Bedava Uç - Uçuran Kartların Dünyası, Bedava Uçuşun Şifreleri
İpuçları

Bedava Uç

on
Mayıs 9, 2017

Hangi Kredi Kartı ? 

Sizin için seyahat ettiren kartları derledik. Öncelikle bir çok kişinin faydalandığı fakat bir çok kişinin de faydalanamadığı veyahut takip etmekte zorlandığı bazı püf noktalarını   ( her ne kadar püf noktası demek doğru bilmiyorum) açıklamaya çalışacağım.

Herkesin aklında 1 yıl boyunca çalışıp 2 haftaya sığdırabileceği sınırlı zamanı var. Bunların dışında ise resmi tatiller ve günlerde bir iki günü hafta sonu ile birleştirip bazı atraksiyonlar yapılabilir.

Avantajlı ucuz bir tatili nasıl elde edebilirsiniz ? 

Sadece harcamalarımızı doğru yerden ve zamanında yaptığımız sürece bazı avantajlar elde etmek mümkün tatil konusunda. Bu yazıyı yazmak istedim çünkü kampanya ve avantajları takip etmeden evvel hem seyahat oldukça masraflıydı ve tatil planı bile yapmak gerçekten çok güçtü.  Anlatacağım yöntem ve yolları kullarak  uçuş biletlerim ile komaklama harcamalarımı promosyon alarak gerçekleştirmeyi başardım.

Ne yapmalıyız?

Zaman Planı  : zaman planı gerçekten çok önemlidir, planlarınızı mümkün olduğu kadar ilerleyen tarihlerde yapmaya çalışın. Türkiye’den 2-3 saat süren bir lokasyona ait planlamanızı size tavsiyem 6 ay önceden yapmanız. Zaman planı size çok uygun fiyatlar ile fırsatlar sunacak. Son 1 ayda yapacağınız planlar maalesefki yüksek uçak ve konaklama maliyeti oluşturacaktır.

Vizesiz Seyahat noktaları : Evet maalesefki ülkemize vize uygulayan ülkelere gitmek gerçekten zahmetli. Dikkat ederseniz zahmetli dedim sadece. Bir AB ülkesi üyeden vize almak için maaş bordrosu, banka hesaplarına ait dökümler, seyahat sigortası, konaklama yapacağınız otele ilişkin ve aklıma gelmeyen bir çok bilgiyi vize alırken vermek zorundasınız. Eğer Shengen vizeniz yoksa ve Amerikan vatandaşı değilseniz vizesiz ülkeler sizi bu uğraştan kurtaracaktır.

 Maliyet Planı Yapın : Gideceğiniz bölgede neler yapıldığı ile ilgili detaylı bilgileri seyahat notlarını okuyun. Emin olun planlı bir gezi, maliyeti düşerecektir.

 Şehir Haritalarını edinin : Gideceğiniz yerlerde turist info noktalarından turistik yerlerin içeriğini gösteren harita/lokasyon dokumanlarını ücretsiz alabilirsiniz.

 Tripadvisor veya benzer programları telefonunuza kurun. Bunun sayesinde internet ihtiyacınız olmadan şehir haritası edinebilir, kaşiflerin önerdikleri mekanları haritanın yönlendirmesi sayesinde kolayca bulabilirsiniz.. hiç bilmediğiniz bir şehirde bir yeri aramak gerçekten güçtür.

Kampanyaları takip edin ve puanlarınızı toplayın : evet en önemli noktamız bu. Peki bunu nasıl yapalım ? Açıkçası aşğıdaki bölüme geçmeden önce şunu söyleyim. Eğer harcamalarınızı kampayaları dahil etmeden puan kazanmak güçtür.

Eğer eşiniz veya arkadaşınız ile seyahat edecekseniz aynı bankaların aynı özellikteki kartlarını ikiniz birden edinin. Bir kartınız ile otel alabilirken diğeri ile uçak biletinizi alabilirsiniz.

Üst sınıf kartları talep etmeye gayret edin. Bankaların üst sınıfa ait kartlarına sağladığı avantajlar diğerlerine göre daha fazladır.

Hangi Kredi Kartını Kullanmalıyım ?

