyorum) açıklamaya çalışacağım.

Herkesin aklında 1 yıl boyunca çalışıp 2 haftaya sığdırabileceği sınırlı zamanı var. Bunların dışında ise resmi tatiller ve günlerde bir iki günü haftasonu ile birleştirip bazı atraksiyonlar yapılabilir.

Avantajlı ucuz bir tatili nasıl elde edebilirsiniz ? 

Sadece harcamalarımızı doğru yerden ve zamanında yaptığımız sürece bazı avantajlar elde etmek mümkün tatil konusunda. Bu yazıyı yazmak istedim çünkü kampanya ve avantajları takip etmeden evvel hem seyahat oldukça masraflıydı ve tatil planı bile yapmak gerçekten çok güçtü.  Anlatacağım yöntem ve yolları kullarak  uçuş biletlerim ile komaklama harcamalarımı promosyon alarak gerçekleştirmeyi başardım.

Ne yapmalıyız?

Zaman Planı  : zaman planı gerçekten çok önemlidir, planlarınızı mümkün olduğu kadar ilerleyen tarihlerde yapmaya çalışın. Türkiye’den 2-3 saat süren bir lokasyona ait planlamanızı size tavsiyem 6 ay önceden yapmanız. Zaman planı size çok uygun fiyatlar ile fırsatlar sunacak. Son 1 ayda yapacağınız planlar maalesefki yüksek uçak ve konaklama maliyeti oluşturacaktır.

Vizesiz Seyahat noktaları : Evet maalesefki ülkemize vize uygulayan ülkelere gitmek gerçekten zahmetli. Dikkat ederseniz zahmetli dedim sadece. Bir AB ülkesi üyeden vize almak için maaş bordrosu, banka hesaplarına ait dökümler, seyahat sigortası, konaklama yapacağınız otele ilişkin ve aklıma gelmeyen bir çok bilgiyi vize alırken vermek zorundasınız. Eğer Shengen vizeniz yoksa ve Amerikan vatandaşı değilseniz vizesiz ülkeler sizi bu uğraştan kurtaracaktır.

 Maliyet Planı Yapın : Gideceğiniz bölgede neler yapıldığı ile ilgili detaylı bilgileri seyahat notlarını okuyun. Emin olun planlı bir gezi, maliyeti düşerecektir.

 Şehir Haritalarını edinin : Gideceğiniz yerlerde turist info noktalarından turistik yerlerin içeriğini gösteren harita/lokasyon dokumanlarını ücretsiz alabilirsiniz.

 Tripadvisor veya benzer programları telefonunuza kurun. Bunun sayesinde internet ihtiyacınız olmadan şehir haritası edinebilir, kaşiflerin önerdikleri mekanları haritanın yönlendirmesi sayesinde kolayca bulabilirsiniz.. hiç bilmediğiniz bir şehirde bir yeri aramak gerçekten güçtür.

Kampanyaları takip edin ve puanlarınızı toplayın : evet en önemli noktamız bu. Peki bunu nasıl yapalım ? Açıkçası aşğıdaki bölüme geçmeden önce şunu söyleyim. Eğer harcamalarınızı kampayaları dahil etmeden puan kazanmak güçtür.

Eğer eşiniz veya arkadaşınız ile seyahat edecekseniz aynı bankaların aynı özellikteki kartlarını ikiniz birden edinin. Bir kartınız ile otel alabilirken diğeri ile uçak biletinizi alabilirsiniz.

Üst sınıf kartları talep etmeye gayret edin. Bankaların üst sınıfa ait kartlarına sağladığı avantajlar diğerlerine göre daha fazladır.

 

Hangi Kredi Kartını Kullanmalıyım ?

Piyasada seyahat özellikli başlıca kartlar, Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus, Tebbonus PLatinium,Maximiles, İng Pegasus Kart, Wings, Miles&SMiles tarzi kartlar mevcut.. şimdi sırası ile bunları incelemeden evvel elimde  Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus, Tebbonus PLatinium kartlarının olduğunu not edeyim.

Adios

Yapı Kredi Bankasının piyasadaki en popüler kartı 2 farklı türü bulunuyor. Normal ve Adios Premium Kart.

Adios kartı diğerlerinden ayıran en önemli özellik belkide toplanan  kart puanlarının silinmiyor olması. Bu özellik topladığınız puanların zamanı gelince uçup gitmemesi için kullanabilceğiniz çok güzel bir özellik.

Adios ile Uçak, Otel, Cruse, araba kiralama gibi hizmetlerden seyahat hattını arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Peki kaba bir mantık ile bir lokasyon belirleyip ne kadar puana ihtiyacınız olduğunuzu hesaplayalım.

Örnek olarak 19.10.2015 ‘te Vizesiz Belgrat-İstanbul uçusunun maliyetine bakalım. Aşağıda görebileceğiniz üzere 300 TL gibi bir maliyet çıkardı ve gerçekten de çok ekonomik bir maliyet.

 

Şimdi ise otelimizi seçelim. 4 yıldızlı bir otel seçtim. Daha lüks ve uygun otel tercihi size kalmış. Ama en ideali seyahatiniz için seyahat hattında fiyat aralıklarınızı belirleyip bir çalışma yapmalarını talep edin ve listeden seçiminizi yapın. Çünkü her otelin seyahat hattı (setur) ile bir anlaşması bulunmuyor.

 

850 TL ye de 4 gecelik bir otel buldum. Toplam masrafınız ise ;

850+300 : 1150 TL olacaktır.

Görüldüğü üzere ileri tarihler seçilerek çok daha uygun fiyatlar ile planlama yapılabiliyor. Bu sayede hem 19 mayıs bayramı tatilinizi de birleştirerek güzel bir 4 geceniz olacak.

Şimdi ise Adiosa ait kampanya puanları ile ne kadar puana ihtiyacımız var ona bakalım.

 

Katsayı 1,90 olarak gözüküyor. Yaklaşık 600 puan ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. (1150/1,9)

En düşük puandan hesaplama yaptım bu arada.

Peki 600 puan nasıl toplanacak. Işte adios için ise takip etmeniz gereken bir kaç püf noktası var.

Düzenli olarak worldkard kampanya sayfalarını takip edin. Bazı e-ticaret siteleri, markalar ve market harcamalarına ilişkin düzenli kampanyalar çıkıyor. Bu kampanyaları takip ederseniz harcamalarınızı planlayarak yaklaşık 6 ayda bu puanı toplamanız mümkün.

Bankanızdan harcama hedefi talep edin. Örneğin 5000 TL harcama yapacaksınız ne kadar puan verebilirsiniz diye sorun. Normal şartlarda bankalar % 1 bile olmayan pos puanları verirken banka bu hamlenize karşılık 100 puan ve üzeri kişiye özel kampanya yapabilir.

Markalar ve market alışverişleriniz için hediye kartları kullanın. Arzu edersiniz ki kısa bir zamanda çok fazla ihtiyacınız olmayabilir ve harcama yapmanız güçleşebilir. Harcama hedefleriniz için ön ödemeli kartlarda kullanabilmesi avantaj sağlayabilmektedir.

Adios belli dönemlerde belli bir puana karşılık kampanya yapar. Mesela Eylül ayında avrupa gidiş dönüş bileti 250 puana alabilirsiniz şeklinde.. bu tarz kampayalarda 4 kat ve üzeri puan kullanımı yapmak mümkün.

Avanspuan fırsatı. Evet buda güzel bir özellik.. adios kart limitinizin yaklaşık % 5 i kadar avans puan kullanmanıza izin veriyor. Basit bir mantık ile 10.000 TL lik bir kredi kartı için 500 TL avans puan kullanabilirsiniz. Yani yukarıdaki örnekte hesaplanan seyahat için 100 puan toplamak bile yeterli olabilir anlamına geliyor. Avanspuanlarınızı 1 yıl içersinde kapatabilmeniz mümkün 1 yıl sonunca ise kapatamadığınız tutar ekstrenize yansır.

Parafly

Halkbank’asına ait seyahat avantajları ile teşvik edilen kart. Adios özelliklerinde anlattığım bir çok püf nokta bu kart içinde geçerli. Benzer örnekleri tekrar yazmaya aslında pek gerek yok.

Parafly, 2015 ‘in yazına kadar piyasadaki en avantajlı seyahat kartı idi. Şu sıralar biraz geriledi. Çünkü hem worldcard kadar kampanya yapamıyor veya yapmıyor ayrıca puan katsayılarını düşürmesi dezavantajlı duruma düşürsede cüzdanınızda olmasının faydaları özetleyelim :

Parafpuanlarınızı da adiosta olduğu gibi belli katsayılar ile çarparak kullanabilirsiniz. Otel, uçak ve konaklama harcamalarınızı 2 kat ile seyahat tur paketleri araç kiralama , otobüs ve cruise harcamalarınızı 3 kat puan avantajı ile kullanabilirsiniz.

Yine parafly ile de kart limitinizin % 5 I kadar avans puan kullanabilirsiniz. O açıdan yüksek limitli bir platin parafly kart çok daha işe yarayacağından daha yüksek avans puan kullanırsınız. Yine çalışan eşiniz veya arkadaşınızın aynı özellikte kartı olması seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

Bunun dışında farklı bir kaç özellik daha mevcut. Her yer lounge ile uçus günündeki harcamaların belli bir kısmını iade alabilir, yurtdışı alışverişlerde 5 kat puan kazanabilir, parafgünüm uygulaması ilea yın bir günü 5 kat puan avantajını yakalayabilir,Cumartesi günleri restoran indirimininden faydalanabilir, her ay belli bir adette isparktan ücretsiz parklama yapabilirsiniz.

Ayrıca parafly puanları belli bir tarihe kadar silinmemekte idi. Ama son zamanlarda yapılan kampanyalar puanlarının süreli olduığunu belirtmek lazım. Burada ayrı bir püf noktası olarak önce avans puan ile borçlarıp daha sonar puanı kapatmak oldukça mantıklı gözüküyor.

Son olarak farklı bir acenta ile çalışmaya başladı parafly. YKM Turizm. Seyahat hattını aramadan internet üzerinden direkt otel ve uçak bileti işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.

www.paraflytravel.com 

Parafly dönem dönem kendi lehine katlı puan kullanımlarını değiştirmekte… Buda ayrı bir eleştiri konusu.. örneğin en son bir yılda kullanılacak puanı 2500 ile aylık ise 2 defa kullanma ile sınırladı. Kısacası Parafly gözden düşmeye devam ediyor.

Vakıfbank Mil Plus Platinium

Vakıfbank’ın world özellikli kartı. Uçak biletlerinizi ile otel ve otobüs  harcamalarınızı  x2 puan katsayı ile kullanabilirsiniz. Katsayı adiosa göre çok ta cazip sayılmaz  fakat puan silinmesi pek parlak bir durum olarak gözükmüyor. Işin güzel tarafı ise avans paunda saklı. Şöyle ki

Platinium kartlarda 1800 TL normal kartlarda ise 900 TL tutarında avans puan kullanabilirsiniz. Yeni bir Avans Puan talebiniz için eski Avans Puan bakiyenizin %50’sini kapatmanız gerekiyor.

Ücretsiz Lounge hizmeti, yurtdışı alışverişlerde % 5 indirim bazlı çok fazla değinilmeyecek detayları var.

Onun dışında çok fazla anlatılacak özelliğe sahip değil. Püf noktası ise puan biriktirmek için uğraşmaya gerek yok. Avans puan kullanıp puanları kapatmaya çalışmak için bu kartı cüzdanınızda bulundurun.

Teb Bonus Platinium

Yukarıda açıklanan özelliklerden bağımsız çalışan farklı bir yapısı olasan kart. Burada sadece uçak bileti için kullanabilecek bir avantajdan bahsedebiliriz. Mantık bilet tutarı karşılığında belli bir harcama yapmanızı şart koşan bir system. Şöyle ki

yapacağınız harcamalar yurt içi biletleri için %1,5 , Avrupa biletleri için %2,5 , Amerika/Uzakdoğu/Afrika biletleri için %3 oranında Mil kazandırır.

Yani Amerika, Uzakdoğu veya Afrika biletlerinde 1000 TL için 33.340 TL harcama yaparsanız biletinizi promosyon olarak alabilirsiniz. Üst tarafta verdiğim belgrat biletiniz için ise 12.000 TL lik harcama yapmanız yeterlidir.

Bir kaç genel kuraldan burada bahsedebiliriz.

Avans Mil kullanımı için kartın açık/kullanılabilir durumda olması, son 6 ayda 2 defadan fazla gecikmeye girilmemiş olması gerekmektedir.Avans Mil kullanımı için bireysel kartlarda kart limitinin 4 katına kadar, ticari kartlarda kart limitinin 8 katına kadar harcama sözü verilebilir. Avans Mil kullanımı için kart limitinin minimum 750 TL olması gerekmektedir.

Bunun dışında restoren harcamalarınızda % 10 bonus, Havalimanı longe larda ücretsiz ve bmisafiriniz % 50 indirimli, Havalimanı otoparkları % 50 indirimli ve diğer küçük birkaç özellik var.

ING PEGASUS KART

Harcamalarınızda uçuş puan kazandıran kart. Normal harcamalarınızda % 1 Pegasus harcamalarınıza %2  puan kazandırır. Yıllık kart aidatı da yoktur. % 1 oran da çok kötü bir oran sayılmaz. Yılda çok fazla olmasa da uçuş puanlarınız bilet alabilirsiniz.

Diğer Kartlar

Açıkçası açıklama yapmadığım kartları burada yazmak yada az bilgi vermek çok haksızlık olur mu bilmiyorum ama MAximiles, Wings ve Miles&Smiles programlarına üye olmadığım için çok fazla bilgi vermem kendi açımdan sizlere haksızlık olur diye düşünüyorum.

Ama nasıl çalıştıklarını kısaca özetlemek istiyorum .

 

 

İşbankası Maximiles :

Maximiles ta 200 TL alışveriş ile 1 mil kazanabilirsiniz.Ayrıca normal maximum puanlarınızı da maximile çevirebilirsiniz. Bu işlemde ise 1 maxipuan 1 mil eder. Sitesinden alınan bilgide ;

MaxiMil kullanmadan satın aldığınız biletlerden uçulacak destinasyona göre %1 oranında ilave MaxiMil ve %1 oranında MaxiPuan kazandırır.* Örneğin; 800 TL’lik gidiş dönüş Londra uçak bileti satın aldığınızda, alışverişiniz üzerinden 4 MaxiMil ve uçak bileti almanız nedeniyle 8 ilave MaxiMil kazanırsınız, böylece 12 MaxiMil biriktirmiş olursunuz. Ayrıca bu alışverişiniz üzerinden kazanacağınız 8 TL’lik MaxiPuan’ı daha sonra uçak bileti alımlarınız sırasında MaxiMil’e çevirerek kullanır ve toplamda 1 uçak bileti alımınız üzerinden 20 MaxiMil kazanmış olursunuz.

Ayrıca avans uygulamasıda mevcut. Biletleriniz için avans maximil kullanabilirsiniz.

 

Wings

Akbank’ın mil özellikli kartı. 19 Aralık itibari ile uygulanacak şartlar açıklandı .bu na göre her 1,5 TL alışverişten 1 mil kazanılacak 150 TL lik alışverişten 100 mil kazanılabilecektir. Ayrıca Yurt dışı alışverişleriniz, yurt içine göre %25 daha fazla Mil Puan kazandıracak. Örneğin; yurt dışında yapacağınız 150TL’lik bir alışverişten 125 Mil Puan kazanırsınız.

Işin kötü tarafı da belkide şu Mil Puan kullanılarak alınacak yurt dışı uçak biletlerinde alan vergisi müşteri tarafından kredi kartı ile ödenmeye başlanacaktır.

Bence Akbank’ın buradan müşteriye ulaşma gibi bir hedefi yok sanırım.

300 TL tutarındaki bilet almak için 62.000 Mile ihtiyaç var. ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsetmeye pek luzum var mı bilmiyorum. Ayrıca avans uygulaması ile bir yıl içinde harcama sözü verip biletinizi alabilirsiniz. Kazanılan puanları ise 2 yıl içinde kullanılması gerekiyor. http://www.gezginleralemi.com/ sitesinde ise millerinizi kullanmanız mümkün..

Çok fazla cazip olmadığı için çok fazla detaya sahip bu karttan nahsetmeye gerek yok kanımca.

 

Miles&Smiles

Garanti’nin uçuran kartı.  Topladığınız miller ile biletinizi vergiler hariç alabiliyorsunuz. Peki nasıl mil topluyorsunuz ?

Mil toplamak puan toplamaktan daha kolay, yalnız miller ile yalnızca uçak biletlerini satın alabilirsiniz. Mil toplamak ise yine kampanya takip etmek ile mümkün. bunun için aşağıda verdiğim linki izleyebilirsiniz.

Peki milleri harcarken nasıl hareket etmek lazım. Açıkçası miller ile ödül bilet almak biraz güç. Bence sadece yurtiçi uçuşlarda son dakika alınan biletlerde avantaj sağlıyor. Bir arkadaşım ertesi gün uçusu için gidiş dönüş Malatya yönüne 7.500 mil ve vergiler ile bir bilet almıştı.

Bizde Hopa ( Batum) uçuşumuzu miller ile yapmıştık. Bilet fiyatı 380 TL iken 100 TL vergi ödeyip 5500 mile uçmuştuk. Stratejik olarak ise şu şekilde hareket edebilirsiniz. Eğer iki kişi seyahat edecekseniz biletinizin birini para veya diğer kartlar ile puan ile alın. THY’nin refakatçi bilet uygulamasından faydalanıp daha az mile uçabilirsiniz. Aklınızda olsun.

Bir de kartların çeşitleri var. Amex kartlar normal kartlara göre daha fazla mil kazandırır. Ayrıca http://tr.shopandmiles.com/ adresinden milleriniz ile hediye ürün alabilirsiniz. Belki de en güzel özelliği bu bile olabilir.

shopandmiles ile ilgili görsel sonucu

Son olarak ise bilet upgrade özelliğinden bahsedelim. Belli bir mil karşılığında ekonomi sınıfı biletinizi business sınıfa yükseltebilirsiniz. Her ne kadar süper bir işlemmiş gibi gözükse de sıfırdan miller ile bilet almak nerede ise aynı mile tekabül ediyor. Bazen kampanyalar ile upgrade yapmak avantajlı olabiliyor. Bunun için mil avantajı sağlayan kampanyaları ayrıca takip etmek gerekir.

miles&smiles ile ilgili görsel sonucu

Sitesinden edindiğim bilgilere göre :

MasterCard’ın geniş kullanım ağı ile her yerde mil; Miles&Smiles American Express ile %15, Miles&Smiles Platinum ve Privé American Express ile %25 daha fazla mil kazanırsınız.THY Özel Yolcu Programı Miles&Smiles statünüz Classic Plus ise alışverişlerinizden %25; Elite ve Elite Plus ise %50 daha fazla mil kazanırsınız.

Miles&Smiles’da kötü sürprizlere yer yok. Son dakikada bile Miles&Smiles Yolcu Programı ile uçak biletinin fiyatını düşünmeden millerinizle bilet alabilir; sabit mil değerleriyle uçmanın keyfini çıkarırsınız. Dilerseniz limitli yer kapasiteli ödül bileti alarak çok daha az mil harcar, dilerseniz yer garantili ödül bilet alarak uçakta yer olduğu sürece uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Avans Mil ile ödül biletinizi  hemen alarak, beklemeden uçabilirsiniz.

Sonuç :

Özetlemek gerekirse piyasadaki seyahat ettiren kartları incelediğimizde en avantajlı kartlar Adios, Parafly  olarak gözüküyor.

Adios Puan biriktirme ve silinmeme özelliği ile birinciliği hak ediyor. Worldcard düzenlediği kampanyalar ile piyasadaki kolay puan toplayabilme özelliği sayesinde çok avantajlı.

Ve Parafly : yüksek katsayılarını ( uçak biletleri ve otellerde bu katsayı 4 tü ) kaynbettikten sonra geriye düşsede bence yine poüler olmaya devam ediyor. Yaptıkları market alışverişlerine verdikleri puanlar süreli olsada avans puanlar ile borçlanıp ekside kaldıkça kullanılabilir. Ayrıca seyahat tur paketlerinde ise x3 katsayı onu öne çıkarıyor.

Teb Bonus Platinium kartın Avrupa ve Amerika uçuşlarında harcama hedeflerinize ait %2,5 ve % 3 oranları alternative bir çözüm sunabilir.

Diğer kartlar ile ilgili yorumu sizlere bırakıyorum.

Cengiz Selçuk

Güncelleme Ekim, 2017

 

OCAK-2017 EKLEME- YENİ BİR SEÇENEK

Turna.com

Yeni bir icad turna.com hepimiz silinen puanlardan müzdaribiz. Işte bu puanları faydalı bir şekilde kullanmanın bir yolu var. Damlaya damlaya birikir mantığı ile silinen puanlarınız silinmeden Turna.com üzerine puanlarınızı,bonuslarınızı  yükleyip biriktirin.

Uçak bileti alacağınız zaman bu site üzerinde aramanızı yapıp fiyat karşılaştırmanızı yapın. Genellikle havayolları ile aynı fiyatları veriyorlar. Para ödeme kısmında puanlarınızı kullanabilir, puanınız yetmez ise kartınızla kalan kısmını ödeyebilirsiniz.  Turna.com’a ulaşıp birktirmeye hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca aldığın her bilette site üzerinden puan kazanır, arkadaşlarınızı sisteme dahil ettikçe komisyon toplarsınız.

 

 

 

TAGS

Mayıs 10, 2017

RELATED POSTS
Otobüs Turları

Ocak 10, 2018

Resmi Tatiller

Temmuz 8, 2017

3 Comments
 1. Cevapla

  Murat M.

  Şubat 20, 2018

  İnternette, wings ile miles&smiles arasında kalmış hangisini seçsem diye araştırma yapıyordum ki sayfanız karşıma çıktı. Anladım ki reklam popülerliğinden bu iki karta yönelmişim. İyi ki yazınıza denk geldim, gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. Adios almaya karar verdim sanırım. Biraz daha araştırıp karar vereceğim ama ikinci seçeneğim Parafly olacak. 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 22, 2018

   Wings almanın hiç bir mantığı yok maalesef. Elimde Akbank’ın Axess Platin kartı var ve isminin platin olması dışında hiç bir avantajı yok.

   Miles&smiles ise sadece yurtiçi uçuşlarda avantaj sağlıyor çünkü yurtdışı uçuşların vergileri çok yüksek. neredeyse vergi fiyatına uçuş bileti alabiliyorsunuz.

   Ağırlıklı olarak 2104 yılından beri Adios&Parafly ile Vakıfbank Milplus kartları kullanıyorum. Blogtaki birçok şehre bu puanlar ile uçtum ki faydaları bu sürede 20.000 TRY’yi geçti.

   İlginiz için teşekkür ederim.

   Cengiz

Bir Yorum Bırakın

Cengiz Selçuk
istanbul

Eğer ne yapmak istediğini düşünmek seni yapmaktan daha çok yoruyorsa düşünme... 👉👉👉👉👉SEYAHAT ET!.. 👉👉👉👉👉Cengiz, sonradan gurme seyahatsever ve bir bağımsız müşavir. 👊 Büyüyünce ne olacağına karar veremese de paylaşmak güzel deyip burayı oluşturdu. 😉 Sevdiysen teşekkür, bakıp geçtiysen tebessüm et.👍 <cengiz@cengizselcuk.com>

ARAMA YAP
  Son Yazılar
  %d blogcu bunu beğendi: