By on Temmuz 17, 2017

Bilmeyen yoktur, Bilmeyende Belgrad Ormanı diye biliyordur. Hafta sonu kahvaltılarının, pikniklerinin  ve yürüyüşlerinin oksijen deposu olan İstanbul ciğerleri Belgrad Ormanları sizleri bekliyor.

Nasıl Gidilir ?

Bahçeköy’e ulaşmak için Maslak’tan Sarıyer yönünü takip ederek, Bahçeköy tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bahçeköy’e ulaştıktan sonra Belgrat Ormanı girişini göreceksiniz.

Belgrad Ormanı temiz, ve düzenli bir yer. Orman girişinde 10 TL araç giriş ücretini ödeyerek içeri girebilirsiniz. Ayrıca araç parkı yapabileceğiniz yerlerde mevut.

Kahvaltı-Piknik

Aslında bundan sonra anlatacak çok farklı bir şey kalmıyor, Fotoğraflar size burada olmanızı söyleyecektir. Artık tercihinize göre ya piknik sepeti ile uygun bir masaya kendinizi atacaksınız, yada orman içinde kahvaltı yapabileceğiniz (sanırım tek mekan var).

Belgrad Ormanı ismi oldukça eskidir, Kanuni döneminde Belgrad’dan alınan esirlerin buraya yerleştirilmesine kadar gider.

Orman içinde spor yapabileceğiniz, bisiklet kiralayabileceğiniz alanlar mevcut. Piknik sonrası değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca piknik ekibinizde böyle küçük dostlar var ise onları hayvan sevgisi ile bütünleştirebilirsiniz de.

Orman içinde İSKİ’nin su toplama havzası mevcut. Yürüyüş parkurunu takip ettiğinizde karşılaşacağınız bu gölet kenarında kısa bir mola verebilirsiniz.

Sanırım en güzeli en sonda kaldı. Belgrad Ormanı’ndaki en büyük güzellik bu yürüyüş parkuru olsa gerek. 6km uzunluğundaki parkurda her 500 metrede bir ne kadar yürüdüğünüzü gösteren tanıtıcı noktalar var.

Yolu yarıladığınız zaman Sağlık Çeşmesi ile karşılaşacaksınız.

Orman içinde yürüyüş yaparken aşağıdaki gibi müthiş şeyler de karşınıza çıkabilir.

Yazının sonunda bol oksijenli mutlu hafta sonları dileyerek aklımda kalan bu güzel kareyi paylaşıyorum. Bir sonraki ziyaretimde Atatürk Arboretum’unu anlatıyor olacağımı umuyorum.

Sevgiler.

 

TAGS

Temmuz 14, 2017

Temmuz 30, 2017

RELATED POSTS
Sarıyer Pideban Karadeniz Pidecisi

Ağustos 8, 2017

Yeniköy

Temmuz 14, 2017

Polonezköy

Temmuz 13, 2017

LEAVE A COMMENT

 

Cengiz Selçuk
istanbul

Kim Ayhan SİCİMOĞLU olmak istemez ki. Gürme Yazar, Seyyah Sanatçı, Müzisyen Hayvansever Sen neymisin be abi. <cengiz@cengizselcuk.com>

ARAMA YAP