Piyasada seyahat özellikli başlıca kartlar, Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus, Tebbonus PLatinium,Maximiles, İng Pegasus Kart, Wings, Miles&SMiles tarzi kartlar mevcut.. şimdi sırası ile bunları incelemeden evvel elimde  Adios, Parafly, Vakıfbank Mil Plus, Tebbonus PLatinium kartlarının olduğunu not edeyim.

Adios Kart Kullanıp Bedava Uç’un, Konaklayın

Adioscard

Adioscard

Yapı Kredi Bankasının piyasadaki en popüler kartı 2 farklı türü bulunuyor. Normal ve Adios Premium Kart.

Adios kartı diğerlerinden ayıran en önemli özellik belkide toplanan  kart puanlarının silinmiyor olması. Bu özellik topladığınız puanların zamanı gelince uçup gitmemesi için kullanabilceğiniz çok güzel bir özellik.

Adios ile Uçak, Otel, Cruse, araba kiralama gibi hizmetlerden seyahat hattını arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Peki kaba bir mantık ile bir lokasyon belirleyip ne kadar puana ihtiyacınız olduğunuzu hesaplayalım.

Örnek olarak 19.10.2015 ‘te Vizesiz Belgrat-İstanbul uçusunun maliyetine bakalım. Aşağıda görebileceğiniz üzere 300 TL gibi bir maliyet çıkardı ve gerçekten de çok ekonomik bir maliyet.

 

 

Şimdi ise otelimizi seçelim. 4 yıldızlı bir otel seçtim. Daha lüks ve uygun otel tercihi size kalmış. Ama en ideali seyahatiniz için seyahat hattında fiyat aralıklarınızı belirleyip bir çalışma yapmalarını talep edin ve listeden seçiminizi yapın. Çünkü her otelin seyahat hattı (setur) ile bir anlaşması bulunmuyor.

 

850 TL ye de 4 gecelik bir otel buldum. Toplam masrafınız ise ;

850+300 : 1150 TL olacaktır.

Görüldüğü üzere ileri tarihler seçilerek çok daha uygun fiyatlar ile planlama yapılabiliyor. Bu sayede hem 19 mayıs bayramı tatilinizi de birleştirerek güzel bir 4 geceniz olacak.

Şimdi ise Adiosa ait kampanya puanları ile ne kadar puana ihtiyacımız var ona bakalım.

 

Katsayı 1,90 olarak gözüküyor. Yaklaşık 600 puan ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. (1150/1,9)

En düşük puandan hesaplama yaptım bu arada.

Peki 600 puan nasıl toplanacak. Işte adios için ise takip etmeniz gereken bir kaç püf noktası var.

?Düzenli olarak worldkard kampanya sayfalarını takip edin. Bazı e-ticaret siteleri, markalar ve market harcamalarına ilişkin düzenli kampanyalar çıkıyor. Bu kampanyaları takip ederseniz harcamalarınızı planlayarak yaklaşık 6 ayda bu puanı toplamanız mümkün.

?Bankanızdan harcama hedefi talep edin. Örneğin 5000 TL harcama yapacaksınız ne kadar puan verebilirsiniz diye sorun. Normal şartlarda bankalar % 1 bile olmayan pos puanları verirken banka bu hamlenize karşılık 100 puan ve üzeri kişiye özel kampanya yapabilir.

?Markalar ve market alışverişleriniz için hediye kartları kullanın. Arzu edersiniz ki kısa bir zamanda çok fazla ihtiyacınız olmayabilir ve harcama yapmanız güçleşebilir. Harcama hedefleriniz için ön ödemeli kartlarda kullanabilmesi avantaj sağlayabilmektedir.

?Adios belli dönemlerde belli bir puana karşılık kampanya yapar. Mesela Eylül ayında avrupa gidiş dönüş bileti 250 puana alabilirsiniz şeklinde.. bu tarz kampayalarda 4 kat ve üzeri puan kullanımı yapmak mümkün.

?Avanspuan fırsatı. Evet buda güzel bir özellik.. adios kart limitinizin yaklaşık % 5 i kadar avans puan kullanmanıza izin veriyor. Basit bir mantık ile 10.000 TL lik bir kredi kartı için 500 TL avans puan kullanabilirsiniz. Yani yukarıdaki örnekte hesaplanan seyahat için 100 puan toplamak bile yeterli olabilir anlamına geliyor. Avanspuanlarınızı 1 yıl içersinde kapatabilmeniz mümkün 1 yıl sonunca ise kapatamadığınız tutar ekstrenize yansır.

World Kampanyalarını Göz Atın 

 

Parafly İle Bedava Uçup, Konaklayın

parafly ile ilgili görsel sonucuHalkbank’asına ait seyahat avantajları ile teşvik edilen kart. Adios özelliklerinde anlattığım bir çok püf nokta bu kart içinde geçerli. Benzer örnekleri tekrar yazmaya aslında pek gerek yok.

Parafly, 2015 ‘in yazına kadar piyasadaki en avantajlı seyahat kartı idi. Şu sıralar biraz geriledi. Çünkü hem worldcard kadar kampanya yapamıyor veya yapmıyor ayrıca puan katsayılarını düşürmesi dezavantajlı duruma düşürsede cüzdanınızda olmasının faydaları özetleyelim :

?Parafpuanlarınızı da adiosta olduğu gibi belli katsayılar ile çarparak kullanabilirsiniz. Otel, uçak ve konaklama harcamalarınızı 2 kat ile seyahat tur paketleri araç kiralama , otobüs ve cruise harcamalarınızı 3 kat puan avantajı ile kullanabilirsiniz.

?Yine parafly ile de kart limitinizin % 5 I kadar avans puan kullanabilirsiniz. O açıdan yüksek limitli bir platin parafly kart çok daha işe yarayacağından daha yüksek avans puan kullanırsınız. Yine çalışan eşiniz veya arkadaşınızın aynı özellikte kartı olması seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

?Bunun dışında farklı bir kaç özellik daha mevcut. Her yer lounge ile uçus günündeki harcamaların belli bir kısmını iade alabilir, yurtdışı alışverişlerde 5 kat puan kazanabilir, paraf günüm uygulaması ile ayın bir günü 5 kat puan avantajını yakalayabilir,Cumartesi günleri restoran indirimininden faydalanabilir, her ay belli bir adette isparktan ücretsiz parklama yapabilirsiniz.

?Ayrıca parafly puanları belli bir tarihe kadar silinmemekte idi. Ama son zamanlarda yapılan kampanyalar puanlarının süreli olduığunu belirtmek lazım. Burada ayrı bir püf noktası olarak önce avans puan ile borçlarıp daha sonar puanı kapatmak oldukça mantıklı gözüküyor.

?Son olarak farklı bir acenta ile çalışmaya başladı parafly.  Seyahat hattını aramadan internet üzerinden direkt otel ve uçak bileti işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.YKM Turizm.

www.paraflytravel.com 

Parafly dönem dönem kendi lehine katlı puan kullanımlarını değiştirmekte… Buda ayrı bir eleştiri konusu.. örneğin en son bir yılda kullanılacak puanı 2500 ile aylık ise 2 defa kullanma ile sınırladı. Kısacası Parafly gözden düşmeye devam ediyor.

Parafly Kampanyalarına Göz Atın 

 

Vakıfbank Mil Plus Platinium İle Bedava Uçup, Konaklayın

vakıfbank milplus ile ilgili görsel sonucuVakıfbank’ın world özellikli kartı. Uçak biletlerinizi ile otel ve otobüs  harcamalarınızı  x2 puan katsayı ile kullanabilirsiniz. Katsayı adiosa göre çok ta cazip sayılmaz  fakat puan silinmesi pek parlak bir durum olarak gözükmüyor. Işin güzel tarafı ise avans paunda saklı. Şöyle ki;

Platinium kartlarda 1.800 TL normal kartlarda ise 900 TL tutarında avans puan kullanabilirsiniz. Yeni bir Avans Puan talebiniz için eski Avans Puan bakiyenizin %50’sini kapatmanız gerekiyor.

Ücretsiz Lounge hizmeti, yurtdışı alışverişlerde % 5 indirim bazlı çok fazla değinilmeyecek detayları var.

Onun dışında çok fazla anlatılacak özelliğe sahip değil. Püf noktası ise puan biriktirmek için uğraşmaya gerek yok. Avans puan kullanıp puanları kapatmaya çalışmak için bu kartı cüzdanınızda bulundurun.

Vakıfbank Kart Kampanyalarına Göz Atın 

 

Teb Bonus Platinium İle Bedava Uçup, Konaklayın

teb bonus platinum ile ilgili görsel sonucuYukarıda açıklanan özelliklerden bağımsız çalışan farklı bir yapısı olan kart. Burada sadece uçak bileti için kullanabilecek bir avantajdan bahsedebiliriz. Teb Bonus bilet tutarı karşılığında belli bir harcama yapmanızı şart koşan bir sistem. Şöyle ki

yapacağınız harcamalar yurt içi biletleri için %1,5 , Avrupa biletleri için %2,5 , Amerika/Uzakdoğu/Afrika biletleri için %3 oranında Mil kazandırır.

Yani Amerika, Uzakdoğu veya Afrika biletlerinde 1000 TL için 33.340 TL harcama yaparsanız biletinizi promosyon olarak alabilirsiniz. Üst tarafta verdiğim Belgrad biletiniz için ise 12.000 TL lik harcama yapmanız yeterlidir.

Bir kaç genel kuraldan burada bahsedebiliriz.

Avans Mil kullanımı için kartın açık/kullanılabilir durumda olması, son 6 ayda 2 defadan fazla gecikmeye girilmemiş olması gerekmektedir.Avans Mil kullanımı için bireysel kartlarda kart limitinin 4 katına kadar, ticari kartlarda kart limitinin 8 katına kadar harcama sözü verilebilir. Avans Mil kullanımı için kart limitinin minimum 750 TL olması gerekmektedir.

Bunun dışında restoran harcamalarınızda % 10 bonus,(2000 TL ekstre bakiyesi ile) Havalimanı longe larda ücretsiz ve bir misafiriniz % 50 indirimli, Havalimanı otoparkları % 50 indirimli ve diğer küçük birkaç özellik var.

TEB Kart Kampanyalarına Göz Atın 

 

Miles&Smiles İle Bedava Uçup, Konaklayın

miles&smiles ile ilgili görsel sonucuGaranti’nin uçuran kartı.  Topladığınız miller ile biletinizi vergiler hariç alabiliyorsunuz. Peki nasıl mil topluyorsunuz ?

Mil toplamak puan toplamaktan daha kolay, yalnız miller ile yalnızca uçak biletlerini satın alabilirsiniz. Mil toplamak ise yine kampanya takip etmek ile mümkün. bunun için aşağıda verdiğim linki izleyebilirsiniz.

Peki milleri harcarken nasıl hareket etmek lazım. Açıkçası miller ile ödül bilet almak biraz güç. Bence sadece yurt içi uçuşlarda son dakika alınan biletlerde avantaj sağlıyor. Bir arkadaşım ertesi gün uçuşu için gidiş dönüş Malatya yönüne 7.500 mil ve vergiler ile bir bilet almıştı.

Bizde Hopa ( Batum) uçuşumuzu miller ile yapmıştık. Bilet fiyatı 380 TL iken 100 TL vergi ödeyip 5.500 mile uçmuştuk. Stratejik olarak ise şu şekilde hareket edebilirsiniz. Yine benzer bir örnek için yurtdışı bilet örneği vermiş olalım. 2018 Temmuz’unda Saraybosna’dan tek yön Business uçuş 11.750mil + 75 Euro vergi teklifi ile yararlandık. (normal tek yön uçuş ekonomi sınıfı 550 TL business uçuş 1250 TL idi )

Burada biraz stratejik hareket etmek gerekiyor. Bzen ekonomi sınıfı yer dolduğunda business yer ile aynı mil harcama yaparak uçmanız mümkün oluyor. Ya da yine bir mil kampanyası ile saha ucuz mil ile de uçabilirsiniz. THY’den ödül bilet alırken ayrı ayrı bakmak şart.

Avans Mil Uygulaması : Miliniz yeterli olmadı zamanlarda ne yapabilirsiniz peki ? 3 yol var bunun için. Birincisi banka üzerinden avans mil talep etmek. Kartınızın 4 katına kadar ( 1000 TL için 4.000 mil)  avans mil alabilirsiniz. İkincisi THY üzerinden mil satın almak. Buradaki işlem biraz pahalı maalesef. 1000 mil için sanırım 30 dolar gibi bir fiyatı var. Son seçenek ise mil transferi. Bir arkadaşınızdan mil transferi yapabilirsiniz.
Fakat burda da işlem ücreti alınıyor ki bu da mantıksız bir işlem. Burada en makul seçenek banka üzerinden avans mil almak ve 18 ay süre içinde eksik milinizi tamamlamak şeklinde. Arkadaştan mil transferinde ise arkadaşınızın mil hesabından ödül bilet de alabilirsiniz transfere gerek olmadığını belirtelim.

Avans mil kullanımında stratejik davranmakta faydalı bir kaç hareket var. Yukarıda yaptığım açıklamalara ek eğer bilet bedeli mil değerinden çok yüksekse avans mil kullanmak mantıklı olabilir. Yani kullandığınız avans mil değeri 10.000*0,04=400 TL olsun. Vergiler de 300 TL olsun. biletiniz 1500 TL ise avans mili kapatamazsanız bile ödeyeceğiniz toplam tutar 700 TL olur. bu hesabı avans mil kullanımında yapmanızda fayda var.

Bir de kartların çeşitleri var. Amex kartlar normal kartlara göre daha fazla mil kazandırır. Ayrıca http://tr.shopandmiles.com/ adresinden milleriniz ile hediye ürün alabilirsiniz. Belki de en güzel özelliği bu bile olabilir.

shopandmiles ile ilgili görsel sonucu

Son olarak ise bilet upgrade özelliğinden bahsedelim. Belli bir mil karşılığında ekonomi sınıfı biletinizi business sınıfa yükseltebilirsiniz. Her ne kadar süper bir işlemmiş gibi gözükse de sıfırdan miller ile bilet almak nerede ise aynı mile tekabül ediyor. Bazen kampanyalar ile upgrade yapmak avantajlı olabiliyor. Bunun için mil avantajı sağlayan kampanyaları ayrıca takip etmek gerekir.

 

Miles&Smiles Kart Kampanyalarına Göz Atın 

 

ING PEGASUS BoLBoL KART

ING pegasus ile ilgili görsel sonucuSanırım isim bulamama sorunu hasıl olan ING Pegasus Kartın ismi BoL BoL olmuş. 2 farklı tipte kullanıma sunulan kartların premimum ve classic olarak iki farklı çeşiti var.

Premimum ile 100 TL harcamaya 50 Puan, Classic kartta ise her 100 TL harcamaya 40 Puan kazanırsınız. Classic cardlarda seyahat harcamaları ise x2 kat puan kazandırmaktadır. Premium kartlar yılda 6 kez fast track,Lounge ve Vale hizmetlerinden ücretsiz faydalanırlar.

Burada bir sınırda konulmuş mesela 10.000 TL tutarındaki kart ile en fazla 100 TL her ekstre döneminde puan kazanabilirsiniz. (classicteki oran ise %0,5) Sağladığı faydalara bakılırsa olsun diye üretilmiş bir kart diye duruyor. Detay bakmak isterseniz : Tıklayın

Garanti’nin Yeni İcadı Shop & Fly

Garanti Bankası birlikteliğini sürdürdüğü Miles&Smiles programını bırakmadı ancak diğer havayolu şirketlerinin biletlerini de müşterilerinin kullanımına açmak için yeni bir icat çıkardı. Shop & Fly

shop&Fly

Garanti Bankası Shop & Fly

Çalışma mantığı tipik aşağıda detaylarını bulacağınız Wings, Maximiles gibi kartlar ile aynı. Harcama yap, mil kazan; kampanyalar ile mil kazan ve kazandıklarını harca. Sistem 1 TL’ye 1 Mil, amex özellikli premium kartlarda ise 1’e 1,5 mil kazanımı sağlıyor. Kazandığınız milleri ise seyahat hattından istediğiniz havayolundan bilet alabiliyorsunuz.

Piyasadaki yerini zamanla görmeye çalışacağız, bakalım neler yaşanacak.

Kart ücretleri ise;

MASTERCARD
Yıllık Hizmet Ücreti Asıl Kart Ek Kart
Shop&Fly Gold 169 TL 84,5 TL
Shop&Fly Platinum 249 TL 124,5 TL
AMERICAN EXPRESS
Yıllık Hizmet Ücreti Asıl Kart Ek Kart
Shop&Fly Gold American Express 88 TL 44 TL
Shop&Fly Platinum American Express 129 TL 64,5 TL

 

Shop&Fly Kart Kampanyalarına Göz Atın 

Diğer Kartlar

Açıkçası açıklama yapmadığım kartları burada yazmak yada az bilgi vermek çok haksızlık olur mu bilmiyorum ama Maximiles, Wings üye olmadığım için çok fazla bilgi vermem kendi açımdan sizlere haksızlık olur diye düşünüyorum.

Ama nasıl çalıştıklarını kısaca özetlemek istiyorum .

 

İşbankası Maximiles :

maximiles ile ilgili görsel sonucuMaximiles ta 200 TL alışveriş ile 1 mil kazanabilirsiniz.Ayrıca normal maximum puanlarınızı da maximile çevirebilirsiniz. Bu işlemde ise 1 maxipuan 1 mil eder. Sitesinden alınan bilgide ;

MaxiMil kullanmadan satın aldığınız biletlerden uçulacak destinasyona göre %1 oranında ilave MaxiMil ve %1 oranında MaxiPuan kazandırır.* Örneğin; 800 TL’lik gidiş dönüş Londra uçak bileti satın aldığınızda, alışverişiniz üzerinden 4 MaxiMil ve uçak bileti almanız nedeniyle 8 ilave MaxiMil kazanırsınız, böylece 12 MaxiMil biriktirmiş olursunuz. Ayrıca bu alışverişiniz üzerinden kazanacağınız 8 TL’lik MaxiPuan’ı daha sonra uçak bileti alımlarınız sırasında MaxiMil’e çevirerek kullanır ve toplamda 1 uçak bileti alımınız üzerinden 20 MaxiMil kazanmış olursunuz.

Ayrıca avans uygulamasıda mevcut. Biletleriniz için avans maximil kullanabilirsiniz.

 

Wings

akbank wings ile ilgili görsel sonucuAkbank’ın mil özellikli kartı. 19 Aralık itibari ile uygulanacak şartlar açıklandı .bu na göre her 1,5 TL alışverişten 1 mil kazanılacak 150 TL lik alışverişten 100 mil kazanılabilecektir. Ayrıca Yurt dışı alışverişleriniz, yurt içine göre %25 daha fazla Mil Puan kazandıracak. Örneğin; yurt dışında yapacağınız 150TL’lik bir alışverişten 125 Mil Puan kazanırsınız.

Işin kötü tarafı da belkide şu Mil Puan kullanılarak alınacak yurt dışı uçak biletlerinde alan vergisi müşteri tarafından kredi kartı ile ödenmeye başlanacaktır.

Bence Akbank’ın buradan müşteriye ulaşma gibi bir hedefi yok sanırım.

300 TL tutarındaki bilet almak için 62.000 Mile ihtiyaç var. ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsetmeye pek luzum var mı bilmiyorum. Ayrıca avans uygulaması ile bir yıl içinde harcama sözü verip biletinizi alabilirsiniz. Kazanılan puanları ise 2 yıl içinde kullanılması gerekiyor. http://www.gezginleralemi.com/ sitesinde ise millerinizi kullanmanız mümkün..

Çok fazla cazip olmadığı için çok fazla detaya sahip bu karttan nahsetmeye gerek yok kanımca.

Sonuç :

Özetlemek gerekirse piyasadaki seyahat ettiren kartları incelediğimizde en avantajlı kartlar Adios, Parafly olarak gözüküyor.Yine aynı şekilde Miles&Smiles binbir türlü kafa karıştıran matematik hesaplarına rağmen bedava uç konseptine katkı yapan diğer bir kart.

Adios Puan biriktirme ve silinmeme özelliği ile birinciliği hak ediyor. Worldcard düzenlediği kampanyalar ve  piyasadaki kolay puan toplayabilme özelliği sayesinde çok avantajlı.

Parafly yüksek katsayılarını ( uçak biletleri ve otellerde bu katsayı 4 tü ) kaybettikten sonra geriye düşse de bence yine popüler olmaya devam ediyor. Avans puanlar ile borçlanıp ekside kaldıkça kullanılabilir. Ayrıca seyahat tur paketlerinde ise x3 katsayı onu öne çıkarıyor.Yine Vakıfbank’ın MilPlus kartı avans puan özelliği ile avantajlı.

Teb Bonus Platinium kartın Avrupa ve Amerika uçuşlarında harcama hedeflerinize ait %2,5 ve % 3 oranları alternatif bir çözüm sunabilir.

Diğer kartlar ile ilgili yorumu sizlere bırakıyorum.

 

 

Güncelleme Kasım, 2018

Aşağıda silinen puanlar için bir çözüm önerimiz var. Kartlarımızdaki süreli puanlar silinmeden Turna.com’daki hesabınızda uçak bileti almak üzere saklayabilirsiniz. 

 

Turna.com

Yeni bir icad turna.com hepimiz silinen puanlardan müzdaribiz. Işte bu puanları faydalı bir şekilde kullanmanın bir yolu var. Damlaya damlaya birikir mantığı ile silinen puanlarınız silinmeden Turna.com üzerine puanlarınızı,bonuslarınızı  yükleyip biriktirin.

Uçak bileti alacağınız zaman bu site üzerinde aramanızı yapıp fiyat karşılaştırmanızı yapın. Genellikle havayolları ile aynı fiyatları veriyorlar. Para ödeme kısmında puanlarınızı kullanabilir, puanınız yetmez ise kartınızla kalan kısmını ödeyebilirsiniz.  Turna.com’a ulaşıp birktirmeye hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca aldığın her bilette site üzerinden puan kazanır, arkadaşlarınızı sisteme dahil ettikçe komisyon toplarsınız.

 

 

 

TAGS

Mayıs 10, 2017

RELATED POSTS
15 Comments
 1. Cevapla

  Murat M.

  Şubat 20, 2018

  İnternette, wings ile miles&smiles arasında kalmış hangisini seçsem diye araştırma yapıyordum ki sayfanız karşıma çıktı. Anladım ki reklam popülerliğinden bu iki karta yönelmişim. İyi ki yazınıza denk geldim, gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. Adios almaya karar verdim sanırım. Biraz daha araştırıp karar vereceğim ama ikinci seçeneğim Parafly olacak. 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 22, 2018

   Wings almanın hiç bir mantığı yok maalesef. Elimde Akbank’ın Axess Platin kartı var ve isminin platin olması dışında hiç bir avantajı yok.

   Miles&smiles ise sadece yurtiçi uçuşlarda avantaj sağlıyor çünkü yurtdışı uçuşların vergileri çok yüksek. neredeyse vergi fiyatına uçuş bileti alabiliyorsunuz.

   Ağırlıklı olarak 2014 yılından beri Adios&Parafly ile Vakıfbank Milplus kartları kullanıyorum. Blogtaki birçok şehre bu puanlar ile uçtum ki faydaları bu sürede 20.000 TRY’yi geçti.

   İlginiz için teşekkür ederim.

   Cengiz

   • Cevapla

    Murat M.

    Şubat 24, 2018

    Yani ben yılda en fazla 3-4 kere bilet alacağım aslında daha çok teknoloji, elektronik ve yeme-içme kategorilerinde kullanıyorum kartı. Uçuş puanlı kart istememin sebebi mesela seneye Avrupa Seyahati planlıyorum ve şimdiden bu diğer kategorilerden yaptıklarımla puan biriktirsem ne kadar ucuza gelse bilet o kadar faydalı benim için. Biletten keseceğim tüm masraflar daha fazla nokta demek benim için. 🙂

    • Cevapla

     Cengiz Selçuk

     Mart 6, 2018

     Bu sorunun cevabı aslında sizde saklı. Ama şöyle bir tüyo verilebilir. Eğer kampanya takip etmek zor ve zamanınız yoksa Teb Platin kartı kullanabilirsiniz. Önce biletinizi alın ve 1 yıl içinde sadece harcama yaparak biletinizi bedavaya getirebilirsiniz. Kampanya takip ederseniz de yukarıdaki kartlardan sırası ile tercih etmeniz mümkün. tabi diğer kartlarında avans kullanımları mevcut. Hiç puan toplayamasanızda 1 yıl vade sağladıklarını unutmayın:) Teşekkür ederim.

   • Cevapla

    ozer

    Mart 6, 2018

    Verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Wings ve milplus platinum kart sahibi olarak her geçen gün maalesef kartlar avantajlarını azaltmaya devam ediyorlar. Yalnız bildiğim kadarıyla adios kartların normal özellikte olanlarda kazanılan puanlar siliniyor. Adios premium olan da ise puan silinmesi söz konusu değil diye biliyorum.

    • Cevapla

     Cengiz Selçuk

     Mart 6, 2018

     Selamlar,

     Adios şimdiye kadar hiç bir zaman puan silme işlemi yapmadı. Yapacağını da sanmıyorum, çünkü kartın avantaj yaratan tek özelliği bu olsa gerek. Teşekkürler.

     • Cevapla

      ozer

      Mart 6, 2018

      Paylaşmak istedim :). Bol bedavalı uçuşlar..

 2. Cevapla

  Gereksiz Detaylar

  Mart 30, 2018

  Eline sağlık çok faydalı ve etkili olmuş ben de parafly kullanıyorum ama eşime de adios mu alsak diye düşündüm yorumlarından sonra vazgeçtim. Biz de geçen sene 750 tl tutarında araç kiraladık. X3 olduğu için 250 tl lik puan topladık bedavaya geldi. Borç alabilme özelliği çok güzel. 1 sene içerisinde toplayabiliyorsun

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Mart 30, 2018

   İlginiz için teşekkürler. Yorumlar yanıltıcı olmasın. Şimdiye kadar silinen bir puanım olmadı.Adios’u diğerlerinden ayıran en güzel özellik puanların silinmemesi.

 3. Cevapla

  birtencankaya

  Haziran 17, 2018

  Sayenizde harika bilgiler edindik, elinize sağlık??

  • Cevapla

   cengiz

   Haziran 18, 2018

   Umarım daha çok seyahat etmek için yardımcı olmuştur.

   Teşekkürler.

 4. Cevapla

  Ahmet

  Eylül 16, 2018

  Merhaba, bayadır hangi kart avantajlı diye bakınıyorum ama hala karar veremedim.

  Teb %’lik oranlarını düşürmüş avans puanı kapatmak için aşırı harcama yapmak gerekiyor bu çok da mantıklı gelmedi.

  Milesandsmiles’ın avans mil olayı anlattığınız gibi bazı uçuşlarda daha uygun bilet alımı sağlıyor ama bazı uçuşlarda ödül bilet almak istediğinizde mil+vergi normal bilet fiyatına eşit oluyor böyle saçmalıklar var.

  Pegasus da yeni değişik bir puan sistemine geçti neyin ne olduğunu ne kadar puanla ne kadarlık bir avantaj sağladığını ben anlayamadım siz biliyorsanız detayına yazınızda yer verirseniz memnun olurum 🙂

  Adios da puanlar silinmiyor tamam ama kullananların yorumlarına baktığımda ya puanlar yatıyor, yatmıyor vs ne olduğunu tam anlayamadım. Yapıkredi çok hoşuma gitmedi.

  Miles and smiles’ı almayı düşünüyorum şuanda ama 300TL lik üyelik ücretini de nasıl bilet alımında amorti edeceğiz o konu biraz muallakta 🙂

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Eylül 17, 2018

   Selamlar,

   Esasen şu anda bankalar sadakat programlarına olan ilgisini zayıflattı. Dolayısı ile paZarlama bütçeleri kısalınca çok kampanya çıkmıyorlar.

   Şuanda son uçuşumu adios ve teb ile edindim. Adios puanları ile bir sorun yaşamadım, Teb ise uzak uçuşlarda avantaj sağlıyor. Avrupa ve Türkiye dışı.(harcamadan %2,5 ve üstü- sanırım bu oranların değiştiğini belirttiniz bakmak gerek)

   Pegasus’a tekrar bir bakıp güncelleme yapsam iyi olacak? Miles&smiles ta uçmak için baya bi hesap kurdu olmak gerekebilir. Ama avans mil alıp 18 ayda kapatma fikrini düşünün.

   Parafly’da düşünün derim. Aktif kullandığım 4 karttan biri ve puan dışındaki avantajlarıda güzel. Ücretsiz otopark cuöartesi restoran indirimleri gibi.

   Umarım en çok fayda sağlayan bir tercih yapabilirsiniz?

 5. Cevapla

  sherazade

  Ekim 15, 2018

  It is not only an interesting blog but an hard work!
  All My compliments.
  Shera

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ekim 16, 2018

   🙏

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 366 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: