Bratislava Gezilecek Yerler - Bratislava Gezi Notları
Slovakya

Bratislava

on
Mayıs 17, 2017

Zamanın Yenileyemediği Şehir Bratislava

Bir doğu Avrupa ülkesi olan Slovakya’nın başkenti olan Bratislava oldukça az bir nüfusa sahiptir. Para birimi ise Euro. Yaklaşık olarak 450.000 nüfusu olan kent Viyana’ya yaklaşık olarak sadece 50 km mesafede’dir.

Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan Slovakya 1993 yılında bağımsız bir devlet olmuştur, Avrupa birliği üyesi olan ülkenin Avusturya, Macaristan, Çek cumhuriyeti, Polonya ve Ukrayna devletleri sınırı vardır.

Seyahat severler genellikle direkt olarak Bratislava için seyahat etmezler, yüksek olasılıkla Viyana veyahut Budapeşte ile birleşen bir program yapmayı tercih ederler, arzu edersiniz ki Bratislava küçük bir şehir ve kısa bir şehir turu için 1 günlük bir süre size yeteceğini söylemeliyim.

Bratislava’nın gelişmiş bir şehir olduğunu söylemek gerçekten güç. Ulaşım nostaljik sayılabilecek tramvaylar ile yapılıyor, gelişmiş Avrupa ülkeleri ile karıştırmamaya gayret edin.

Tarih

Kısaca Slovak tarihinden bahsetmek istiyorum, Slavlar 5. Yüzyılda bu topraklara yerleşmişler ve Büyük Moravya İmparatorluğunun bir parçası olmuşlardır. 1000 yılından sonrasında ise Macar egemenliği Slovak topraklarına hakim olur. 1526’da Muhteşem Süleyman Mohaç galibiyeti ile Budapeşte’yi ele geçirince Macar nüfusu Habsburgların himayesi adı altında Slovak topraklarında yaşadılar. 1663’te Osmanlı’ya katılan Slovakya 1700 yılından 20. Yüzyıla değin Avusturya imparatorluğunun bir parçası olarak kaldı.1.dünya savaşı sonunda imparatorluk parçalanınca Çekoslovakya bağımsızlığını kazandı. 2. Dünya savaşında Naziler ile anlaşan Slovakya Çekoslovakya’dan ayrılsada 1945’te Sovyet ve Amerikan birlikleri Alman işgaline son verdi. 1948’den sonra 41 yıl süren bir rejim egemen oldu.1989 daki devrim ile kapitalist bir rejim benimseyen ülke 1993 te ise barışçıl bir yol ile bağımsızlığını tekrar kazanmıştır.

Özgürlük Oyunu

Seyahat Zamanı

Bratislava için uygun olmayan aylar ekim ayı ile başlayıp, Nisan ayına kadar sürer, Şehir yaz aylarında bile akşamları ciddi serinlikler yaşatıp sizi üşütebilir.

Ulaşım

Gerçeği söylemek gerekirse şehir içinde bir çok yere yürüyerek ulaşım sağladık. Sadece meraktan x yöne giden bir tramvaya bindik kimse bilet kontrolü yapmadığını söylemeliyim. 5-10 dk içinde şehirin dışına çıktığımızda bu ülkenin kominist rejimin etkilerinden kurtulamadığını görebilmek mümkün oldu. Eski ve zamanla yaşlanmış ve tahrip olmuş binalar, köprüler ile karşılaştık.

Açıkçası şehir küçük ve ulaşım için bir taşıta ihtiyaç duyulmuyor. Şehre ulaşımı ise Viyana seyahatimize 1 gün ekleyerek tren ile yapmıştık. Bir kişik gidiş dönüş tren bileti maliyeti 15 Eur idi.

Brtislava’da konaklama planlarınız varsa konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Bratislava City Card

Size bir de şehirde faydalı olabilecek bir karttan söz etmek istiyorum. Her şehrin bir kartı olur da Bratislava’nın olmaz mı …

3 gün geçerli bir kartın maliyeti 15 Eur. Günlük kartlar ise 10 eur.

Kart limitsiz ulaşım imkanı sağlıyor, İngilizce, Almanca ve Slovakça yürüyüş turlarına katılmanızı sağlıyor. Onun dışında % 50 ye varan indirimler sağlıyor. Sightseening turlar, müzeler ve galeriler,konserler, nehir turları,şarap tadım turları,klüp ve barlarda bir ücretsiz içecek gibi.

Açıkçası 3 gün bu şehirde kalınır mı bunun kararını yazının sonunda size bırakacağım bakın ne fayda sağlıyormuş detaylandıralım:

-) Şehir turu ( 14 eur) , şehir içi ulaşım (10 Eur), Sergi ve şehir galerileri (4 Eur) Danubiana sanat müzesi (3.25) UFO (3,25) SPA (4 Eur)

Kanımca rehberli bir yürüş turunu seviyorsanız bu kartı alın.. en azından diğer herhangi bir aktivite de faydası olur. Kart Detayları için linki izleyin.

https://www.visitbratislava.com/wp-content/uploads/2015/08/BCC_let–k_web.pdf

Şehir Rehberi için tıklayın 

Ne Yemek Lazım ?

Bratislava Flag Ship Restaurant ı denemenizi tavsiye ederim.tahta masalarda güzel Slovak yemekleri yiyip Slovak birasının tadına bakabilirsiniz. Sunumu bizdeki düğün çorbasına benzeyen ekmek içinde servis edilen bir sarımsak çorbası, yerel mantılarının tadına bakın. Ayrıca her doğu Avrupa ülkesinin Goluşu gibi Slovakyanınkinide bulabilirsiniz. Fiyatları ortalama değerlerde.

Rezervasyon yapabilirsiniz. http://www.bratislavskarestauracia.sk/

Zeleny Rodrigéz de denebilecek noktalardan.
Eğer dar sokaklarda gezmeyi severseniz başınızı biraz uzatıp küçük dükkanlara göz atın, aralarda kalmış küçük dondurmacıları bulabilirsiniz, oldukça lezzetli tatları var.

Bratislava Görülecek Yerler

Bratislava Şehir Merkezi.

Küçük, araç trafiğine kapalı bölge, dar sokakları, barok mimarisinin hakim olduğu binalar, binaların dik çatıları ile sokaklarda yürürken kendinizi bir ortaçağ avrupasında gezdiğinizi hissettiyor. Caddelerde gezerken köşe başlarına, logar kapaklarına dikkat edin size gülümseyen heykeller ile karşılaşabilirsiniz.

Hop-of tarzı nostaljik araçlar ile de şehir turu yapabilmeniz mümkün.

 

Bratislava Kalesi

Şehrin turistik noktalardan, Şehrin ilk kurulduğu yıllardan tutunda bugüne kadar gerçekleşen tüm evrimsel hikayesini buradan takip edebilmeniz mümkün. Ayrıca Kalenin en uç noktalarına uzun uğraşlar sonunda çıkıp şehri tepeden görebilmeniz mümkün, Kalenin içinde resim galerisinden tutunda antik kent kalıntılarına kadar bir çok tarihi eser mevcut. Şehir merkezinden yapıyı gördüğümüzde bize oyuncak gibi gelmişti, sanki yeni yapılmıştı. Sonradan yapının restorasyonunun devam ettiğini görmüştük. Hatta yapının içinde henüz sergilenmeye başlamamış birkaç bölümün üzerinde hala çalışmalar devam etmekte idi.

Giriş 6 Eur. Program aktivite ve diğer detaylar için
http://www.snm.sk/?home

Trinitarian Klisesi

St. Michael Kapısından çıkar çıkmaz karşınızda turuncu renkli binası ve önündeki çiçeklerle merhaba der.18. yüzyılın başlarında tamamlanmıştır.

Martinsdom (st. Martin Katedrali)

14.yüzyıl başlarına kadar inşası uzanır.şehrin en büyük ve en eski klisesidir. http://www.welcometobratislava.eu/st-martins-cathedral/

Primate’s Palace

Eski şehir deki neoklasik bir yapı. 1781 de yapımı tamamlanmıştır.Bugün şehrin belediye başkanlığı tarafından kullanılıyor.

St. Michael Kapısı

Şehrin simgelerinden biri. 4 kapıdan biridir. Kapının hemen altında şehrin sıfır noktası bulunur,dünya şehirlerine ulan uzaklıklar arasından istanbul’uda görebilirsiniz.

UFO- yeni köprü

Vaktiniz olursa yeni köprü üzerindeki ufo ya benzer mekana’da uğrayın derim, manzara izlemek için güzel bir nokta.

Diğer noktalar ;

Tiyatro binası,Carlton Hotel,Slovak Radyo Binası,Mavi KliseBratislava Üniversitesi

TAGS

Mayıs 17, 2017

Mayıs 17, 2017

6 Comments
 1. Cevapla

  Mutlu

  Ağustos 21, 2017

  Bratislavaya gecen sonbahar gittim ve gercekten cok sevdim. bir iki gun gercekten ideal. yazini da cok guzel bu arada.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Ağustos 22, 2017

   Cok tesekkur ederim. Cok incesiniz

 2. Cevapla

  ugur guzel

  Şubat 13, 2018

  Hocam güzel yazı olmuş ellerinize sağlık . İyi gezmeler

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Şubat 14, 2018

   teşekkürler

 3. Cevapla

  Dünya Gezgini Çelebi Alper

  Nisan 24, 2018

  Hala gitmediğim az sayıda Doğu Avrupa kentlerinden birisi. Keyifle okudum.

  • Cevapla

   Cengiz Selçuk

   Nisan 24, 2018

   Teşekkürler, Eminim bir gün orada olacaksınız.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cengiz Selçuk
istanbul

Düşünmek, yapmaktan daha çok yoruyorsa; ✈️Seyahat Et✈️ <cengiz@cengizselcuk.com>

Adsense
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 366 aboneye katılın

Share
%d blogcu bunu beğendi: